Bitcoin Forum
May 07, 2024, 03:05:32 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΕΣ ΑΠΑΤΕΣ (FOREX SCAM)  (Read 313 times)
Fcoiner (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 1


View Profile
November 20, 2020, 03:19:01 PM
Last edit: November 20, 2020, 04:18:45 PM by Fcoiner
 #1

Το φτιάχνω με νέο θέμα ώστε να το δούνε όσο το δυνατόν περισσότεροι.

Έλαβα κλήση από τον αριθμό 2112342344. Ενδεχομένως να έχουν και άλλους ακαταχώρητους αριθμούς.
Με το καλημέρα ρωτάνε αν γνωρίζετε το Forex.
Αν ρωτήσεις καταρχάς που βρήκαν το τηλέφωνο ή στο κλείνουν ή σου λένε κάτι για χρηματιστήριο.

Προσοχή σε ποιες σελίδες δίνετε το τηλέφωνό σας! Προσοχή όσοι παρακολουθείτε χρηματιστηριακές αξίες σε διάφορα site!

Στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή με την οικονομική κρίση την ανεργία και με το τσουνάμι πτωχευμένων επιχειρήσεων που βάζουνε λουκέτο έχουν ανθίσει όλων των ειδών οι απάτες που εκμεταλλεύονται την απελπισία των πολιτών που είτε έχασαν δουλειά και δεν έχουν λεφτά είτε εκμεταλλεύονται την αύξηση τιμής του bitcoin για να προσελκύσουν υποψήφια θύματα!

Κοιτώντας στο ίντερνετ για τον αριθμό βρήκα το εξής λινκ με πάρα πολλές ανάλογες περιπτώσεις https://www.white-pages.gr/arithmos/2112342344

Προσοχή και πάλι προσοχή!
1715051132
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715051132

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715051132
Reply with quote  #2

1715051132
Report to moderator
1715051132
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715051132

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715051132
Reply with quote  #2

1715051132
Report to moderator
"In a nutshell, the network works like a distributed timestamp server, stamping the first transaction to spend a coin. It takes advantage of the nature of information being easy to spread but hard to stifle." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 20, 2020, 03:54:28 PM
 #2

εγώ γενικά δεν τα σηκώνω καν αυτά τα τηλέφωνα

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Fcoiner (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 1


View Profile
November 20, 2020, 04:13:57 PM
 #3

εγώ γενικά δεν τα σηκώνω καν αυτά τα τηλέφωνα
Και πολύ καλά κάνεις. Υπάρχουν δυστυχώς και αυτοί που την πατάνε. Η καλύτερη λύση είναι η ενημέρωση και μετά η blocklist.
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
November 23, 2020, 03:59:25 AM
 #4

να σου πω χθές κλήση από αγγλικό νούμερο. Με την μια block και φυσικά δεν το σήκωσα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Fcoiner (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 136
Merit: 1


View Profile
November 23, 2020, 11:52:11 AM
Last edit: November 23, 2020, 12:03:03 PM by Fcoiner
 #5

να σου πω χθές κλήση από αγγλικό νούμερο. Με την μια block και φυσικά δεν το σήκωσα.

Έχουνε βγει σεργιάνι τα παράσιτα, πλησιάζουνε γιορτές, ο κόσμος δεν έχει λεφτά δουλειά και μέλλον σε αυτή τη χώρα και αυτοί σαν τους γύπες αναζητούνε πτώματα.

Με ξαναπήραν και εμένα τηλέφωνο ακόμα μία φορά και 5 λεπτά τους έριχνα καντίλια...! Από αυτό που κατάλαβα το πράγμα έχει ως εξής. Η τύπισσα που πήρε τηλέφωνο, μαζί με τα άλλα που τους στόλιζα, όταν της είπα να σεβαστεί τον εαυτό της και είτε να βρει να κάνει μια αξιοπρεπή δουλειά είτε να κάτσει σπίτι της σε καραντίνα, της ξέφυγε και μου λέει με υφάκι "και εμείς σε καραντίνα είμαστε κύριε!".

Έχουνε στρατολογήσει Έλληνες που θέλουν να βγάλουνε λίγο και εύκολο χρήμα, ενδεχομένως να τους δίνουν τηλεφωνικές γραμμές τις οποίες χρησιμοποιούνε μέσω ίντερνετ από το σπίτι τους και με κάθε απάτη που κάνουνε ενδεχομένως να παίρνουνε κάποιο commision.
Δεν εξηγείτε αλλιώς, γι' αυτό πολλές φορές με αυτά τα τηλεφωνήματα δεν ακούς στην αρχή το συνομιλητή αφού όλα τα κάνουνε μέσω voip τα λαμόγια.

Επίσης αν το έχεις προσέξει, έχουνε αρχίσει να εμφανίζονται διαδικτυακές αγγελίες στην Ελλάδα που ζητάνε άτομα για τηλεφωνικά κέντρα χωρίς να λένε από ποια εταιρεία. Ψαρεύουν δηλαδή υποψήφιους συνεργούς για να βγάζουν λεφτά. Σιγά σιγά γινόμαστε Ινδία...

Συνοψίζοντας, πολύ προσοχή στα τηλέφωνα που λαμβάνουμε και φυσικά ενημερώνουμε συγγενείς και φίλους ακόμα και αν δεν ασχολούνται με κρυπτονομίσματα.
Orpheusz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 1


View Profile
May 07, 2021, 06:33:15 PM
Merited by Dimitris (1)
 #6

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να πω πως και εμένα με πήρανε τηλέφωνο με Ελληνικό νούμερο και μου είπανε τα ίδια με εσάς. Φυσικά κατάλαβα πως ήταν απάτη από την αρχή και είπα να δω ποιοί είναι και από πού αρχίζει αυτή η απάτη. Η σελίδα τους είναι η natatrade.com και η απάτη ξεκινάει από την Αλβανία. Τους ψαρεψα και βρήκα που ξεκινά.
siopis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 0


View Profile
May 13, 2021, 03:55:59 AM
 #7

Δυστυχως εκτος του να προειδοποιήσουμε λιγους ανθρωπους που γνωριζουμε, κατα αλλα δεν μπορουμε να κανουμε και πολλά!
Απελπισια και ανεργια δημιουργούν το καλύτερο περιβαλλον δραστηριότητας για ολα τα παρασιτα απο ολες τις Χωρες
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 301


View Profile
May 15, 2021, 01:44:58 AM
 #8

Το καλύτερο τρολλάρισμα είναι να κάνεις πέσιμο στην τηλεφωνήτρια!

Και αυτές απελπισμένες για λεφτά είναι, αλλιώς δεν θα δούλευαν εκεί! Grin
Aggelos1914
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
May 18, 2021, 07:52:07 AM
 #9

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να πω πως και εμένα με πήρανε τηλέφωνο με Ελληνικό νούμερο και μου είπανε τα ίδια με εσάς. Φυσικά κατάλαβα πως ήταν απάτη από την αρχή και είπα να δω ποιοί είναι και από πού αρχίζει αυτή η απάτη. Η σελίδα τους είναι η natatrade.com και η απάτη ξεκινάει από την Αλβανία. Τους ψαρεψα και βρήκα που ξεκινά.


Φίλε πήγαν να μου φάνε λεφτά κι εμένα αλλά ευτυχώς τους ψάρεψα πίσω λέγοντας ότι είμαι έτοιμος να καταθέσω πολύ μεγαλύτερο ποσό (6000€) εάν μου επέστρεφαν τα πρώτα κέρδη μαζί με το κεφάλαιο και το έπαιξα τόσο πειστικά το παραμύθι που όχι μόνο μου στείλανε τα 500€ αρχικό κεφάλαιο αλλά και τα κέρδη μιας εβδομάδας 100 ευρώ συν του ότι μου επέστρεψε και η τράπεζα τα 500€ ξανά μετά από αίτημα αμφισβήτησης που είχα ήδη κάνει στην Πειραιώς. 
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως τους ψάρεψες και έμαθες ότι σχετίζονται με Αλβανία; Με ενδιαφέρει πολύ να μαθω περισσότερα για αυτούς για να μπορέσω να προειδοποιήσω κι άλλο κόσμο. Ευχαριστώ.
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 301


View Profile
May 18, 2021, 02:34:00 PM
 #10

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να πω πως και εμένα με πήρανε τηλέφωνο με Ελληνικό νούμερο και μου είπανε τα ίδια με εσάς. Φυσικά κατάλαβα πως ήταν απάτη από την αρχή και είπα να δω ποιοί είναι και από πού αρχίζει αυτή η απάτη. Η σελίδα τους είναι η natatrade.com και η απάτη ξεκινάει από την Αλβανία. Τους ψαρεψα και βρήκα που ξεκινά.


Φίλε πήγαν να μου φάνε λεφτά κι εμένα αλλά ευτυχώς τους ψάρεψα πίσω λέγοντας ότι είμαι έτοιμος να καταθέσω πολύ μεγαλύτερο ποσό (6000€) εάν μου επέστρεφαν τα πρώτα κέρδη μαζί με το κεφάλαιο και το έπαιξα τόσο πειστικά το παραμύθι που όχι μόνο μου στείλανε τα 500€ αρχικό κεφάλαιο αλλά και τα κέρδη μιας εβδομάδας 100 ευρώ συν του ότι μου επέστρεψε και η τράπεζα τα 500€ ξανά μετά από αίτημα αμφισβήτησης που είχα ήδη κάνει στην Πειραιώς. 
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως τους ψάρεψες και έμαθες ότι σχετίζονται με Αλβανία; Με ενδιαφέρει πολύ να μαθω περισσότερα για αυτούς για να μπορέσω να προειδοποιήσω κι άλλο κόσμο. Ευχαριστώ.
Για να καταλάβω, κέρδισες €600 και αυτοί πήραν €0;
Aggelos1914
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
May 19, 2021, 12:03:53 PM
 #11

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να πω πως και εμένα με πήρανε τηλέφωνο με Ελληνικό νούμερο και μου είπανε τα ίδια με εσάς. Φυσικά κατάλαβα πως ήταν απάτη από την αρχή και είπα να δω ποιοί είναι και από πού αρχίζει αυτή η απάτη. Η σελίδα τους είναι η natatrade.com και η απάτη ξεκινάει από την Αλβανία. Τους ψαρεψα και βρήκα που ξεκινά.


Φίλε πήγαν να μου φάνε λεφτά κι εμένα αλλά ευτυχώς τους ψάρεψα πίσω λέγοντας ότι είμαι έτοιμος να καταθέσω πολύ μεγαλύτερο ποσό (6000€) εάν μου επέστρεφαν τα πρώτα κέρδη μαζί με το κεφάλαιο και το έπαιξα τόσο πειστικά το παραμύθι που όχι μόνο μου στείλανε τα 500€ αρχικό κεφάλαιο αλλά και τα κέρδη μιας εβδομάδας 100 ευρώ συν του ότι μου επέστρεψε και η τράπεζα τα 500€ ξανά μετά από αίτημα αμφισβήτησης που είχα ήδη κάνει στην Πειραιώς. 
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως τους ψάρεψες και έμαθες ότι σχετίζονται με Αλβανία; Με ενδιαφέρει πολύ να μαθω περισσότερα για αυτούς για να μπορέσω να προειδοποιήσω κι άλλο κόσμο. Ευχαριστώ.
Για να καταλάβω, κέρδισες €600 και αυτοί πήραν €0;

Ακριβώς φιλε 😂😎
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1638
Merit: 301


View Profile
May 19, 2021, 02:55:28 PM
 #12

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να πω πως και εμένα με πήρανε τηλέφωνο με Ελληνικό νούμερο και μου είπανε τα ίδια με εσάς. Φυσικά κατάλαβα πως ήταν απάτη από την αρχή και είπα να δω ποιοί είναι και από πού αρχίζει αυτή η απάτη. Η σελίδα τους είναι η natatrade.com και η απάτη ξεκινάει από την Αλβανία. Τους ψαρεψα και βρήκα που ξεκινά.


Φίλε πήγαν να μου φάνε λεφτά κι εμένα αλλά ευτυχώς τους ψάρεψα πίσω λέγοντας ότι είμαι έτοιμος να καταθέσω πολύ μεγαλύτερο ποσό (6000€) εάν μου επέστρεφαν τα πρώτα κέρδη μαζί με το κεφάλαιο και το έπαιξα τόσο πειστικά το παραμύθι που όχι μόνο μου στείλανε τα 500€ αρχικό κεφάλαιο αλλά και τα κέρδη μιας εβδομάδας 100 ευρώ συν του ότι μου επέστρεψε και η τράπεζα τα 500€ ξανά μετά από αίτημα αμφισβήτησης που είχα ήδη κάνει στην Πειραιώς. 
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως τους ψάρεψες και έμαθες ότι σχετίζονται με Αλβανία; Με ενδιαφέρει πολύ να μαθω περισσότερα για αυτούς για να μπορέσω να προειδοποιήσω κι άλλο κόσμο. Ευχαριστώ.
Για να καταλάβω, κέρδισες €600 και αυτοί πήραν €0;

Ακριβώς φιλε 😂😎
Ωραίος! Καλά τους γλέντησες.

Εγώ δεν έχω την υπομονή/χρόνο να ασχοληθώ, αλλά τους χρειαζόταν...
Orpheusz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 1


View Profile
June 09, 2021, 02:12:09 PM
 #13

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούργιος εδώ και θα ήθελα να πω πως και εμένα με πήρανε τηλέφωνο με Ελληνικό νούμερο και μου είπανε τα ίδια με εσάς. Φυσικά κατάλαβα πως ήταν απάτη από την αρχή και είπα να δω ποιοί είναι και από πού αρχίζει αυτή η απάτη. Η σελίδα τους είναι η natatrade.com και η απάτη ξεκινάει από την Αλβανία. Τους ψαρεψα και βρήκα που ξεκινά.


Φίλε πήγαν να μου φάνε λεφτά κι εμένα αλλά ευτυχώς τους ψάρεψα πίσω λέγοντας ότι είμαι έτοιμος να καταθέσω πολύ μεγαλύτερο ποσό (6000€) εάν μου επέστρεφαν τα πρώτα κέρδη μαζί με το κεφάλαιο και το έπαιξα τόσο πειστικά το παραμύθι που όχι μόνο μου στείλανε τα 500€ αρχικό κεφάλαιο αλλά και τα κέρδη μιας εβδομάδας 100 ευρώ συν του ότι μου επέστρεψε και η τράπεζα τα 500€ ξανά μετά από αίτημα αμφισβήτησης που είχα ήδη κάνει στην Πειραιώς. 
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πως τους ψάρεψες και έμαθες ότι σχετίζονται με Αλβανία; Με ενδιαφέρει πολύ να μαθω περισσότερα για αυτούς για να μπορέσω να προειδοποιήσω κι άλλο κόσμο. Ευχαριστώ.


Βλέπω αρκετά βίντεο που σχετίζονται με scammers και σε κάποια από αυτά σου δείχνουν πως να τους εντοπίσεις. Πχ pleasant green, scambaiter, jim browning και άλλα πολλά. Μέντορες μου  Grin η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος εδώ στην Ελλάδα δεν κάνει τίποτα για να σταματήσει αυτό.
Orpheusz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 1


View Profile
June 09, 2021, 02:23:58 PM
 #14

Μου έδωσαν επίσης τα στοιχεία σε ποια τράπεζα θα στείλω χρήματα. Αν θέλετε μπορείτε να διαγράψετε αυτό το post που κάνω.

Beneficiary / Δικαιούχος (Επωνυμια) : OPPINO OU
IBAN / Λογαριασμός : LT473350090100024353
Swift/BIC παραλήπτριας τραπέζης : EPUALT22XXX
Bank name / Επωνυμία Τραπέζης : UAB epayblock
Bank address / Διεύθυνση Τραπέζης : Upes St. 23, Vilnius, 08128, Lithuania
Reference / Causale / Αιτιολογία προς δικαιούχο : EB12183


Είναι καλά οργανωμένοι αλλά ευτυχώς χαζοί ταυτόχρονα
Aggelos1914
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
June 22, 2021, 04:20:39 PM
 #15

Τελικά πως ξέρουμε ότι η Natatrade συγκεκριμένα σχετίζεται με Αλβανία, δεν κατάλαβα.
Orpheusz
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 4
Merit: 1


View Profile
July 14, 2021, 08:34:04 AM
 #16

Και όχι μόνο. Στην Ελλάδα ναι με την Αλβανία.
mitzie
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 975
Merit: 1003



View Profile
July 19, 2021, 03:56:29 PM
 #17

Και εμένα μου κάνουν 1-2 τηλέφωνα την εβδομάδα, και οι αριθμοί είναι είτε 211xxxxx ή από Αγγλία
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!