Bitcoin Forum
May 09, 2024, 10:41:24 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Satoshi'nin ayrılışının 10. yıldönümü  (Read 282 times)
Bthd (OP)
Legendary
*

Activity: 2240
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
December 12, 2020, 05:27:00 PM
Merited by EFS (2), Nomad88 (2), mhanbostanci (1), meser# (1), eucalyptus (1)

Aslında 15 gün önce forumda nostalji gezintisi yaparken bugünün yaklaştığını fark etmiştim ve bugün bu başlığı açmayı planlıyordum ama tamamen aklımdan çıkmış. Meta bölümünde notblox1 tarafından açılan "10 years ago Satoshi made his last post" başlığını görünce hatırladım. Kendisine teşekkür ederim.

Ayrılışının ardından bir çok araştırma yapıldı kimliğini tahmin etmek için ancak hiç bir kesin bilgiye ulaşılamadı. Şüphesiz bu çok iyi planlanmış bir ayrılık hikayesiydi. Ayrıldığı günden beri Satoshi'nin yarattığı bitcoin ve kişisel efsanesi her geçen gün daha da büyümeye devam etti ve şimdi bu noktadayız. Belki de halen efsanenin erken dönemlerindeyizdir, bilemiyorum. Sonucu her ne olursa olsun, bu deney bir gün başarısızlıkla bile sonuçlansa denemenin bile büyük bir saygıyı hak ettiğine eminim. Teşekkürler Satoshi!

Satoshi'nin forumdan ayrılışını biraz nostalji yaparak anmak istiyorum. Forumda deneme amaçlı atılmış ve sonrasında silinmiş forumun ilk postları.

Satoshi tarafından açılmış foruma hoş geldiniz başlığı: Welcome to the new Bitcoin forum!

Forum ilk günlerde nasıl görünüyordu ?

Forum Ana Sayfası: http://web.archive.org/web/20091219013549/http://bitcointalk.org/

Forumun ilk konuları: http://web.archive.org/web/20101201162530/http://bitcointalk.org/index.php?board=1.480

Satoshi'nin ayrılışı

Ayrılığın ilk sinyali 29 Kasım 2010'da WikiLeaks tarafından yayınlanan ABD ordusuna ait belgelerle tetiklendi muhtemelen. 11 Aralıkta ünlü eşek arısı kovanı tekmelendi postu atıldı ve 12 Aralık 2010'da son güncellemeleri yayınlayarak aramızdan ayrıldı.

It would have been nice to get this attention in any other context.  WikiLeaks has kicked the hornet's nest, and the swarm is headed towards us.

There's more work to do on DoS, but I'm doing a quick build of what I have so far in case it's needed, before venturing into more complex ideas.  The build for this is version 0.3.19.

- Added some DoS controls
As Gavin and I have said clearly before, the software is not at all resistant to DoS attack.  This is one improvement, but there are still more ways to attack than I can count.  

I'm leaving the -limitfreerelay part as a switch for now and it's there if you need it.

- Removed "safe mode" alerts
"safe mode" alerts was a temporary measure after the 0.3.9 overflow bug.  We can say all we want that users can just run with "-disablesafemode", but it's better just not to have it for the sake of appearances.  It was never intended as a long term feature.  Safe mode can still be triggered by seeing a longer (greater total PoW) invalid block chain.

Builds:
http://sourceforge.net/projects/bitcoin/files/Bitcoin/bitcoin-0.3.19/

Vaktiniz var ise forumda açılan ilk 200 başlığı xtraelv tarafından yaratılmış Bitcointalk history - index to first 200 topics listesinden inceleyebilirsiniz.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
December 12, 2020, 06:38:56 PM

Belki de halen efsanenin erken dönemlerindeyizdir, bilemiyorum. Sonucu her ne olursa olsun, bu deney bir gün başarısızlıkla bile sonuçlansa denemenin bile büyük bir saygıyı hak ettiğine eminim. Teşekkürler Satoshi!

Vaktiniz var ise forumda açılan ilk 200 başlığı xtraelv tarafından yaratılmış Bitcointalk history - index to first 200 topics listesinden inceleyebilirsiniz.

Sonuç asla başarısız bile olmayacak Satoshi Nakamoto merkeziyetleşmiş kurum ve kuruluşa dair bir meşale yaktı ve bu meşale projeden projeye devam etti ve hala devam ediyor olarak görüyorum. O meşale yanmaya devam edecektir. Ne zaman ki bu kurum ve kuruluşlar bu çabaları bastırsa o ateş başka bir projeyle anka kuşu gibi tekrardan harlanacaktır. Gerçekten çok büyük bir saygıyı ve teşekkürü hakediyor kendisi.

Türkçe forumdaki eski konuları karıştırdığım gibi bu konuları da karıştıracağım link için teşekkürler Smiley

Ayrılışının ardından bir çok araştırma yapıldı kimliğini tahmin etmek için ancak hiç bir kesin bilgiye ulaşılamadı.

Bunla ilgilide ufak bir senaryo kafamda belirlendi bilim kurgu gibi çizgi roman gibi kalemim yettiğince paylaşacağım Smiley
Bthd (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
December 12, 2020, 07:02:36 PM

Ayrılışının ardından bir çok araştırma yapıldı kimliğini tahmin etmek için ancak hiç bir kesin bilgiye ulaşılamadı.

Bunla ilgilide ufak bir senaryo kafamda belirlendi bilim kurgu gibi çizgi roman gibi kalemim yettiğince paylaşacağım Smiley

Bitcoin tarihi ve onun ayrılmaz parçası olarak Satoshi'nin hikayesi önemli ilgi alanlarımdan birisi. Bazen tamamen hayal gücüyle yaratılmış olsalar bile farklı fikirler okumak hoşuma gidiyor. Aklınızdaki senaryoyu paylaştığınızda ilgiyle okuyacağım  Cheesy.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
jeks
Hero Member

Activity: 698
Merit: 506

View Profile
December 13, 2020, 01:55:48 AM

Belki forumu yakından takip ediyordur, belki de şu an hayatta değil. Bu konuda birçok teori yazıldı çizildi, fırsattan istifade etmek isteyenler oldu fakat gerçek kimliği hiçbir zaman ortaya çıkmayacak gibi.
anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
December 13, 2020, 05:54:28 PM

Saygı duyuyorum kendisine. Ve deha gözüyle bakıyorum. Yüzyılın dehası ama kim olduğu bilinmiyor Smiley

Her ne kadar Bitcoin, Satoshinin istedigi gibi bir ödeme yöntemi olmaktan çıksada arkasındaki teknolojiyi miras bıraktı bizlere.
aosmanergen
Newbie
*

Activity: 104
Merit: 0

View Profile
December 13, 2020, 09:22:46 PM

Hiç tanımadığım adamı özlüyorum. Keşke çıkıp gelse :')
flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
December 14, 2020, 10:09:42 AM

Kafamda büyük soru işaretleri var, bu adam gerçek mi? Gerçekten böyle birisi var mı yoksa bir devletin yada bir organizasyonun işi mi? Bunun içinde de bir amerika ve dış güçlerin oyunu var mı? Eğer bu adam bildiğimiz sıradan bir yazılımcı ise ve böyle bir işi başarmışsa gerçekten büyük iş yapmış, şimdi nerede? Ne yapıyor? Foruma yazıyor mu? Başka bir kullanıcı adıyla giriş yapsa kim nasıl bilecek?

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL
REF.SYSTEM
GAME
|
████████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
██████                ██████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1291

View Profile
December 14, 2020, 10:28:35 AM

Satoshinin bir kişi olduğuna kesinlikle inanmadığım için bu arkadaşında ilerleyen dönemlerde foruma geri döneceğini düşünmüyorum.

Bu kadar ciddi bir projenin o yılki teknolojik imkanları düşününce ekip olmadan yapılması imkansız sadece bir program değil içerisinde matematikten tut aklınıza gelebilecek her türlü yenilik barındırıyor.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Bthd (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
December 14, 2020, 07:01:00 PM

Yeni bir şey icat etmek için gerçek bir problemle karşılaşmak gerekir. Gerçek problemle karşılaşmış insan beyninin çözüme ulaşabilmek için hiç bir limit tanımayacağını biliyoruz. Bitcoin'in tek kişi tarafından yaratılmış olmama olasılığı var ancak tek kişi tarafından yaratılmış olma ihtimalini de yok sayamayız. Bazen çözüme odaklanmış bir beyin yüzlerce kişinin yapabileceği bir işi tek başına yapabilir. Bitcoin'in yaratılış aşaması ile ilgili yanlış algılanan bazı durumlar var.

1- Satoshi bitcoin'i hiç bir altyapı olmadan geliştirmedi. Daha öncesinde yapılmış farklı çalışmalar ve bunun üzerinde çalışmaya devam eden bir topluluk vardı. Bu belki de Satoshi için gerekli altyapıyı hazır hale getirdi. Problemine çözüm arayan kişinin doğru zamanda doğru yerde olması çok önemli. Einstein milattan önceki bir tarihte doğmuş olsaydı izafiyet teorisini geliştirmesini bekleyemezdiniz. Şüphesiz Einstein'in ufkunun gelişmesinde patent memuru olarak çalışırken okuduğu belgelerinde etkisi vardı. Doğru şekilde güdülenmiş kişinin doğru yerde bulunması mucizelerin kolay birer adıma dönüşmesine sebep olabilir.

Theymos'un Satoshi'nin odaklanmasıyla ilgili yazdığı yazıyı hatırlamakta fayda var;

He spent 2+ years contemplating every possible aspect of the system he could think of, and wrote code that worked brilliantly in the real world. Satoshi's code was good, but anyone who had read a good C++ book could've written similarly-good code. Anyone who had taken an intro crypto course or read a few books on the subject would understand Satoshi's usage of crypto primitives. The task of creating Bitcoin required a small flash of brilliance, moderate skill, and an unbelievably huge amount of dedication to thinking about, coding, and testing the system until it worked exactly as envisioned.

2- Bitcoin bir problemin çözümüydü ama başlangıçta mükemmel değildi. Çeşitli hataları vardı ve bitcoin'e ilk gönül verenler bir çok alanda katkıda bulundular. Hala da mükemmel olmayabilir ve görmediğimiz gelecekte karşımıza çıkacak hataları olabilir. Bitcoin kod yapısında bulunan bazı açıkların daha sonra geliştiriciler tarafından giderildiğini biliyoruz. Hala çözülememiş olanlar da var mesela ölçeklenme ile ilgili problem mail grubundaki ilk mesajlarda bahsedilen problemlerden birisi ve hala net bir çözüme kavuşturulmuş değil.

Satoshi tek kişi olabilir veya bir grupta olabilir, muhtemelen bir grup olsaydı şu anda çeşitli çatışmalardan dolayı bazı açıklar vermiş olurlardı. Ben aracısız ödeme yöntemine ihtiyaç duyan ve bununla ilgili sıkıntılar yaşayan, problemi çözmeye odaklanmış tek bir kişi olduğunu düşünüyorum. Yine de doğru cevabı imzalı bir cüzdan adresi görmeden öğrenemeyeceğiz.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
eucalyptus
Member
**

Activity: 280
Merit: 71

View Profile
December 23, 2020, 12:38:41 PM

Vay be koskoca 10 sene dile kolay. Bir şekilde kendi gizliliğini sağladı veya sağlandı. Bir sürü belgesel ve YouTube videosu izledim Satoshi hakkında ama en kuvvetlisi Adam Back olma ihtimaliydi. Kendsi şuan Blockstream CEO’su. Eğer gerçekten yaşıyorsa bence en büyük olasılıkla Satoshi Adam Back. Çünkü bu kadar rastlantının onu göstermesi ilginç. Kendisinin bile bu kadar raslantının olması şaşırtıcı ama ben değilim demesi ve bence Satoshi gizli kalmalı demesi de ilginç.

Her kim ise gerçekten dünya buluşlarına adını altın harflerle yazdırdı.

emreuzun611
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
December 24, 2020, 07:23:00 PM

Vay be koskoca 10 sene dile kolay. Bir şekilde kendi gizliliğini sağladı veya sağlandı. Bir sürü belgesel ve YouTube videosu izledim Satoshi hakkında ama en kuvvetlisi Adam Back olma ihtimaliydi. Kendsi şuan Blockstream CEO’su. Eğer gerçekten yaşıyorsa bence en büyük olasılıkla Satoshi Adam Back. Çünkü bu kadar rastlantının onu göstermesi ilginç. Kendisinin bile bu kadar raslantının olması şaşırtıcı ama ben değilim demesi ve bence Satoshi gizli kalmalı demesi de ilginç.

Merhaba hocam, o izlediğiniz Adam Back ile ilgili olanı paylaşabilir misiniz varsa linki? Ben belgesellerin çok fazla şeye ışık tutabileceğine inanıyorum. Çünkü çok fazla araştırma ve emek harcanıyor o belgesellerin hazırlanması için.
eucalyptus
Member
**

Activity: 280
Merit: 71

View Profile
December 27, 2020, 02:24:59 PM
Merited by Bthd (1)

Merhaba hocam, o izlediğiniz Adam Back ile ilgili olanı paylaşabilir misiniz varsa linki? Ben belgesellerin çok fazla şeye ışık tutabileceğine inanıyorum. Çünkü çok fazla araştırma ve emek harcanıyor o belgesellerin hazırlanması için.

Dediğim belgeselde gerçekten büyük emek ve araştırma var. Youtube kanal ismi ‘Barely Sociable’. 3 parça halinde video fakat dili ingilizce.
Part 1: https://youtu.be/_Kav2K1DVWo
Part 2: https://youtu.be/fMWnaR5uJxQ
Part 3: https://youtu.be/XfcvX0P1b5g

İngilizce bilen arkadaşlara bu kanalı gerçekten öneririm. Diğer videoları da çok iyi. Ve çok iyi bir araştırmacı.

Vcob92
Member
**

Activity: 210
Merit: 30

View Profile
December 31, 2020, 09:03:23 PM

http://p2pfoundation.ning.com/m/profile?screenName=0ye0gncqg772o

P2P vakfında yıllar önce kendi girdiği bilgi ile Japonyada bir erkek Smiley

Bu piyasa içerisinde olupta tanımak istemeyen yoktur. Ama gizli kalmasıda (o merakı koruması) aslında güzel birşey Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: