Bitcoin Forum
May 24, 2024, 03:52:45 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Metode legale de schimbat bitcoin cu taxe minime  (Read 488 times)
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1708
Merit: 6672


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
January 23, 2021, 07:48:21 PM
 #21

Gresit.
Poti avea oricate contracte de munca vrei, cu norma intreaga sau cu norma partiala, la acelasi angajator sau la angajatori diferiti.

Codul Muncii Adnotat

Quote
CAPITOLUL 1 - Timpul de muncă
SECTIUNEA 1 - Durata timpului de muncă

Art. 112. [durata normală a timpului de muncă]

(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

Art. 114 . [durata maxima a timpului de munca]
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin exceptie, durata timpului de munca, ce include si orele suplimentare, poate fi prelungita peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pe o perioada de referinta de 4 luni calendaristice, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.
(3) Pentru anumite activitati sau profesii stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, se pot negocia, prin contractul colectiv de munca respectiv, perioade de referinta mai mari de 4 luni, dar care sa nu depaseasca 6 luni.
(4) Sub rezerva respectarii reglementarilor privind protectia sanatatii si securitatii in munca a salariatilor, din motive obiective, tehnice sau privind organizarea muncii, contractele colective de munca pot prevedea derogari de la durata perioadei de referinta stabilite la alin. (3), dar pentru perioade de referinta care in niciun caz sa nu depaseasca 12 luni.
(5) La stabilirea perioadelor de referinta prevazute la alin. (2)-(4) nu se iau in calcul durata concediului de odihna anual si situatiile de suspendare a contractului individual de munca.

Un site vine si cu explicatii in plus:

Quote
Numărul orelor lucrate de un angajat, în total, pentru unul sau mai multe contracte de muncă individuale, poate să depășească limita de 48 de ore săptămânal, numai dacă media orelor, calculată pe o perioadă de patru luni calendaristice succesive, nu depășește 48 de ore pe săptămână.

Există profesii și responsabilități care impun o perioadă de muncă ce depășește aceste limite, astfel că perioada de patru luni se poate prelungi până la șase luni. Legea a luat în calcul situațiile excepționale și acceptă ca fiind legală o derogare de la aceste limite, astfel că timpul în care un angajat muncește peste limita de 48 de ore săptămânal poate fi acceptată pentru cel mult 12 luni.



Poti avea oricate contracte de munca vrei, cu norma intreaga sau cu norma partiala, la acelasi angajator sau la angajatori diferiti.

Quote
(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

Probabil ca poti avea cate contracte vrei, cum spui tu, dar la negru. Ce am scris eu este valabil pentru contractele legale. In plus, chiar daca nu e scris negru pe alb, e la mintea cocosului ca nu poti avea oricate contracte de munca, intrucat nu ai cum sa fii prezent in doua sau mai multe locuri in acelasi timp si, evident, nu te angajeaza nimeni cu 4 contracte simultan.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
pandorian
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 17
Merit: 2


View Profile
January 23, 2021, 08:28:34 PM
 #22

In cele scrise de tine mai sus se discuta orele, nu contractele. Eu am mai multe contracte de munca in paralel la acelasi angajator si totul este perfect legal.
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1708
Merit: 6672


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
January 24, 2021, 08:37:53 AM
 #23

In cele scrise de tine mai sus se discuta orele, nu contractele.

Intr-adevar. Cert este ca la momentul cand acea companie mi-a facut respectiva propunere, chiar asa au justificat-o: ca nu pot face un alt contract individual de munca, dat fiind ca aveam deja unul inregistrat. Poate intre timp s-a modificat legea si acum este permis sa ai mai multe contract, indiferent de numarul lor de ore.

Insa si asa, nu vad cum un angajator ar avea curajul de a angaja pe cineva cu un contract de 8 ore/zi, daca respectivul om ar avea deja inregistrat un alt contract cu norma intreaga de 8 ore/zi. Sa-l angajeze pentru a face ce? Sa doarma cu capul pe birou?

Eu am mai multe contracte de munca in paralel la acelasi angajator si totul este perfect legal.

Nu contest acest lucru. Insa una este sa ai un contract de 8 ore/zi si - sa presupunem - inca un contract de 2 ore/zi sau unul de 4 ore/zi - si cu totul altceva este sa ai

- un contract de 8 ore/zi si inca un contract de 8 ore/zi (nu vad cine te-ar angaja asa, intrucat e limpede ca un om nu poate munci 16 ore/zi, iar la al doilea serviciu ar dormi cu capul pe masa)
- un contract de 8 ore/zi si mai multe contracte partiale (intrucat am ajunge in situatia de mai sus).

In sfarsit, referitor la

Poti avea oricate contracte de munca vrei, cu norma intreaga sau cu norma partiala, la acelasi angajator sau la angajatori diferiti.

Una este sa ai posibilitatea (legala) si cu totul altceva este sa se si intample acest lucru. Evident, tot din motivele de mai sus. Sa luam un exemplu practic: un om cu contract cu norma intreaga, de 8 ore/zi. Acesta se culca (sa presupunem) la ora 23 si se trezeste la 6, pentru a pleca la 7 spre serviciu, pentru a ajunge la 8 la serviciu, unde ar sta 8 ore de munca plus una de pauza, deci pana la ora 17. Acest om, care a dormit in noaptea precedenta (si in oricare alta noapte) 7 ore, ar avea (dupa spusele tale, conform carora "poti avea oricate contracte") apoi alt serviciu, tot cu norma intreaga, de 8 ore/zi. Deci pleaca de la primul job la ora 17, ajunge la al doilea la ora 18, unde petrece 8 ore plus una de pauza. Adica sta pana la ora 3 dimineata. La 3.30 AM ajunge acasa (ca e traficul liber), apoi la ora 4 AM se pune in pat sa doarma - ce crezi? Pana a doua zi la 6, cand trebuie sa se trezeasca spre a pleca din nou la munca. (Acelasi lucru ar fi valabil si in cazul unui contract de 8 ore cumulat cu mai multe contracte partiale, de 2/4/6 ore/zi.)

Si tie asta ti se pare perfect normal, nu? Smiley

Daca legea nu interzice, asta nu inseamna si ca este posibil sa ai "oricate contracte de munca vrei, cu norma intreaga sau cu norma partiala, la acelasi angajator sau la angajatori diferiti". Daca din punctul tau de vedere poti avea oricate contracte, este foarte probabil ca angajatii de la Resurse Umane responsabili cu angajarea de personal sa nu-si asume vreodata riscul de a angaja pe cineva care vine la serviciu dupa alte 8 ore de munca petrecute la alt serviciu.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
cashforcrypto
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
February 20, 2021, 11:57:56 AM
 #24

Salut! Si eu sunt nou si pe acest forum si totodata pentru piata crypto... Am incercat sa iti dau mesaj privat dar am primit acest rasupuns :"User 'Florin_BTC' has not chosen to allow messages from newbies. You should post in their relevant thread to remind them to enable this setting."

Ai reusit sa scoti suma respectiva? Mai vrei sa vinzi?
Eu caut sa cumpar, daca esti deschis la subiect, putem discuta.
Este valabil mesajul meu si pt alte persoane care doresc sa discute. Momentan asta a fost primul post pe care l am gasit aici, o sa stau si o sa mai caut, si o sa dau reply si la alte postari.
 ma gasiti pe telegram 0764871442
sau              wickr:  "totulpentrutine"      ( un nickname/user vechi, nu are nici o legatura nicknameul/userul cu zona crypto Smiley


o zi buna tuturor!
20kevin20
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1134
Merit: 1597


View Profile
February 20, 2021, 01:51:34 PM
 #25

Este valabil mesajul meu si pt alte persoane care doresc sa discute. Momentan asta a fost primul post pe care l am gasit aici, o sa stau si o sa mai caut, si o sa dau reply si la alte postari.
Bine ai venit. Recomand sa postezi un thread in board-ul Romana > Market in loc sa faci spam pe forum. Daca iti faci thread, viitorii tai clienti iti pot lasa si o recenzie pe el.
cashforcrypto
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
February 20, 2021, 08:03:48 PM
 #26

Salut! Multumesc. Asa o sa fac  Smiley
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!