Bitcoin Forum
May 18, 2024, 03:24:30 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: İnsulin Direnci  (Read 267 times)
illetyus (OP)
Sr. Member

Activity: 1148
Merit: 367

View Profile
January 12, 2021, 05:39:18 AM

Konuya katılım için herkese teşekkürler. Araştırmalarıma göre şeker hastalığı ve insulin ve direnci farklı şeyler. Bir insanı bir odaya kapatıp sürekli tatlı ve kebap söylersiniz 15-20 gün içerisinde insulin direnci oluşturabiliyor.

Ve yine aynı insanı bol bol koşturup diyet uygularsanızda 20 gün gibi sürede kalkıyor.

Vucudun savunma mekanizmasıymış, kanda dolaşan fazla şekerin hücreleri yakmaması için vucut defans yapıyor buna insulin direnci deniyor.

2.5 değerin üstü direnç kabul ediliyor, benim 5.26 çıktı. Diyet sonrası sonucu tekrar konuya yazarım.

---

Karantina döneminde bu rahatsızlık çoğu kişide oluşmuş olabilir ve farkında olmayabilirler. Ara sıra tahlil yaptırmakta fayda var.

diyetisman
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

View Profile
January 13, 2021, 06:51:27 PM

Bir diyetisyen olarak kısa ve öz bir tavsiye verecek olursam insülin direncine en iyi gelen beslenme tarzı aralıklı oruçtur. Açlık ile gelen sağlığın etkisini insülin direnci olan bireyler net bir şekilde görecektir. Saatli beslenme vücudu bu duruma alıştırma kilit nokta burda
illetyus (OP)
Sr. Member

View Profile
January 17, 2021, 06:40:52 PM

Bir diyetisyen olarak kısa ve öz bir tavsiye verecek olursam insülin direncine en iyi gelen beslenme tarzı aralıklı oruçtur. Açlık ile gelen sağlığın etkisini insülin direnci olan bireyler net bir şekilde görecektir. Saatli beslenme vücudu bu duruma alıştırma kilit nokta burda

Tavsiye için teşekkürler.

Şuan diyet listemde 3 tane ana öğün var ve karbonhidrat şeker çok az. aralarda bir şey yemek yasak. ben bazen sabah kahvaltıyı kaçırıyorum ve günde 2 öğün yiyorum. Günde 45 dakika kadar yürüyüş yapıyorum.

Tahmini ne zaman kırılır bu direnç?
Myrina
Full Member

Activity: 546
Merit: 154

View Profile
January 17, 2021, 07:28:58 PM

İnsulin direncinin neden oldugu hastaliklardan birtanesi de karaciğer yağlanmasi imiş geçenlerde bir yazida okumuştum
Myrina
Full Member

View Profile
January 17, 2021, 07:31:29 PM

Konuya katılım için herkese teşekkürler. Araştırmalarıma göre şeker hastalığı ve insulin ve direnci farklı şeyler. Bir insanı bir odaya kapatıp sürekli tatlı ve kebap söylersiniz 15-20 gün içerisinde insulin direnci oluşturabiliyor.

Ve yine aynı insanı bol bol koşturup diyet uygularsanızda 20 gün gibi sürede kalkıyor.

Hocam bu tahlili ne diyerek istiyoruz direkt insulin direncimi olcturmek istiyorum mu diyoruz aile saglik merkezlerinde yaptirilabilecek bir tahlilmidir bu

Vucudun savunma mekanizmasıymış, kanda dolaşan fazla şekerin hücreleri yakmaması için vucut defans yapıyor buna insulin direnci deniyor.

2.5 değerin üstü direnç kabul ediliyor, benim 5.26 çıktı. Diyet sonrası sonucu tekrar konuya yazarım.

---

Karantina döneminde bu rahatsızlık çoğu kişide oluşmuş olabilir ve farkında olmayabilirler. Ara sıra tahlil yaptırmakta fayda var.

Hocam bu tahlili ne diyerek istiyoruz direkt insulin direncimi ölçtürmek istiyorum mu diyoruz .Aile sağliği merkezlerinde yaptirilabilir bir tahlilmidir bu.
verbakalim
Hero Member

Activity: 1232
Merit: 632

View Profile
January 17, 2021, 09:04:15 PM

Hocam bu tahlili ne diyerek istiyoruz direkt insulin direncimi olcturmek istiyorum mu diyoruz aile saglik merkezlerinde yaptirilabilecek bir tahlilmidir bu

---

Hocam bu tahlili ne diyerek istiyoruz direkt insulin direncimi ölçtürmek istiyorum mu diyoruz .Aile sağliği merkezlerinde yaptirilabilir bir tahlilmidir bu.

Dahiliye doktorları yada Endokronoloji doktorları istiyorlar bu testi. Sabah aç karnına verilen kan testi ile kandaki insülin seviyesine bakılıp açlık kan şekerinler birlikte hesaplanıyor. 

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
illetyus (OP)
Sr. Member

View Profile
January 18, 2021, 08:41:13 AM

İnsulin direncinin neden oldugu hastaliklardan birtanesi de karaciğer yağlanmasi imiş geçenlerde bir yazida okumuştum

Aile sağlığı merkezinde yapabilirler. Benim tesadüf eseri karaciğer enzimlerim yüksek çıktı oradan devam ederek doktor insulin direncini buldu.

Fakat karaciğer ile başım belada yağlanma görünmüyor ama ultrasyonda daha kötü şeyler görünüyor. Gastroenteroloji bölümüne randevum var 21'inde. Ciğeri detaylı inceleyecekler.

Muhtaixa
Sr. Member

Activity: 1022
Merit: 306

View Profile
January 18, 2021, 09:07:23 AM

Aynen bende çok fazla şeker ve tatlı bağımlısıydım. Yemek yer yemez arkadasından mutlaka tatlı birşeyler yeme ihtiyacı hissediyordum. Doğal olarak da yedikten sonra ağırlık yapıyor ve kendimi hep yorgun hissediyordum. Aralıklı oruç sayaesinde hem tatlı krizlerim geçti .Hemde dengeli bir şekilde kilo verdim. Şuan bulunduğum kilodan daha zayıf olduğumu söylüyorlar

AMEPAY
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
│▌
AME TRADE HERE
▄██████▄ ▀██████▄
█████████  ▀█████
███████▀     ▀███
██████▀  ▄█▄  ▀██
██████▄  ▀█▀  ▄██
███████▄     ▄███
█████████  ▄█████
▀██████▀ ▄██████▀
AME TRADE HERE
   ▐███▄
   ████▌
▐██████████▄
████████████
 ████▌  █████
▐████  ▄████
██████████▀
 ▀█████▀▀
▐│
▄▄█████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄█████████▀▀▄▀▀█████████▄

▄██████▄▄█▀ ▀█▄▄██████▄
███████  ▀▀█▄██▀▀▄███████
███████ █ ▄ █ ▄▀▀▄███████
████████ █ █ █ ▄▀▀▄████████
▀█████████▄█ █ ▄██████████▀
▀████████  ▀▀▀  ████████▀
▀█████████████████████▀
▀██
███████████████▀
▀▀█████████▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
Myrina
Full Member

View Profile
January 18, 2021, 10:15:49 AM

@verbakalim hocam tesekkur ederim açiklama için bugün oğlumun izlemi vardi aile saglik merkezine gittik sordum orda yapilabiliyormus tahlil aç gidip yaptiricam en kisa zamanda
bobita
Legendary
*

Activity: 2534
Merit: 1306

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
January 18, 2021, 01:12:52 PM

İnsülin direnci çağın en yaygın sorunlarından birisi, malesef en önemli nedenlerinden birisi de fabrikasyon beslenmek, doğrudan hazır yiyecek almamaya çalışsak da, yiyecek hazırlamak için gereken malzemelerin yiyecek sektörü tarafından manipüle edilmemiş versiyonlarını bulmak çok zor ve pahalı.
Ancak şuna kesin olarak inanmak lazım, insülin direncini kıran gayet güzel kırıyor, bu durum kader değil.
Birinci şart öncelikle sorunu dahiliyenin alt kolu olmakla birlikte esas işi bu olan bir endokrinoloji uzmanıyla çözmek.
İkinci ve önemli ayağı da elbette diyet ama bu konuda da malesef işiniz zor, iyi bir diyetisyen bulmak gerekiyor ancak bölümü okumak ve bitirmek diğer sağlık branşlarına kıyasla kolay olduğu için yığınla mezun verir ama çoğunluğu bir halttan anlamaz, her gelene ezberden belledikleri şeyleri dayatırlar, işini iyi yapabileni bulamayınca başarısızlığı kendinize maledersiniz.  
Bundan kaçınmanın kolay yollarından biri ise özellikle bu konuya ağırlık vermiş bir "Uzman Diyetisyen"le çalışmak olabilir, uzmanların 4 yılda sektöre salınmışlardan farkı o eğitimin üzerine tezli yüksek lisans/doktora da yapmış olmalarıdır ve uzman diyetisyenlerin  uzmanlık diplomaları sağlık bakanlığı tarafından onaylanır.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2142
Merit: 1043

View Profile
January 18, 2021, 02:55:15 PM

Bugün bir telefon konuşmasına şahit oldum dolmuşta adam insülin direnci teşhisi ile doktordan çıktım diyordu 1 aylık ilaç vermiş doktor herhalde son zamanlarda bu rahatsızlık sıkça çıkmaya başladı Allah şifa versin hocam

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Myrina
Full Member

View Profile
January 20, 2021, 12:10:39 PM

Arkadaşlar dedigim gibi aile sağliği merkezine gitmiştim  gitmişken insulin direnci tahlilinin yapilip yapilmadiginida ogrendim ve yapiliyor ust sinira cok yakin bir sonuç çikti tahlilde şeker hastasi olabilirmişim ilerleyen zamanlarda eğer onlem almazsam Sad
illetyus (OP)
Sr. Member

View Profile
January 20, 2021, 05:14:08 PM

Arkadaşlar dedigim gibi aile sağliği merkezine gitmiştim  gitmişken insulin direnci tahlilinin yapilip yapilmadiginida ogrendim ve yapiliyor ust sinira cok yakin bir sonuç çikti tahlilde şeker hastasi olabilirmişim ilerleyen zamanlarda eğer onlem almazsam Sad

Seninki yine normal çıkmış korkmana gerek yok. Ben üst sınırı 2.5'a katlıyorum şuanda. Smiley

Bu arada bu konudan bir süre önce şu başlığı açmıştım forumda.
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5289407.msg55593955#msg55593955

Doktorun dediğine göre yine bunun nedeni konu başlığındaki insulin direnciymiş. 15 gündür diyete uygun besleniyorum dikkat sorunum büyük oranda çözüldü.

Myrina
Full Member

View Profile
January 20, 2021, 06:35:16 PM

@illetyus hocam normal sinirlarin içerisinde çikti evet ama dikkat ve konsantrasyon sorununu bende çok yaşıyorum özellikle bebeğim olduktan sonra unutkanliğim da aşiri artti kaç defa kapinin üzerinde anahtari unuttum o derece .
1kodumtek7
Full Member

Activity: 1400
Merit: 161

View Profile
January 20, 2021, 06:40:18 PM

Bu insülin direnci hastalığına yakalanan kişi sayısında çevremden de gözlemleyebildiğim kadarıyla ciddi bir artış oldu bunun en önemli sebebi nedir  Huh Sadece genetik faktörlerden mi kaynaklanıyor yoksa GDO lu gıdaların etkisi de oldu mu.
illetyus (OP)
Sr. Member

View Profile
January 20, 2021, 06:59:46 PM

Bu insülin direnci hastalığına yakalanan kişi sayısında çevremden de gözlemleyebildiğim kadarıyla ciddi bir artış oldu bunun en önemli sebebi nedir  Huh Sadece genetik faktörlerden mi kaynaklanıyor yoksa GDO lu gıdaların etkisi de oldu mu.

Bence pandemi neden oldu. Birden bire hareket kesildi. Evde çok zaman geçirince ikide bir birşeyler atıştırır olduk.
Genel olarak toplumda artış olmasının nedeninin bu olduğunu düşünüyorum.

Bu arada insulin direnci bir hastalık değil, Yani hastalık adı olarak geçmiyor. Vucudun savunma mekanizması olan bir durum olarak kabul ediliyor.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: