Bitcoin Forum
May 07, 2024, 03:37:57 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kağıt Cüzdanlar ve XRP hakkında  (Read 84 times)
CaylakXSMaxPulus (OP)
Jr. Member
*

Activity: 32
Merit: 2

View Profile
January 13, 2021, 01:34:41 PM

Öncelikle merhaba  Cheesy
Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim.
Bu sorular eminim bir çok kez soruldu ve cevaplandı lakin ben düzgün bir yanıt bulamadım. Özür dileyerek tekrardan sorularımı soruyorum  Grin

Kendimce ufak uzun vadeli BTC, ETH, DASH ve altcoin (DOGE,XRP vb.) yatırımları yapan biriyim. Bu sebeple işime en çok yarayacak cüzdan türü kağıt cüzdanlar. Donanım cüzdanları pahalı, o kadar yatırım zaten yapmıyorum.

1. Herhangi bir coinin kağıt cüzdanını oluşturduğumda, bu cüzdanın private keyini kullandığım an, yani birnevi domuz kumbarasını kırınca bir daha kullanılmadığını biliyorum. Lakin public keye 1'den fazla gönderim yapılıyor mu bilmiyorum. Yani yine domuz kumbara gibi. İstediğim kadar atıp istediğim zaman kırarak çekebilir miyim?

2. XRP yani Ripple coinin base reserve diye bir mantıkla çalıştığını duydum. Sanırım 20 coin hep o cüzdanda kalıyormuş ve asla çekilmiyormuş. Yani XRP kağıt cüzdan açsam ve içine 100 coin atsam. Bir gün Ripple coinin 10tl olduğunu varsayıyorum ve bozdurmak istedim. 80'ini çekip 20'sini çekemeyecek miyim yani. 200 tl çöp mü olacak?

Şimdilik sorularım bu kadar. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
Saygılarım ve sevgilerimle...
Each block is stacked on top of the previous one. Adding another block to the top makes all lower blocks more difficult to remove: there is more "weight" above each block. A transaction in a block 6 blocks deep (6 confirmations) will be very difficult to remove.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715053077
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715053077
Reply with quote  #2

1715053077
Report to moderator
1715053077
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715053077
Reply with quote  #2

1715053077
Report to moderator
Bthd
Legendary
*

Activity: 2240
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
January 13, 2021, 02:08:38 PM

1. Herhangi bir coinin kağıt cüzdanını oluşturduğumda, bu cüzdanın private keyini kullandığım an, yani birnevi domuz kumbarasını kırınca bir daha kullanılmadığını biliyorum. Lakin public keye 1'den fazla gönderim yapılıyor mu bilmiyorum. Yani yine domuz kumbara gibi. İstediğim kadar atıp istediğim zaman kırarak çekebilir miyim?

Kağıt cüzdanlarınızı offline ortamda oluşturduysanız private key'i online ortamda kullanmak o işlem anında herhangi bir güvenlik açığıyla karşılaşmanız durumunda yatırımlarınızın riske girmesi anlamını taşır. Bir adrese sınırsız sayıda gönderim yapabilirsiniz aynı zamanda bir private key'i de sonsuz kere kullanabilirsiniz ancak online ortamda her bir kullanım güvenlik seviyesinin düşmesi anlamına gelir.

2. XRP yani Ripple coinin base reserve diye bir mantıkla çalıştığını duydum. Sanırım 20 coin hep o cüzdanda kalıyormuş ve asla çekilmiyormuş. Yani XRP kağıt cüzdan açsam ve içine 100 coin atsam. Bir gün Ripple coinin 10tl olduğunu varsayıyorum ve bozdurmak istedim. 80'ini çekip 20'sini çekemeyecek miyim yani. 200 tl çöp mü olacak?

Evet, şirket bir değişikliğe gitmediği sürece o 20 birim hep cüzdanda kalır. Ripple fiyatı bir gün çok artarsa alt limiti değiştirebileceklerini belirtmişler ancak bahsettikleri artışın 1-2 dolar olduğunu düşünmüyorum. Kripto para bile olmayan merkezi birimin saçma bir uygulaması sadece.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
CaylakXSMaxPulus (OP)
Jr. Member
*

View Profile
January 13, 2021, 02:55:36 PM
Last edit: January 13, 2021, 04:55:59 PM by CaylakXSMaxPulus

İlk dediğinizi anlamadım biraz saçma geldi açıkçası kusura bakmayın ama online ortama aktarmadan nasıl çekeceğim zaten coinleri. Ayrıca donanım cüzdanları haricinde dediğiniz şeyin olması zaten olası.

Ve private keyden coinler çekildiğinde private keyin değiştiğini okumuştum lakin siz sınırsız kullanılır diyorsunuz. Benim için önemli olan public keye istediğim zaman coin atabilmek. Çektiğim zaman birdaha kullanmam zaten.

Ayrıca biraz önce 5 ripple karşılığında 20 base reserve ripple coinin de çekilebildiğini okudum bir yerde. Bilginiz, bilgisi olan var mı?
Bthd
Legendary
*

View Profile WWW
January 13, 2021, 03:39:56 PM

İlk dediğinizi anlamadım biraz saçma geldi açıkçası kusura bakmayın ama online ortama aktarmadan nasıl çekeceğim zaten coinleri. Ayrıca donanım cüzdanları haricinde dediğiniz şeyin olması zaten olası.

Offline ortamda bir kağıt cüzdan oluşturduğunuzda private keyinizi başka kişilerle paylaşmadığınız sürece cüzdan %100 güvenilirdir. Siz private keyinizi online ortamda 1 kere kullandığınızda güvenlik açısından artık eskisi kadar güvenli değildir. Online ortamdaki her kullanışınız riski bir kademe daha arttırır. Daha güvenli bir kullanım için offline ortamda 4-5 adet kağıt cüzdan yaratırsınız. Her kullanımdan sonra cüzdanda kalan bakiyenizi daha önce kullanmadığınız bir kağıt cüzdana aktarabilirsiniz.

Private key cüzdanınızı açan anahtardır, aynı anahtar aynı kapıyı defalarca açar. Siz bir kere kullandıktan sonra private key değişse bir daha cüzdanınıza erişim sağlayamazsınız zaten. Bitcoin cüzdanlarında her transfer için aynı seed'e bağlı farklı bir adres kullanabilirsiniz bu gizliliğinizi arttırmak için bir yöntemdir. Aynı cüzdana ait hangi adrese gönderim yaparsanız yapın gönderdiğiniz birimler aynı cüzdan içerisinde yer alır.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
CaylakXSMaxPulus (OP)
Jr. Member
*

View Profile
January 13, 2021, 04:25:06 PM

Şimdi anladım hocam teşekkür ederim.
Zaten benim yapmak istediğim domuz kumbara gibi bir mantıktı. Yani public keye istediğim zaman coin atıp, kullanmak istediğimde private keyi kullanarak hepsini çekmek ve kağıdı imha etmek. Bu da oluyormuş zaten teşekkür ederim.

Benim privete key sadece 1 defa kullanılıyor, kullanınca değişiyor dediğim olay şu şekilde.
Kağıt cüzdanlardan parayı tek seferde çekilmesi gerektiği, bir çok insanın örnek 5 BTC olan cüzdandan 2 BTC çekmeye çalıştığı için kalan 3 BTC'nin farklı bir keye taşındığı ve bu coinlerin kaybolduğunu yazan bir yazı okumuştum.

Bthd
Legendary
*

View Profile WWW
January 13, 2021, 05:31:36 PM
Merited by EFS (2)

Benim privete key sadece 1 defa kullanılıyor, kullanınca değişiyor dediğim olay şu şekilde.
Kağıt cüzdanlardan parayı tek seferde çekilmesi gerektiği, bir çok insanın örnek 5 BTC olan cüzdandan 2 BTC çekmeye çalıştığı için kalan 3 BTC'nin farklı bir keye taşındığı ve bu coinlerin kaybolduğunu yazan bir yazı okumuştum.

Olayları çok karmaşık anlatıyorsunuz, komple özetliyorum. Bir cüzdan bir çok bitcoin adresinden oluşur. Kağıt cüzdanınızı 12-24 kelimelik seed ile oluşturursanız içerisindeki bütün adreslere erişiminiz olur. Eski tip cüzdanlar gibi tek bir private key ile oluştursanız sadece tek bir adrese erişiminiz olur ve bahsettiğiniz kaybı yaşama olasılığınız doğar.

12/24 Kelimelik Seed: 12 - 24 kelimeden oluşur, cüzdan içerisindeki tüm adreslere erişmenizi sağlar. Seed'inizi kullanarak tüm adreslerin private key'lerine ulaşabilirsiniz.
Private key: Bir cüzdan içerisindeki tek bir adrese erişiminizi sağlar. Private key kullanarak aynı adrese sonsuz kere giriş yapabilirsiniz ancak cüzdanınızdaki diğer adreslere ulaşamazsınız.

Seed ile bilinen bir adresin private keyine ulaşmak mümkündür ancak private key ile seed elde etmek mümkün değildir. Kağıt cüzdan yada herhangi bir offline cüzdan oluşturacaksanız bunu 12-24 kelimelik seed yedeği alacak şekilde gerçekleştirin. 12/24 kelimelik seed oluşturmak için electrum wallet kullanabilirsiniz yada https://github.com/iancoleman/bip39 dosyasını indirdikten sonra offline ortamda oluşturabilirsiniz.

Cüzdanınızın seed'ine mutlaka sahip olun.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
CaylakXSMaxPulus (OP)
Jr. Member
*

View Profile
January 13, 2021, 06:10:46 PM

Anladım, lakin bir kağıt cüzdandan coin çekmek istediğimde hepsini çekip kağıdı imha edeceğim için seede pek gerek yok şahsen. Tek bir public + private key yeterli.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: