Bitcoin Forum
July 08, 2024, 11:56:10 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Oumuamua... Neye inanırsan o  (Read 147 times)
bobita (OP)
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1331

View Profile
January 21, 2021, 02:21:39 PM
Merited by Vispilio (1)

Oumuamua (resmî adlandırma: 1I/2017 U1) güneş sisteminin dışından geldiği tespit edilebilen ilk yıldızlar arası cisimdir ve 19 Ekim 2017'de Robert Weryk tarafından çok dikkat çekici hiperbolik bir yörüngede, güneşten döndükten 40 gün sonra keşfedilmiştir.
İlk gözlemler cismin güneşten uzaklaştığı sırada ve dünyadan 30.000.000 km uzaklıktayken Pan-STARRS teleskobu ile yapıldı. Başlangıçta bir kuyrukluyıldız olarak kabul edilen cisim, bir hafta sonra bir asteroit olarak yeniden sınıflandırıldı ve yıldızlar arası nesnelere ait yeni bir sınıfın ilkidir, Oumuamua hiperbolik yörüngesinin bir sonucu olarak 2022'de Neptün'ün yörüngesinden geçecek, yıldızlar arasında sürüklendiği süre ise bilinmiyor.
Elimizde nesnenin gerçek görüntüsü malesef yok, paylaştığım da dahil olmak üzere hepsi illüstrasyondan ibaret.
Tabii işin içinde güneş sistemi dışından gelen bir cisim olunca anında milyon çeşit spekülasyon ortaya atılmış, bunların içinde şaşırmayacağınız şekilde uzay gemisi olduğu veya başka medeniyetlere ait bir çeşit uzay çöpü olduğu iddiaları da var ve böyle düşünenler sadece ufo çılgınları değil, bilim insanları da mevcut, hatta en önde geleni Harvard Üniversitesi Astronomi Bölümü başkanı Abraham "Avi" Loeb.
Aslına bakarsak adı bile tartışmaları körüklüyor çünkü Oumuamua Hawaii dilinde "keşif, öncü birlik" anlamına geliyor (ilk kez Hawaii'deki gözlemevinde gözlemlenmiş, o nedenle Hawaii dilinde isim verilmiş).
Son çalışmalar astroid olduğu tezini oldukça güçlendirmiş, hatta neredeyse kanıtlamış durumda çünkü herhangi bir radyo sinyali, veri vb iletmiyor, yörüngesi ve hızıyla ilgili spekülasyonlar da çürütülmüş durumda, yapay olabilme ihtimali gitgide zayıflıyor. Hızı aslında bu kadar dikkat çekme nedenlerinden birisi ama onu da açıklamak mümkün.

Yani kimisi için güzel bir astronomi keşfi, kimisi için de bol "acaba"lı bir uzay cismi.
Ben doğal bir oluşum olduğuna inananlardanım.
Lewan
Member
**

Activity: 1008
Merit: 19

Backed.Finance

View Profile
January 21, 2021, 06:11:53 PM

Bir ara Ramaya diye bir roman okumuştum şekli gerçekten oradaki anlatılan uzay gemisini andırıyor . orada da ilk etapta gök taşı zannediliyordu ama sonra üzerine indiklerinde bunun çok büyük bir uzay gemisi olduğu anlaşılıyordu.

verbakalim
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 645

View Profile
January 22, 2021, 08:42:13 AM

İsim konusunda baya şansız bir yaklaşımla karşılaş. Keşke ismini Aborjinler verseydi en azında kangoru yada buna benzeyen bir isim verirleri. Gerçi uzayda bundan çok var dır. Birisi fark edince konu olup takibe alınıyor. Gezegenlerin oluşum süreçlerine bakılınca bunu gibi başı boş gezen pek çok asteroid yada oluşum bir araya gelerek devasa gezegenleri oluşturmuş. Tabi bir anda değil. Bu kaya da ileriki bir gelecek te yolculuğuna bir son verip bir gezegenle birleşecek.

█████████████████████████
████████▀▀████▀▀█▀▀██████
█████▀████▄▄▄▄████████
███▀███▄███████████████
██▀█████████████████████
██▄███████████████▀▀▄▄███
███▄███▀████████▀███▄████
█████▄████▀▀▀▀████▄██████
████████▄▄████▄▄█████████

BitList 
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
REAL-TIME DATA TRACKING
CURATED BY THE COMMUNITY

.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█

List #kycfree Websites   
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2184
Merit: 1079

View Profile
January 22, 2021, 11:20:16 AM

Bir ara Ramaya diye bir roman okumuştum şekli gerçekten oradaki anlatılan uzay gemisini andırıyor . orada da ilk etapta gök taşı zannediliyordu ama sonra üzerine indiklerinde bunun çok büyük bir uzay gemisi olduğu anlaşılıyordu.
Al sana farklı bir düşünce ya gerçekten bu da bir uzay gemisiyse falan diyormuşum yok yok demiyorum öyle bir şey   Bilgilendiğim bir post oldu teşekkürler bobita

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
gospodin
Legendary
*

Activity: 2366
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
January 22, 2021, 11:32:40 AM

bu ismi veren bence sıkı bir sivasspor taraftarı. büyük ihtimalle bülent başgan'dan etkilenip bu ismi verdiler. bir sonraki keşfin adı şimdiden belli "bülent başgan."

unutmayalım: bülent başgan
Lewan
Member
**

Activity: 1008
Merit: 19

Backed.Finance

View Profile
January 22, 2021, 05:59:15 PM

Yok bende uzay gemisi falan demedim sadece şekli benziyor dedim. Ama mesela ben söylesem insanlar inansa tartışsa nasıl bir gırgır olurdu değilmi aynen ufo gören masum köylü misali.

Tom Bombadil
Sr. Member

Activity: 364
Merit: 304

View Profile
January 22, 2021, 06:05:26 PM

Küfür ediyorsun sandım başlıkta başta ama güzel bir konuymuş aslında Cheesy

Uzay gemisi olduğuna dair heyecan verici fikirleri okumak güzel. Hala o kadar uzak noktalara gidilemiyor olması üzücü bir yandan. Marsa bile gitmekte zorlanıyoruz.
kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
January 22, 2021, 06:09:28 PM

bu ismi veren bence sıkı bir sivasspor taraftarı. büyük ihtimalle bülent başgan'dan etkilenip bu ismi verdiler. bir sonraki keşfin adı şimdiden belli "bülent başgan."

Videoyu izledim de Sivasspor’un böyle Çılgın bir taraftar grubu olduktan sonra, yeni gezegene Sivas ismini bile verebilirler, bir de zabaha kadar buradayız diyen bir dayı vardı Smiley
bobita (OP)
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1331

View Profile
January 22, 2021, 10:14:11 PM

O kadar derledim, yazdım çizdim, sallama bilgi olmasın diye taradım, bütün anlattıklarımdan sende canlanan bu mu oldu, "emoğa goym"? O ma gaaad
jakdanyel
Sr. Member

Activity: 1666
Merit: 304

kycfree

View Profile
January 23, 2021, 04:47:27 PM

Uzayın gizemlerini çözme konusunda insanoğlu hala teknolojik açıdan çok geride olduğu için bu tarz olaylar hep inanç üzerine kalıyor gerçekten çok ilginç ben de bobita hocam gibi bunun doğal bir oluşum olduğuna inanıyorum.

▄▄███████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
███████████▀▌▄▀██████████
███████▄▄███████▄▄███████
██████▄███▀▀██▀██████████
█████████▌█████████▌█████
█████████▌█████████▌█████
██████████▄███▄███▀██████
████████████████▀▀███████
███████████▀▀▀███████████
▀█████▀▀████████████████▀