Bitcoin Forum
May 03, 2024, 04:34:54 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Reel piyasalar ne durumda ?  (Read 107 times)
anonymous3x (OP)
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
January 22, 2021, 03:38:51 PM
Last edit: January 22, 2021, 03:53:19 PM by anonymous3x

Faizlerin artması ile piyasadan sünger gibi para çekildi. Önce ikinci el otomobil piyasasını vuran dalga inşaat sektörünü etkilemeye başladı şimdi ise gıda sektörünü bile kavurmaya başlamışa benziyor. Paranın dolaşım hızı azaldığını düşünüyorum bu da malasef çok insanı etkileyecek. Sıcak para ticaretin benzinidir benzin bittiğini düşünüyorum arabadan indik itiyoruz bakalım nereye kadar gideceğiz.
  Önümüzdeki aylar ile beraber iflas haberleri gelirse şaşırmayacağım. Otomobil piyasanında yaşanan düşüşler emlak piyasasına yansımadı ancak şubat ile beraber emlak fiyatlarında sert düşüşler bekliyorum.

Son bir not: Esnaf, üniversiteli, corona sürecinde işssiz kalanlar ve biraz bilgisi olan herkes borsacı oldu anladığım kadarıyla ayrıca kumar ve iddaa istatistiklerini merak ediyorum bu dönemde artış yaşandı mı yaşanmadı mı umarım insanlar kumar gibi kötü alışkanlıklar edinmemiştir bu süreçte.

Malasef kimse iş yapamayınca çareyi borsada hisse senetlerinde emtialarda arıyor ve bu durum beni daha çok endişelendiriyor zira borsaların çökmesi durumunda bir çok insan varlığını kaybetmekle karşı karşıya kalacak. İnsanların bilgisizce bu mecralara atılması bazılarını iştahlandırsada bu durum reel piyasalar açısından büyük riskler oluşturuyor. Riskler çok büyük.

Umarım korkulan senaryolar gerçekleşmez. Esnafların bir an önce iş yerlerini açması piyasadaki faizlerin düşmesi ve sıcak paranın dolaşım hızının artması gerekmektedir. Ayrıca borsalarda oluşan balonların bir şekilde bu insanlar çıktığında normale döneceği aşikar. Ama önce insanlar işlerine dönmeli. Aksi halde çoğu insan haketmediği noktalarda iş yerlerini kapamak zorunda kalacak.

https://www.sabah.com.tr/apara/haberler/2020/11/04/borsa-istanbulda-yerli-yatirimci-rekor-kirdi-tarihin-en-uzun-soluklu-yukselisi-oldu
https://www.dunya.com/finans/haberler/kripto-para-dunyasina-yerli-akini-haberi-606293
https://www.hurriyet.com.tr/aile/anne-babalar-dikkat-ergenlerde-cevrimici-kumar-bagimliligina-ilgi-artti-41705780

1714754094
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714754094
Reply with quote  #2

1714754094
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Lewan
Member
**

Activity: 1008
Merit: 19

Backed.Finance

View Profile
January 22, 2021, 04:45:34 PM

Sıcak paranın piyasandan çekilmesi bazı durumlarda devlet tarafından istenen bir şeydir ama vatandaş için her zaman kötüdür. Ama gerçekten ülke olarak Yunanlılara benzemeye başladık üretmeden çok fazla tüketiyoruz.

jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
January 25, 2021, 08:49:27 AM

Dediğiniz gibi insanlar para kazanmanın farklı yollarını aramaya başladı. Borsa işlerine salgınla birlikte ben de girdim ve rekor düzeyde yeni girişler oldu. Birçok insanın kaderi başkalarının ellerine düştü, enflasyon şu bu desen aldı başını gitti umarız her şey yoluna girer insanlar da hakkıyla para kazanmayı hatırlar  Undecided

Granxis
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 536

View Profile
February 17, 2021, 11:55:55 PM

anonymous'un saptamalari tam yerinde, bu korona doneminde sabit issizlerimizin uzerine bir de ekstra islerinden cikarilan veya cikarilmak zorunda kalanlarlar beraber muhtesem bir kitle oldu, bu kitlenin bir kismi kriptolara bir kismi reel piyasalara girdigini ben de dusunmekteyim, hacimleri artirdiklari dogrudur, bu durum bu arada oldukca olumlu, issiz insanlarin paralari kiymetli olur, ve piyasadan cikarken daha hizli cikarlar, tabii ki herkes icin en iyisini diliyorum, yasasin insanlik...

.
.Duelbits.
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
TRY OUR
  NEW  UNIQUE
GAMES!
.
..DICE...
███████████████████████████████
███▀▀                     ▀▀███
███    ▄▄▄▄         ▄▄▄▄    ███
███   ██████       ██████   ███
███   ▀████▀       ▀████▀   ███
███                         ███
███   ▄████▄       ▄████▄   ███
███   ██████       ██████   ███
███    ▀▀▀▀         ▀▀▀▀    ███
███▄▄                     ▄▄███
.
.MINES.
████████████████████████▄▀▄████
██████████████▀▄▄▄▀█████▄▀▄████
████████████▀ █████▄▀████ █████
██████████      █████▄▀▀▄██████
███████▀          ▀████████████
█████▀              ▀██████████
█████                ██████████
████▌                ▐█████████
█████                ██████████
██████▄            ▄███████████
████████▄▄      ▄▄█████████████
.
.PLINKO.
█████████▀▀▀       ▀▀▀█████████
██████▀  ▄▄███ ███      ▀██████
█████  ▄▀▀                █████
████  ▀                    ████
████                       ████
█████                     █████
██████▄                 ▄██████
█████████▄▄▄       ▄▄▄█████████
10,000x
MULTIPLIER
NEARLY UP TO
.50%. REWARDS
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
February 18, 2021, 07:30:12 AM

Ortalık çok kötü, ekonomi çok kötü durumda, şu an tek başına iktidar olduğu için çok belli değilmiş gibi görünüyor, bir koalisyon hükümeti gibi zayıf bir iktidar olsaydı şimdiye kadar çoktan patlamıştık, ha bu sefer patlamayacak mıyız? Bence daha beter patlayacağız çünkü süreci uzatıyorlar, olması gereken olmuyor, zorlamayla yapılan işlerin sonu daha kötü oluyor, allah sonumuzu hayır etsin, umarım ülkemiz için en iyisi olur.

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL
REF.SYSTEM
GAME
|
████████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
██████                ██████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
anonymous3x (OP)
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
February 19, 2021, 01:57:25 PM
Last edit: February 19, 2021, 02:12:50 PM by anonymous3x

Ortalık çok kötü, ekonomi çok kötü durumda, şu an tek başına iktidar olduğu için çok belli değilmiş gibi görünüyor, bir koalisyon hükümeti gibi zayıf bir iktidar olsaydı şimdiye kadar çoktan patlamıştık, ha bu sefer patlamayacak mıyız? Bence daha beter patlayacağız çünkü süreci uzatıyorlar, olması gereken olmuyor, zorlamayla yapılan işlerin sonu daha kötü oluyor, allah sonumuzu hayır etsin, umarım ülkemiz için en iyisi olur.

Bu coronayla dünyanın içinden geçtiler resmen. Zenginler için sorun olduğunu düşünmüyorum. Ama ben halkın ekonomisi diye bir şey kaldığını sanmıyorum. Ülkemizde ise son faiz darbesiyle zaten iş bitti. Gerekli olup olmadığı tartışılır ama doları indirmişe benziyor.

İntihar haberleri iflaslar kredi borçları cinayetler çıldırmalar. Okuduğum gördüğüm dinlediğim haberler çok kötü. Sakalları kesilenlerde oldu kol kesenlerde toptan iflas edenlerde.  2008 krizinde öğrenciydim ama bu kadar etkili olduğunu görmedim. Direkt bel kemiğine nokta atışı darbe vurdular, küçük esnaf işletmeler, ticaretle uğraşan orta sınıf error verdi.

Geçmiş olsun olan oldu.
Bu insanları nasıl toplayacaklar bilmiyoruz artık. Muhtemelen iktidarda değişecek ilk seçimde, yeni gelen iktidar da bir sonraki seçimde değişecektir toparlayamaz kimse bu durumu. Gökten Zeus gelse para altın yağdırsa bile ancak borçlar kapanır satılan mallar arsalar mülkler yerine konamayacaktır.

Orta sınıfın yokolduğu dağıldığı bir devrandan geçiyoruz.

Hoşgeldin açlık oyunları. güle güle eski dünya.
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
February 19, 2021, 02:25:39 PM

Bir ülkeyi ayakta tutan orta sınıftır ki hepimiz orta sinifin nasıl yokolduğunu yaşayarak görüyoruz. Her kriz yeni zenginler yaratir. Bizler Bitcoin ve kripto para yatirimcilari olarak emeklerimizin karsiligini almaya basladik. Yillardir buradayiz artik yuzumuz guluyor.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
February 19, 2021, 07:54:25 PM

En basitinden şöyle örnek verebilirim, önce çok çalışmadığını düşündüğüm dükkanlar kapandı. sonra yavaş yavaş ürün satan yerler kapanmaya başladı. en son evimizin yakınındaki, aşırı derecede çalışan kokoreççi de kapanınca artık net olarak ekonominin felakete sürüklendiğine emin oldum. Dolar düşmesine düşüyor muhtemelen faiz yüksek kaldığı için daha da düşecek bu konuda sıkıntı yok da bu durum reel piyasada ne yaratır belli değil. Covid konusunda esneme olacağı söylense de, ne kadar esneme olursa olsun hala büyük bir pandemiyle boğuşuyor dünya. Ekonomilerde küresel bir düzelme mümkün görünmüyor.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
February 19, 2021, 08:08:39 PM

Güzel bir restorana gidip sevdiğim bir yemekten rahatça ve keyif alarak yemeyi özledim. Covid şartlarından dolayı uzun zamandır bunu yapamıyorum. Benim gibi düşünen milyonlar da vardır mutlaka. Esnafın ekonomik kaygısı ile vatandaşın sosyalleşememe kaygısı psikolojiyi gittikçe bozmaya başlıyor. Dükanını açamayan esnaf hem para kazanamamıyor hem de ailesini geçindiremiyor. Az bi parası olansa pandemiden dolayı gönlünce gezip tozamıyor. İkisi birbiriyle doğrudan bağlantılı sonuçta. Bir taraf para harcayabilecek ki diğer taraf da paza kazanabilsin. Ülkenin en az %80'ini aşılanmadan rahat edmeyeceğiz sanırım. Mutason da ayrı bir problem. Bakalım aşıları olduktan sonraki süreç nasıl ilerleyecek!

Merkez bankasının önümüzdeki 3 ay içerisindeki politika faiz kararlarını merak ediyorum. Normal şartlarda daha da yükseltmesi lazım ama dövizin tırmanışına da zemin hazırlamış olacak. İşte bunlar hep normal zamanda alınan yanlış kararların, kötü zamanlara bir yansıması!
Pages: [1]
  Print  

Jump to: