Bitcoin Forum
May 11, 2024, 02:37:54 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ekonomik Reform Paketi'nden Dijital Para Çıktı  (Read 117 times)
bfmedia (OP)
Jr. Member
*

Activity: 168
Merit: 4

View Profile WWW
March 12, 2021, 01:38:41 PM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekonomik Reform Paketi kapsamında dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımların da atılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekonomik Reform Paketini acıkılıyor. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Ekonomi Reformları Tanıtım Toplantısı’nda Ekonomik Reform Paketi’ni açıklayan Erdoğan, ekonominin yatırım, üretim ve istihdam temelinde büyütme amacı bulunduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşuracak adımların atılacağını ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan, Reform Paketi kapsamında yerli milli bir ekonomi hedeflendiği belirterek “Yeni gelişen teknolojilerde söz sahibi olmak istiyoruz." dedi. Erdoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz."

"Koronavirüs salgını yeni yönetim sistemimizin bir sınamasına dönüştü ve her alanda bu sınamayı verdik. Bazı sıkıntılar yaşadık yaşıyoruz; bunlar üstesinden gelinmeyecek hususlar değildir. 2020'de dünya ekonomisi yüzde 3,5 küçüldü, küresel ticaret yüzde 10'ya yakın daraldı, uluslararası doğrudan yatırımlar yüzde 42 azaldı, küresel borç toplamı 282 trilyon dolara ulaşarak tarihin en yüksek seviyesini gördü. Gıda fiyatları son altı buçuk yılın, metal fiyatları son dokuz buçuk yılın rekorunu kırdı."

"Salgına rağmen 2020 yılında yüzde 1.8 oranında büyüdük. G20 ülkeleri arasında ekonomisini büyüten 2 ülkeden biri olduk. Çin'den sonra ikinci sırada yer aldık. Destek paketleri sayesinde dünyada ekonomisi büyüten nadir ülkelerden biri olmayı başardık."

"Reform programımızla güçlü yönlerimi perçinlerken sorun gördüğümüz yerlerle ilgili gerçekçi, ayakları yere basan çözümler getiriyoruz. Değişim, dönüşüm, gelişmenin hayatın bir gerçeği olduğunu ve süreklilik içerdiğine inanıyoruz. Açıklayacağımız reformların omurgasını makroekonomik ve yapısal politikalar oluşturuyor. Kamu maliyesi, enflasyon, finansal sektör, cari açık ve istihdam alanlarına odaklandık."

"Yeni dönem dört temel ayak üzerinde yürüyecek; yatırım, istihdam, üretim, ihracat. "

"Bilindiği gibi dijital dönüşüm ve yapay zeka temelli tüm teknolojilerinin tabanında yazılım bulunuyor. Ekonomide rekabet gücü kazanma, doğru veriye ulaşma, veriyi analiz etme ve en uygun çözümleri geliştirme konusunda da yine yazılım teknolojileri kullanıyoruz. Ülkemizin bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmek genç istihdamını güçlendirmek, teşvik etmek ve küresel rekabet gücü kazanmak için Cumhurbaşkanlığı himayesinde yazılım ve donanım endüstrileri başkanlığı kuruyoruz. Bu iki yeni yapı tıpkı savunma sanayinde olduğu gibi sağlıkta ve yazılımda yerlilik oranlarının artmasına hizmet ederek yurtiçi ekosistemini besleyecek ve ülkemize yeni üstünlük alanları kazandıracaktır.”

"7 gün 24 saat hizmet verecek Türkiye Dijital Vergi Dairesi uygulamasını başlatıyoruz. Dijital vergi asistanı sistemini devreye alıyoruz."

"Ülkemizde yılda 19 milyon ton israf ediliyor. Hizmet sektöründe işletme başına israf yılda dört tonun üzerinde. Buna 'dur' demek için harekete geçiyoruz. Tarlada ve hallerde kalan taze meyve ve sebzeleri piyasaya kazandırma mekanizmasını geliştiriyoruz. Bu ürünleri dijital tarım pazarına dahil ederek hızla alıcılarla buluşmasını sağlıyoruz. Dijital tarım pazarı sayesinde her ölçekteki çiftçi ürünü için pazar bulabilecek. Tüketici ve esnaf istediği kalitede ürün tedarik edecek."

Haber detayı: https://www.bfmedia.io/haberler/ekonomik-reform-paketi-nden-dijital-para-cikti-9699.html

- bfmediaio Telegram Group

𝙱𝚒𝚝𝚌𝚘𝚒𝚗, 𝙱𝚕𝚘𝚌𝚔𝚌𝚑𝚊𝚒𝚗 𝚅𝚎 𝙺𝚛𝚒𝚙𝚝𝚘 𝙿𝚊𝚛𝚊 𝙷𝚊𝚋𝚎𝚛 𝚂𝚒𝚝𝚎𝚜𝚒 >> https://www.bfmedia.io/ <<
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715438274
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715438274
Reply with quote  #2

1715438274
Report to moderator
1715438274
Hero Member
*

Ignore
1715438274
Reply with quote  #2

1715438274
Report to moderator
1715438274
Hero Member
*

Ignore
1715438274
Reply with quote  #2

1715438274
Report to moderator
kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
March 12, 2021, 01:50:06 PM

Dijital vergi dairesi mantıklı bir atılım olmuş, dijital milli para çıkaracaklarsa da, stabil paramızın kullanımını yaygınlaştıracak teşviklerde bulunmaları da gerekli, bakalım nasıl bir temel atılacak, nasıl sonuçlar çıkacak,
bitcoinokulu
Member
**

Activity: 338
Merit: 20

View Profile WWW
March 12, 2021, 01:59:43 PM

Ben bu açıklamayı kripto paralardan alınacak vergi ile ilgili düzenleme üstünde çalıştıkları şeklinde okudum. Yan unsur olarak da çeşitli kanunlarda yapılacak bir iki değişiklikle regülasyon adımları gelir ama ana tema VERGİ diye düşünüyorum.

kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
March 12, 2021, 02:12:03 PM

Ben bu açıklamayı kripto paralardan alınacak vergi ile ilgili düzenleme üstünde çalıştıkları şeklinde okudum. Yan unsur olarak da çeşitli kanunlarda yapılacak bir iki değişiklikle regülasyon adımları gelir ama ana tema VERGİ diye düşünüyorum.

İşin o boyutunu da mutlaka düşünmüşlerdir, hukuksal bir altyapı getirmeyi düşünüyorlarmış, hukuksal altyapı denilince akla gelen ilk şey vergi, mutlaka vergilendirecekler,
coderben
Full Member

Activity: 854
Merit: 113

View Profile
March 12, 2021, 02:16:16 PM

İşin o boyutunu da mutlaka düşünmüşlerdir, hukuksal bir altyapı getirmeyi düşünüyorlarmış, hukuksal altyapı denilince akla gelen ilk şey vergi, mutlaka vergilendirecekler,

Avrupa'da en çok bitcoin ve kriptoparalara yatırım yapan ülke olduğumuz için bu tür konularda devlet kontrolünün gelmesine karşı değilim vergi olayı da düşünülebilir ama bizim ülkemizde verginin bile vergisi alındığı için nasıl bir yol izleneceği hala belirsiz.
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
March 12, 2021, 03:16:55 PM

“Yeni gelişen teknolojilerde söz sahibi olmak istiyoruz." Yeni gelişen teknolojilerde söz sahibi olabilmenin tek yolu yatırımdır o da geleceğe: İlkokul ve lisede bir ders sağlam altyapı oluşturacak şekilde programlama üzerine eklense bu bir adım olur bu dediği şeye.

Açıklamak istediğimi 2 dk'lık bir video daha iyi açıklayacaktır sizlere: https://youtu.be/x_PJXkRywn4
1kodumtek7
Full Member

Activity: 1400
Merit: 161

View Profile
March 12, 2021, 03:23:24 PM

“Yeni gelişen teknolojilerde söz sahibi olmak istiyoruz." Yeni gelişen teknolojilerde söz sahibi olabilmenin tek yolu yatırımdır o da geleceğe: İlkokul ve lisede bir ders sağlam altyapı oluşturacak şekilde programlama üzerine eklense bu bir adım olur bu dediği şeye.

Açıklamak istediğimi 2 dk'lık bir video daha iyi açıklayacaktır sizlere: https://youtu.be/x_PJXkRywn4

Söylediklerinize katılıyorum ancak ilkokul ve liseye yatırım yapılırsa bile sonuçlarını 10-15 yıldan erken görme şansımız olmaz bu da iktidar sahibinin işine gelen bir şey değil.İktidar sahibi diyerek mevcut iktidarı kastetmedim genel olarak iktidarların işine gelmez.
meser#
Hero Member

View Profile
March 12, 2021, 03:29:33 PM

Söylediklerinize katılıyorum ancak ilkokul ve liseye yatırım yapılırsa bile sonuçlarını 10-15 yıldan erken görme şansımız olmaz bu da iktidar sahibinin işine gelen bir şey değil.İktidar sahibi diyerek mevcut iktidarı kastetmedim genel olarak iktidarların işine gelmez.

Sonuçları geç görmekte avantaj bizim konumumuzda o videoda Obama'nın bir cümlesi var uygulamayı indiren değil yapan olun. Evet belki de sonuçlarını çok geç göreceğiz lakin bu adımlar atıldıkça güneşin dağların arasından bizim için yükseldiğini görebileceğiz. Ama adım atmazsakta doğan güneşin başkalarına doğduğunu göreceğiz. 15 sene sonra keşke o zamanlar lafta kalınmasaydı diyeceğiz bu gidişle benim düşünceme göre.
Lewan
Member
**

Activity: 1008
Merit: 19

Backed.Finance

View Profile
March 12, 2021, 04:55:47 PM

Bence devletin şuanda istediği şey vergiden ziyada kara para aklanmasının önüne geçilmesi ben bu açıklamalardan onu anlıyorum. İlla ki vergi de gelecektir ama ilk kaygı bana göre kara para.

Kusman
Member
**

Activity: 756
Merit: 17

View Profile
March 12, 2021, 05:08:34 PM

Kara paranın değil de kayıt dışı para tabiri daha iyi olur bence. Devlet bu paralarının takibini yapmak istiyor sanırım. Kriptopara vergisi zaten gelecek. Acele etmeden sağlam temellere dayandırarak getirmeleri gerekiyor.

██   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀    ▄       BYBIT │ reddit       ▄    ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀   ██
   Sports & Derivatives Trading        Mobile App for iPhone & Android
   24/7 Customer Support        NFT Marketplace        Launchpad/Launchpool
bitcoinokulu
Member
**

Activity: 338
Merit: 20

View Profile WWW
March 12, 2021, 05:47:00 PM

"Bilişime fazla kafa yorarsanız sıyırırsınız" diyor. Şaka gibi.  Smiley Şe yaparsan şey olur, şey yapmamak lazım. Tam anlamıyla anlatılmak isteneni de anlamak mümkün değil.

meser#
Hero Member

View Profile
March 12, 2021, 06:02:05 PM

"Bilişime fazla kafa yorarsanız sıyırırsınız" diyor. Şaka gibi.  Smiley Şe yaparsan şey olur, şey yapmamak lazım. Tam anlamıyla anlatılmak isteneni de anlamak mümkün değil.

Hiçbir şey olmadıysa bile kesinlikle birşeyler olmuştur dediği gibi bilişime değil de bu kişilerin ne dediklerine fazla kafa yorarsak aha işte o zaman sıyırırız  Cheesy Grin Bu konuşmaları dinledikten sonra da yiyosa gel yapacağız dedikleri şeyler için ılımlı yaklaş
Lewan
Member
**

Activity: 1008
Merit: 19

Backed.Finance

View Profile
March 12, 2021, 06:12:39 PM

Kara paranın değil de kayıt dışı para tabiri daha iyi olur bence. Devlet bu paralarının takibini yapmak istiyor sanırım. Kriptopara vergisi zaten gelecek. Acele etmeden sağlam temellere dayandırarak getirmeleri gerekiyor.
Kripto paralardan çok fazla kara para aklanıyor ben bunları kastettim. Her türlü illegal parayı rahatça piyasaya sokabiliyorlar kripto piyasası ile. Devlet bunun önüne geçmek sitiyor.

1kodumtek7
Full Member

Merit: 161

View Profile
March 12, 2021, 06:29:27 PM

Sonuçları geç görmekte avantaj bizim konumumuzda o videoda Obama'nın bir cümlesi var uygulamayı indiren değil yapan olun. Evet belki de sonuçlarını çok geç göreceğiz lakin bu adımlar atıldıkça güneşin dağların arasından bizim için yükseldiğini görebileceğiz. Ama adım atmazsakta doğan güneşin başkalarına doğduğunu göreceğiz. 15 sene sonra keşke o zamanlar lafta kalınmasaydı diyeceğiz bu gidişle benim düşünceme göre.

Bizim toplumumuzun düşünce yapısında maalesef sonuçları geç görmenin bir avantajı olmuyor insanlar hemen sonuç bekliyor futbolda bile altyapıdan oyuncu çıkaramamızın temel sebebi bana göre bu.
Granxis
Hero Member

Merit: 536

View Profile
March 14, 2021, 10:06:22 AM

Vergi alacaklar, nasil alsak diye plan yapiyorlar, yapilan hicbir duzenleme vatandaslar oncelenerek yapilmiyor, vergi de alsalar, yasak da getirseler, insanlar bir kere kripto paralarin rahatligini deneyimlediler, o kadar is varken bununla ugrasiyorlar.

.
.Duelbits.
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
TRY OUR
  NEW  UNIQUE
GAMES!
.
..DICE...
███████████████████████████████
███▀▀                     ▀▀███
███    ▄▄▄▄         ▄▄▄▄    ███
███   ██████       ██████   ███
███   ▀████▀       ▀████▀   ███
███                         ███
███   ▄████▄       ▄████▄   ███
███   ██████       ██████   ███
███    ▀▀▀▀         ▀▀▀▀    ███
███▄▄                     ▄▄███
.
.MINES.
████████████████████████▄▀▄████
██████████████▀▄▄▄▀█████▄▀▄████
████████████▀ █████▄▀████ █████
██████████      █████▄▀▀▄██████
███████▀          ▀████████████
█████▀              ▀██████████
█████                ██████████
████▌                ▐█████████
█████                ██████████
██████▄            ▄███████████
████████▄▄      ▄▄█████████████
.
.PLINKO.
█████████▀▀▀       ▀▀▀█████████
██████▀  ▄▄███ ███      ▀██████
█████  ▄▀▀                █████
████  ▀                    ████
████                       ████
█████                     █████
██████▄                 ▄██████
█████████▄▄▄       ▄▄▄█████████
10,000x
MULTIPLIER
NEARLY UP TO
.50%. REWARDS
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
coderben
Full Member

Activity: 854
Merit: 113

View Profile
March 14, 2021, 11:24:37 AM

Ben de kayıt dışı paranın şuan devletin çok umrunda olduğunu düşünmüyorum zaten öyle olsaydı sürekli yeni yeni varlık barışları ilan edilmezdi.Tek amaç kripto parayı vergilendirmek ve ülkemizde kripto para kullanan kişi sayısı çok olduğu için bir denetim mekanizması getirmek gibi gözüküyor.
execijutiere
Legendary
*

Merit: 1258

View Profile
March 16, 2021, 03:50:46 PM

vergi kaçınılmaz gibi duruyor artık.Dijital para derken merkez bankası yeni bir kripto para üzerinde çalışmaya başlandığını belirtmişti galiba türkiyeye özel bir kripto para çıkacak heralde.Vergiyi nasıl alacaklarını ve ne kadar alacaklarını hala belirleyemediler heralde ama düzenleme geleceğini sürekli söylüyorlar.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x