Bitcoin Forum
May 05, 2024, 01:51:12 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kıssadan "HİSSE"  (Read 151 times)
fuatysl54 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 42
Merit: 32

View Profile
April 19, 2021, 07:29:15 PM
Merited by lossnet (1)

Borsa konusunda internette binlerce yazı ve tavsiye bulabilirsiniz. Yılların verdiği tecrübe ile yaşadıklarımdan çıkarımlarımı aşağıda sundum.

Borsaya ilk girdim yıllardı. Büyük bir heves ve para kazanma hırsım var ama bir yandanda korkuyorum. Netice itibari ile büyülü bir ortam. Çok para kazanma hayalim var ama kazanma riskide mevcut. Sanırım 2015 yılıydı. 2000 tl ile girdim borsaya kulaktan dolma bilgi ve sözde tuyolarla. Ilk aldığım hissedem kısa zamanda yüzde 20 kazandım. Dedim bu borsa basitmiş nerede tavana giden hisse var hemem atlıyorum. Sonuç hop taban. Aldigimi kısa sürede verince aksiyonu bol hisselere daldım. Araştırma yok, bilgi yok. Bir kazansam 2 kaybediyorum. 6 ay da 2500 tl ye çıkardigim nakiti  600 tl ye kadar düşürdüm.

Ve sonra ki dönem.....

Bu dönem de baktım ki gidişat iyi değil forum sitelerinde araştırma yapmaya, ekonomistleri okumaya başladım. Hisse alışkanlıklarımı değiştirdim. Hisseleri almadan önce takibe başlayarak, alım ve satım fiyatı belirledim. Daha temkinli hareket ederek 1-2 yillik surecte zarari kapatarak kâr yapmaya basladim.

Ve sonraki dönem...

Bu dönemde hisselerin uzun dönem hisse hareketlerini ve grafiklerini inceleyerek bilanço hareketleri üzerine kafa yordum. Panik hareketlerden kaçarak kâr marjımı daha cok arttırmayı basardim.

Ögrendigin şeyler şunlar oldu:
* Kulaktan dolma bilgi ile hisse almamak,
* Spekulasyon ve manipülasyona açık hisselerden uzak
   durmak,
* Sığ ve hacimsiz hisselerden  uzak durmak,
* Hisse grafiklerine bakarak hisse fiyatı değerinden aşırı yükseldi ise uzak durmak,
* Değerinin çok altında gören ve kârlı şirketlere yatırım yapmak,
* Alım ve satım icin hedef fiyat belirlemek ve aç gözlü olmamak,
* Sabırlı olmak,
* Hisse hareketlerini etki edecek her türlü yurtiçi ve yurtdışı haber akışını takip etmek ve buna göre borsada pozisyon almak.

1714917072
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714917072
Reply with quote  #2

1714917072
Report to moderator
1714917072
Hero Member
*

Ignore
1714917072
Reply with quote  #2

1714917072
Report to moderator
1714917072
Hero Member
*

Ignore
1714917072
Reply with quote  #2

1714917072
Report to moderator
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714917072
Hero Member
*

Ignore
1714917072
Reply with quote  #2

1714917072
Report to moderator
1714917072
Hero Member
*

Ignore
1714917072
Reply with quote  #2

1714917072
Report to moderator
ZekiBeyy
Hero Member

Activity: 1246
Merit: 883

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
April 20, 2021, 12:23:08 AM

Bir dönem bende borsada işlem yapıp zarar etmiş ondan sonrada pek bulaşmadım spekülasyon hisseleri çok var. Borsaya zaten ilk başlayınca az biraz kâr elde edince daha cazip gelmeye başlıyor. Maalesef borsamız iç ve dış etkenlerden hemen nem kapabiliyor. En ufak olumsuzluklarda hemen düşüşler görülebiliyor. Her zaman paranın %50-70 arası alım yapılmalı eğer daha düşüş olursa tekrar alacak nakit olmalı ve maliyet düşürülebilmeli. Bankalardan ziyade Global Menkul Değerlerden hesap açmıştım komisyon oranı bankalara göre daha uygundu ve daha esnek bir yapıdaydı.

Borsada işlem yapmak çok kısıtlı ve daha zor belirli saatlere sıkıştırılmış öyle arası bile var yani Smiley Canlı takip etmek alıcı satıcı durumlarını görebilmek için ekstra para vermek gerekiyor. Bitcoin alım satım işlemleri çok daha cazip ve kolay geliyor açıkçası hemde 7/24 işlem yapma kolaylığı ile.

Gördüğüm kadarıyla borsa konusunda tecrübe edinmişsiniz bir rota oluşturmuşsunuz. Size bol kazançlı günler dilerim artık yavaştan BTC al-sat işlemlerini öğrenmenizi kripto borsalarından (Binance, BTCtürk) buralardan hesap açmanızı öneririm.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
.
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
█████████████████████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
.
 ElonCoin.org 
.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"
▬▬▬▬▬
Granxis
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 536

View Profile
April 21, 2021, 03:57:09 PM

Ne guzel 2000 bin lira gibi bir kucuk mevlayla amatorlugunu atmis daha sonra kar ederek pekistirmissiniz, verdiginiz uyarilarin hepsine katiliyorum, hele ki bist100'de tuyo gibi seylerden kacinmak gerek, haylice  spekulatif paylasimlar soz konusu ayrica haddim olmayarak eklemek isterim: ihtiyaciniz olmayan parayla yatirim yapmak maddesi de onemlidir.

.
.Duelbits.
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
TRY OUR
  NEW  UNIQUE
GAMES!
.
..DICE...
███████████████████████████████
███▀▀                     ▀▀███
███    ▄▄▄▄         ▄▄▄▄    ███
███   ██████       ██████   ███
███   ▀████▀       ▀████▀   ███
███                         ███
███   ▄████▄       ▄████▄   ███
███   ██████       ██████   ███
███    ▀▀▀▀         ▀▀▀▀    ███
███▄▄                     ▄▄███
.
.MINES.
████████████████████████▄▀▄████
██████████████▀▄▄▄▀█████▄▀▄████
████████████▀ █████▄▀████ █████
██████████      █████▄▀▀▄██████
███████▀          ▀████████████
█████▀              ▀██████████
█████                ██████████
████▌                ▐█████████
█████                ██████████
██████▄            ▄███████████
████████▄▄      ▄▄█████████████
.
.PLINKO.
█████████▀▀▀       ▀▀▀█████████
██████▀  ▄▄███ ███      ▀██████
█████  ▄▀▀                █████
████  ▀                    ████
████                       ████
█████                     █████
██████▄                 ▄██████
█████████▄▄▄       ▄▄▄█████████
10,000x
MULTIPLIER
NEARLY UP TO
.50%. REWARDS
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
fuatysl54 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
April 21, 2021, 06:37:51 PM

Ne guzel 2000 bin lira gibi bir kucuk mevlayla amatorlugunu atmis daha sonra kar ederek pekistirmissiniz, verdiginiz uyarilarin hepsine katiliyorum, hele ki bist100'de tuyo gibi seylerden kacinmak gerek, haylice  spekulatif paylasimlar soz konusu ayrica haddim olmayarak eklemek isterim: ihtiyaciniz olmayan parayla yatirim yapmak maddesi de onemlidir.

Üstad estafurullah eklemeniz çok faydalı oldu. Çünkü bazı insanlar zengin olma hayaleliyle evini arabasını satım maalesef herseyini kaybedince intihar  ediyor. Ve yine maalesef ki borsaya giren ufak şirket sahipleri kısa zamanda büyük vurgun vurmak adına hisselerini pazarlamak icin çevresi geniş insanlarla ortak çalışarak hisseyi sosyal medya vasıtasıyla pazarlayarak çok can yakıyorlar. Dikkat etmek gerek.... 
execijutiere
Legendary
*

Activity: 1400
Merit: 1258

View Profile
April 21, 2021, 07:06:03 PM

O kadar kulaktan dolma bilgiyle hisse alıp satan var ki ondan sonra zarar edip ee usta noldu bu hisse düşüş yaşadı hani çıkacaktı? diyenler oluyor.

Söylediğiniz her şey aşağı yukarı doğru.Bilgisizlikle ve neye göre alıp neye göre satacağınızı da bilmezseniz buradan yüksek karlarla çıkmak çok zor oluyor.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
mamiko
Member
**

Activity: 294
Merit: 11

View Profile
April 22, 2021, 08:45:50 PM

öyle olmalı aslında. ben de şu an binance future kısmında hiç tecrübem olmaması açısından kafama estikçe çok cüzi miktarlarda işlemler açarak tecrübe kazanıp amatörlüğümü atıyorum, öğrenerek kaybediyorum ama sonuçta kazanan yine ben oluyorum.

ajanwalker
Sr. Member

Activity: 1484
Merit: 458

View Profile
April 24, 2021, 01:07:03 AM

Ben de crypto da kazandıklarım ile biste yatırım yaptım. Özellikle Şekerbank hissesi aldım. Bankaya kalsa iş zarar ediyor ama olurda Katarlılar alırsa belki 5-10 kat gider diye düşünüyorum. Daha önce çok örneği oldu. Uzun vade düşünerek aldım. Şuan ciddi zarardayim ama beklerim sabırla.

EPSILOAN
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
▄▄████████████████████▄▄
██████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████████████████████████
▀▀████████████████████▀▀
▄▄████████████████████▄▄
█████████████████▀▀  ███████
█████████████▀▀      ███████
█████████▀▀   ▄▄     ███████
█████▀▀    ▄█▀▀     ████████
█████████ █▀        ████████
█████████ █ ▄███▄   ████████
██████████████████▄▄████████
▀▀████████████████████▀▀
▄▄████████████████████▄▄
█████▄     ███████    ▄█████
███████     █████    ███████
███████ ▄    ███     ███████
███████ █▄    █ █    ███████
███████ ██▄    ██    ███████
███████ ███▄  ███    ███████
█████▀   ▀██▄███▀     ▀█████
▀▀████████████████████▀▀
fuatysl54 (OP)
Jr. Member
*

View Profile
April 24, 2021, 10:41:52 AM

Ben de crypto da kazandıklarım ile biste yatırım yaptım. Özellikle Şekerbank hissesi aldım. Bankaya kalsa iş zarar ediyor ama olurda Katarlılar alırsa belki 5-10 kat gider diye düşünüyorum. Daha önce çok örneği oldu. Uzun vade düşünerek aldım. Şuan ciddi zarardayim ama beklerim sabırla.

Üstad bankalar şu an cidden çok ucuz. Sebebi de yabancıların en fazla aldıkları hisseler olduklarından dolayı. Merkez Bankası başkanı değişince oluşan güvensizlik ortamından dolayı hisselerden yoğun olarak çıkarak bist 1500 lü seviyelerden 1300 lü seviyelere düşürdüler ki 1200 lü seviyelere kadar düşmesi olası gibi duruyor. Dikkatli olmak gerek.

Şekerbank hissesini şu anki  seviyelerden aldıysanız çok iyi lakin zirveye yakın (1.60-1.70) yerlerden alım yaptıysanız kâr elde etmeniz uzun zaman alabilir.

Ancak bu günlerde bist de,  kripto para piyasaları da çok zor günler geçiriyor. Bunların çeşitli sebepleri var mutlaka. Ancak her düşüş alım fırsatı olarak değerlendirilebilir her iki yatırım ürünü için. Yatırımcının en büyük sıkıntısı sabırsızlık ve kısa zamanda çok para kazanma hırsı. Bunları yenmeyi başaran, araştırmayı seven ve kendini geliştiren her yatırımcı abartısız her yatırım aracında güzel para kazanacaktır.
kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
April 24, 2021, 12:45:48 PM

Kriptoda kaldıklarına devam etseydin, galiba çoktan kara geçmiş ve şuan ki şeker bank hisse fiyatından bir kaç kat daha fazla hisse senediniz olurdu, şanssızlık, sakın zararla satmayın hocam
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
April 24, 2021, 04:31:12 PM

Borsalarda hisse ya da kripto para yatırımı yapanlara "kısa sürede köşeyi dönme heveslisi" olarak gören büyük bir kesim de var. Bu kesimler, hem insanları küçük düşürmeye çalışıyor hem de anlamadıkları işlere burunlarını sokarak bilgi kirliliğine sebep oluyorlar. Tamamen uzak durulması gereken, motivasyon emici cahil bir kitle bunlar! Sosyal mesajımı da vermiş olayım böylelikle Smiley

Bir yatırımcı, eğer ki yatırdığı paradan kar edebiliyorsa; onun arkasında "şans" değil "tecrübe ve sabır" faktörü vardır. Araştırmış, risk almış, zamanını vermiş, parasını bağlamış. Kazandığı zaman "piyango" kazanmış muamelesi görmemesi lazım! Sonuçta bir emek var ortada... Kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapıp kazananları kastetmiyorum burada. Onlar zaten kazandığını kısa zamanda geri veriyorlar!

Aklıma şöyle bir hikaye geldi, bilmeyenler vardır belki:
Bir fabrikada üretim yapan makinelerden biri arızalanıyor. Servis firmasından mühendis çağırıyorlar, geliyor inceliyor. Arızalı makinenin bir yerine çekiçle vuruyor ve makine çalışmaya başlıyor.
Hizmet faturası kesiliyor: $1000
Patron bu işe kızıyor ve mühendisi açıklama yapması için çağırıyor.
Açıklama şöyle: Çekiçle vurmanın bedeli 1 dolar. Nereye vuracağını bilmenin bedeli $999

Kaynak anonimdir. Nereden okudum, duydum hatırlamıyorum... Link bulursam eklerim.
ajanwalker
Sr. Member

Activity: 1484
Merit: 458

View Profile
April 24, 2021, 11:06:24 PM

Kriptoda kaldıklarına devam etseydin, galiba çoktan kara geçmiş ve şuan ki şeker bank hisse fiyatından bir kaç kat daha fazla hisse senediniz olurdu, şanssızlık, sakın zararla satmayın hocam

Hocam crypto aşırı kaygan zemin. Her zaman ettiğim karları çıkartırım ve full kar ile alım satım yaparım. Beklesem belki daha iyi karlar gelirdi ama son düşüşte hepsini verebilirdim. Riski yaymış oldum böylelikle. Uzun vade beklerim Şekerbank'ı. Belki satılır.

EPSILOAN
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██