Bitcoin Forum
May 29, 2024, 01:24:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: execut la comanda racire apa waterblock uri r9 280x, 7950 etc editat  (Read 3287 times)
clex_us (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 100


View Profile
March 26, 2014, 02:04:17 PM
Last edit: April 27, 2014, 01:43:52 PM by clex_us
 #1

   execut la comanda waterblock pt r9 280x, 7950

   se poate si pt alte placi dar momentan nu am dimensiuni

   pret 175 lei bucata

   pt placi cu 2 proc uri pretul este altul ..pt  detalii  pm

   sunt facute de mine din aluminiu si acopera/raceste proc memorii si vrm

   temperatura la minat script aprox 45 grade, senzor lipit de placa de aluminiu aprox 24 grade

   poze :
  
   http://postimg.org/image/78ae7t3zn/

   http://postimg.org/image/coosg54q7/
  
   pompa pt 4-6 placi 250 lei

   clex_us id mess

   bucuresti-iancului

   pe viitor si restu sistemului : radiator ,pompa,distribuitor (pt mai multe placi video ) furtune etc
Adibandi
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 345
Merit: 250


View Profile
March 26, 2014, 03:38:49 PM
 #2

Foarte tare, spor la vanzare
clex_us (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 100


View Profile
March 26, 2014, 03:42:43 PM
 #3

merci Smiley
berryzat
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile
March 27, 2014, 09:14:02 AM
 #4

Salut,

Ma intereseaza sistemul pentru 4 placi 7950 (2x saphire + 2x msi), tot sistemul (radiator, pompa, etc) si bineinteles plata in crypto.
Doar pentru placi.
clex_us (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 100


View Profile
March 27, 2014, 10:17:52 AM
 #5

salut

daca esti din buc si poti sa vi cu o placa la mine se poate
altfel momentan nu am masuri/model etc


clex_us id mess

bucuresti-iancului

clex_us (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 100


View Profile
March 29, 2014, 09:24:22 AM
 #6

up
berryzat
Member
**
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 10


View Profile
March 30, 2014, 07:36:20 AM
 #7

Ii cam departe Bucuresti. Mai vorbim dupa ce iti faci un sistem.
pschintee
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 25
Merit: 0


View Profile
March 30, 2014, 08:21:22 PM
 #8

cand te vizitez cu 7990-ul meu? poate il mai pun la treaba Smiley
clex_us (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 100


View Profile
April 05, 2014, 09:42:32 PM
 #9


  cand vrei tu ...


  clex_us id mess

  bucuresti-iancului
andrey82
Member
**
Offline Offline

Activity: 82
Merit: 10


View Profile
April 06, 2014, 08:59:41 AM
 #10

Ai reusit sa faci si partea de radiator cu pompa?

Oare nu s-ar putea folosi un radiator de la matiz sau alta masina din asta mai mica? Cred ca sunt destul de ieftine.

Incet incet vine vara si cred ca multi ar prefera sa aiba un sistem de genul in loc la 5 placi cu ventiloatoare din cauza la care sa nu poata dormi.
clex_us (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 100


View Profile
April 06, 2014, 09:05:11 AM
 #11




    radiator de masina
    radiator aer conditionat
    radiator de centrala (mic calorifer)


    pt cine nu plateste apa merge direct cu apa din retea/put/fantana  ce mai are omu' pe langa casa

    si asa scapa de pompa si radiatoare

    nu am facut pt ca momentan nu e cerere

   am pompa care duce aprox 4 placi la  200 lei
   


   
andrey82
Member
**
Offline Offline

Activity: 82
Merit: 10


View Profile
April 06, 2014, 09:10:07 AM
 #12

k, ms de raspuns.

Inca nu sunt sigur daca raman la placi sau trec pe ASIC, dar daca imi pastrez placile te contactez sa vedem cum facem. Cam in cat timp sunt gata? Ma gandesc ca e mai usor si sigur sa trimit placile sa iei tu masuratorile direct.
Maski78
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
April 06, 2014, 09:52:07 AM
 #13




    radiator de masina
    radiator aer conditionat
    radiator de centrala (mic calorifer)


    pt cine nu plateste apa merge direct cu apa din retea/put/fantana  ce mai are omu' pe langa casa

    si asa scapa de pompa si radiatoare

    nu am facut pt ca momentan nu e cerere

   am pompa care duce aprox 4 placi la  200 lei
   


   

Din cate stiu eu, la racirea pe lichid desi poarta denumirea de water cooling, nu se foloseste apa ci un lichid special (ce nu corodeaza si nu lasa depuneri). Cine e curios ce face apa intr-un astfel de sistem, gaseste pe net destule exemple (si o gramada de componente distruse).
Cat priveste reteaua de alimentare, ce se intampla daca se opreste apa? Cum se poate mentine un debit constant si o presiune echilibrata? Radiatorul, de ce este racit? Nu tot la zgomot se ajunge?
Cred ca e mult prea riscant sa lasi o gramada de bani in baza unei astfel de surse de alimentare (apa din retea/put/fantana).
Indiferent de situatie, pompa si lichidul de racire sunt indispensabile (si pentru mining cu multi-gpu e nevoie de o pompa cu un debit destul de mare), radiatorul poate fi de masina, tractor..., atat timp cat are si o racire suplimentara pe masura.
andrey82
Member
**
Offline Offline

Activity: 82
Merit: 10


View Profile
April 06, 2014, 10:05:43 AM
 #14

Tot la zgomot se ajunge, dar mult mai putin. O asemenea instalatie, facuta cum trebuie, produce mult mai putin zgomot, si permite o racire mult mai buna. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca poti tine placa la viteze mult mai ridicate, dar la un nivel de caldura mult sub cel pe care l-ai avea cu ventilatoarele din dotare.

Pentru cineva care are sa spunem vreo 20 de placi ... cu siguranta ca e interesanta aceasta varianta de racire.

Cred ca multi care au acum GPU mining vor prefera sa treaca la minat de monede scrypt-n, scrypt-jane. Nu vor reusi toti sa isi vanda toate placile pentru upgrade la scrypt ASIC. Cel putin nu intr-o varianta care sa merite. Si in cazul acesta ne putem astepta la cel putin inca 1.5-2 ani de minat cu GPU.

Alimentarea din retea nici mie nu imi pare a fi ok, tocmai din cauza ca nu esti sigur ca poti asigura debit continuu.

Daca toata instalatia e facuta numai din Al, atunci e ok.

Altfel se poate folosi un antigel special care nu e coroziv (cum ar fi de ex cel rosu, folosit la masinile din gama VW).
Maski78
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
April 06, 2014, 10:21:20 AM
 #15

E destul de dificil sa tii 5 placi pe o astfel de racire, pentru 20 e nevoie de mai multe sisteme de racire. Lichidul de racire intra in prima placa la 20 grade sa zicem, la a doua are deja 25, la a 5-a placa deja are 50-60 ( nu sunt cifre demonstrate, posibil sa fie mai mici sau mai mari, am dat exemplul doar pentru a ma face inteles la ceea ce am afirmat).
Faptul ca folosesti antigel, nu mai inseamna ca folosesti apa ci deja o solutie, ceea ce duce la afirmatia mea din postul anterior si demonstreaza faptul ca nu poti folosi apa de la o retea (fantana, baraj....).
Sa nu fiu inteles gresit, toata stima pentru o persoana care e preocupata sa faca ceva, dar sa fie facut cum trebuie, ori din cele afirmate, nu prea e asa.
andrey82
Member
**
Offline Offline

Activity: 82
Merit: 10


View Profile
April 06, 2014, 10:26:15 AM
 #16

Pe partea cu fantana suntem amandoi de acord ca nu e ok.

Partea cu caldura apei care intra in placa 5: cred ca se poate face / rezolva sa "impartesti" iesirea din radiator la 5. Sa bagi apa de aceeasi caldura in toate placile. Din cate stiu exista ceva supape care regleaza presiunea. S-ar putea folosi cred asa ceva ca sa asiguri acelasi debit de apa pt fiecare placa. Asta o zic din auzite deocamdata, dar o sa studiez problema si cand am ceva concret o sa revin.
Maski78
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
April 06, 2014, 10:58:45 AM
 #17

Eu stiu ca pompa baga apa in waterblock de obicei, nu radiatorul. Poti folosi de exemplu, 2 radiatoare si de la placa 3, lichidul sa treaca prin ce-l de-al 2-lea radiator si apoi prin placa 4, 5. Pentru asta, ai nevoie de o pompa puternica.
Partea cu radiator cu supape,..., alte complicatii, deja vorbim de alt nivel si alte preturi care nu stiu daca se justifica in cazul de fata.
La partea de zgomot, se poate scoate radiatorul (daca vorbim de un radiator mai mare si un vent pe masura) pe balcon sau in afara blocului (ca la aparatele de aer conditionat), dar si pentru asta e nevoie de o pompa puternica.
clex_us (OP)
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 100


View Profile
April 06, 2014, 12:28:57 PM
 #18

mda

 deci 1 placile sunt legate in paralel nu in serie
 2 materialu este aluminiu si o sa corodeze la apa in 10 ani probabil daca vreti voi sa fiti mai siguri bagati sulutii speciale pt asta sau antigel
 3 ce te faci oare cand scade presiunea/opreste (oare ce so intampla daca nu mai ai 220v la retea ? ) la retea ? setezi mineru sa se opreasca daca se depaseste o anumita
 temp pe placi ...nu e greu 
 4 daca se foloseste un radiator destul de mare nu e nevoie de ventilator pe el sau unu mai mic si pus intr un bazin prin care circula apa de retea/fantana (cred ca la fantana nu scade presiunea Smiley)) )

    sunt multe solutii   ...


   pt fiecare dupa posibilitati

   sistem 1 4 placi 8 furtune 1 distribuitor 1 radiator cu ventilator sau unu mare fara

   sistem 2 4 placi 8 furtune 1 distribuitor o serpentina/radiator 1 bazin (butoi/cada/acvariu) si apa retea/fantana

   sistem 3 4 placi 8 furtune si apa moca (rece sa nu bagati calda Smiley)))  )

  distribuitorul are si robineti pe el Wink

  aaa da o pompa mai putenica ...doar no sa punem una micutza si sensibila ,corozibila Smiley))))

  offf
 

 

   
andrey82
Member
**
Offline Offline

Activity: 82
Merit: 10


View Profile
April 06, 2014, 12:31:25 PM
 #19

+1

Corect.

Solutii sunt f multe.

mda

 deci 1 placile sunt legate in paralel nu in serie
 2 materialu este aluminiu si o sa corodeze la apa in 10 ani probabil daca vreti voi sa fiti mai siguri bagati sulutii speciale pt asta sau antigel
 3 ce te faci oare cand scade presiunea/opreste (oare ce so intampla daca nu mai ai 220v la retea ? ) la retea ? setezi mineru sa se opreasca daca se depaseste o anumita
 temp pe placi ...nu e greu 
 4 daca se foloseste un radiator destul de mare nu e nevoie de ventilator pe el sau unu mai mic si pus intr un bazin prin care circula apa de retea/fantana (cred ca la fantana nu scade presiunea Smiley)) )

    sunt multe solutii   ...


   pt fiecare dupa posibilitati

   sistem 1 4 placi 8 furtune 1 distribuitor 1 radiator cu ventilator sau unu mare fara

   sistem 2 4 placi 8 furtune 1 distribuitor o serpentina/radiator 1 bazin (butoi/cada/acvariu) si apa retea/fantana

   sistem 3 4 placi 8 furtune si apa moca (rece sa nu bagati calda Smiley)))  )

  distribuitorul are si robineti pe el Wink

  aaa da o pompa mai putenica ...doar no sa punem una micutza si sensibila ,corozibila Smiley))))

  offf
 

 

   

Maski78
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
April 06, 2014, 01:09:46 PM
 #20

Tot nu inteleg de ce nu faceti un sistem inchis si insistati cu fantana, reteaua.... E mai costisitoare aceasta solutie decat cele necesare pentru un circuit inchis sa nu mai vorbim de folosirea apei care duce la depuneri de calcar. Sunt asa mari orificiile din waterblock sa suporte asta? Depunerile de calcar nu diminueaza si racirea placilor?
Folosind apa de la retea adaugi un cost suplimentar destul de mare (daca am inteles eu bine la ce se face referire si anume la a baga apa de la retea, fantana, etc pe o parte si apoi sa o arunci).
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!