Bitcoin Forum
April 24, 2024, 01:33:38 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Stabil birimler hakkında (USDT, USDC, PAX ..)  (Read 157 times)
Bthd (OP)
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2581

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
May 14, 2021, 11:58:23 PM
Merited by Koray55 (1)

Merhabalar,

Geçtiğimiz günlerde tether tarafından açıklanan elde karşılık olarak tutulan fon miktarlarını gördükten sonra bu konuyu tartışmanın kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Birlikte en doğruyu bulabiliriz.

Elinizde bir miktar USD tutmak istiyorsunuz, bankalara güvenmediğiniz için BTC ile tanıştınız ve stabil birimler arasında kararsızsanız bu konuyu tartışmak hepimiz için faydalı olabilir.

Bu tabloyu gördükten sonra kimse USDT'nin güvenilir varlık olduğunu düşünmüyordur. Uzun süredir piyasada olanlar zaten mümkün olduğunca uzak duruyordur.

Diğer merkezi seçeneklerden USDC açıkladığı verilerde dolar olarak birebir karşılığı olduğunu ilan ediyor ve Paxos'da aynı şekilde.

Merkeziyetsiz seçeneklere baktığımızda ise FEI gibi bazıları yine ether ve türevi varlıkların fiyatına endeksliler. Çoğu bir teşvik programına sahip 1 dolara fiyat sabitlemek için ve denge dış bir etki ile bozulursa ne yapacakları hakkında fikirleri yok.

Özellikle FEI'yi ele aldığınızda ether fiyatından doğrudan etkileniyor ve tamamen topluluk psikolojisi üzerine konumlandırılmış (ödül/ceza dengelemesi).

Hepsinin fiyatının akıllı kontratlar tarafından düzenlendiğini de ele alırsak kontratlarda oluşabilecek açıklar da sıkıntı yaratabilir.

Kişisel tercihim USDC sizlerin tercihlerinizi ve sebebini merak ediyorum.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Vcob92
Member
**

Activity: 210
Merit: 30

View Profile
May 15, 2021, 04:11:29 AM

Tamamen araştırmadan uzak öyle gerektiği için; ben Binance'in poolda değerlendirmek sebebiyle BUSD'de tutuyorum. Futuresda da az miktar Tether olarak tutuyorum.

Daha fazlasını çekme taraftarıyım ve çekiyorum. Hiçbiri cebimden daha sağlam değil. Smiley

redentry
Jr. Member
*

Activity: 52
Merit: 3

View Profile
May 15, 2021, 12:30:12 PM

Bana göre USDT , C , B hepsi aynı olup insanlar bunları güvenli liman olarak tercih ediyor ama borsa, proje battığında değerlerini korumasını bekleyemezsiniz. Bir teminatı yok döviz bürosundan aldığınız 10 dolar ile Kripto olarak alınan dolar arasında teminat ve güven olarak çok çok fark var. Ben genelde Binance üzerinden T,B bakmadan satın aldığım kripto değeri düşüp artışına göre ikisi arasında hatta doların tl karşısında düşüşü artışında bile üçgen şekilde bir alım satım yapıyorum.

USD kriptolarını genelde kısa vadeli güvenli limanlar olarak kullanıyorum ama öyle büyük bir alışveriş durumum veya bekleme durumum olur ise banka komisyonları düşük ise eğer yatırıp çekme parayı kendi hesabıma çekip dolar olarak tutmayı daha mantıklı buluyorum.
Bthd (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
May 15, 2021, 06:41:55 PM

Tamamen araştırmadan uzak öyle gerektiği için; ben Binance'in poolda değerlendirmek sebebiyle BUSD'de tutuyorum. Futuresda da az miktar Tether olarak tutuyorum.

Daha fazlasını çekme taraftarıyım ve çekiyorum. Hiçbiri cebimden daha sağlam değil. Smiley

BUSD paxos destekli ve şimdilik denetimli olduğu için bence kullanmanızda sorun yok ancak ben paramı uzun vadede borsaların sunduğu hizmetlere bağlama taraftarı değilim.

Bana göre USDT , C , B hepsi aynı olup insanlar bunları güvenli liman olarak tercih ediyor ama borsa, proje battığında değerlerini korumasını bekleyemezsiniz. Bir teminatı yok döviz bürosundan aldığınız 10 dolar ile Kripto olarak alınan dolar arasında teminat ve güven olarak çok çok fark var.

Fiziki olarak sahip olmakla banka hesabında yada stabil birimlerde sahip olmayı kıyaslamıyoruz. Sadece stabil birimleri bir biri ile kıyaslıyoruz. Bir tarafta mevcut adet kadar banka varlığını kanıtlayanlar varken diğer tarafta senelerdir denetlenmeyen ve açıklamasında da tam karşılık göstermeyen bir şirket var dersek bu işini düzgün yapan şirketlere haksızlık olur.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
sourz
Newbie
*

Activity: 23
Merit: 0

View Profile
May 17, 2021, 08:37:01 AM

Karşılaştırmalara DAI atlanılmış. Kişisel şahsi görüşüm güvenli liman sırası ile DAI>Busd=pax>usdc >usdt

Tabi bu bildiğimiz bilgilere göre. Binance çökse busdyi diğer firma ödeyebilecek mi emin değilim.
Husires
Legendary
*

Activity: 1582
Merit: 1284

View Profile WWW
May 17, 2021, 01:59:01 PM
Merited by Pierre 2 (1), Bthd (1)

USDC, tutabileceğiniz en kötü seçenektir ve USDT'den bile daha kötüdür.
Cüzdanın içinde olsa bile bakiyenizi dondurabileceğiniz bazı para birimlerinin listesi ve dolar bu seçeneklerden biridir.

Tether (USDT) ve USD COIN, TRUE USD ve BUSD (Binance usd) dondurulabilir / geri alınabilir ve dosyalarımı göndermeme engel olabilir ve hiçbir değeri olmayacaktır.

Tüm bu sabit paralar adreslerde bloke edilebilir veya bunlardan para gönderip almaları engellenebilir.

Bu, USDC fonlarının dondurulmasından bahseden İngilizce bir makaledir.
Dondurulamayan tek seçenek DAI.

https://www.coindesk.com/circle-confirms-freezing-100k-in-usdc-at-law-enforcements-request

.BEST..CHANGE.███████████████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
███████████████
..BUY/ SELL CRYPTO..
Bthd (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
May 18, 2021, 09:22:50 AM

Cüzdanın içinde olsa bile bakiyenizi dondurabileceğiniz bazı para birimlerinin listesi ve dolar bu seçeneklerden biridir.

Tether (USDT) ve USD COIN, TRUE USD ve BUSD (Binance usd) dondurulabilir / geri alınabilir ve dosyalarımı göndermeme engel olabilir ve hiçbir değeri olmayacaktır.

Tüm bu sabit paralar adreslerde bloke edilebilir veya bunlardan para gönderip almaları engellenebilir.

Tam olarak bu nedenle merkezi stabil birimler altında değerlendirmiştim. USDC ve USDT merkezilik bakımından eş değerler yani ikisi içinde tamamen cüzdanınızdaki yatırımınız dondurulabilir haldedir. Bankanın blockchain üzerindeki versiyonu olarak düşünebiliriz. Merkezi stabil birimleri bankalarda bulunan fon karşılığı açısından kıyaslamayı daha adil bulduğum için merkeziler arasından tercihlerim USDC ve Paxos.

Benzer şekilde AMPL gibi kendisini merkeziyetsiz olarak konumlandıran bazı stabil birimlerin de Kucoin hack olayı sonrasında kullanıcı cüzdanlarına müdahale edebildiğini gözlemlemiştik. Aslında sadece fiyat oluşumunun merkeziyetsiz yapıya sahip olduğunu işleyişin ise kontrata müdahale etme yetkilerinin açık olması sebebiyle merkezi olduğunu deneyimlemiştik. Benzer durum FEI için de geçerli.

Merkeziyetsiz birimler arasında belli bir hacime sahip olup gerçekten merkeziyetsiz olan tek birim şimdilik DAI.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2394
Merit: 1358

View Profile
May 19, 2021, 07:21:30 AM

Bu, USDC fonlarının dondurulmasından bahseden İngilizce bir makaledir.
Dondurulamayan tek seçenek DAI.

https://www.coindesk.com/circle-confirms-freezing-100k-in-usdc-at-law-enforcements-request
Açıkçası bu grafikteki bilgileri bilmiyordum. Çok faydalı olmuş.
Ben şahsen yıllardır USDT kullanırdım, dava meseleleri olunca boşalttım ve hala pek güvenemiyorum. Şu an portföyümde BUSD ve USDC var her ikisinin de yeterince güvenilir olduğunu düşünüyordum. Fakat DAI de hoşuma gitti. İşte en büyük sorun artık güvenilir olmalarından çok ethereum dışında çalışmaları benim için. Maliyet/fee fena.
mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1277

View Profile
May 19, 2021, 07:36:52 PM

bugün tron ağında usdt fiyatı çok sağlam düştü çok inceleyecek vaktim olmadı ama safepalda 0,8 civarları görünüyordu bu durum bile beni korkutmadı değil az fee ile hangi stable coine güveneceğiz?

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Bthd (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
May 19, 2021, 09:14:01 PM

bugün tron ağında usdt fiyatı çok sağlam düştü çok inceleyecek vaktim olmadı ama safepalda 0,8 civarları görünüyordu bu durum bile beni korkutmadı değil az fee ile hangi stable coine güveneceğiz?

Talebin yada arzın çok yoğun olduğu anlarda fiyatın dengelenememesi çok normal. Hakkında konuştuğumuz şey stabil coinler olsa bile arz yada talebin sonsuza yaklaştığı anlarda fiyatın stabil kalması mümkün değil. Bu güvenilirlikten çok korkunun çok yüksek olduğu anlarda insanların 1 doları 0.8 dolardan bile satabileceğinin göstergesi. Aslında diğer bir pencereden bakmak istersek %25 kar getirecek çok güzel bir trade fırsatı oluşmuş.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Husires
Legendary
*

Activity: 1582
Merit: 1284

View Profile WWW
May 20, 2021, 05:10:09 PM

Benzer şekilde AMPL gibi kendisini merkeziyetsiz olarak konumlandıran bazı stabil birimlerin de Kucoin hack olayı sonrasında kullanıcı cüzdanlarına müdahale edebildiğini gözlemlemiştik. Aslında sadece fiyat oluşumunun merkeziyetsiz yapıya sahip olduğunu işleyişin ise kontrata müdahale etme yetkilerinin açık olması sebebiyle merkezi olduğunu deneyimlemiştik. Benzer durum FEI için de geçerli.
İstikrarlı bir para birimi elde etmenin ve merkezi olmayan olmanın başka yolları da var, bunlardan biri fiyatı izlemeye ve dalgalanmaları düzeltmeye çalışmak, bu nedenle düşük oynaklığa sahip bir para birimi elde ediyoruz, ancak sabitlenmeyecek, yani fiyatı olmayacak her zaman bir dolar.
Bu sikkelerin isimlerini hatırlamıyorum, hatırladığımda ekleyeceğim.

Her zaman bir dolara yakındır, bir dolara değil. Şu anda sabit bir para birimi için minimum fiyat 0,07246'dır.

.BEST..CHANGE.███████████████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
███████████████
..BUY/ SELL CRYPTO..
Bthd (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
May 21, 2021, 11:03:37 PM

İstikrarlı bir para birimi elde etmenin ve merkezi olmayan olmanın başka yolları da var, bunlardan biri fiyatı izlemeye ve dalgalanmaları düzeltmeye çalışmak, bu nedenle düşük oynaklığa sahip bir para birimi elde ediyoruz, ancak sabitlenmeyecek, yani fiyatı olmayacak her zaman bir dolar.
Bu sikkelerin isimlerini hatırlamıyorum, hatırladığımda ekleyeceğim.

Her zaman bir dolara yakındır, bir dolara değil. Şu anda sabit bir para birimi için minimum fiyat 0,07246'dır.

Kullandığınız çeviri programı bazı durumlarda mükemmele yakın sonuçlar verirken bazı durumlarda Türkçe'de anlamlı olmayan cümlelerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Yazınızın bir kısmı anlaşılamıyor ancak anlaşılabilen kısmıyla ilgili söylemek istediklerim var.

Farklı yöntemler ile fiyat istikrarı yakalamaya çalışan bir çok merkeziyetsiz stabil birim var. Piyasadaki çoğu birimde olduğu gibi bunların tamamı da deneysel. Stabil birimlerde ilginin yada korkunun aşırı yükseldiği durumlarda fiyat oynaklıklarının olması normaldir. Gerçek hayatta da benzer örneklerle karşılaşabilirsiniz. Kriz anlarında insanlar varlıklarını değerinden daha ucuza veya fırsat anlarında değerinden daha pahalıya satabilirler.

Merkeziyetsiz stabil birimler farklı algoritmalarla çalışan terazilere benziyor. Önemli olan her an %100 doğru sonuç vermesi değil piyasa tepkilerinden en kısa sürede arınarak çok kısa sürede yeniden stabil hale gelebilmeleri. Birileri ucuza stabil birim satarken birileri bunları alarak fiyatı yeniden dengeler ve günün sonunda doğru hamleyi yapan kazançlı çıkar.

Şu anki versiyonlarıyla başarısız olacakları belli olan birimlerden bahsetmiyorum. Fiyat dengeleme konusunda belli çıtayı aşarak gerçekten sabitliği yakalayabilen birimlerden bahsediyorum.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████