Bitcoin Forum
May 05, 2024, 11:56:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kırım Tatar Sürgünü (18 Mayıs 1944)  (Read 73 times)
trendcoin (OP)
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
May 25, 2021, 06:19:57 AM

sovyet rejimi altındayken yaşadıkları insanlık dışı kültürel baskı ve dayatmalara ek olarak büyük kıtlık dönemleri beraberinde gelen kötü koşullardan sonra ikinci dünya savaşında topraklarını nazilere karşı savunmak zorunda kaldılar.

maalesef naziler tarafından işgal edildikten sonra geçmişte yaşanan kötü tecrübeler nedeniyle (sovyetlerle oluşan gerilim) içlerinden çok küçük bir kısım alman ordusu ile işbirliği gerçekleştirdi. kırım'ın tekrar sovyetlere katılmasından sonra bu ve benzeri şeyler toptancı yaklaşımlarla bahane gösterilerek 18 Mayıs 1944 tarihinde toplu halde (yaklaşık 250.000 kişi) sürgüne mahkum edildiler.

77. yıldönümünü yaşadığımız sürgün sırasında hayatını kaybeden kırım tatar türklerine allah'tan rahmet dilerim. daha fazlası için wiki'ye göz atabilirsiniz: https://tr.wikipedia.org/wiki/K%C4%B1r%C4%B1m_Tatar_S%C3%BCrg%C3%BCn%C3%BC

not: bu konu, sovyet ya da nazi ideolojilerini eleştirmek amacıyla oluşturulmamıştır (sovyet ve nazi ideolojilerinin dışında olsam da).

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
May 25, 2021, 09:21:13 AM

Kırım sürgünü, tarihin utançlarından birisidir, bunun aksini kimse iddia edemez, hala kırım Tatar Türklerinindir, bir gün mutlaka yuvalarında yer edinecekler, bu utanç tablosu 77 yıla girmiş, aramızda mutlaka Kırım göçmeni vardır, bir daha yaşanmamak üzere inşallah ilerleyen yıllarda yuvalarına tekrar kavuşurlar,
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
May 25, 2021, 10:49:56 AM
Merited by trendcoin (1)

2016 Eurovision yarışmasını takip ederken Jamala'nın şarkısının sözlerini lan ben anlıyorum herhalde diye bir şok geçirmiştim ufaktan. Nasıl geçirmeyeyim şu sözlere bakar mısınız:

Yaşlığıma toyalmadım
Men bu yerde yaşalmadım
Yaşlığıma toyalmadım
Men bu yerde yaşalmadım

Ve birinci olmuştu Jamala bu şarkıyla. Bu şarkıyla Kırım Tatarlarının yaşadığı sürgünü böylesine bir mecrada dile getirip birinci olmuştu. Bakalım yüce allahım bizlere has yuvalarına geri döndüklerini görmeyi nasip eylesin.

https://www.youtube.com/watch?v=B-rnM-MwRHY
trendcoin (OP)
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
May 27, 2021, 07:32:18 AM

konunun sosyalist ya da faşist düşünce sistemleri ile bir alakasının olmadığını bir kez daha belirtmek istiyorum.

tarihte olan tarihte kalmıştır; gün, bugündür ama dünyayı kasıp kavuran dönemin iki güçlü grubu/kutbu arasında kalmışlar ve zor dönemler yaşamışlar.

ayrıca, dışişleri bakanlığı bir hafta önce bu konuyu kaşımak istedi ve "uyarıcı bir mesaj" yayınladı, hemen akabinde ayılardan reste rest geldi. :)

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Pages: [1]
  Print  

Jump to: