Bitcoin Forum
May 04, 2024, 09:25:30 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  
Author Topic: Turkiye'deki Yangin Sondurme Ucaklari  (Read 334 times)
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1511

View Profile
August 03, 2021, 03:36:26 PM

Bu haber.

Asıl yangın THK'nın içinde! Yolsuzluk faturası 440 milyon lirayı buldu
Orman yangınlarıyla gündeme gelen Türk Hava Kurumu’nda skandallar bitmiyor. Kurumda yolsuzluk faturası 440 milyon lirayı bulurken, 20 dava açıldı. İddialar arasında ise yok yok!

25.08.2019 09:22

YÜZDE 70'İ CHP'NİN ELİNDE
THK'nın CHP'nin arka bahçesine dönüştüğü ifade ediliyor. Genel merkez hariç dış temsilciliklerin yüzde 70'inin CHP'nin elinde olduğu tespiti yapılırken, bu kişilerin de sürekli olarak yetkilileri yanlış bilgilendirdikleri için kurumda çift başlılık oluştuğu iddia ediliyor.
https://www.google.com/amp/s/m.takvim.com.tr/guncel/2019/08/25/asil-yangin-thknin-icinde-yolsuzluk-faturasi-440-milyon-lirayi-buldu/amp

Bu veri.

https://pbs.twimg.com/media/E7k9UGKWQAAhfyq?format=jpg&name=large

Bu olayi sahiplenler.

https://twitter.com/lordsinov/status/1421818478881873926

Size bi daha yazmayacam. Siz kafanizda kimin yaptigini bulun.

THK içinde yolsuzluk varsa savcılar görevini yapar. Burada yolsuzluğu savunan mı var? Kaynağı takvim olduğu için şu dönemde hükümetin hatalarını örtbas etmek için servis edilmiş maksatlı bir haber gibi görünüyor. İddialar gerçekse gereği yapılsın sorumlular yargılansın.

Yazın orman yangınları çıkacağı belliyken hükümet buna neden gereken önlemleri almadı? Soru bu kadar basit. Uçakların ve helikopterlerin farklı görevleri vardır. Filonuzda iki tür araçtan da yeterli sayıda olmalı. Sadece helikopterle yangın söndürülemez bunu uzmanlar söylüyor. Peki neden bu zamana kadar uçak alınmadı veya mevcut uçakların eksikleri giderilmedi? Bakın çok basit sorular soruyoruz ve bu ülkenin vergisini veren vatandaşları olarak cevap istiyoruz. Haydi bir hata yaptınız bu zamana kadar filoyu oluşturmadınız. Neden gelen yardım teklifleri geri çevrildi? Yine basit bir soru.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
1714814730
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714814730
Reply with quote  #2

1714814730
Report to moderator
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714814730
Hero Member
*

Ignore
1714814730
Reply with quote  #2

1714814730
Report to moderator
1714814730
Hero Member
*

Ignore
1714814730
Reply with quote  #2

1714814730
Report to moderator
1714814730
Hero Member
*

Ignore
1714814730
Reply with quote  #2

1714814730
Report to moderator
ashti (OP)
Full Member

Activity: 322
Merit: 101

View Profile
August 03, 2021, 03:52:52 PM
Last edit: August 03, 2021, 04:07:46 PM by ashti

1️⃣Yangın uçağı ve yangın helikopteri konusunu kısaca açıklamaya çalışacağım.

Ülkemizde 2009 yılına kadar yangınla mücadelede amfibik uçak değil, havaalanı dolum şeklinde uçak kullanılıyordu. Uçaklar su kaynaklarından değil, sadece havaalanlarında su alımı yapabiliyordu.

2️⃣2009 yılından itibaren deniz, göl, barajlardan su alabilen amfibik uçakları kullanmaya başladık. Havaalanı dolum uçaklar 1.5 ton su alabilirken, 2009 yılındaki amfibik uçaklar 4.5 ton su alıyordu. 2020 ve 2021 yıllarında ilk kez kullanılan amfibik uçaklar ise 10 ton su alıyor.

3️⃣Yine ülkemizde 2020 yılına kadar 2.5 ton su alabilen helikopterler kullanılırken, 2020 ve 2021 yıllarında ilk kez 3.5 ton, 7.5 ton ve 10 ton su alabilen helikopterler de kullanılmaya başlandı. Yani özellikle 2-3 yıldır yangınla mücadelede hava gücü ciddi derecede güçlendirildi.

4️⃣2021 yılında 3 adet amfibik uçak ve 39 adet su atar helikopter kullanılıyor. Kullanılan hava araçlarının toplam su kapasitesi 2018 yılına kadar 80.000 ton iken, 2021 yılı itibariyle 148.000 ton oldu.

5️⃣Yangınla mücadelede uçak mı yoksa helikopter mi daha kullanışlı sorusuna gelirsek; her iki hava aracının da kendine göre avantajı ve dezavantajı bulunuyor. Helikopterler birçok su kaynağından su alabilirken, uçaklar sadece deniz, göl ve büyük barajlardan su alabiliyor.

6️⃣Uçaklar hız yaparak özellikle dış yangınlara daha erken intikal ederken, helikopterler kısmen daha geç intikal ediyor. Helikopterlerin manevra kabiliyeti yüksek olduğundan her bölgeye rahatça müdahale edebilirken, uçaklar bunu yapamıyor.

7️⃣Uçaklar yüksek kapasitede su alabilirken, helikopterler daha düşük kapasitede su alabiliyor. Uçaklar her su kaynağından su alamadığı için su atma süresi uzuyorken, helikopterler birçok su kaynağından su alıyor ve seri şekilde su atabiliyor.

8️⃣Su kaynaklarının olmadığı ve yangın riskinin yüksek olduğu bölgelerde OGM tarafından tesis edilmiş 4.006 yangın havuzu/göleti bulunuyor. Helikopterler en yakın yangın havuzu koordinatına yönlendiriliyor ve duymadığınız birçok yangın bu sayede büyümeden kontrol altına alınıyor.

9️⃣Her yangında uçak ya da helikopter kıyaslanıyor  ama kara gücü unutuluyor. Kamuoyunda uçak ve helikopterler kadar yer almasa da, kara unsurları en önemli gücümüz. Birçok yangına helikopter ve uçak daha havalanamadan 12 dakika gibi sürede kara araçlarıyla ilk müdahale yapılıyor.

1️⃣0️⃣2021 yılı itibariyle 1078 arazöz, 281 su tankeri, 2270 ilk müdahale aracı, 181 dozer ve 501 iş makinası olmak uzere toplam 4311 adet kara unsuruyla yangınlara müdahale ediliyor. Geçen yıllara kıyasla kara gücü de ciddi oranda arttı.

1️⃣1️⃣Tüm bunlara ek olarak tüm hem hava hem de kara gücümüzün artmasını tabiki istiyoruz. İklim değişikliği ve küresel ısınma etkisini her yıl daha fazla hissettiriyor. Bu sebeple özellikle son 2-3 yıldır hava ve kara gücümüz ciddi oranda arttırıldı.

1️⃣2️⃣Sonuç olarak yangınla mücadelede uçak ve helikopterleri kıyasladığımızda; her ikisinin de olması gerekiyor. Ülkemizin dağlık, engebeli arazi yapısını dikkate aldığımızda ise birçok yangında helikopterlerden çok ama çok daha fazla verim alıyoruz.

1️⃣3️⃣Bazı ülkelerin çok fazla miktarda uçakları olmasına rağmen, aylarca yangınları kontrol altına alamadıklarını da görüyoruz. Orman yangını doğal bir afet ve dünyadaki olumsuz etkisini her geçen gün arttırıyor.

1️⃣4️⃣Ülkemizin orman yangınlarıyla mücadelede ileri seviyede olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Hava şartlarının yangın için çok müsait olduğu günde iki günde 58 farklı noktada yangın çıkıyor/çıkartılıyor ise bunun mücadelesi tabiki zor olacak ama başaracağız.

1️⃣5️⃣Orman Teşkilatı iki gündür cansiparane bir mücadele veriyor. Bir yandan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği, bir yandan ormanlarımız diğer yandan da ormandaki canlarımız için çabalıyoruz. Sadece yangınlarla savaşmıyoruz aynı zamanda vatanı da savunuyoruz. #ormanvatandir
https://twitter.com/SefiBolge/status/1420823315187388423

58 demis. Uc gunde 100ü gecti. Ucak helikopter tartismasinda taraf degilim. Bu konu cografyaya gore degisiyo. Uzmanlarin alani. Her ikisinden olmasi lazimken. Her ikisinden yuksek kapasiteli de olmasi lazim.

Editliyecem. Digerlerine de bildigim kadariyla cevap verecegim biraz bekle. Ben senin iftira attigin gibi sahipli trol degilim. İs arasında yaziyom bunlari. Belki utanirsin diye soyledim.

Sozcu haberi var. Belkim ona guvenirsin. Takvime ne kadar guvenmiyosan buna da o kadar guvenmemen lazim. Ama baya bisiler dondurmusler icerde. Teminat mektubunu tedarik edememisler. Rezillik olmus. Hepsi de kayyimdan once olmus. Kayyimi bilem kendileri istemis zaten.

KAVGANIN TELEMELİNDE LALELİ OTEL Mİ VAR?

Tüm bunlar yaşanırken yeni bir gelişme daha yaşandı. THK Genel Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde Eski THK Başkanı Kürşat Atılgan hakkında 4 helikopterin satışından 2 milyon 697 bin 598 dolar eksik satış bedelini tahsil ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Yapılan açıklamada, söz konusu kişiler hakkında ‘danışmanlık ve bağış adı altında şahıslara para aktarılması, hiçbir işlem yapılmadığı halde hangar kiralanması ve ödeme yapılması, kurum bütçesinden turistik amaçlı seyahat düzenlenmesi, demirbaşların usulsüz şekilde satılması, uçak fabrikasının para kazanmamasına rağmen ekstra primler ödenmesi’ dolayısıyla suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

THK’NIN 65 OTELİ SATILDI İDDİASI

Eski THK Başkanı Kürşat Atılgan ise yaptığı açıklamada, kuruma ait olan İstanbul Laleli Oteli’nin eski kiracılarına peşkeş çekilmeye çalışıldığını ileri sürerek Olağanüstü Genel Kurul’u engellemek için şahsına iftira atıldığını iddia etti.

Oteli kiralayan Keskin Gayrimenkul Turizm Yatırım San. Ve Tic. A.Ş. Başkanı Recep Ercan Keskin ise Atılgan’ın açıklamalarına verdiği cevapla tartışmalara yeni boyut kazandırdı. Tayyare Apartmanı’nda 2005 yılından beri kiracı olduklarını belirten Keskin, Kürşat Atılgan döneminde THK’nın 65 otelinin satıldığını, bu otelin satılmamasının ise kendilerinin sayesinde olduğunu iddia etti.

ESKİ SEKRETERE KUMPAS SUÇLAMASI

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Bertan Nogaylaroğlu’nun görevden alındığı ve yerine THK Tokat Şube Başkanı Veli Gökyıldız'ın getirildiği iddia edildi. Bu iddiaya ilişkin açıklama yapan THK, “Görevinden uzaklaştırılan THK Eski Genel Sekreter Yardımcısı Salim Kaya, ele geçirdiği şifrelerle Nogaylaroğlu’nu görevden almış gibi gösterdi. Noğaylaroğlu’na karşı organize kumpas girişiminde bulundu” denildi. Bu konuda da suç duyurusu yapıldığı bildirildi.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN DENETLEME KURULU AÇIKLAMA YAPTI

Sürecin bu noktaya gelmesinin ardından merkez denetleme kurulu bugün Ankara’da bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada başkan Nogaylaroğlu, tüzüğe aykırı davranarak kurumu milyonlarca zarara uğratmakla suçlandı. Nogaylaroğlu’nun, ehliyet ve liyakat sahibi üst yönetim kadrosunu işten attığı, yerlerine iki kat maaşla tecrübesiz ve liyakatsız kişilerin işe başlatıldığı iddia edildi.

YANGIN SÖNDÜRME İHALESİNE GİRİLEMEDİ

Ayrıca THK’nın 35 yıldır sürdürdüğü uçakla yangın söndürme işine teminat mektubu tedarik edilemediği için girilemediği, kur krizi öncesi fiyatlarla ikinci kez alınan ambulans helikopter ihalesini Maliye Bakanlığının tanıdığı tasfiye hakkına rağmen tasfiye etmediği için kurumun milyonlarca zarara uğratıldığı ileri sürüldü.
https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/turk-hava-kurumunda-yonetim-krizi-5250533/?utm_source=ilgili_haber&utm_medium=free&utm_campaign=ilgilihaber

Yardimlarin reddedilenlerin bazilari her zamanki gibi yalan cikti.

https://twitter.com/turgutalpboyraz/status/1422082613246894085

Bizzat birinci agizdan teyit edilmis yalan. Zaten yardim edecekler etti. Hirvatistan, İspanya, Azerbaycan, Rusya, İran yardim etti. Onlari neden geri cevirmediler?

Global Call organizasyonunun arkasinda baska iddialar var diye biliyom.

LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1511

View Profile
August 03, 2021, 04:07:54 PM

58 demis. Uc gunde 100ü gecti. Ucak helikopter tartismasinda taraf degilim. Bu konu cografyaya gore degisiyo. Uzmanlarin alani. Her ikisinden olmasi lazimken. Her ikisinden yuksek kapasiteli de olmasi lazim.

Editliyecem. Digerlerine de bildigim kadariyla cevap verecegim biraz bekle. Ben senin iftira attigin gibi sahipli trol degilim. İs arasında yaziyom bunlari. Belki utanirsin diye soyledim.

Ben sana doğrudan bir şey dememişken gelip mesajında iftira atan sensin, özür dile veya mesajını düzenle konu kapansın. Yoksa seninle daha fazla tartışmayacağım çünkü konuyla ilgili hiçbir soruya cevap veremiyorsun. On tane başlık açıp ilgi çekmeye çalıştın başaramadın. Bu durum bile kimin programlı şekilde yazdığını kanıtlıyor. Benim desteklediğim bir siyasi parti yok bana gelmiş o parti şunu yaptı bu parti bunu yaptı diyorsun. Troller belli şekilde cevap vermeye programlanmışlar, sistemin dışına çıkınca tutuluyorlar. Olayın particilik değil vatan savunması olduğunu anlasalar zaten trol olmazlardı. Buradaki tartışmanın kimse için verimli olduğunu sanmıyorum, bir daha mesaj atıp trolü beslemeyeceğim.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
ashti (OP)
Full Member

View Profile
August 03, 2021, 04:13:47 PM

Haberin kaynagini begenmedin senin kaynagindan attim.

Yardimlari geri cevirdiler dedin birinci agizdan teyit attim. Zate yardim yapan ulkeleri listeledim. Bissuru ulke var.

Ucak helikopter tartismasina uzman gorusu koydum. Konu hakkinda savunmam yok dedim.

Hala butun verilere, ormanlari yakanlarin itiraflarina ragmen trol de trol diyon. Konuylan alakali bisi yazmiyon. Of topicten yazdiklarinin silinmesi gerekir.

Ben de sana daha bisi yazmam. Mesaim var. Vaktim yok.

execijutiere
Legendary
*

Activity: 1400
Merit: 1250

View Profile
August 04, 2021, 04:09:31 PM

İnternette şöyle bir habere rastladım.

https://tele1.com.tr/chpli-ahmet-kaya-ucaklari-bulduk-444750/

Milletvekilinin iddaası yangın söndürme uçaklarımız atıl durumda bekletiliyormuş.Neden bu kadar yangın büyümüşken bu uçakların burada atıl vaziyette beklediği?

3-4 uçak deyip geçmeyelim ne kadar fazla uçak o kadar hızlı yangın söndürümü.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
Ozkance
Full Member

Activity: 182
Merit: 140

View Profile
August 04, 2021, 05:17:37 PM

Bazen yangın varken siyaset yapmayalım diyorum da duramıyorum. Arkadaşım o ladar gereksiz harcamamız var ki uçak alamıyoruz. Türk hava kurumu uçakları hangara çekilmiş durumda ve bakımı yapılmamış. Zannediyorum ki siyasi nedenlerden dolayı. Bir zamanlar kurban derilerini bağışladığımız hava kurumunu kastediyorum. En kısa zamanda bu yangınlardan ders çıkarıp en az 20 tane uçak almamız lazım. Bunu bütçesini bulabilirisiz. Uçağa vereceğimiz paraları geri kazanabiliriz ama ormanlar kolay yetişmiyor.
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 970

View Profile
August 04, 2021, 05:19:11 PM

Türkiye’miz, cayır cayır yanıyor.Kuru ve aşırı sıcak hava zaten yangına müsait bir ortam oluştururken, internetten basit bir araştırma ile bile ulaşabileceğimiz bilgiler, teröristlerin sabotajlamasıyla yangını başlatınca içinden çıkılamaz bir hal aldığını gösteriyor.

Uçaklarımızın halini şimdi sorgulamamak lazım arkadaşlar.İş bu kısma gelmeden çok önce yapmamız lazımdı bu sorgulama işini, mesela kıştan yaza geçerken, yangın uçaklarının araştırılıp yetersizliği veya bakımsızlığı -artık adına ne diyorsak- üzerine gündem oluşturmak lazımdı.

Yangın olunca uçaklar hatırlanırsa, yangınlar bitince de unutulur.Depremin çaresi var, sağlam yapı yapmak.Yangının da tek çaresi su ile müdahale.Bunun farklı yolları var.

Karadan zaten fazlasıyla iyi müdahale timlerimiz var bu konuda İtfaiye’den tutun Polislerin TOMA’sına kadar tüm müdahale araçları zaten kullanılıyor.Bu kadar büyük yangın olma ihtimali -veya içinizde bu kadar hain varken sabotaj ihtimali- de değerlendirilmeli ve ona göre bu uçakların sayıları arttırılıp, atıl durumda olan varsa bunların bakımı yapılmalıydı.

Şu an kavga etmek yerine birlik olmak önemli.İnsanlarımızı gördüğüm kadarıyla aşırı bir kutuplaşma geliyor.Yardıma gelen sakallı vatandaşı oradan kovanı tutun da, olmayan uçağa var diyene kadar.Yangına müdahale eden timlerin gözünün önünde olmasına rağmen İnstagram üzerinden yeminler ederek burada ekip yok diyen de var, yangına karşı tekbir getirelim diyende.

Ne yapacağımızı bilmiyoruz.Gördüğüm kadarıyla kişisel yorumum şudur: Daha çok ekmek yememiz gerekiyor.

Modernlikten çok uzağız…

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
ashti (OP)
Full Member

View Profile
August 06, 2021, 12:33:39 AM

https://www.cnnturk.com/video/turkiye/thk-ziyareti-sonrasi-calisabilir-ucak-yok-dedi

Kilicdaroglu THKya ziyaret gerceklestirmis. İki gün once ucagimiz var diyodu. Simdi yok demis. THKnin borclarini odemesi kayyimdan kurtulmasi lazim. Eski guzel gunlerine anca boyle doner.

Pages: « 1 2 [3]  All
  Print  

Jump to: