Bitcoin Forum
May 02, 2024, 10:25:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Poll
Question: Alexa Rank Site Sorgulama Önemli midir?
önemlidir. - 2 (66.7%)
önemsizdir. - 1 (33.3%)
Çok önemli verilerdir. - 0 (0%)
Önemi yok denecek kadar azdır. - 0 (0%)
Total Voters: 3

Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Alexa Rank Sizce Önemli midir? Web Sitesi Olan Yazarlar Bakabilir mi?  (Read 64 times)
martineden (OP)
Member
**

Activity: 126
Merit: 16

SEO, BLOG, DOMAIN, CONTENT

View Profile WWW
August 20, 2021, 09:07:55 AM

Alexa rank, internet siteleri için önemli bir göstergedir. İstatistiki açıdan anlamlı veriler sunmaktadır. Eğer manipüle edilmiyorsa çok önemli sonuçları bizlere verir. Örneğin; bir web sitesinde ne kadar vakit geçirildiğini öğrenmemizi sağlar. Bir web sitesinin, ülkesinde kaçıncı sırada olduğunu gösterir. Örnek olarak kendi web sitenizden yola çıkabilirsiniz. Eğer yazdığınızda bir sonuç çıkıyorsa, milyon veya bin civarında bir değer görünecektir. Bu değer, web sitenize gelen trafiğin ortalama değeridir.

Alexa Rank Neden Takip Edilir?

Kısaca, genel bir istatistik merkezidir. Birçok web sitesinin verisini barındırır. Dünya çapında en çok girilen web sitelerini, son kullanıcı için sıralar. Ücretli versiyonu da vardır. Alexa, İstatistiki verileri toplayan ve gerekli yerlere sunan özel bir girişimdir. Türkiye'de en çok neyin ilgi çektiğini kısa bir sorgulama ile bulmamızı sağlar. Aynı durumu, dünya üzerinde bulunan her ülke için yapılabilir. Örneğin; ülkemizde haber siteleri çok büyük ilgi ve hit çekmektedir. Bunu rahatça görmemizi ve buna uygun senaryolar geliştirmemizi sağlar. Bu nedenle, bir web sitesi açmayı düşünen birey, tercihini haber sitesinden yana kullanabilir. Burada, geliştirdiğim mantık en genel biçimidir.

Alexa rank, bizlere en çok okunan blogları da gösterebilir. Bu açıdan baktığımızda, en çok okunan blogların hangileri olduğunu görebiliriz. Onların neden okuduğunu da inceleyebiliriz. Bu senaryoda ise farklı planlar geliştirebiliriz. Alexa, sunduğu verilerle ortama bir ışık verebilir. Bu ışığı değerlendirmek ise bireylere kalmıştır. Neye ihtiyacınız varsa, istatistik size onları gösterebilir.

Alexa Rank Önemli Midir?

Genel bilgilerle bizi aydınlatan alexa rank, özel alana indiğimizde bir miktar değersizleşebilir. Çünkü, verileri manipüle eden kişiler olabilir. Verilere uzaktan bakıldığında görülen ile gerçek olan aynı olmayabilir. Bu nedenle, verilerin iyi sorgulanması gerekebilir. Örneğin; Türkiye'nin orta sıralarında bulunan en çok girilen sitelerin neden okunduğunu sorgulanabilir. Burada, verileri inceleyen gözlerin bakışı da çok önemlidir. Alexa rank, genel itibariyle önemlidir. Ancak, sağlıksız verilerin sağlıklı verileriden ayrıştırılması gerekebilir. Örneğin; Türkiye'nin en çok girilen web sitesi benim sitem olsaydı saçma olurdu. Ancak, Türkiye'nin en çok girilen ilk 5 bin sitesi arasına girme imkânım ise bulunabilir. Bu benim ana hedeflerimden biridir.

Sonuç olarak alexa rank önemlidir. Bir web sitesinin genel trafiğini alarak bize fikirler verir. Google ile denizcakmak.com arasında büyük farklılıklar olması çok doğaldır. Bu tarz incelemeler yapıldığında çok anlamlı verileri bize sunar. Örneğin; en çok okunan haber sitelerini kıyaslarken müthiş derecede önemlidir. Buna bakarak, firmalar reklam vereceği sitelerin sıralamasını değiştirebilir. Daha önce de belirttiğim gibi, verileri nasıl kullanılacağı bireylerin bakış açısına göre değişmektedir.

Alexa Rank Sorgulaması Nasıl Yapılır?

En basiti ise alexa ranking sorgulamasıdır. Alexa.com site info ( https://www.alexa.com/siteinfo  ) bağlantısı altından alexa rank sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Verilerin düşük miktarda manipülasyona açık olduğunu söylemekle birlikte, en büyük siteler arasında bu durumun olmayacağına inananlardanım. Örneğin; dünyanın en çok girilen ilk 500 sitesi aşağı yukarı alexa'nın belirttiği gibidir? Bu araştırmaya da 'the top 500 sites on the web' https://www.alexa.com/topsites üzerinden ulaşılabilir. Alexa, en çok girilen siteleri birçok açıdan sıralamaktadır. Sitelerde geçirilen ortalama süre, günlük ziyaretçilerin gezindiği sayfa sayısı, web sitelerin sahip olduğu bağlantı sayısı vb. verileri ücretsiz biçimde sunmaktadır. Daha derin bir araştırma için, ücretli üyelik gerekmektedir. Dünya çapında en çok girilen ilk 16 web sitesi ise aşağıdaki gibidir.

Peki, sizce Alexa Rank önemli midir? Web Sitesi Olan Yazarlar Bakabilir mi? https://www.denizcakmak.com/tag/alexa-rank-sorgulama/ bölümünde aynı yazıyı bulabilirsiniz. Kendim yazdığım için yazıyı buraya da taşıdım. Başkasının yazısı olsaydı direkt olarak sitesine yönlendirmek isterdim. Çünkü, burada da büyük emek yatıyor. Peki, sizce alexa rank önemli midir?

Kaynak: https://www.denizcakmak.com/alexa-rank-nedir-onemli-midir/(özgün blog yazısıdır.)

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ★ ★ ★ ★ ★ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
blog     |9| seo      (+) istanbul seo     ▼ blogseobursa seo ║ ✔ bursa seo  ✔ mudanya  ✔ domain
1714688726
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714688726
Reply with quote  #2

1714688726
Report to moderator
1714688726
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714688726
Reply with quote  #2

1714688726
Report to moderator
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Ozkance
Full Member

Activity: 182
Merit: 140

View Profile
August 20, 2021, 09:21:05 AM

Uzun yıllar Alexa rank kullanan biri olarak açıklayayım,

Alexa rank web sitenizin aktifliğini, diğer websiteler arasındaki konumunuzu bilmenize yarayan bir araçtır. Alexa rank sizi Google'da ön sıraya çekmez. Bilakis sizin paylaşımlarınız ve içerik kaliteniz sizi ön sıraya çeker. Alexa rank sadece sizin gelişiminizi gösterir. Birnevi tansiyon aleti gibidir. Buradaki sıralamanız düşükse popülerliğiniz azdır diyebilirim. Örneğin websiteniz kapalıyken sıralamanızda 1 hafta içerisinde ciddi düşüş görevilirsiniz.

Ancak bir websitesi sahibinin asıl dikkat etmesi gereken Alexa rank değil Google Console ve Google Analystics'tir bu ikisi size yeteri kadar bilgi verir zaten. Alexa rank ise bunların özeti gibidir.

Ayrıca başlığınız neden öyle anlam veremedim. Soru sorup cevap vermişsiniz.

martineden (OP)
Member
**

View Profile WWW
August 20, 2021, 09:28:46 AM

Uzun yıllar Alexa rank kullanan biri olarak açıklayayım,

Alexa rank web sitenizin aktifliğini, diğer websiteler arasındaki konumunuzu bilmenize yarayan bir araçtır. Alexa rank sizi Google'da ön sıraya çekmez. Bilakis sizin paylaşımlarınız ve içerik kaliteniz sizi ön sıraya çeker. Alexa rank sadece sizin gelişiminizi gösterir. Birnevi tansiyon aleti gibidir. Buradaki sıralamanız düşükse popülerliğiniz azdır diyebilirim. Örneğin websiteniz kapalıyken sıralamanızda 1 hafta içerisinde ciddi düşüş görevilirsiniz.

Ancak bir websitesi sahibinin asıl dikkat etmesi gereken Alexa rank değil Google Console ve Google Analystics'tir bu ikisi size yeteri kadar bilgi verir zaten. Alexa rank ise bunların özeti gibidir.

Ayrıca başlığınız neden öyle anlam veremedim. Soru sorup cevap vermişsiniz.

Elbette haklısınız hocam. Ancak, alexa rank değerlerinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığını sormak ve sorgulatmak istemiştim. Elbette alexa rank'ın sunduğu veriler ortada. Ancak ne kadar doğru? Manipüle edenler olamaz mı?
Google konusunda zaten haklısınız. search console ve analiz verileri oldukça önemlidir. Ancak bunu konumuzun dışında tutuyorum. Burada, alexa rank'ın değerlerinin çarpıtılıp çarpıtılmadığını sormak istemiştim. Hatalı sormuş olabilirim.
Blog yazısını önceden yazmıştım. Kendi fikrimi ortaya koydum. Başka fikirlere de açık olduğumu belirtmek istedim.

blog     |9| seo      (+) istanbul seo     ▼ blogseobursa seo ║ ✔ bursa seo  ✔ mudanya  ✔ domain
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
August 20, 2021, 09:51:03 AM

Alexa rank ve diğer takip hizmetleri çok önemlidir bunların başlıcası google emmiden gelmekte. Kısaca neredesin ve rakiplerin kimler bunları detaylıca inceleyebilir ve buna göre eylemlerine çeki düzen verebilir, hız kazandırırsın. Nereye bakman gerektiğini bilirsen bu seni ilerilere taşır. Hani derler ya bana 1 balta ve bir saat verilirse 45 dakika baltamı bileyler 15 dk da keserdim. O hesap analizini iyi yapan iyi kazanır.
martineden (OP)
Member
**

View Profile WWW
August 20, 2021, 10:06:14 AM

Alexa rank ve diğer takip hizmetleri çok önemlidir bunların başlıcası google emmiden gelmekte. Kısaca neredesin ve rakiplerin kimler bunları detaylıca inceleyebilir ve buna göre eylemlerine çeki düzen verebilir, hız kazandırırsın. Nereye bakman gerektiğini bilirsen bu seni ilerilere taşır. Hani derler ya bana 1 balta ve bir saat verilirse 45 dakika baltamı bileyler 15 dk da keserdim. O hesap analizini iyi yapan iyi kazanır.
[/quote

Çok iyi bir alıntıydı hocam. Kesinlikle, önce detaylı düşünüp taşınmalıyız. Yazmadan önce 50 kere araştırmalıyız. Baltayı iyi bilemeli ve doğru yere doğrultmalıyız. iyi analiz, iyi yazının atasıdır.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: