Bitcoin Forum
May 22, 2024, 07:59:32 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Savunma Sanayisi  (Read 187 times)
Red Pie
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 335

View Profile
September 02, 2021, 03:13:43 PM

...
Yerli üretim olması için yabancı menşeili her hangi bir ürünün burada basit bir parçası da üretilmiş olsa yurt dışından gelen ürün tamamı ile burada üretilmiş gibi işlem yapılıyor. Durum böyle olunca elinize geçen hangi ürün olursa olsun tamamen yerli üretim oluyor. Arçelik, vestel televizyon üretiyorlar arkalarında yerli üretim yazıyor. Bu ürünlerin panellerini dünyada bir kaç üretici firma var bunlardan alıp kalan toplama işi burada yapılıyor. Ama tamamen yerli üretim oluyor. Bu motor durumu da aynı bu.

bir insan neden yaşadığı ülkedeki mutluluk verici gelişmelerden bu kadar rahatsız olur ve böyle şeyler yazar anlamak mümkün değil.

15.01.2020
Başkan Prof. Dr. Demir, tasarımı ve üretimi milli imkanlarla tamamlanan PD170 turbo dizel havacılık motorunun, alt sistem, malzeme ve işçilik maliyetleri baz alındığında yaklaşık yüzde 90 yerlilik oranına ulaştığını vurgulayarak, bu yıl sonuna kadar kalan sistemlerinin de yerlileştirilmesi sözünün verildiğini söyledi.
https://www.ssb.gov.tr/website/ContentList.aspx?PageID=2387

29.01.2021
Türkiye’nin ilk milli turbodizel havacılık motoru olan PD170’in yerlilik oranı %98’e ulaştı.
İlim Yayma Cemiyeti Konya Şubesi’nin ‘Cemiyet Sohbetleri’ programına katılan TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit yaptığı konuşmada , ” Türkiye’nin ilk milli turbodizel havacılık motoru PD170’de %98 yerliliğe ulaştıklarını belitti”
https://m5dergi.com/savunma-haberleri/pd170in-yerlilik-orani-%98e-ulasti/

Hocam genelde olumlu haberler görülmek istenmiyor herhalde. yada olumlu haberlerde yer alan oranların tamamen yanlı verildiği düşünülüyor. ben bu kısımda biraz daha iyi düşünmek ve verilen oranların doğruluk paylarının yüksek olduğuna inanmak istiyorum. yüzde 90-98 mükemmel oranlar. zamanla daha da iyi olacak inşallah.
verbakalim
Hero Member

Activity: 1232
Merit: 632

View Profile
September 02, 2021, 04:44:50 PM

Motoru gerçekten üretebilecek seviyeye geldiysek bu harika bir haber hocam, artık yüzde 100 yerli üretim diyebiliriz o zaman, tabi motor parçalarının da Türkiye’de üretilmesi gerekiyor böyle demek için, ben Türkiye’mizin son yıllarda en kazançlı çalışmasının bu İHA Siha teknolojisi olacağına inanıyorum,
Yerli üretim olması için yabancı menşeili her hangi bir ürünün burada basit bir parçası da üretilmiş olsa yurt dışından gelen ürün tamamı ile burada üretilmiş gibi işlem yapılıyor. Durum böyle olunca elinize geçen hangi ürün olursa olsun tamamen yerli üretim oluyor. Arçelik, vestel televizyon üretiyorlar arkalarında yerli üretim yazıyor. Bu ürünlerin panellerini dünyada bir kaç üretici firma var bunlardan alıp kalan toplama işi burada yapılıyor. Ama tamamen yerli üretim oluyor. Bu motor durumu da aynı bu.

Yerli üretim değil aslında.Biraz daha Türkçe’yi kullanma kısmında davranılıyor.”Yerli Montaj” derse daha doğru bir tabir olur.Bunun aynısını Monster marka notebooklarda da görebilirsiniz.Tüm parçalar Çin veya uzak Doğu ülkelerinden geliyor.Hatta biraz daha ötesi, orada montajı da yapılıp burada sadece etiketi de vuruluyor olabilir.Tabi burada ufak tefek kişiselleştirmeler yapılabiliyor.

Vestel, Arçelik, Beko gibi ürünlerde belki bundan biraz farklı bir sistem güdülüyordur.Onlar ürünlerin parçalarını da burada üretebilecek fabrika vs. donanımlara ve imkanlara sahipler.Ancak yerli motorumuzda en ufak bir parçanın bile başka bir ülkeden getirilmesi %100 yerli deyimini bozuyor.

%100 Yerli motorları gerçekten üretebileceğimiz günlerin gelmesi dileğiyle…

Söylediğiniz gibi yerli montaj densin buna lafım yok. Ama üretilmemiş böyle bir alt yapıya sahip olmadığımız konularda üretilen ürünlerde %100 yerli dendiği zaman durum farklı. Bun kabul etmeyenler kendileri ne isterse öyle düşünsün gerçek ortada.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Ozkance
Full Member

Activity: 182
Merit: 140

View Profile
September 02, 2021, 10:33:44 PM

Motoru gerçekten üretebilecek seviyeye geldiysek bu harika bir haber hocam, artık yüzde 100 yerli üretim diyebiliriz o zaman, tabi motor parçalarının da Türkiye’de üretilmesi gerekiyor böyle demek için, ben Türkiye’mizin son yıllarda en kazançlı çalışmasının bu İHA Siha teknolojisi olacağına inanıyorum,

Çok haklısınız. Söylediklerinize katılıyorum ve ekleme yapacağım. Ülkemizde nanoteknoloji yok. Ne zaman ki Türkiye'de bir fabrika usb bellek üretmeye başladı denilirse o zaman inanırım birşeyler yaptığımıza. Nanoteknoloji mikroskobik olarak teknolojik ürünler üretmek demek. Şu an için bunu üretecek teknolojimiz yok. Varsa da ben bilmiyorum. Bu sebeple çoğu parçayı ithal ediyoruz. Bir motorun tüm parçalarını Türkiye'de üretirseniz o zaman kendimizi 10 adım atmış sayarım.

Ancak şu var ki parçalarını dışardan alsak da bu çok önemli bir gelişme. Bugün 40 parça alırsınız yarın birini üretmeye başlarsını 39 olur. Yani bu işler öyle gider. Bence biz başladık. İnşallah devamı gelir. Bu hükumetin en sevöediğim yönü Adalet'de de takdir ettiğim tönü ise teknolojik gelişmeye önem vermesi.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1131

View Profile
September 03, 2021, 08:43:19 AM

...

Hocam genelde olumlu haberler görülmek istenmiyor herhalde. yada olumlu haberlerde yer alan oranların tamamen yanlı verildiği düşünülüyor. ben bu kısımda biraz daha iyi düşünmek ve verilen oranların doğruluk paylarının yüksek olduğuna inanmak istiyorum. yüzde 90-98 mükemmel oranlar. zamanla daha da iyi olacak inşallah.

elbette oranların önemi var ama bence sonucu etkilemedikleri sürece ve etkileme ihtimalleri olmadığı sürece çok fazla önemli değiller. mesela sonuca bakacak olursak, libya'daki faaliyetler neticesinde doğu akdeniz'de hak talebinde bulunabildik, karabağ'da kardeşlerimize yardımcı olabildik, suriye'nin kuzeyinde oluşturulacak kaos cehennemini şimdilik önleyebildik hocam.

işte; motor şey miymiş, kaportanın boyası nalbur hasan'dan mı alınmış, kapı kolunun kilidi menteşeli miymiş vs. diyenlerin büyük çoğunluğu dikkate alınmaması gereken art niyet sahibi insanlardan oluşuyor... bu işler elden ele geçerek ilerler, yarın başkası da gelse devam ettirilsin yeter.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Retro Harmony
Copper Member
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 269

View Profile
September 03, 2021, 08:50:24 AM

İster iktidar yanlısı olun, isterseniz muhalif. Şunu kabul edin ki bu hükümetin yaptığı en iyi şey İnsansız hava araçları teknolojisidir. Ayrıca bir sürü yerli ürünler çıktı. Cezeri isimli helikopter bile ürettik haberi olan var mıdır bilmiyorum. Yabancılar hayran kalırken bizde yeteri kadar konuşulmadı bile.

Hakkının hakkını Hakkı’ya vermek gerekiyor. Hükümet bu işlerde başarılı adımlar attı.
jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
September 03, 2021, 06:01:15 PM

İki tane Youtube kanalı tavsiye ediyorum. Ben bu adamları izliyorum ve gerçekten Türkiye'de ve Dünya'da olan gelişmeleri sürekli takip ederek video içerikleri hazırlıyorlar.

Ayhan Tarakçı - https://www.youtube.com/c/DonanımcıBaba/videos

Tolga Özbek    - https://www.youtube.com/c/tolgaozbekcom

püsür
Hero Member

Activity: 1246
Merit: 679

View Profile
September 05, 2021, 05:21:27 AM

İlk olarak 2009'da üniversiteden öğrenci kulübü ile Ankara'ya savunma sanayi şirketlerine geziye gitmiştim. Sonrasında 2 defa daha benzer geziler oldu ve Savunma Sanayi Müsteşarı ile bile tanışmıştık makamında. Sonra o kulüpten çokça arkadaşım savunma sanayinde işe girdi. O gezilerde bahsettikleri projelerden o zaman açıkçası hayal gibi gelenler vardı ama şimdi yapılmış olanları görüyorum. Ayrıca müsteşarlıktaki sunumda uzun vadeli planlarını da görmüştük. Daha bir 20 senesi var ancak gerçekten yapabilirsek oldukça iyi olur.

Ve ben aslında savunma sanayisine prensipte karşı bir insanım ancak isminde olduğu gibi bu bir sanayi ve madem ürün ve hizmetler yapılıyor ve satılıyor neden biz yapmayalım? Neden ihracat yapmayalım? Tabi öncesinde keşke Hyundai gibi bi markamız olsa da araba yapabilsek ama helikopter de güzel tabi...
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: