Bitcoin Forum
May 06, 2024, 06:34:22 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: USDT ve XRP'den sonra USDC'de SEC'in Radarında...  (Read 168 times)
muslol67 (OP)
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 670

View Profile
October 05, 2021, 10:03:03 AM
Merited by Vispilio (1)

Az önce gördüğüm haber beni şaşırttı.

USDC'nin arkasındaki firma olan Circle'da SEC denetimine takıldı. Konunun detaylarını bulamadım henüz ama USDC ile ilgili olduğunu düşünmemek elde değil.

1715020462
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715020462
Reply with quote  #2

1715020462
Report to moderator
1715020462
Hero Member
*

Ignore
1715020462
Reply with quote  #2

1715020462
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715020462
Hero Member
*

Ignore
1715020462
Reply with quote  #2

1715020462
Report to moderator
1715020462
Hero Member
*

Ignore
1715020462
Reply with quote  #2

1715020462
Report to moderator
Red Pie
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 335

View Profile
October 05, 2021, 03:09:10 PM

Basılan kripto dolarların hepsini denetleme ile bir kontrol mekanizması yoluna gidiyorlar. tethere yapılanları biliyoruz hala tether kontrol altında. kendi varlıklarının karşılık olarak tutulduğu, elinde nakit tutmadığını iddia ediyor ama ben güvenmiyorum. usdc ile de bu sec radarından çıkış sağlanmaması durumunda yine gözler busdye mi çevrilecek. artık stabil olarak busd kullanacağız galiba.
anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
October 05, 2021, 04:55:39 PM

SEC'in yapacağı en fazla radara almak oluyor Smiley Öyle bir risk olsa piyasanın kurtları çoktan kendini güvene almıştır.

USDT işi başlı başına rezalet ama yapacak bir şey yok. Süt veren inek kesilmez.
Bthd
Legendary
*

Activity: 2240
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
October 05, 2021, 10:11:57 PM

USDC'nin arkasındaki firma olan Circle'da SEC denetimine takıldı. Konunun detaylarını bulamadım henüz ama USDC ile ilgili olduğunu düşünmemek elde değil.

Stabil dolar eşdeğerleri merkezi ekosistemin bir parçası ve merkeziyetsiz yapıların da en yumuşak bölgesi. Bu nedenle denetlemeye tabi olmaları tüm ekosistemin faydasına. Bir banka yada aracı kuruma güvenmemek mottosuyla yola çıkan bir oluşumda merkezi otoritelerin yarattığı merkezi birimlere bağımlı kalmak ciddi bir sorun.

Bu nedenlerle denetlenmeleri ve eğer bir sorun varsa tüm ekosisteme zarar vermeden yok olmaları çok daha faydalı olur. Circle USDC hakkındaki onaylı raporlarını her ay düzenli olarak yayınlamaya devam ettiği için herhangi bir sorun yaşamayacaktır. Şeffaflık raporlarına göz atabilirsiniz.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Konkordato
Member
**

Activity: 854
Merit: 50

View Profile
October 06, 2021, 07:33:19 AM

Yani USDC de gibi diğer satbillerinde bir denetime tabi olması bence iyi bir gelişme. Bir yamuk yapamazlar. Ama USDC en sağlan stabillerden , tabi DAI'yi unutmamak gerek. Aslında biz işin trade tarafında olduğumuz için pekde araştırmıyoruz ama bu tür konularda yayınlanan raporlara göz atmakta her zaman fayda vardır. Bilgiler için teşekkürler.

✹ ✹ ✹ ✹ ✹ ✹ WEB3 ✹ ✹ ✹ ✹ ✹ ✹
muslol67 (OP)
Hero Member

View Profile
October 06, 2021, 12:48:40 PM

SEC'in yapacağı en fazla radara almak oluyor Smiley Öyle bir risk olsa piyasanın kurtları çoktan kendini güvene almıştır.

USDT işi başlı başına rezalet ama yapacak bir şey yok. Süt veren inek kesilmez.

Bildiğim kadarıyla SEC'in büyük yaptırım gücü var özellikle ABD üzerinde ve ABD'de finansal sistem çok çok iyi olmasa da düzene aykırı şeylerin yaptırımı ağır olur. Yani bir ceza verecek olursa fena olur. Ama aynı zamanda ABD'nin sermaye ya da daha net ifadeyle parayı kaçırmama üzerine de dikkat ettiğini söyleyebiliriz.

Stabil dolar eşdeğerleri merkezi ekosistemin bir parçası ve merkeziyetsiz yapıların da en yumuşak bölgesi. Bu nedenle denetlemeye tabi olmaları tüm ekosistemin faydasına. Bir banka yada aracı kuruma güvenmemek mottosuyla yola çıkan bir oluşumda merkezi otoritelerin yarattığı merkezi birimlere bağımlı kalmak ciddi bir sorun.

Bu nedenlerle denetlenmeleri ve eğer bir sorun varsa tüm ekosisteme zarar vermeden yok olmaları çok daha faydalı olur. Circle USDC hakkındaki onaylı raporlarını her ay düzenli olarak yayınlamaya devam ettiği için herhangi bir sorun yaşamayacaktır. Şeffaflık raporlarına göz atabilirsiniz.

Evet sistemin çok önemli unsurlarından birisi stable coin'ler ama USDC'nin dediğin gibi bir yok olma süreci olsa bu piyasa çok ağır darbeler yiyebilir. Bir de merkezi otoriteler artık ciddi şekilde stabillere karşı baya tavır almaya başladılar.
abduramann_
Full Member

Activity: 497
Merit: 119

View Profile WWW
October 07, 2021, 11:24:07 AM

Decentralized stablecoinler tam test edilene ve başarıları ispatlanana kadar devletlerin nazını böyle çekeceğiz mecburen.

Bütün Kripto Varlıklarınızı Gizliliğinizi Koruyarak Transfer Etmek İster Misiniz? Burdan buyrun: https://cutt.ly/incognito-chain
muslol67 (OP)
Hero Member

View Profile
October 07, 2021, 12:09:41 PM

Decentralized stablecoinler tam test edilene ve başarıları ispatlanana kadar devletlerin nazını böyle çekeceğiz mecburen.

Bu mantıkla bütün kriptoların temelden test edilmesi gerekir. Öyle bir durum yok bence ortada. Bu tamamen eline değeni işlemekle ilgili. Tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Amerika temelli binlerce proje varken SEC'in el attığı proje sayısı 5-10 bile değil.
onko
Full Member

Activity: 492
Merit: 139

1 cent = 1 satoshi

View Profile
October 07, 2021, 01:02:57 PM

sen de mi USDC...
abduramann_
Full Member

View Profile WWW
October 07, 2021, 01:29:53 PM

Bu mantıkla bütün kriptoların temelden test edilmesi gerekir. Öyle bir durum yok bence ortada. Bu tamamen eline değeni işlemekle ilgili. Tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Amerika temelli binlerce proje varken SEC'in el attığı proje sayısı 5-10 bile değil.
Mesele bütün kriptolar değil (şimdilik en azından). Stablecoin'lara kafayı takmalarının sebebi, stablecoinler sayesinde insanların bir süre sonra devletlerin parasına ihtiyacının kalmayacak olması. Bir devletin elinden senyorajı aldığınız zaman devletin devletliği kalmıyor. Stablecoin harici kriptoların aşırı volatilitesinden dolayı harcanabilirlikleri düşük, çünkü sürekli şiddetli değer kaybı riski var. Mass adoption olursa muhtemelen stablecoinlara ihtiyaç kalmayabilir, Bitcoin veya bir başkası onların yerini alabilir. Fakat o aşamaya gelene kadar, stablecoinlara ihtiyaç var. Devletler de bunun farkında, kriptocular da Smiley O nedenle, mevcut stablecoinlerin aksine rezerv gerektirmeyen, devletlerin üzerine çökemeyeceği stablecoin arayışı devam ediyor. Daha doğrusu varlar fakat dediğim gibi başarılarının test edilmesi, yaygınlık kazanmaları vs. gerekiyor.

Bütün Kripto Varlıklarınızı Gizliliğinizi Koruyarak Transfer Etmek İster Misiniz? Burdan buyrun: https://cutt.ly/incognito-chain
muslol67 (OP)
Hero Member

View Profile
October 07, 2021, 01:33:54 PM

Mesele bütün kriptolar değil (şimdilik en azından). Stablecoin'lara kafayı takmalarının sebebi, stablecoinler sayesinde insanların bir süre sonra devletlerin parasına ihtiyacının kalmayacak olması. Bir devletin elinden senyorajı aldığınız zaman devletin devletliği kalmıyor. Stablecoin harici kriptoların aşırı volatilitesinden dolayı harcanabilirlikleri düşük, çünkü sürekli şiddetli değer kaybı riski var. Mass adoption olursa muhtemelen stablecoinlara ihtiyaç kalmayabilir, Bitcoin veya bir başkası onların yerini alabilir. Fakat o aşamaya gelene kadar, stablecoinlara ihtiyaç var. Devletler de bunun farkında, kriptocular da Smiley O nedenle, mevcut stablecoinlerin aksine rezerv gerektirmeyen, devletlerin üzerine çökemeyeceği stablecoin arayışı devam ediyor. Daha doğrusu varlar fakat dediğim gibi başarılarının test edilmesi, yaygınlık kazanmaları vs. gerekiyor.

Bu şekilde düşününce XRP davasını nereye koyuyorsunuz.
Anlamadığınız şey şu hocam burada bence. Sizce neden SEC ele alınabilecek onlarca proje varken en merkezi pozisyonda olan USDT, USDC ve XRP ile uğraşıyor. Bence kilit soru bu.
O olacak bu olacak söylemlerini geçelim. Düne kadar XRP ye bir şey olmaz deniliyordu adamlar koca bir boğa sezonunu teğet geçiyorlar SEC davası yüzünden. Stabil coin'ler 1-2 yıldır bu işin içinde değil. Tether'ın dolaşıma girişinden bu yana çalışıyor bu sistem ve devam da edecek. Ne yapacaklar USDC ve USDT'yi patlatsalar DAI ne olacak. bir şekilde o patlatılsa başka merkezsiz bir kontrat ortaya çıkıp stabilite sağlayacak.

abduramann_
Full Member

View Profile WWW
October 07, 2021, 02:00:27 PM

Bu şekilde düşününce XRP davasını nereye koyuyorsunuz.
Anlamadığınız şey şu hocam burada bence. Sizce neden SEC ele alınabilecek onlarca proje varken en merkezi pozisyonda olan USDT, USDC ve XRP ile uğraşıyor. Bence kilit soru bu.
O olacak bu olacak söylemlerini geçelim. Düne kadar XRP ye bir şey olmaz deniliyordu adamlar koca bir boğa sezonunu teğet geçiyorlar SEC davası yüzünden. Stabil coin'ler 1-2 yıldır bu işin içinde değil. Tether'ın dolaşıma girişinden bu yana çalışıyor bu sistem ve devam da edecek. Ne yapacaklar USDC ve USDT'yi patlatsalar DAI ne olacak. bir şekilde o patlatılsa başka merkezsiz bir kontrat ortaya çıkıp stabilite sağlayacak.

Anlaşamadığımızda anlaşalım. Başlık stablecoin olduğu için stablecoinler hakkında yazıyorum. Diğerlerine girmeyeceğim.

Yalnız DAI tam merkeziyetsiz değil, o da önemli oranda USDC tutuyor. Governance ile değişebiliyor. Ama zaten benim dediğimi tekrarlamışsınız: "bir şekilde o patlatılsa başka merkezsiz bir kontrat ortaya çıkıp stabilite sağlayacak". Zaten sıkıntı burada. Sizin yazdığınız kadar kolay değil tam bağımsız bir stablecoin geliştirmek ki kritik zamanlarda DAI bile patladı, yeterince stable kalamadı. Hem devletlerin müdahale edebileceği rezervlere bağlı olmayan hem de kullandığı yöntem zorluklarda test edilmiş bir stablecoin geliştirilmeye çalışıyor. Biraz bakarsanız zibilyon tane görürsünüz. Bunların bir kısmı likidite çekmek için blokzincir ekosistemleri tarafından çıkartılıyor ama önemli bir kısmı da bahsettiğim meseleyi çözmeye çalışıyor.

anonymous3x
Sr. Member

Activity: 1176
Merit: 305

View Profile
October 10, 2021, 02:35:38 PM

Biraz gerçekçi olalım ABD isterse her şey bir düzenlemeye bakar bu piyasada 30 sene belini dogrultamaz.

Ama gerek görmüyorlar veya doğru ani bekliyorlar.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
October 11, 2021, 07:29:03 AM

abd ya da başka bir devlet, dolar ya da başka bir para birimi fark etmez; güç ve gövde gösterisine dayalı politikalarla elde edilmiş güvene dayalı itibari paraları, kripto para girişimi adı altında kopyalayarak, ne derece denetim altında olduğu belli olmayan (ya da net olmayan) şekillerde piyasaya süren her oluşum radara takılır, takılmalı.

burada yalnızca paraya değil, aynı zamanda abd'nin ya da başka bir devletin birtakım bedeller ödeyerek oluşturduğu güce de ortak oluyorlar. kripto kisvesi altında paralel fed gibi kendilerine piyasa yapma ihtimalleri varsa her türlü denetime tabi tutulabilirler.

yanlış anlaşılmasın, stabil coinleri kullanıyorum, çok faydalı olduklarını da kabul ediyorum ama bazı gerçekler genel düşüncemde böyle bir sonuca ulaşmamı sağlıyor.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
October 11, 2021, 11:47:54 AM

Yukarıdaki yorumlara ben de katılıyorum radara takılıyor ama bir şey yapacak derecede piyasaya müdahale etmiyor Amerika asla. Ben şahsen Binance ta çok pair olduğu için BUSD kullanmayı tercih ediyorum. Hiç Tetherim yok. Ama en çok güvendiğim stabil coin halen USDC dir. Coinbase çok güvenilir bir firma. Coin piyasasının Amazon u olacakmış gibi duruyor uzun vadede. Özetle korkacak çok da bir şey yok. Tether patlar belki bir ihtimal. O da kim bilir ne zaman.
Bthd
Legendary
*

Activity: 2240
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
October 11, 2021, 12:03:56 PM

Mesele bütün kriptolar değil (şimdilik en azından). Stablecoin'lara kafayı takmalarının sebebi, stablecoinler sayesinde insanların bir süre sonra devletlerin parasına ihtiyacının kalmayacak olması.

Bahsettiğiniz problemden daha büyük bir problem var. Eğer stabil coin şirketleri bankada veya farklı fonlarda gerçek karşılığı olmadan basım yapıyorsa (para basımı sadece merkez bankası yetkisindedir) sahte dolar basımı gerçekleştiriyor demektir. Her ne kadar USDC-USDT birimleri kripto para gibi algılansa da dolar eşdeğeridir.

Stabil birimlerle ilgili incelemelere herkes ekosistemi yok etme amaçlı hamlelermiş gibi bakıyor. Aksine sağlıklı bir gelişim için merkezi bağlantıların dürüst çalıştığından emin olunması gerekir. Yapmaya çalıştıkları şey doları ve yatırımcıları korumak.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
bitskytr
Member
**

Activity: 301
Merit: 22

libertas veritas aequitas

View Profile
October 11, 2021, 01:41:44 PM

Tether in sadec %3 nakit var geri kalanı nerde belli değil.
Stabil coinler karşılıksız para basmaktan başka bir şey değil.
Piyasanın %60i balon aslında arkası borcumu haftaya ödeyeceğim diyen esnaftan farkı yok. 
Ayın 18inde görüşmek dileğiyle   

Güzel günler göreceğiz çocuklar. Güneşli günler göreceğiz. Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar... /// https://www.youtube.com/watch?v=t6V1wXu7ZmA
lazerzinger
Jr. Member
*

Activity: 241
Merit: 7

View Profile
October 11, 2021, 02:20:29 PM

Tether in sadec %3 nakit var geri kalanı nerde belli değil.
Stabil coinler karşılıksız para basmaktan başka bir şey değil.
Piyasanın %60i balon aslında arkası borcumu haftaya ödeyeceğim diyen esnaftan farkı yok. 
Ayın 18inde görüşmek dileğiyle   

Sırf tether yüzünden bütün stabil coinleri sahte para basıyor diye itham etmek doğru değil bence. https://www.centre.io/usdc-transparency USDC aylık olarak nakit durumunu rapor halinde sunuyor ve en son ağustos raporuna göre usdcnin %92sinin bir nevi para ile desteklendiğini söylüyor
abduramann_
Full Member

View Profile WWW
October 11, 2021, 02:48:19 PM
Last edit: October 11, 2021, 04:08:14 PM by abduramann_

Stabil birimlerle ilgili incelemelere herkes ekosistemi yok etme amaçlı hamlelermiş gibi bakıyor. Aksine sağlıklı bir gelişim için merkezi bağlantıların dürüst çalıştığından emin olunması gerekir. Yapmaya çalıştıkları şey doları ve yatırımcıları korumak.
Ekosistemi yok etmek amaçlı bakmıyorum ama o aşamaya gelinecek, makul birileri çıkmazsa. Devletlerin en önemli özelliklerden birisi kafasına göre para basabilmesidir. Ya bu gücü bırakacaklar (ki bırakırlarsa bir daha almaları zor) ya da vermemek için savaşacaklar. Ekonomi kötü, kasada para yok, e ne yapalım? Para basalım, millet fakirleşsin ama çarklar dönsün. İleride işler iyi giderse bu durumu telafi ederiz. Maalesef çark hep bu. Yatırımcıları korumak bence tali mesele ama doları ölümüne korumak istiyorlar. Yoksa ABD devasa silah makinesini nasıl devam ettirecek?

Biraz gerçekçi olalım ABD isterse her şey bir düzenlemeye bakar bu piyasada 30 sene belini dogrultamaz.

Ama gerek görmüyorlar veya doğru ani bekliyorlar.
Mesela ben buradaki 30 sene belini doğrultamaz sözüne de katılmıyorum. Kriptocular çok doğru politikalarla gençleri ve bankasız kesimi ele geçirmeye devam ediyorlar. Tarlayı sürüyorlar. En geç 10 yıla ekonomik ve siyasi güç bu sürülen gençlerin eline geçmeye başlayacak. Yapılsa bile o düzenlemelerin ömrü uzun olmaz. Ayrıca teknolojiyi kimse engelleyemez, çünkü o bilgi artık birilerinin elinde vardır.  Gücünüz yeterse yönlendirebilir ya da (makul şekilde) düzenleyebilirsiniz. Örnek veriyorum, insan kopyalamak yasak, peki hiç mi kopyalanmadı ya da kopyalanmayacak?

Pages: [1]
  Print  

Jump to: