Bitcoin Forum
May 03, 2024, 06:07:21 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: 18 Kasım PPK Toplantısı - Faiz İndirimi Gelir mi?  (Read 172 times)
ZekiBeyy (OP)
Hero Member

Activity: 1246
Merit: 881

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
November 15, 2021, 04:37:47 PM

Merkez Bankasının para politikası kararı 18 Kasım Perşembe günü saat 14.00'te açıklanacak. Önceki 2 ayda 300 baz puan faiz indirimine gidilmişti ve dolar kurundaki sert yükseliş devam ediyor. 3 gün sonra alınacak karar ile tekrardan faiz indirimi gelirse vay halimize dolar 10,50-11 TL muhtemelen görecektir. Umarım faizler en kötü ihtimalle sabit kalır yada arttırılır yoksa ekonomik olarak çok daha zor günler bizleri bekliyor olacak. Önceki faiz indirimlerinin yansıması olan zamlara her gün yenisi ekleniyor.

Ülkenin düşmanı değillerse faiz indirimi yapmazlar.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
.
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
█████████████████████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
.
 ElonCoin.org 
.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"
▬▬▬▬▬
Bitcoin addresses contain a checksum, so it is very unlikely that mistyping an address will cause you to lose money.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714716441
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714716441
Reply with quote  #2

1714716441
Report to moderator
1714716441
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714716441
Reply with quote  #2

1714716441
Report to moderator
ashti
Full Member

Activity: 322
Merit: 101

View Profile
November 15, 2021, 11:29:54 PM

Faizlerin yuksek olmasi icin IMF e canta tasiyanlarin iktidar olmasi lazim. chpli koalisyon donemleri boyleydi. Onlarda canta tasiyan birileri hep var. Zihniyet olaraktan boyleler.

Faizi arttirip dolar TL fiyati yakinlasinca ulkede sade vatandas bilem uretmek istemiyo. İthalata yoneliyo ucuzdan aldigindan. Yuksek kur olunca mecbur ayni mali uretmek zorunda kaliyo kendisi. Uretimi baslatiyo böyle.

Canta tasiyip para babalarini semirtmeden ulkenin uretim ekonomisine gecmesinin tek sarti bu. Yoksa chpli koalisyonlarin oldugu yillardaki gibim gecelik %7500 faizler havada ucar. Faizi artirmaktan kolay ne var? Oraya bi tane otomat koy. Senin yerine otomatik hesap yapsin. Zor mu? Ulkesini sevmeyen cantacilar yillarca boyle yapti.

Bu halka kimin dusman oldugunu herkes zaten biliyo.

ZekiBeyy (OP)
Hero Member

View Profile
November 16, 2021, 06:28:51 AM

Faizlerin yuksek olmasi icin IMF e canta tasiyanlarin iktidar olmasi lazim. chpli koalisyon donemleri boyleydi. Onlarda canta tasiyan birileri hep var. Zihniyet olaraktan boyleler.

Faizi arttirip dolar TL fiyati yakinlasinca ulkede sade vatandas bilem uretmek istemiyo. İthalata yoneliyo ucuzdan aldigindan. Yuksek kur olunca mecbur ayni mali uretmek zorunda kaliyo kendisi. Uretimi baslatiyo böyle.

Canta tasiyip para babalarini semirtmeden ulkenin uretim ekonomisine gecmesinin tek sarti bu. Yoksa chpli koalisyonlarin oldugu yillardaki gibim gecelik %7500 faizler havada ucar. Faizi artirmaktan kolay ne var? Oraya bi tane otomat koy. Senin yerine otomatik hesap yapsin. Zor mu? Ulkesini sevmeyen cantacilar yillarca boyle yapti.

Bu kadar basit bir düşüncede olamazsınız diye düşünüyordum.  Olaylara siyasi olarak bakmadan yaklaşmanızı tavsiye ederim çünkü ben öyle yapıyorum. Bir parti sempatizanı olabilirsiniz buna kimse karışamaz istediğinize de oy verirsiniz bu sizin tercihiniz. Ülkeyi bu hale getiren kim olsa aynı şeyleri yazardım ben bir parti sempatizanı değilim ülke menfaati için ülkenin ilerlemesi iyi bir şeyler yapanı desteklerim.

Peki dolar kuru artınca kim ne üretmiş ithal etmekten vazgeçmiş, sade vatandaş bile artık parası varsa dolarda duruyor ne bilim araç alıyor araç alarak faizden daha fazla kazandığı ortada. Ayrıca ülkede üretim yapmak o kadar zorlaştı ki çiftçi bile üretemiyor ağaçlarını kesiyor çoğu icralık borç batağında sanırım TV seyretmiyorsunuz sağ olsun üretici mazotu normal fiyattan alıyor fakir çünkü ama yatı olan zengin öyle ucuz alıyorki şimdi bunun neresinde adalet var hangisi ülke için bir şey yapmış oluyor. Yakın zamanda tarım ülkesi olan ülkemizde taa Kanada'dan mercimek ithal ediliyor. Bu ülkede tarımı çiftçiliği bitirme noktasına geldiler.

Enerji ve daha bir çok şeyi dolarla ihraç ettiğimiz sürece doların her kuruşu bize zam olarak yansıyacaktır bunu görmezden gelemezsiniz. Faiz indiriminin kimseye bir faydası olmayacak en azından bu şartlarda sadece zam olarak geri dönecek. Asgari ücretli nasıl geçinsin çalsın çırpsın mı? gerçi asgari ücretli ufak çalar hırsızlık olur büyük çalınca hırsızlık bile demiyorlar yolsuzluk oluyor adı. 3000 TL maaş alacak - 1000 TL kira verse - 200 TL tüp -100 TL yağ -400 Elektrik Su Telefon günde 4 ekmek yense -400 TL Bunlar temel ihtiyaçlar ki bunada her ay üzerine zam geliyor.

Bütün bunları göremeyecek kadar kör olmak lazım yada kör taklidi yapmak. 

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
.
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
.
 ElonCoin.org 
.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
▬▬▬▬▬
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1291

View Profile
November 16, 2021, 08:16:56 AM
Last edit: November 16, 2021, 08:31:39 AM by mandown
Merited by ZekiBeyy (1)

Uzun uzadıy ayazmaya gerek yok bu adamlar faizi düşürecek dolar çok kısa sürede 11tl'yi bulacak bazı mallar ise anlamayacak.

Ülkede  Şeker fabrikaları kiminki? Kim üretiyordu?
Kağıt fabrikaları kimindi? kime çalışıyordu. Şimdi kime çalışıyor.

Yok üretim ekonomisi yok bilmem lan bu fabrikalar ne üretiyordu? havasına suyuna mı çalışıyordu? ee öyleydide kağıtlar şimdiden nasıl daha ucuzdu? yada şeker? düne kadar kendine kendine yeten bir ülkeydik. Üretmiyorduk da şeker fabrikasında ne işletiliyordu.

Bir diğer mal konuda yer altı kaynakları muhabbeti. Bu kadar cahille bir toplumda yaşamak insanı cidden çıldırtıyor. Geçen biri ile sohbet ediyorum adam diyorki yet altı kaynaklarını çıkartamıyoruz vs.

Kömür yer üstünden çıkıyor değilmi? ya kil. gökten düşüyor olmalı bunlar yer altı kaynağı veya madeni değil sonuçta.

Al sana başkanlık sisteminin sonucu ver yetkiyi gördük etkiyi.

Başkanlık sistemi geldiğindende beri dolar artmadı paramız 3 kat değer kaybetti. Hala sadece doların arttığını sanan salaklarla bu topraklarda yaşamak ne üzücü

Düne kadar şeker fabrikaları bizimken tam lazım olacağı dönemlerdeki o dönemler bu zamanlar aaaa bak bak bak mal gibi ortada kaldınmı?

Neymiş efendim 20 yıldır çok iyi yönetiliyormuşuz hadi yönetildik ne bok yemeye hergün zam geliyor ozaman?

Bu yukarıdaki üyeyi ignoreladım hala quiete edip mesajlarını görmek zorunda kalıyorum. Değerli vaktimi harcamak zorunda kalıyorum.

Ortalık ülkesini sevenlerle dolu doğru ana ihtiyaç kalemlerine ait fabrikaları satacak kadar ülkelerini seviyorlar.

2800 tl şuan 280 usd yapmıyor 1 mont 450 lira olmuş gelmiş

Ülkesini sevende seven.

20 Yıllık iktidarda bir tane başarı gösterin bana? Siha deyip çıkacak biri lan hala bunun özel şirket olduğunu anlayamayacak kadar cahilsiniz.

Siz uykunuzdan uyandığınızda iş işten geçmiş olacak.
Faizi düşürsen ne düşürmesen ne? Giren girmiş kaçan kaçmış.

Ülkenin yarısı aylık 280 dolara çalışıyor lan. hhahahahhahah 20 yıldır sanki başkası yönetiyordu ülkeyi.

Zamanında sağlıklık fındıkları okullarda yedirenler şimdi aynı şekilde yurt dışından geri dönen sağlıksız gıdaları vatandaşına yediriyor.
Allah angutlara akıl fikir versin diyeceğim ama ona harcayacağı zamana bile yazık.

Ülkenin çoğunluğu sosyal yardım alıyor farkındamısınız? Ülke bu kadar iyi durumdaysa bunlar neden sosyal yardıma muhtaç

Şu ülkede toplanan vergi ile 3 ülke daha kurulurdu.

Dolar 10.2 oldu bu hızla giderse birkaç aya 20 tl olacaktır.  

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
November 16, 2021, 08:31:20 AM

Hocam yapma gözünü seveyim utanmazsan diyeceksin ki keşke 20 lira olsa dolar neymiş kendimiz üretmek zorunda kalıyormuşuz hadi bir telefon üret göreyim ya yada bir arabayı kendin sıfırdan üret hocam böyle bir mantık olamaz ya bir saman ithal eden bir ülkeyiz saman ithal ediyoruz bir kere daha söyleyeyim saman ithal ediyoruz yani üreten Türkiye vardı da ondan mı ürettiğimiz saman yetersiz ürettiğimiz büyükbaşlar yetersiz de şiliden paraguaydan ithal dana getiriyoruz kurban ayında

Doların yükselmesi kötü bir şey bunu kabul edin artık ya 1+1 eşittir 2 bu kadar basit bunda bile iyi şeyler çıkarmaya çalışıp polyannacılık oynamayın

Ppk karar beklentimde faiz indirimi gelip doların 11 in üzerine atacağı yönünde bence

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
November 16, 2021, 09:52:59 AM

Bence bu aşamadan sonra döviz kuruyla herhangi bir bağlantı kalmadı. Kuru düşünmüyorlar yani tahminimce faiz indirimi gelecek. Belki çekingen bir indirim olur hani %1 ya da 0.5 gibi ama indirime kesin gözüyle bakıyorum. Erdoğan faizlerin düşmesini istediğini emretti ve her türlü düşecek. Dolarda da benim beklentim orta vadede 12 civarları uzun vadede 14-15 lere kadar yolu olur diye düşünüyorum. Hala dönüş bekleyen varsa şaşkınım açıkçası.
ashti
Full Member

View Profile
November 17, 2021, 05:24:51 AM

Bu kadar basit bir düşüncede olamazsınız diye düşünüyordum.  Olaylara siyasi olarak bakmadan yaklaşmanızı tavsiye ederim çünkü ben öyle yapıyorum.

Faiz dusurmeyi ulke dusmanligindan sayiyon sonra partizan degilim diyon. Sen partizan degilsen kimse partizan olmaz bu dunyada dostum. Petrol urunleri mecburen yurt disindan geliyo. Onlarin uretimi olmaz. Cocuklara sorsan soyler bu cevabi. Amma her seyi ithal etmeye basladiginda sonu gelmez. Burda uretebileceklerini bilem ithal edersin. Ulke ithalat coplugune doner. Kendin yapmaya calisman lazim.

Ulkenin dusmanlari da tezkereye hayir diyenlerdir. Onlar da Mazlum Kobaniden aferin aldi zaten. Yakinda kupalarini verirler.

bir saman ithal eden bir ülkeyiz saman ithal ediyoruz bir kere daha söyleyeyim saman ithal ediyoruz yani üreten Türkiye vardı da ondan mı ürettiğimiz saman yetersiz

https://www.facebook.com/gercekvatansever/videos/574056593375764/

25 milyon ton saman üretilmis.

Sadecene 9 bin ton saman ithal edilmis.

Sadecene 9 bin ton. %0.036 yapiyo
dostum. Biraz matematik. %0.036 icin saman ithal ediyoz diyolar. Adamin biri ucuz bulmus almis. Elini, kolunu mu tutsaydilar. Gine bi yalan, gine bi iftira siyaseti yani anliyacagin. Gormek istemeyen goremez gercegi. İftira, yalana gider. Ondan kolay ne var. Mandon gibi seker fabrikamiz vardi. Kagit fabrikamiz vardi deriz. Say, say 10 tane 20 tane yan gelip yatma fabrikasi yeri. Eeee. Sonra? Sonrasi yok. Sonrasi herkes basinin caresine baksin kafasi. O kadar.

Daha gecen gun simdiye kadar az hizmet gitmis Batman'da bilem 36 tane fabrika acildi. Batman'dan oteki taraflari hesaba katmiyom. Sadecene Batman diyom dostum. https://www.haberturk.com/batman-haberleri/91938826-cumhurbaskani-erdogan-batman-organize-sanayi-bolgesinde-36-fabrikanin-acilisini-bugun

Dolar artsin iyi oluyo da demiyom. Dolar artinca bana da giriyo. Amma uretim ekonomisine gecisin yolu bu. Bundan kurtulmanin yolu faiz basmak degil. Zatenki ondan kolay ne var? Otomat koy. Senden benden daha iyi ayarlar faizi. Sana bana ne gerek var? Bilgisayar programi koyalim. Bassin faizi otomatik. IMF e canta tasiyan zihniyetin yaptigi gibi. Sonra 12 banka bi gecede hortumlansin. Gecelik %7500 faiz odensin. Birileri kolay yoldan semirsin. Yapmadilar mi bunu? Yaptilar. Biz gorduk. Halk da gordu. Ondanki sandikta yapistiriyo cevabini yillardir halkimiz. 12 banka hortumlanacagina, birileri gecelik %7500 faiz kazanacagina 5 sene zorluk cekmeye raziyim diyom ben. Dolar cok guzel artiyo demiyom anliyacagin dostum.

ZekiBeyy (OP)
Hero Member

View Profile
November 17, 2021, 08:29:49 AM

Bu kadar basit bir düşüncede olamazsınız diye düşünüyordum.  Olaylara siyasi olarak bakmadan yaklaşmanızı tavsiye ederim çünkü ben öyle yapıyorum.

Faiz dusurmeyi ulke dusmanligindan sayiyon sonra partizan degilim diyon. Sen partizan degilsen kimse partizan olmaz bu dunyada dostum. Petrol urunleri mecburen yurt disindan geliyo. Onlarin uretimi olmaz. Cocuklara sorsan soyler bu cevabi. Amma her seyi ithal etmeye basladiginda sonu gelmez. Burda uretebileceklerini bilem ithal edersin. Ulke ithalat coplugune doner. Kendin yapmaya calisman lazim.

Ulkenin dusmanlari da tezkereye hayir diyenlerdir. Onlar da Mazlum Kobaniden aferin aldi zaten. Yakinda kupalarini verirler.

bir saman ithal eden bir ülkeyiz saman ithal ediyoruz bir kere daha söyleyeyim saman ithal ediyoruz yani üreten Türkiye vardı da ondan mı ürettiğimiz saman yetersiz

https://www.facebook.com/gercekvatansever/videos/574056593375764/

25 milyon ton saman üretilmis.

Sadecene 9 bin ton saman ithal edilmis.

Sadecene 9 bin ton. %0.036 yapiyo
dostum. Biraz matematik. %0.036 icin saman ithal ediyoz diyolar. Adamin biri ucuz bulmus almis. Elini, kolunu mu tutsaydilar. Gine bi yalan, gine bi iftira siyaseti yani anliyacagin. Gormek istemeyen goremez gercegi. İftira, yalana gider. Ondan kolay ne var. Mandon gibi seker fabrikamiz vardi. Kagit fabrikamiz vardi deriz. Say, say 10 tane 20 tane yan gelip yatma fabrikasi yeri. Eeee. Sonra? Sonrasi yok. Sonrasi herkes basinin caresine baksin kafasi. O kadar.

Daha gecen gun simdiye kadar az hizmet gitmis Batman'da bilem 36 tane fabrika acildi. Batman'dan oteki taraflari hesaba katmiyom. Sadecene Batman diyom dostum. https://www.haberturk.com/batman-haberleri/91938826-cumhurbaskani-erdogan-batman-organize-sanayi-bolgesinde-36-fabrikanin-acilisini-bugun

Dolar artsin iyi oluyo da demiyom. Dolar artinca bana da giriyo. Amma uretim ekonomisine gecisin yolu bu. Bundan kurtulmanin yolu faiz basmak degil. Zatenki ondan kolay ne var? Otomat koy. Senden benden daha iyi ayarlar faizi. Sana bana ne gerek var? Bilgisayar programi koyalim. Bassin faizi otomatik. IMF e canta tasiyan zihniyetin yaptigi gibi. Sonra 12 banka bi gecede hortumlansin. Gecelik %7500 faiz odensin. Birileri kolay yoldan semirsin. Yapmadilar mi bunu? Yaptilar. Biz gorduk. Halk da gordu. Ondanki sandikta yapistiriyo cevabini yillardir halkimiz. 12 banka hortumlanacagina, birileri gecelik %7500 faiz kazanacagina 5 sene zorluk cekmeye raziyim diyom ben. Dolar cok guzel artiyo demiyom anliyacagin dostum.
Anlamadığın bir olay var 20 yıldan fazla hükümeti yöneten tek kişi faiz indirimini getirende aynı kişi faizi yükseltende aynı 20 senede üretim ekonomisine geçilememişse bu 1-2 ay içinde yüksek dolar kuru sayesinde mi? geçilecek.

Faiz arttırılsın demiyorum ama en azından sabit tutulabilir faiz indirimi için erken olduğu ortada faizi indirmek için bir alt yapı ekonomi planıda yok Merkez Bankası başkanı indirimeyiz diyor yok benim dediğim olacak diyerek Naci Ağbal'ı görevden aldılar iyi mi oldu peki 7,26 dan geldiğimiz noktaya bak 10.40 olmuş. Merkez Bankası başkanı işi bilen adam olarak göreve getirtiyorsunuz ama başkanın yerine siz karar veriyorsunuz. Devlet önce kendi işini yapacak pahalılı yaratan kendileri orada burada tanzim marketleri açmaya kalkışan kendileri bu nasıl saçma bir durum.

Hâlâ uyuyorsun bir uyan ülke bataklığa saplandı haberin yok 1-2 hafta içinde yığınla zam geldiğinde belki anlarsın ama hiç sanmıyorum körü körüne savunuyorsun. Ben parti tutmuyorum benim için en iyi parti ülkesini vatandaşını daha refah seviyelere çıkaran partidir. Haa unutmadan sorarsın belki benim cep telefonum İphone 11 (128 gb) 7700 TL almıştım  17.06.2021. Şimdiki fiyatı 10.048 TL https://www.hepsiburada.com/iphone-11-128-gb-p-HBV0000122JCP

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
.
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
.
 ElonCoin.org 
.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
▬▬▬▬▬
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
November 17, 2021, 08:39:18 AM

Ashti dostum ucuza bulması mesele zaten bizim ülkemiz kalkınma üzerine kalkınma yaşamalı dünyanın en verimli topraklarından birisi bizim coğrafyamızda oluyor asırlardır üretilmeyen ürün kalmadı hepsi de hayat standartlarını yükseltmeye yarayan Avrupa’ya, Asya’ya dünyaya ihraç edebileceğimiz ürünler hal böyle olunca malın kalitelisini geçtim ucuzunu ve kalitesizini bile bulamıyoruz

Ayrıca 5 yıl sonranın garantisi var mi iyi olacağının 5 yıl sabredelim diyoruz da sabrettiğimiz şeyler yüzünden hayatın kalitesi yerle bir oluyor bir anda bütün dertler bitecek değil ya zekibeyin dediği gibi 20 senedir düzelmedi de 5 yılda mi düzelecek bir garantisi varsa ben de razıyım

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
mandown
Legendary
*

View Profile
November 17, 2021, 10:30:16 AM

Biz diyoruz ki 50 yıllığına yap işlet devlet modeli ile yaptığın şeyin borcununu çocuğunun çocuğu ödeyecek yani doğmamış çocuk borçlu.
Biz diyoruz ki 20 yılda para 10 kat değer kaybetti.
Biz diyoruz ki develüasyon oluyor her gün. Paran veya maaşın her gün eriyor.

İşin tuafı bu söylediklerimizin tamamı görsel kanıtlarla her dakika sunuluyor

onlar diyor ki.

Ekonomi iyi.

La ekonomi iyiyse neden asgari ücretli sadece 260dolara çalışıyor.

Bakın arkadaşlar en dibi de gördüm en iyi durumuda her 3 vatandaşın 1'i icralık ülke iyiye gidiyormuş hadi oradan.
Zamanında biri vardı milletin .... koyacağız diye ama millet hala anlamıyor çünki öyle bir milletin .... koyuyorlarki artık daha fazlasını istiyorlar.

Asgari ücrete çalışmıyorum ama onlar için üzülüyorum.

Şimdi ortaya laf atıp yapacağız edeceğiz veya düzelteceğiz diyecekler veya şunu yapmak lazım diyecekler.

Lan ozaman 20 yıldır niye yapmadınız.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 964

View Profile
November 17, 2021, 11:29:24 AM

$ için zaten çıktı çıkacağı kadar gibi bir düşünce varsa, faiz indirimi yaparlar.Faiz indirimi yaparlarsa $ gözünü 11 TL’de, € 12.5 TL’de açar.Bu rakamların biraz düşününce ne kadar çok olduğunu anlamamız için ekstra bir şey yapmamıza gerek yok.

1$=10.45 TL.
10 cent = 1.04 TL.

Bunu daha da düşürebiliriz.Avrupa ve Amerika’dan gelecek turist sayısında bu kurla inanılmaz yükselişler görebiliriz.Eğer tatil ücretleri yaklaşık olursa ABD‘li veya Avrupalı için günden güne ucuzlayan bir tatil cenneti Türkiye…

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
mandown
Legendary
*

View Profile
November 17, 2021, 12:02:37 PM

Biz faiz belasını bu milletin sırtından kaldıracağız. Faizi savunanla bu yolda beraber olmam.

https://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/son-dakika-cumhurbaskani-erdogan-dan-asgari-ucret-ve-faiz-karari-aciklamasi/430953/

Faizler büyük ihtimalle düşürülecke yarın için doları 11 diyebiliriz.
Göz göre göre batıyoruz..

Maaşlar 100 dolar olana kadar devam ne ihtiyacınız varsa satın alın.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Phoenix Anka
Hero Member

Activity: 1036
Merit: 619

View Profile
November 17, 2021, 02:37:55 PM

Ülkenin anası ağladı, yarından sonra anasının anaları da ağlamaya başlayacak herhalde. Allah millete sabır versin.

.
▄██████████████
███████████████
███████████████
█████████████▀░
███████████▀▄░█
██████████░███░
███████▀▀░▀▀█▀▀
█████▀░░░░░░░▀▄
█████░░░░░░░░░█
█████▄░░░░░░░▄▀
███████▄▄▄▄▄███
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
████████████▀██
█████████▀▀░░░▀
████████░░░░░░░
██████░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
██████▄░░░░▄▄▄░
█████████▀▀░░░▀
████████▄▄▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
██████████▀▀▀▀▀
███████▀░▀█▄░░░
██████░░░░░█▄░▄
█████░░▄▄▄▄▄██▀
█████▀▀▀░░░░▄█▄
█████░░░▄▄█▀▀░█
██████▄█▀▀░░░░▀
███████▄▄░░░░░░
██████████▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄████████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████░████████████
████████████▀▄████████████
█████▀▀░░░░░░░░░░░░▀▀█████
████▀░░░░░░░░░░░░░░░░▀████
████░░░██░██░░░░█░░░░░████
████░░░▄▄▀▄▄░░▀▀▄▀▀░░░████
████▄░░▀▀░▀▀░░░░▀░░░░▄████
█████▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄█████
▀████████████████████████▀
.
kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
November 19, 2021, 07:08:02 PM

Dolar şu an 11.27 yani 12 yürüyüşüne de başladı, Merkez Bankası başkanı değiştirme muhabbeti de olacak kesin yani bu yakın zamanda 12 de yakındır, siz siz olun yeni yılda zamları iyice halka yaslamadan önce stokçuluğa başlayın naçizane tavsiyemdir artık  Smiley

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
ashti
Full Member

View Profile
November 20, 2021, 12:38:39 AM

Ashti dostum ucuza bulması mesele zaten bizim ülkemiz kalkınma üzerine kalkınma yaşamalı dünyanın en verimli topraklarından birisi

Yalan, iftira siyasetinin pesinden gitmisiz. Gine bizi cocukca seylerle kandirmislar her zaman yaptiklariyla. Gercekleri soyledigin icin tesekkur ederim saol dicene ne yazmissin. Adamin biri belli olmayan sebepten oturu %0.036 saman almis. Gelmisin biz uretim ulkesiydik onu da almasin diyon. Hic saman olmasa zatenki o sayi %0.036 olmazdi. %36 olurdu. Adam neden almis belli bile degil. Belkim Ic Anadoludan nakliye bekliyecek zamani yoktu. Bulgardan Edirneye pahalisindan mal aldi aciliyeti geregi. Belki iskontoyla satan adami yakaladi sansina aldi. Nereden bileceksinki. Belki keyfine aldi. Nereden bileceksin %0.036 yi. Binde bir adamin yuzunden butun ulkeye iftira atiyonuz. Simdi Aliexpressten 1 tane ekmek alsak. Ulkede ekmek uretemiyoz mu dicez. Adamin biri gitmis ne alakaysa China dan ekmek almis mi dicez. Akli basinda sen bilem boyle yaparsan oteki fanatikler ne yapmaz. Senin yerine utandim dostum.

Hâlâ uyuyorsun bir uyan ülke bataklığa saplandı haberin yok

Gecelik %7500 faizi istemiyom. Bankalari hortumlayanlari istemiyom. Uyanik olmayan sensin. Faizle oynayarak ulke dusmani olunmaz. Ulke dusmani Mazlum Kobaniden aferin alanlardir. Sen kendine akil ver. Yoksa Mandon gibi yan gelip yatma fabrikalari sayiklarsin sabah aksam.

mandown
Legendary
*

View Profile
November 21, 2021, 09:39:06 AM

üretime geçilmeli ama kağıt fabrikaları, şeker fabrikaları satılırkende izlemeli öküz tiren misali sonra

üretime geçilmeli. :d

ÜRETMELİYİZ.......... SATALIM SORUN YOK AMA ÜRETMELİYİZ. ŞAKA GİBİ

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
November 21, 2021, 06:38:13 PM

Merkez Bankası bağımsız olma faiz kuvvetle muhtemel sabit tutulurdu, şimdiki yönetim de cumhurbaşkanının direktiflerine karşı koyup kendisini hedef haline getirmek istemedi artık bundan sonra ekonomi durumu ve fiyat istikrarı merkez bankasına değil iktidara yazar heralde

Pages: [1]
  Print  

Jump to: