Bitcoin Forum
May 13, 2024, 11:39:09 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin ETF  (Read 155 times)
geordan173 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 32
Merit: 4


View Profile
December 14, 2021, 07:40:26 PM
 #1

Salutari grup, deschid acest topic mai mult pentru lipsa de activitate de pe forum, dar nici subiectul nu e unul neinteresant. Am auzit acum ceva timp ca vor aparea niste etf uri bazate pe bitcoin, ceea ce ma dus direct cu gandul la si mai multa centralizare si din ce in ce mai multa neglijare a whitepaper ului lui satoshi pe care multi asa zisi "crypto experts" sau "crypto maximalist" nici macar nu l au rasfoit. Din ce am inteles si cum era de asteptat, acesta va fi pe futures si nu pe spot, asta insemnand mai multa reglementare si putere din partea INSTITUTIILOR. Astept parerile, ideile voastre cu privire la acest subiect.
1715600349
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715600349

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715600349
Reply with quote  #2

1715600349
Report to moderator
1715600349
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715600349

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715600349
Reply with quote  #2

1715600349
Report to moderator
1715600349
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715600349

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715600349
Reply with quote  #2

1715600349
Report to moderator
Bitcoin addresses contain a checksum, so it is very unlikely that mistyping an address will cause you to lose money.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6628


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
December 30, 2021, 08:09:47 PM
 #2

Cu scuzele de rigoare pentru intarzierea unui raspuns, ETF-uri Bitcoin au aparut deja. Au fost insa unele fara prea mare importanta. Mai important a fost insa cel lansat in Octombrie 2021 pe piata din SUA, acesta fiind, de fapt, cel asteptat de multi oameni, spre diferenta de cele existente deja, dar care rulau in tari mici. Istoric vorbind, prima tentativa de a lansa un ETF Bitcoin au avut-o gemenii Winklevoss, inca de acum 8 ani de zile. SEC insa s-a opus atunci, si a facut acelasi lucru de fiecare data cand au reiterat incercarea de a lansa acest ETF.

Reglementarile aditionale, aparute in urma acestui ETF sunt similare cu toate "capusele" aparute pe lume, dupa ce Satoshi a creat Bitcoin. Ca exemplu, el a creat moneda asta si a oferit-o gratuit oamenilor, pentru a se elibera de sub jugul guvernelor si bancilor, pentru a avea fiecare control total asupra propriilor bani, in mod (pseudo)anonim, iar oamenii au inventat exchange-urile crypto, din lacomie. Iar roadele acestor exchange-uri sunt, printre altele: continuarea expunerii omului de rand in fata guvernelor si a bancilor, in pofida dorintelor contrare ale lui Satoshi, perceperea de taxe atat la cumparare cat si la vanzare si - similar ETF-urilor - reglementare.

Poti citi mai multe despre exchange-uri daca urmaresti o discutie (in contradictoriu, evident) purtata aici pe forum, cu patronul unui exchange romanesc, ro.exchange, care a negat pana in panzele albe prejudiciile imense aduse de exchange-urile crypto centralizate, el sustinand sus si tare aberatia ca fara ele Bitcoin ar fi fost folosit doar de un numar de oameni cam cati vecini de bloc am eu. Mai mult, a dus ridicolul atat de departe, incat m-a pus sa fac un poll in sectiunea internationala pentru a vedea de unde au aflat oamenii despre Bitcoin, el afirmand (din nou, aberant) ca gratie exchange-urilor crypto centralizate a ajuns BTC sa aiba atata popularitate. Am creat poll-ul respectiv, doar ca-i arat cat de absurd este, si a reiesit ca doar 15% dintre utilizatori au obtinut primii BTC de la exchange-uri. Dupa ce a vazut rezultatele a spus ca nu sunt relevante Smiley

In fine, te las sa te delectezi. Iti recomand sa citesti toate postarile din aceste topic-uri, precum si hyperlink-urile inserate pe ici-colo.

Ce v-ati dori de la un exchange centralizat?
Am facut aplicatiile care pot inlocui localbitcoins



Revenind, cam asta e cu ETF-urile. Nu neg, la fel ca si exchange-urile, intr-o oarecare masura sporesc popularitatea BTC, dar intr-un sens rau: mai precis, ii indruma pe oameni spre lacomie. Si ascund adevarata natura libertariana si crypto-anarhica a inventiei lui Satoshi. In alta ordine de idei, ETF-urile sporesc si reglementarile in vigoare.

Bitcoin nu a fost creat de Satoshi pentru asa ceva.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
geordan173 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 32
Merit: 4


View Profile
December 31, 2021, 10:42:13 AM
 #3

Apreciez Gazeta de raspuns, am citit cele doua topic uri acum ceva timp si mi am dat seama cam care e treaba cu baiatul ala, daca tot raspund pe 31 vreau sa iti urez atat tie cat si intregii comunitati un an nou fericit si sa speram ca va fi cel putin la fel de bun precum precedentul, multa sanatate!!
GazetaBitcoin
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1694
Merit: 6628


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
December 31, 2021, 07:41:43 PM
 #4

Apreciez Gazeta de raspuns, am citit cele doua topic uri acum ceva timp si mi am dat seama cam care e treaba cu baiatul ala

Hehe, ma bucur ca le-ai citit si ca ai avut rabdare sa le citesti si, de asemenea, si pentru ca te-ai dumirit despre ce oameni stau in spatele exchange-urilor centralizate.

daca tot raspund pe 31 vreau sa iti urez atat tie cat si intregii comunitati un an nou fericit si sa speram ca va fi cel putin la fel de bun precum precedentul, multa sanatate!!

Multumesc frumos geordan173! Sa ai parte de un an nou cat mai bun, cu cat mai multe impliniri si realizari! Eu unul ma bucur pentru faptul ca te-ai alaturat acestei comunitati si sper ca vei ramane activ si in 2022 Smiley Avem putini membri activi in sectiunea romaneasca si, de aceea, oricand vine cineva este un motiv de bucurie. Majoritatea insa vin, scriu o postare si pleaca. Eu imi doresc sa fim cat mai multi aici si, daca te vom vedea in continuare si la anul, poate ca vom anima mai mult acest local board al nostru. La multi ani!

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
geordan173 (OP)
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 32
Merit: 4


View Profile
January 02, 2022, 11:37:49 AM
 #5

Multumesc pentru vorbele frumoase, "Similar to crypto, we are here to stay", cu mare drag voi stai aici si voi incerca sa invat cat mai multe de la persoane mai experimentate, cum ai spus si tu sper sa avem parte de cat mai multe persoane interesate de BTC. Sper ca ati inceput anul bine, atat tu cat si restul comunitatii si sa vedem ce ne asteapta noul an!!
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!