Bitcoin Forum
May 21, 2024, 03:44:22 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: SORU: BIST100 ne zaman?  (Read 131 times)
Lachrymose (OP)
Hero Member

Activity: 1344
Merit: 967

View Profile
December 17, 2021, 12:25:03 PM

Selamlar.

XU100 ilgilileri ne zaman dahil olmayi planliyor, Q3 2022 gibi hedefleriniz var mi?
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3150
Merit: 1516

View Profile WWW
December 17, 2021, 07:30:58 PM

Sermayesi küçük, yatırımlarını yeni tamamlayan, sektöründeki diğer şirketlere göre fiyatı iskontolu, gelecek vadeden 2 şirket belirledim.
Birisi Ambalaj Sanayi, diğeri Plastik Sanayi üzerine çalışıyor. Enflasyon ortamlarında borsa yatırımı çok ama çok kazandırır.
Düzenli alım yaparak biriktiriyorum. Bist hisseleri dolar bazında baktığımızda o kadar ucuz ki bedavadan az pahalı.
plastik Sanayi şirketinin hisseleri 29 cent, Smiley dolar yükseldikçe daha çok alasım geliyor.
Yabancı yatırımcılar da zaten endekse rekorlar yaptırıyorlar. bence 2022 bist yılı olacak.
Red Pie
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 335

View Profile
December 17, 2021, 09:32:30 PM

Sermayesi küçük, yatırımlarını yeni tamamlayan, sektöründeki diğer şirketlere göre fiyatı iskontolu, gelecek vadeden 2 şirket belirledim.
Birisi Ambalaj Sanayi, diğeri Plastik Sanayi üzerine çalışıyor. Enflasyon ortamlarında borsa yatırımı çok ama çok kazandırır.
Düzenli alım yaparak biriktiriyorum. Bist hisseleri dolar bazında baktığımızda o kadar ucuz ki bedavadan az pahalı.
plastik Sanayi şirketinin hisseleri 29 cent, Smiley dolar yükseldikçe daha çok alasım geliyor.
Yabancı yatırımcılar da zaten endekse rekorlar yaptırıyorlar. bence 2022 bist yılı olacak.

Borsa hisselerinin değeri dolar olarak sürekli düşüyor. aslında buradan gelen gelir ile her hafta belirli hisselerden satın alma yapabilirim. ancak enflasyon düzeninde olmamıza rağmen hisseler beklenen patlamayı yapamadı herhalde hocam? enflasyonist düzende nasıl çok kazandırıyor borsa acaba bilgilendirir misiniz? ona göre biraz bist hisseleriyle ilgilenebilirim.
illetyus
Sr. Member

Activity: 1148
Merit: 367

View Profile
December 17, 2021, 10:05:51 PM

Bugün sanırım günlük bir düzeltme olmuş borsada -10'lar havada uçuyor ve devre kesici uygulanmış. Dolar bazında baktığımızda zaten yıllardır düşüş trendinde borsa.

Yine dolara oranladığımızda elinde dolar tutmuş kişiler için şuan için fiyatlar uygun görünüyor.
Borsada alım fırsatı olabilir. BİST'e çok yabancıyım hiç hisse almadım hayatımda. Forumda tecrübeli arkadaşlar direkt hisse adı verirse ufak bir sepet yapabilirim uzun vadeli.
W Jr.
Copper Member
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1000

View Profile
December 18, 2021, 07:15:27 PM

$ bazında fiyatlar dibin altında seyrediyor.Ellerim titriyor almamak için.ASELSAN 24 TL.Yani 1.46$.Galiba biraz paramı riske atıp bir yerden borsaya da yavaş yavaş giriş yapacağım tekrar.Kriptodan önce borsa ile ilgilenen birisiyim.Riski sevmem.Borsada risk, ya uçurur ya batırır.Batma ihtimaline karşı her zaman garanti yatırım yönünü sevmişimdir.Yine de bir yerden kriptoparalar ile daha fazla yatırımım bulunacak.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
illetyus
Sr. Member

Activity: 1148
Merit: 367

View Profile
December 18, 2021, 08:32:40 PM
Last edit: December 18, 2021, 09:04:48 PM by illetyus
Merited by EFS (4), Vispilio (1), W Jr. (1)

$ bazında fiyatlar dibin altında seyrediyor.Ellerim titriyor almamak için.ASELSAN 24 TL.Yani 1.46$.Galiba biraz paramı riske atıp bir yerden borsaya da yavaş yavaş giriş yapacağım tekrar.Kriptodan önce borsa ile ilgilenen birisiyim.Riski sevmem.Borsada risk, ya uçurur ya batırır.Batma ihtimaline karşı her zaman garanti yatırım yönünü sevmişimdir.Yine de bir yerden kriptoparalar ile daha fazla yatırımım bulunacak.

Benimde giresim geldi. Fakat şu grafiklere USD bazında bakınca 9 yıldır habire aşağıya gidiyor. Borsada para tutan adamlar yıllardır küçülmüşler demektir.

Bu arada volatilite düşük olması heyecanımı azaltıyor. Cheesy  BİST'cilerin bakış açısı %2-3 şeklinde küçük hesaplar... Yani bir kaç BİST videosu izledim küçük hesaplardan içim sıkıldı yani. Ve video çeken adamlar pekte akıllı adamlara benzemiyor. %2-3 kovalıyorsun ama TL tutuyorsun!?
USD bazında ne kadar eridiklerini ve alım güçlerini kaybediklerinin farkında değil mi bu insanlar?

Grafikleri şöyle bir ortamda USD olarak çevirip öyle analiz etmeleri gerekir. TL hiç bir şeyin fiyatını ölçmek için kullanabilecek bir para birimi değil şuan. Harcama yaparken anlık dönüp harcarsın o kadar.

Orta- Uzun Vadeli dolara karşı trend kırılır mı? Kırılmayacaksa bu borsaya ne bok yemeye gireceğiz onu anlamadım. Smiley -10'luk mum gel beni al diyor ama bir yandan da bunu düşünüyorum.

---

Edit: Şöyle bir mantıklı video buldum.  https://www.youtube.com/watch?v=7DVvky_s5Gg

Momentum etkisini bekleyip biraz daha düşmesini bekleyeceğim. Sonrasında kademeli olarak ufaktan giriş yapabilirim.

W Jr.
Copper Member
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1000

View Profile
December 18, 2021, 09:20:46 PM

@illetyus, genellikle BİST tayfası memur kesimi oluyor.O kişiler de toplu paralarını TL olarak BİST hisseleriyle %2-3 arttırma derdine düşüyor.Ayrıca kumar kafasında görüyorlar.Hala bir çok eski borsa yatırımcısı “oynuyorum.” diyor, kumarla eşdeğer görüyor.Halbuki kendisi şirkete ortak oluyor.O şirket hakkında her şeyi araştırıp öyle girmeli.Ancak klasik yöntem olan sağda solda şunu al dediler diye almaya yöneliyorlar.Onlar da malum malı boşaltıp yoluna gidiyorlar.Son dönemde 100 bin TL olarak BİST’te yer alan vatandaş %50 $’dan darbe yedi.Üstüne bir kırmızı mum çaktılar.Bu yüzden bir dönsem mi algısı var.Fiyat çok ucuz ve benim almak istediğim garanti hisseler var.Gidip pompala-boşalt gruplarına yem olamam bu yaştan sonra.

Uzun lafın kısası fiyatlar ucuz, daha ucuz olmayacağının garantisi olmadığı için şimdilik beklemedeyim.ASELSAN hedef fiyat 1$.Eğer hedef fiyatımı görürse yüklü alırım.Kimseye de yatırım tavsiyesi vermiyorum, haddim değil.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
cilgindansci
Member
**

Activity: 504
Merit: 10

umachit.fund

View Profile
December 19, 2021, 06:38:08 PM

Borsada cuma günü çok enteresan şeyler oldu sağlam bi operasyonla panikçileri döktüler belki 1-2 gün daha böyle devam eder ama sonrasında gıda hisselerini ben çok merak ediyorum kapanma haberlerinden dolayı  Sad

Lachrymose (OP)
Hero Member

Activity: 1344
Merit: 967

View Profile
December 19, 2021, 06:47:44 PM
Merited by EFS (2)

Yahudiler nasıl zengin olmuş bir bakın. Kriz zamanı ülkelerin beleş hisselerini alıp vakti gelene kadar bekliyorlar. Bu yeni bir taktik değil. Şu an Bist son zamanların dolar bazlı ATLsinde ve 2022'deki krizde daha da çakılır. Eğer olur da buralardan mal toplanirsa ve bu hükümet siktir olup giderse en az 3-5Xlik bir firsat var.

Kucuk paralarla oynayanlar icin 3-5X hicbir seydir ama milyonlarla oynayanlar icin 3-5X aşiri buyuk bir yatirim firsatidir. 2022'de Bist'e girenler ya batacak, ya çikacak. Tam bir servet degisim yili olacak.
50promil
Member
**

Activity: 792
Merit: 44

View Profile
December 20, 2021, 06:52:51 AM

Yahudiler nasıl zengin olmuş bir bakın. Kriz zamanı ülkelerin beleş hisselerini alıp vakti gelene kadar bekliyorlar. Bu yeni bir taktik değil. Şu an Bist son zamanların dolar bazlı ATLsinde ve 2022'deki krizde daha da çakılır. Eğer olur da buralardan mal toplanirsa ve bu hükümet siktir olup giderse en az 3-5Xlik bir firsat var.

Kucuk paralarla oynayanlar icin 3-5X hicbir seydir ama milyonlarla oynayanlar icin 3-5X aşiri buyuk bir yatirim firsatidir. 2022'de Bist'e girenler ya batacak, ya çikacak. Tam bir servet degisim yili olacak.

o dediğin bi olsa, zaten herşey düzelecek. ama olmuyor işte .
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
December 20, 2021, 09:11:35 AM

Ben BİST te değilim ama ufaktan takip ediyorum. Dolar bazında 2009 un bile altına indi dip yaptı şu anda. Benim planım hala dolarda kalıp bist in daha da ucuzlamasını beklemekten yana olmakla beraber fırsatı bulduğumda iyi temettü veren büyük şirketlere girmeyi düşünüyorum. Koç, Vestel, Tüpraş şimdilik aklımda. Aselsan vs de olabilir. İhracat yapan şirketlerde de büyük karlılık göreceğiz 2022 ve sonrasında.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: