Bitcoin Forum
May 02, 2024, 01:12:48 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kral Nebukadnezzar  (Read 40 times)
Silence Scream (OP)
Hero Member

Activity: 896
Merit: 880

View Profile
January 04, 2022, 03:01:49 AM

Dünyanın görebileceği en büyük krallardan birisidir. İsmini yeni duymuş olanların hikayesini araştırmasını tavsiye ederim. Tarsus’ta mezarı olan Daniel (Danyal) peygamber ile aralarında yaşanan olaylar var. Nemrut gibi kendisi de hayatının sonuna doğru kendisini ilah ilan etmiş ve sonra rivayetlere göre delirmiş, bir hayvan gibi otlanmış bir hükümdar.

Askeri ve siyasi zekasıyla Kralı olduğu Babil’i harika bir diyar haline getirmiş, o meşhur Babil Asma Bahçelerini rivayete göre eşi için yaptırıp dünya harikasına çevirmiştir.

Yahudi devletini parçalamış, Süleyman Mabedini yıktırmıştır. Bu yüzden yahudiler için hala nefret duyulan bir isimdir.

Matrix: Reloaded filminde Morpheus’un patlayan gemisinin adı “Nebuchadnezzar”dır. Morpheus ismi ise inanışta “Rüyaların tanrısı”dır. Daniel peygamber’e de Allah rüyaları tanımlama yeteneği vermiş, bu yetenekle uzun süre Nebukadnezzar’ın yanında yer almış, Vezirliğine kadar yükselmiştir.

Babil’i Babil yapan kralın ismini duymak istersiniz diye düşündüm. Ben daha yeni öğrendim.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/II._Nebukadnezar

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES