Bitcoin Forum
July 04, 2024, 07:13:19 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Evitarea taxelor?  (Read 196 times)
ravaell (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
January 06, 2022, 07:17:01 PM
 #1

Salut,


Daca eu abia fac 800 de RON PE AN din liquidity mining profit ar fi penibil sa mai platesc si 20 la suta taxe(anaf si cass). Asadar ma gandeam sa nu-i scot vreodata in fiat sau sa am legatura cu vreo banca, sa tin BTC intr-un cold wallet si sa platesc cu el pe site-urile care accepta BTC dar surpriza, aparent am aflat ca de fiecare data cand se face o achizitie cu crypto trebuie platit impozit.

Acum, avand in vedere ca un cold wallet nu are nume sau alte date personale iar eu pot pune efectiv orice nume si adresa in factura comenzii de la PCGarage(spre exemplu) iar apoi sa ridic pur si simplu produsul de la un easybox ca sa nu duca la adresa mea, ce m-ar opri sa fac asta? Au vreo metoda prin care pot afla cine a facut cu adevarat achizitia? Singurul dezavantaj pe care-l vad la metoda asta este ca pierd automat dreptul la garantie pentru produsul pe care-l achizitionez fiind un nume fals pe PCGarage.
GazetaBitcoin
Legendary
*
pizza
Offline Offline

Activity: 1750
Merit: 6999


Fully-fledged Merit Cycler|Spambuster'23|Pie Baker


View Profile
January 07, 2022, 08:40:18 AM
Merited by NeuroticFish (3)
 #2

Daca eu abia fac 800 de RON PE AN din liquidity mining profit ar fi penibil sa mai platesc si 20 la suta taxe(anaf si cass).

In primul rand, la 800 lei pe an nu platesti 20% taxe. Iar taxele nu sunt "anaf si cass" (ma rog, adica ANAF si CASS), ci 10% impozit pe profit, daca suma nu depaseste cuantumul a 12 salarii minime brute pe economie. Abia daca depasesti acest prag platesti si 10% pentru CASS. Poti citi aici mai multe detalii. Mai mult, daca ai fi avut profit de doar 600 lei pe an si daca l-ai fi retras in tranzactii de maxim 200 lei, nu ai avea nimic de plata. Deci la profitul tau de 800 lei pe an, ai datora 80 lei statului. Dar iti inteleg punctul de vedere. Ce am scris mai sus a fost doar pentru a te edifica asupra sumei datorate.

Asadar ma gandeam sa nu-i scot vreodata in fiat sau sa am legatura cu vreo banca, sa tin BTC intr-un cold wallet si sa platesc cu el pe site-urile care accepta BTC dar surpriza, aparent am aflat ca de fiecare data cand se face o achizitie cu crypto trebuie platit impozit.

Asa este, si daca platesti ceva cu BTC datorezi impozit, intrucat cand faci plata se realizeaza o conversie BTC - RON, deci oricum preschimbi in bani si, implicit, oricum realizezi profit, daca tu cand achiti cu BTC o faci la un pret in fiat mai mare decat pretul tau de achizitie. Firmele nu au cum sa incaseze BTC, intrucat acesta nu este un instrument legal de plata in Romania asa ca ti-l convertesc in lei. Si daca faci asta, atunci cand cumperi produsul, daca iti dai datele personale, firma respectiva va asocia adresa ta BTC cu numele tau si astfel si ANAF poate ajunge la tine, daca nu platesti impozitul.

Insa tu poti retrage BTC in fiat si sa fii totusi 100% anonim, daca o faci la ATM-uri cash-in / cash-out, unde nu dai datele personale. Gasesti aici in sectiunea romaneasca mai multe topic-uri pe aceasta tema.

Acum, avand in vedere ca un cold wallet nu are nume sau alte date personale iar eu pot pune efectiv orice nume si adresa in factura comenzii de la PCGarage(spre exemplu) iar apoi sa ridic pur si simplu produsul de la un easybox ca sa nu duca la adresa mea, ce m-ar opri sa fac asta? Au vreo metoda prin care pot afla cine a facut cu adevarat achizitia?

Da, evident ca au cum, daca tu cumperi de pe un cont la PC Garage unde ti-ai dat datele personale. Daca nu platesti de pe acel cont (in sensul ca te duci la ei la sediu si platesti acolo cu BTC fara a-ti da nume / prenume / adresa) atunci nu au cum sa corezele adresa ta BTC cu tine. Dar asta se poate face din orice portofel, nu doar de pe un cold wallet.

Singurul dezavantaj pe care-l vad la metoda asta este ca pierd automat dreptul la garantie pentru produsul pe care-l achizitionez fiind un nume fals pe PCGarage.

Da, asta este teoretic corect. Insa cand duci un produs la garantie nu te legitimeaza nimeni, daca prezinti factura si  / sau certificatul de garantie. Deci daca iti faci un cont fals la PC Garage si platesti cu BTC, tu iti poti duce linistit produsul la garantie, intrucat oricum o sa ai o factura emisa pentru acel produs.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Rizzrack
Copper Member
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 769
Merit: 702


Defend Bitcoin and its PoW: bitcoincleanup.com


View Profile WWW
January 07, 2022, 10:45:08 AM
 #3

Ideea este ca multe magazine folosesc Netopia ca procesator de plati si ei au comisioane de vre 8-10% (nu ca altele ar fi mult mai ieftine). Dupa cum a scris si Gazeta mai sus, impozitul e 10%...deci tot pe acolo iesi

Daca problema este suma atunci nu e mare afacere.
Daca problema este birocratia, sa nu mai completezi declaratii de venit, sa trimiti mail, sa faci transfer in contul trezoreriei etc ... poti face cum ai zis tu. Cont fictiv la PcGarbage sau altele de genul.

Din punctul meu de vedere e cam acelasi lucru...

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!