Bitcoin Forum
May 10, 2024, 01:54:54 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Teminatsız Kredi  (Read 207 times)
MK-74 (OP)
Legendary
*

Activity: 1246
Merit: 1199

View Profile
January 10, 2022, 10:57:45 PM
Merited by Vispilio (1), Symmetrick (1)

Merhabalar,

Teminatsız Kredisi hakkında şöyle bir yazı buldum, ne kadar doğru ne kadar yanlış tam bir bilgim yok ama Binance Academy tarafından anlatılmış.
Bilginiz var ise sizlerde paylaşabilirsiniz.

Teminatsız Kredi; ortaya herhangi bir teminat koymadığınız bir kredidir. Diğer bir deyişle, kredinizi geri ödemezseniz borç verenin eline geçecek bir varlık yoktur. Örneğin, ucunda Binance logosu olan 3.000 USD'lik bir altın kolye satın almayı gerçekten çok istediğinizi varsayalım. Elinizde şu an için yeterli para yok ama önümüzdeki hafta bir ödeme alacaksınız.
Arkadaşınız Bob'la konuşursunuz. Ona bu kolyeyi ne kadar çok istediğinizi, kolyenin alım satım başarınızı en az %20 artıracağını anlatırsınız ve o da size borç vermeyi kabul eder. Fakat tabi ki, ödemenizi aldığınız anda ona parasını geri ödemeniz koşuluyla.

Bob, yakın bir arkadaşınız olduğu için size 3.000 USD borç verme karşılığında ek bir ücret talep etmez. Herkes bu kadar nazik olmayacaktır – neden olsunlar ki? Bob, geri ödeme yapacağınız konusunda size güvenir. Fakat başka biri sizi tanımayabilir ve parayı alarak kaçıp kaçmayacağınızı bilemez.

Kurumlardan alınan teminatsız krediler genellikle bir tür kredi kontrolü gerektirir. Geri ödeme kapasitenizi ölçmek için geçmiş kayıtlarınıza (kredi puanı) bakılır. Birkaç kredi aldığınızı ve bunları zamanında geri ödediğinizi görürlerse hımm, bu kişi oldukça güvenilir gözüküyor. Biraz para borç verebiliriz diye düşünebilirler.
Bu noktada, kurum size parayı verir ama bunun bir koşulu vardır. Bu koşul ise faiz oranıdır. Parayı bugün almak için ileride daha yüksek bir tutarı geri ödeyeceğiniz koşulunu kabul etmeniz gerekir.
Kredi kartı kullanıyorsanız bu model size tanıdık gelecektir. Faturanızı belirli bir süre boyunca ödemezseniz, tam bakiyeyi (ve ek ücretleri) ödeyene kadar borcunuza faiz eklenir.

Kaynak;
https://academy.binance.com/tr/articles/what-are-flash-loans-in-defi

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK   
          100%   MULTICHARGER   
Bitcoin addresses contain a checksum, so it is very unlikely that mistyping an address will cause you to lose money.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Phoenix Anka
Hero Member

Activity: 1036
Merit: 622

View Profile
January 11, 2022, 07:22:27 AM

Flash Loan’ın biraz farklı yönden anlatılmış yönü. Bunun avantajları olduğu gibi, dezavantajları da var. Binance academy’nin bahsettiği bu modelde geri ödeme sisteminin süresinin ne kadar olduğunu bilmiyorum ancak Flash Loan (saldırılarla meşhur) sisteminde, siz bir kaç blok arasında ödemeyi taahhüt ettiğiniz miktarda parayı alıyor ve bir kaç bloklu işlemde faizden muaf geri ödeme sağlıyorsunuz. Gerçekten ihtiyacınız varsa güzel bir hizmet ancak bunun art niyetli (genellikle yazılım ve dijital kodlama işlerinden anlayan kişiler tarafından ) kişilerin iştahını kabarttığı da unutulmamalı.

Belirli bir sürede belirledikleri bir altcoini Flash loan ile borç aldıkları yüksek tutar ile satın alıyorlar. Bu yüksek tutar satın alışı, anlık fiyatı yüksek ve hacimsel olarak imkanı sağlayan başka bir yerde satıyorlar. Borç aldıkları yere borç tutarını kuruşu kuruşuna ödüyorlar. Elde ettikleri aşırı yüksek kazançlarla ise yollarına devam ediyorlar. Günümüzde bu yöntemle (soyulan) para kaybeden onlarca DeFi sistemi var.
abduramann_
Full Member

Activity: 497
Merit: 119

View Profile WWW
January 11, 2022, 12:47:04 PM
Merited by W Jr. (1)

Bu flash loan'da borç veren neden borç veriyor bir türlü çözememiştim. Borç veren kaybetme riski olmamasına rağmen yine de neden durduk yere faiz ödemesiz olarak borç veriyor? Sizin başlık, bu soruyu nihayet tekrar gündemime aldı ve Aave üzerinden sorumun cevabını buldum.

An Aave Flash Loan can be thought of in three simple steps:

1- A user borrows tokens from one of Aave’s lending pools

2- The parameters for the loan are executed on the Ethereum blockchain

3 - The user must repay the borrowed amount plus Aave’s 0.09% loan service fee

If the last condition is met, then the entire transaction goes through and is immutably added to Ethereum’s ledger. If the last condition is not met, then the entire transaction is rejected and all network commands are voided (including the first step where the user borrows from Aave), as if no transaction occurred.
Cevap 3. adımda. Aave 0.09% servis ücreti kesiyormuş. 1milyon dolara $900 ücret tekabül ediyor. Bence az bile Smiley

Bütün Kripto Varlıklarınızı Gizliliğinizi Koruyarak Transfer Etmek İster Misiniz? Burdan buyrun: https://cutt.ly/incognito-chain
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 977

View Profile
January 11, 2022, 02:10:39 PM

Bu flash loan'da borç veren neden borç veriyor bir türlü çözememiştim. Borç veren kaybetme riski olmamasına rağmen yine de neden durduk yere faiz ödemesiz olarak borç veriyor? Sizin başlık, bu soruyu nihayet tekrar gündemime aldı ve Aave üzerinden sorumun cevabını buldum.

If the last condition is met, then the entire transaction goes through and is immutably added to Ethereum’s ledger. If the last condition is not met, then the entire transaction is rejected and all network commands are voided (including the first step where the user borrows from Aave), as if no transaction occurred.
Cevap 3. adımda. Aave 0.09% servis ücreti kesiyormuş. 1milyon dolara $900 ücret tekabül ediyor. Bence az bile Smiley

1 milyon $’a verilen servis ücreti oldukça kabul edilebilir bir tutarmış gerçekten.1Milyon dolara ne kadar sürede 900$ servis ücreti kesiyor acaba?1 milyon $ ile 1 günlük Flash Loan kullanırsanız, kâr ederseniz ciddi kazancı sıfır sermaye ile elde etmiş olursunuz.

Yani bu tutarı verirken -%95- sizin geçmiş işlem hacminizi de incelerler.Ona göre verirler.Herkese bu kadar yüklü tutarı vereceklerini düşünmüyorum.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
abduramann_
Full Member

Activity: 497
Merit: 119

View Profile WWW
January 11, 2022, 03:28:37 PM

1 milyon $’a verilen servis ücreti oldukça kabul edilebilir bir tutarmış gerçekten.1Milyon dolara ne kadar sürede 900$ servis ücreti kesiyor acaba?1 milyon $ ile 1 günlük Flash Loan kullanırsanız, kâr ederseniz ciddi kazancı sıfır sermaye ile elde etmiş olursunuz.

Yani bu tutarı verirken -%95- sizin geçmiş işlem hacminizi de incelerler.Ona göre verirler.Herkese bu kadar yüklü tutarı vereceklerini düşünmüyorum.
Hocam bu bir DeFi yöntemi, herkes yapabilir ama sadece işi bilen ve yazılımını yapabilen kazanabilir. Bütün işlemin (borç alma, verme) 1 blokta gerçekleşmesi gerekiyor. Onun için  adında "flash" var kelimesi var. Girdisi-çıktısı 14-15 saniye yani Smiley

Bütün Kripto Varlıklarınızı Gizliliğinizi Koruyarak Transfer Etmek İster Misiniz? Burdan buyrun: https://cutt.ly/incognito-chain
MK-74 (OP)
Legendary
*

Activity: 1246
Merit: 1199

View Profile
January 12, 2022, 05:57:17 AM

Yukarıda da arkadaş bahsetmiş bu işlemler 1 blok içerisinde gerçekleşmesi gereken işlemler, yani 1 blok kazılana kadar işlemi bitirmeniz gerekiyor.
Bu işlemi de sen ben yapamayız, yazılımcılar yapabilir genelde bir sistem yazacaklar bir yerden borç alıp bir yerden al sat yapıp, bir yerden de borçu kapatacak.

Dediğiniz gibi günlük bir olay olsa şuan herkes bu işi kovalıyor olurdu ve güzel paralar kazanıyordu Smiley

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK   
          100%   MULTICHARGER   
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 977

View Profile
January 12, 2022, 06:30:45 AM

Söylediklerinizin bende farkındayım arkadaşlar.Flash loan ile ilgili bir araştırmamı burada örnekle açıklamıştım.Bakmayanlar Flash Loan buradan ulaşabilir.

Benim anlatmak istediğim, teminatlı kredi de verilen örnekte sanki işlem hacminize bakıp size borç kredi veriyorlar deniliyor ya, oradan 1 milyon $’a 900$ Komisyon oranının düşüklüğü.Bilgi eksikliği var sanki, blok başı 900$ deseydiniz bir şey demezdim.Ancak komisyonun zaman aralığı hakkında bir bilgi göremedim.

Yoksa ben de Flash Loan nedir biliyorum  Smiley

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
January 16, 2022, 06:03:23 PM

Bob, yakın bir arkadaşınız olduğu için size 3.000 USD borç verme karşılığında ek bir ücret talep etmez. Herkes bu kadar nazik olmayacaktır – neden olsunlar ki? Bob, geri ödeme yapacağınız konusunda size güvenir. Fakat başka biri sizi tanımayabilir ve parayı alarak kaçıp kaçmayacağınızı bilemez.

Bu devirde borç bulmak mesele. Kaldı mı böyle arkadaşlıklar? Cheesy Flash Loan ile Swap işlemlerinin maliyeti azaltılıyor. Çok faydalı. Ama bu operasyonu yapabilmek için yazılım bilgisi gerekiyor. Herkesin yapabileceği bir şey değil. Teminatsız kredi çok parlak bir fikir gibi gelmedi bana. Ama yazılım bilgisi gerektirmeyen Flash Loan servisleri iyi olurdu.

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL
REF.SYSTEM
GAME
|
████████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
██████                ██████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
Red Pie
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 335

View Profile
January 16, 2022, 07:59:57 PM

Teminatsız kredi deyince de aklıma direkt tefeciler geldi  Grin türkiyede o kadar alışmışız ki teminatsız bir iş yapılmamasına, bu kavramlar çok garip gelmeye başladı bana. dolandırıcıların en sevdiği sözler bunlar teminat istemiyoruz falan işin içine girince cartayı çekiyorsun. kriptoparalarda durum tam olarak böyle olmasa da herkese teminatsız kredi vermezler herhalde. mesele bu servisten faydalanabilecek bir trade geçmişi oluşturabilmekte
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
January 26, 2022, 08:00:58 PM

Baştaki paylaşılan yazıyı okurken aklıma bir bankacı arkadaşımla yaptığımız konuşma geldi... Bankaların en iyi müşterileri (belki de en sevdikleri) borcunu zamanında ödeyenler değil, geciktirip ödeyenlerdir. Hatta ödeyemeyenlerle de ayrı bir sevgi ilişkileri bulunur! Bankalar aslında sizin borcunuza sadık olmanızı istemezler. Kredi geri ödemeleri de elbette aynı hesap ama özellikle kredi kartları için söylüyorum bunu. Zamanında öderseniz sizden pek kazaçları olmaz. Ama geciktirirseniz misliyle elinizden alırlar sonuçta. Dolayısıyla banka ile olan ilişkilerde "ben borcuma sadık biriyim" cümlesi pek anlamlı olmuyor! İhtiyacımız olmayan şeyleri bile bilinçaltımıza reklamlarla sokarak tüketime yönlendiriyorlar, aylık gelirinden fazlasına kredi tanımlıyorlar... Herkes ayağını yorganını göre uzatsın, ince eleyip sık dokusun. Ama şunu da demeden geçemeyeceğim: Kahrolsun kapitalizm:)
Pages: [1]
  Print  

Jump to: