Bitcoin Forum
May 03, 2024, 07:30:25 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Gençlere tavsiyeler  (Read 219 times)
meser# (OP)
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
March 01, 2022, 08:56:41 PM
Last edit: March 08, 2022, 11:27:44 AM by meser#
Merited by EFS (4), onko (2), SUPERSAIAN (1), ajanwalker (1), execijutiere (1), Lachrymose (1), ZekiBeyy (1), Gencecikmen (1), totti67 (1), Red Pie (1)

Evet hepimiz gençlik yıllarını yaşadık ve halada yaşıyoruz. Türkiye'de yaşayan bir gencin sosyal imkanları ailesinin ekonomik boyutuyla ve bilgisi ile sınırlı kalabiliyor. Nitekim gençlik yılları insan hayatının dönüm noktası oluyor ve bu noktada kendi sınırlarını ne kadar zorlarsa, bu sınırların dışına ne kadar çok çıkabilirse geri kalan hayatıda o nebze daha iyi oluyor. Aklımda gençlerin katılım sağlayarak kendi sınırlarını zorlayacakları ve ufuklarını açabilecek olan bir takım projeleri dilim döndüğünce klavyem dayandığınca paylaşayım istedim.

1) ERASMUS
En bilineninden başlayayım istedim. Bu ismi duymayan varsa bir madalya takalım yani Cheesy Üniversite öğrencilerinin ikinci sınıfta katılabilecekleri bir öğrenci değişim programıdır. Bu program kapsamında üniversitenizin anlaşmaları çerçevesince 1 ya da 2 dönemi hibeli olarak bir avrupa ülkesindeki üniversiteye gidebiliyorsunuz. Yalnız şunuda unutmamak lazım avrupaya gidip yiyip içip sıçma hayatına alışıp programın gereklerini yerine getirmezseniz o hibeyi geri alabilirler  Wink

2) ERASMUS STAJI

Erasmus öğrenci değişim programı gibi eğer üniversitenizin anlaşmaları varsa staj zorunluluğunuzu bu program kapsamında yapabiliyorsunuz. Hele ki uluslararası statüde bir mesleğe sahipseniz bu programdan faydalanmanız kendi networkünüzü oluşturmak adına çok faydalı olur. Nitekim birkaç arkadaşımın bu program çerçevesinde mezun olduktan sonra beğenilmeleriyle tekrardan o kurumda çalışmaya başladıkları oldu.

3) GENÇLİK OTOBÜSÜ

14 ÜLKE   19 ŞEHİR   27 GÜN süren ve tamamen ücretsiz olan bir maceraya hayır demezsiniz sanırım Smiley 18-35 yaş arası kabul edilmekte  Wink Smiley
https://genclikdunyasi.com/site-pages/Genclik_Otobusu_Katilim_Sartlari

4) ESC PROGRAMI

17-30 Yaş arasındaki gençlerin başvurabileceği gönüllülük esaslı projeleri barındıran programdır. Konaklama gibi her türlü ihtiyaçlarınız karşılanır haftada 5 gün gönüllülük gerektiren işlerde katkı sağlarsınız ve 2 gün izniniz olur. Bu süreçte projeden projeye bağlı olarak cüzi bir miktar öyle uçuk kaçık olmaz ama bir cep harçlığınız olur bunu da tatil günlerinizde yiyebilirsiniz. Açıkcası farklı deneyimler, kültürler denemek isteyen ve yanında bir dil öğrenmek isteyenlerin katılmasını tavsiye ederim. Para saçarak bunları denemek yerine böylesine bir programla güzel vakit geçirebilirsiniz. Yanlış bilmiyorsam en fazla 12 aya kadar kalabiliyorsunuz. Tabi bu süreçte çalışma veya okuma izniniz olmuyor. Yani gidince bir de orada çalışırım veya yüksek lisansı da hazır oradayken prestijli bir yerde aradan çıkartayım diyemiyorsunuz.

5)WORK AND TRAVEL

Hemen hemen herkesin duymuş olduğu bir programdır. Bu program sadece Amerika ile bağdaştırılmış olsa da birçok farklı ülkede de bu eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi eli kolu sallayarak olmuyor örgün bir ünili olmak şartıyla. Ortalama olarak gidebilmek için 4-5K$'ın ilk etapta elinizin altında olması gerekmekte. Ancak şansınıza ve çalışkanlığınıza bağlı olarak bunun 2-3 katını kazanıp geri dönmemeniz işten bile değil.

6) SALTO-YOUTH PROJELERİ
Yeni keşfettiğim daha tam inceleme fırsatı bulamadığım bir programdır belki aranızda tam bilgisi olup aydınlatabilecek kişiler vardır.

7) KULAĞINIZ KESİK OLSUN

Gerçektende eğer bir üniversite öğrencisiyseniz proje yazan hocalarla aranız iyi olsun ve kulağınızda kesik olsun. Hem bu tarz projeler nasıl yazılır onu öğrenip deneyimleme fırsatınız olur hemde projelerde aktif rol alabilirsiniz. Mart-Nisan-Haziran aylarında 3 ayrı projede etkin rol alacağım ve projelere toplamda 14-15 ülkeden katılımcılar gelecek.

Edit: Varsa bunların dışında bilgisi olanlar onları da ekleyelim. Heh aklıma şimdi bile geldi Cheesy

ERASMUS Değişim programları dışında FARABİ ve MEVLANA Değişim programlarıda var üniversitenizin anlaşması var ise koordinatörlükten genel bilgi alınabilir hangi ülkeler ve üniversitelerle anlaşmaları olduğu yönde. Bu programlar hakkında da bilgi paylaşacağım.

8)BU ÜLKEDEN DAHA ÖZGÜR YAŞAYABİLECEĞİNİZ ÜLKELERE GİDİN

Hakkınızın yenmediği, oturduğunuz yerden cebinizdeki paranın çalınmadığı, yobaz düşünce yapısıyla taciz ve darp edilmediğiniz, insani yaşam şartlarına sahip olduğunuz bir ülkeye gitmeyi gerektirecek ne varsa bu gereksinimlere sahip olun.

1714764625
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714764625
Reply with quote  #2

1714764625
Report to moderator
1714764625
Hero Member
*

Ignore
1714764625
Reply with quote  #2

1714764625
Report to moderator
1714764625
Hero Member
*

Ignore
1714764625
Reply with quote  #2

1714764625
Report to moderator
TalkImg was created especially for hosting images on bitcointalk.org: try it next time you want to post an image
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
yenerbatmaz
Full Member

Activity: 544
Merit: 124

View Profile
March 01, 2022, 10:03:34 PM

Erasmusu daha önce duydum ama ondan sonra adı geçenleri ilk defa başlık sayesinde duydum. Bilgilendirici içerik olmuş eline sağlık hocam. Artık az çok hepsi hakkında bilgim oldu.
Peki pandemi koşulları engel oluşturmuyor mu?
meser# (OP)
Hero Member

View Profile
March 01, 2022, 10:18:54 PM

Erasmusu daha önce duydum ama ondan sonra adı geçenleri ilk defa başlık sayesinde duydum. Bilgilendirici içerik olmuş eline sağlık hocam. Artık az çok hepsi hakkında bilgim oldu.
Peki pandemi koşulları engel oluşturmuyor mu?

Pandemi şartları tabiki engel oluşturuyor hocam pandemi şartları nelere engel oluşturmadı ki? Misal pandeminin ilk patlak verdiği zamanlarda gittikleri ülkede mahsur kalmak durumunda olan birçok öğrenci oldu nitekim geri dönselerdi bir dönemleri boşa gidecekti. O sene iyisiyle kötüsüyle öğrenciler dönemlerini tamamladır ancak bir sonraki sene yine devam etmişti erasmus hareketliliği . Onun dışında diğer programlarda da engel teşkil eden durumlar oluşur bu da pandeminin ve varyantların iyice yükselmesi ile gidilecek ülkelerin sınırlarını kapatması ile olabilecek durumlardır. Birçok projenin yaş aralığı geniş bir ölçütte yer aldığından pandeminin seyrinin daha da azaldığı zamanlarda katılımda sağlanabilir bu tarz olumsuzluklar yaşanmaması için.

Ayrıca bir dipnot daha geçeyim ki gerek Avrupa birliği olsun, gerek bakanlıklar ve gerekse de belediyeler olsun zaman zaman proje dönemi açarlar. Yaş farketmeksizin klavuzlarında yer alan konu ve sorunlarla ilgili bilgilendirici, farkındalık yaratıcı ve yenilikçi fikirler hakkında proje yazarak proje koordinatörlüğü de yapabilirsiniz. Birçok kurum ve kuruluş güzel hibe desteğinde bulunuyor bu hususta. Bununla ilgili de çalışmalarda bulunulabilir. Misal ilkokuldaki rehberlik öğretmenimle instagramdan takipleşiyorum ve lise öğrencileri ile Ulusal Ajans (Erasmus ve diğer projelerin genel olarak bağlı olduğu ajans) projesi kapsamında Avrupa ülkelerine geziye katılmıştı. Pandemiden önce de üniversiteden bir hocamızın arkadaşının projesinde katılımcı olarak birçok farklı alanda eğitimden faydalanmıştım. Kendinizi geliştirmek, sınırlarınızı aşmak için gerçekten güzel imkan tanıyor bu programlar.
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1068

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
March 01, 2022, 10:57:42 PM
Merited by meser# (2)

6) SALTO-YOUTH PROJELERİ
Yeni keşfettiğim daha tam inceleme fırsatı bulamadığım bir programdır belki aranızda tam bilgisi olup aydınlatabilecek kişiler vardır.

European Youth Project olarak da geçer. Aslında kendi içinde ikiye ayrılır. Bir tanesi seminer olarak geçer bir tanesi de değişim olarak geçer. Sıklıkla 5-13 gün arasında olur. Örnek vermek gerekirse bir amaç doğrultusunda 5 farklı ülkeden 25 genç toplanıp o konu hakkında tartışma ve çalışma yaptıkları programdır. Bu program sayesinde 4 farklı ülke gördüm. Çok farklı ülkelerden arkadaşlarım oldu. Katıldığım projelerden bir örnek vermek gerekirse; İspanya'da bir dans projesine katılmıştım. Bir hafta boyunca her ülkeden gelen katılımcılar kendi ülkesinin dansını diğer ülkeden gelen katılımcılara öğretti. Sonrasında ise ortak bir koreografi yaparak Granada meydanında bir gösteri sergilemiştik.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Merak eden arkadaşlar olursa, yine yardımcı olabilirim. Kesinlikle değerlendirmenizi önereceğim bir program.

meser# (OP)
Hero Member

View Profile
March 01, 2022, 11:04:15 PM
Merited by Gencecikmen (1)

6) SALTO-YOUTH PROJELERİ

European Youth Project olarak da geçer. Aslında kendi içinde ikiye ayrılır. Bir tanesi seminer olarak geçer bir tanesi de değişim olarak geçer. Sıklıkla 5-13 gün arasında olur. Örnek vermek gerekirse bir amaç doğrultusunda 5 farklı ülkeden 25 genç toplanıp o konu hakkında tartışma ve çalışma yaptıkları programdır. Bu program sayesinde 4 farklı ülke gördüm. Çok farklı ülkelerden arkadaşlarım oldu. Katıldığım projelerden bir örnek vermek gerekirse; İspanya'da bir dans projesine katılmıştım. Bir hafta boyunca her ülkeden gelen katılımcılar kendi ülkesinin dansını diğer ülkeden gelen katılımcılara öğretti. Sonrasında ise ortak bir koreografi yaparak Granada meydanında bir gösteri sergilemiştik.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Merak eden arkadaşlar olursa, yine yardımcı olabilirim. Kesinlikle değerlendirmenizi önereceğim bir program.

Nick konu uyumu muhteşem oldu hocam  Cheesy Grin Bir nevi çalıştay gibi yani ki ilk senemde bir çalıştay programına katılmıştım birçok farklı üniversiteden ki bu bile çok zevkliydi bunun bir de uluslar arası olduğunu düşünürsek ve bahsettiğiniz gibi farklı etkinlikler farklı kültürlerle gerçekten unutulmaz bir anı olacaktır. Peki buna katılım ESC gibi bireysel oluyor mu yoksa işte koordinatörler kuruluşlar aracılığıyla falan mı oluyor. Çünkü daha tam araştırma fırsatım olmadı ve aracılıkla katılım oluyor minvalinde birşey okumuştum.
onko
Full Member

Activity: 492
Merit: 139

1 cent = 1 satoshi

View Profile
March 02, 2022, 12:14:39 AM
Merited by meser# (1)

hepsi değerli tavsiyeler hocam elinize sağlık.

ilave etmek istediğim şey; mümkün mertebe en azından yaz ayları oldukça fazla insanla iletişim halinde olabilecekleri, yine mümkünse bir satış mağazasında/dükkanında/tezgahında çalışmalarıdır. iyi bir eğitim çok önemli, gezip görmek oldukça önemli ancak 2 senelik kapalıçarşı görmüş 15-16 yaşındaki çocuk ileride çoğu "benim" diyen genci cebinden çıkarıp diğer cebine sokar.

hem yırtık olup hem nerede yırtık olacağını iyi bilen okumuş bir gencin önünde pek kimse duramaz. ne yapar eder bulur yolunu tabiri caizse.

özetle bol iletişimli bir iş hayatı ilerde gençlere fazlasıyla yol, su, elektrik olarak geri döner.
meser# (OP)
Hero Member

View Profile
March 02, 2022, 01:09:10 AM

hepsi değerli tavsiyeler hocam elinize sağlık.

ilave etmek istediğim şey; mümkün mertebe en azından yaz ayları oldukça fazla insanla iletişim halinde olabilecekleri, yine mümkünse bir satış mağazasında/dükkanında/tezgahında çalışmalarıdır. iyi bir eğitim çok önemli, gezip görmek oldukça önemli ancak 2 senelik kapalıçarşı görmüş 15-16 yaşındaki çocuk ileride çoğu "benim" diyen genci cebinden çıkarıp diğer cebine sokar.

hem yırtık olup hem nerede yırtık olacağını iyi bilen okumuş bir gencin önünde pek kimse duramaz. ne yapar eder bulur yolunu tabiri caizse.

özetle bol iletişimli bir iş hayatı ilerde gençlere fazlasıyla yol, su, elektrik olarak geri döner.

Evet hocam dediğiniz noktaya çoğunlukla katılıyorum. Ancak belirli bir noktaya kadar olması kanaatindeyim. Genç kardeşlerimizin ( Bende pek yaşlı gibi konuşuyorum  Grin Grin yani yaşça benden genç olan kardeşlerimizin diyim ) öncelikleri cüzdanlarından ziyade kişisel anlamdaki gelişimleri olmalı. Yazın kendi ve çevresinin standartlarının üstünde bir para kazanan gençlerde okumak ya da kendilerini geliştirme isteği yerine daha çok para kazanma isteği geliyor. Kötü mü kardeşim diyebilirsiniz ancak kendi gelişimlerini tamamlamadan para peşinde koşmaları çocuk yaştaki gençlerin gelişimlerini sınırlandırıyor ve daha sonra telafisi zor olan yaralar ve zaman kaybı yaşatabiliyor. Haa 3 ay boyunca evden çıkmayıp dizi film  oyun üçlemesi yapmalarındansa bir altın bilezikleri olsun derim Cheesy

Ancak yırtık olmaları gerektiği hususu doğrudur. Yırtıktan kasıt cümlelerini sakınmadan karşısındaki kişiyle gerektiği şekilde iletişim kurabiliyor olunmalı. Şimdinin gençlerinin en büyük problemlerinden bir tanesi ise ie kapanık olmaları, özgüvenli bir şekilde iletişim kuramamaları ve haklarını gerektiği gibi savunamamaları. Bir dönem özel bir kariyer merkezine dışarıdan iş yaparken şahit olduğum olayı söyleyeyim. Koca binanın camından işlek caddeye gelişine Ahmeeet Mehmeeet diye bağırttırıyorlardı kelli felli adamları. O içlerindeki çekingenliği attırabilmek için. Tabi bu durum birazda aileyle alakalı bir durum. Aile içerisinde baskılanarak, düşüncelerine fikirlerine sen ne bilirsin ki diyerek saygı gösterilmeyen çocuğun kendisini yırtması da çok zordur. Bu hususta gençlerimize uygun desteklerin yol göstermelerin önü açılması gerekiyor. Bu tarz projeleri paylaşma nedenlerimden bir tanesi de buydu. Çünkü bu ortamlarda bulunan insan ufkunu daha da geliştirmek ister. Hatta geçenlerde açtığım hislerin enerjisi konusu da buna örnek teşkil edebilir.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
March 02, 2022, 07:48:30 AM

Erasmus programına başlayıp sonuna kadar gelmiş ama gitmemiş biri olarak fikrimi paylaşayım. İngilizcenize güveniyorsanız sınava girip geçiyorsunuz, not ortalamanıza ve sınav sonucuna bakarak kotalar oluşuyor. Sonra danışman bir hocanız size karşı okulun dersleriyle eşleştirme yapıyor. Bu süreçte baya bir uğraşıyorsunuz resmi evrak vs. Karşı okuldan ders programı alıp hocadan randevu almak zor. Her şeyde mühür/imza/barkod gibi resmiyet gerekiyor. Belki 7-8 tane böyle evrak var onaylanması ve hem sizin hem de üniversitenizin göndermesi gereken.
Her neyse en sonunda vize alacak duruma geliyorsunuz, ben zamanında VHS Global aracı kurumla göndermiştim onlar her şeyi kontrol ediyor. 1 aya da vizeniz çıkmış olarak pasaportunuz geliyor. Biraz amelelik var ama yapmaya değer. Ben gidemedim siz gidin.
karabiber
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 651

View Profile
March 02, 2022, 08:04:26 AM

Verdiğiniz bütün tavsiyeler çok değerli. Genç arkadaşlarımızın özellikle kabuğundan sıyrılıp yeni ufuklar keşfetmesi çok önemlidir. O yüzden bu projelerden mutlaka birine katılmayı amaç edinin. Yeni çevreler, yeni arkadaşlıklar, yeni kültürler insanın ufkunu ve bakış açısını genişletir. İş hayatında her zaman bir adım öne çıkmanızı sağlar. En iyi yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
March 02, 2022, 08:34:03 AM

Farabi ile okuduğum üniversiteye gelen arkadaşlarım olmuştu erasmus gibi ama ülke içerisinde yapılan değişim programıydı sanırım başka başka üniversitelerden geliyorlardı bizim oraya hatta düşük puanlı okullardan yüksek puanlılara gitme şansı oluyordu (: bu tür imkanları kullanmak iyi olur genç arkadaşlar fırsatları tepmesin imkanı bulan başka yerlerde eğitim almaya çalışsın kendilerine çok faydası olur bu arkadaşların Smiley

ZekiBeyy
Hero Member

Activity: 1246
Merit: 881

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
March 02, 2022, 09:00:55 AM
Merited by totti67 (1)

Gençler için bulunmaz tavsiyeler. İmkanı olanlar için farklı ülkeler görmek farklı insanlar kültürler tanımak insanın ufkunu genişletir. Nasılki sahildeyken denizin belirli bir kısmını görebilirsiniz ama yükseklere çıktıkça ufukta gördüğünüz alanda artar bir nevi ufkunuz genişler. Bilgi ve teknoloji çağında kendinize yatırım yapmanız oldukça önemlidir kendinizi geliştirdiğiniz ölçüde kazancınızda buna göre şekillenecektir. Gençken bir şeyleri öğrenmek çok daha kolay ama belli bir yaştan sonra artık öğrenme zorluğu yaşıyorsunuz.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
.
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
█████████████████████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
.
 ElonCoin.org 
.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"
▬▬▬▬▬
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1291

View Profile
March 02, 2022, 10:03:24 AM
Merited by meser# (1)

Bu ülkeden gidip daha özgür yaşayabileceğiniz. Hakkınızın yenmediği, oturduğunuz yerden cebinizdeki paranın çalınmadığı bir ülkeye gitmeyi gerektirecek ne varsa bu gereksinimlere sahip olun.

İngilizce öğrenini, teknoloji i le aranızı sıkı tutun, hayatla inatlaşmayın,

Bir amacınız olsun. O amaç uğruna çabalayın.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1068

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
March 02, 2022, 01:18:07 PM
Merited by meser# (1)

6) SALTO-YOUTH PROJELERİ

Nick konu uyumu muhteşem oldu hocam  Cheesy Grin Bir nevi çalıştay gibi yani ki ilk senemde bir çalıştay programına katılmıştım birçok farklı üniversiteden ki bu bile çok zevkliydi bunun bir de uluslar arası olduğunu düşünürsek ve bahsettiğiniz gibi farklı etkinlikler farklı kültürlerle gerçekten unutulmaz bir anı olacaktır. Peki buna katılım ESC gibi bireysel oluyor mu yoksa işte koordinatörler kuruluşlar aracılığıyla falan mı oluyor. Çünkü daha tam araştırma fırsatım olmadı ve aracılıkla katılım oluyor minvalinde birşey okumuştum.

Teşekkür ederim. Seminer kısmı bahsettiğiniz gibi, çalıştaya daha yakın oluyor. Mesela Engellilik ve Demokrasi konulu katıldığım proje idi. Farklı ülkelerden gençler olarak engelli bireylerin demokratik hakları ve haklara katılımı artırmak için çeşitli çalışmalar yapmıştık. Proje Yunanistan'da olduğu için Yunan Meclisine ve Belediyesi'ni ziyarette bulunmuştuk. Diğer değişim olanda ise daha çok proje konusu hangi alanda ise onu dans, spor, müzik veya tiyatro gibi bir alan ile tartışmak ve geliştirmek ile oluyor. Dediğiniz gibi farklı bir ülkede aynı anda 3-4 dil duyup, 3-4 farklı kültürü aynı anda solumak çok güzel bir deneyim oluyor. Hayata bakış perspektifiniz değişiyor.

Aslında süreç ESC ile çok benzer. Bir proje bulup başvuru yapabilirsiniz ama genellikle tercih edilmenizin artması için buradaki bir gönderici kurumun ortak olduğu projede yer alma şansınız daha yüksek oluyor. Proje sizin yeme-içme, konaklama ve vize ücretlerinizi karşılıyor. ESC'de ek olarak cep harçlığı alıyorsunuz çünkü ESC aslında bir nevi gönüllü part time çalışma programı. ESC'nin eski adı zaten EVS yani Avrupa Gönüllü Hizmeti. O sebeple ESC yaparsanız cep harçlığı da alıyorsunuz. ESC'ler genelde uzun dönemli oluyor, uzun dönemli gitme ihtimali olmayan gençlerin kesinlikle Salto Youth projelerine katılmalarını ve en kötü network oluşturmalarını tavsiye ederim.

totti67
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 298

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
March 02, 2022, 01:21:13 PM

konu başlığında paylaşılan tüm fikirler gerçekten yapıcı ve bilgilendirici. kişisel olarak konu ile alakalı fikrim, öncelikle eğitim sistemimizin köklü şekilde revize edilmesi temel zorunluluk. okul öncesinden itibaren çocuğun zihinsel kapasitesi ve fiziksel yeterliliklerine uygun yönlendirilerek yetiştirilmesi lazım. her ebeveyn çocuğunun en iyi mesleklerde çalışmasını ister haklı olarak. fakat örneğin iyi bir marangoz olabilecek bir çocuğu zorlama ile başka bir mesleğe yönlendirmeye çalışmak ister istemez iş hayatında memnuniyetsiz bireylerin varlığına neden olabilecektir.
az önce bahsettiğim köklü revizyonu hallettikten sonra ise devletin, kendi beceri ve yeterlilik alanında yetişmiş bireylerine ki ben bu gruba statik iş gücü diyorum, hem iş dünyasına hem de kendi hayat standartlarına olumlu yönde katkı sağlayabilecekleri imkanları sunabilmesi lazım. statik gücü elde etmiş olmanız, o gücü aktifleştirmedikten sonra hiçbir anlam ifade etmez, sadece günümüzde ekstradan başka etkenlerin de olumsuz etkileri ile yaşanan beyin göçünü hızlandırır.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"

▬▬▬▬▬

Hero -
meser# (OP)
Hero Member

View Profile
March 02, 2022, 02:46:45 PM

konu başlığında paylaşılan tüm fikirler gerçekten yapıcı ve bilgilendirici. kişisel olarak konu ile alakalı fikrim, öncelikle eğitim sistemimizin köklü şekilde revize edilmesi temel zorunluluk. okul öncesinden itibaren çocuğun zihinsel kapasitesi ve fiziksel yeterliliklerine uygun yönlendirilerek yetiştirilmesi lazım. her ebeveyn çocuğunun en iyi mesleklerde çalışmasını ister haklı olarak. fakat örneğin iyi bir marangoz olabilecek bir çocuğu zorlama ile başka bir mesleğe yönlendirmeye çalışmak ister istemez iş hayatında memnuniyetsiz bireylerin varlığına neden olabilecektir.
az önce bahsettiğim köklü revizyonu hallettikten sonra ise devletin, kendi beceri ve yeterlilik alanında yetişmiş bireylerine ki ben bu gruba statik iş gücü diyorum, hem iş dünyasına hem de kendi hayat standartlarına olumlu yönde katkı sağlayabilecekleri imkanları sunabilmesi lazım. statik gücü elde etmiş olmanız, o gücü aktifleştirmedikten sonra hiçbir anlam ifade etmez, sadece günümüzde ekstradan başka etkenlerin de olumsuz etkileri ile yaşanan beyin göçünü hızlandırır.

Evet dediğiniz hususta gerçekten önemli. Bazı devletler genç bireylerinin sınırlarını aşıp ufuklarını geliştirebilmeleri için ciddi çaba sarfediyor. Biz ise meraya salınmış koyun gibi kendi başımıza ordan oraya zıppıdı zıppıdı dolanıyoruz Cheesy Şu alıntı anlatmak istediklerimizi en iyi özetler hocam galiba  Smiley

Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek,
Ağaç dik on yıl sonrası ise tasarladığın,
Ama yüz yıl sonrası ise düşündüğün, halkı eğit.

Bir kez ürün verir ekersen tohum,
Bir kez ağaç dikersen on kez ürün verir
Yüz kez olur bu ürün eğitirsen halkı.

Balık verirsen bir kez doyurursun halkı,
Öğretirsen balık tutmasını hep doyar karnı.

Kuan-Tzu (Çinli ozan)
(M.Ö. 1000)

https://yunus.hacettepe.edu.tr/~sadi/dizeler/balik-tut.html
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
March 02, 2022, 04:20:48 PM

Hocam gerçekten altın tavsiyeler bunlar ancak artık öğrencilerimi dolar bazında birikim yapamadıkları için work and travel gibi programlara gidemiyorlar benim kardeşim en başta bundan mağdur kendisi ingilizce eğitim alıyor work and travel düşünüyordu dolar kurunun yükselmesi sonucu şu an hala düşünme aşamasında muhtemelen düşünme aşaması bitmeden de mezun olur  Grin üniversiteden mezun olalı çok uzun yıllar geçti şimdiki kafam olsa basar yurtdışına giderdim

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
meser# (OP)
Hero Member

View Profile
March 02, 2022, 04:33:42 PM

Hocam gerçekten altın tavsiyeler bunlar ancak artık öğrencilerimi dolar bazında birikim yapamadıkları için work and travel gibi programlara gidemiyorlar benim kardeşim en başta bundan mağdur kendisi ingilizce eğitim alıyor work and travel düşünüyordu dolar kurunun yükselmesi sonucu şu an hala düşünme aşamasında muhtemelen düşünme aşaması bitmeden de mezun olur  Grin üniversiteden mezun olalı çok uzun yıllar geçti şimdiki kafam olsa basar yurtdışına giderdim

Evet hocam bunların arasında Work and Travel genç kardeşlerimiz için en zorlusu diyebiliriz o da maddiyat noktasından. Yine Erasmus öğrenci değişimi ve stajda da maddiyat gerekli ancak WAT kadar değil. Diğer projelerde neredeyse herşey karşılanıyor. Nasipten öte yol olmazmış ancak gönül ister ki herkes faydalanabilse. Doların bu kadar yüksek olması gidişi imkansız hale getiriyor ancak oraya gidipte sıkı çalışan birisi 3 ay gibi bir sürede ciddi bir birikimle dönebilir. Tabi bunun için gidebilmek gerekiyor öncelikle  Grin
Red Pie
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 335

View Profile
March 02, 2022, 04:45:53 PM

Çok güzel bir yurtdışı rehberi olmuş özellikle üniversite öğrencilerinin mezuniyetten önce mutlaka yurtdışı görmeleri gerektiğine inanan benim gibi insanlar için, bu çalışmalar insanların ufuklarını açacak olan başka kültürleri tanıma turizmi için bile yeterli. wat gibi programları için kredi çeken öğrenciler duydum buna eskiden üzülüyordum miktar düşük olduğu için ancak bugünlerde wat düşünenler için kredi şart yoksa o kadar parayı denkleştirmeleri çok zor.

bir de komik bir not ekleyeyim bir arkadaşımla görüştüm wat’a giden bir arkadaşından bahsetti çocuğu alaska gibi soğuk iklim bir yere vermişler bir de balık işi bulmuşlar çocuk 3 ay balık temizlemiş dil sıfır türkiyeye geri gelmiş Grin
Ardasonmz
Member
**

Activity: 66
Merit: 18

View Profile
March 02, 2022, 05:50:59 PM

Gerçekten de güzel bir konu başlığı altında güzel önerilerde bulunmuşsun. Ellerine sağlık.
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 969

View Profile
March 02, 2022, 06:12:37 PM

Gençlerimizin il dışına gidemediği bir ülkede bu seçeneklerden ücretsiz olanların denenmesi gerektiğine şiddetle katılıyorum.Gençlerimizin yurtdışında geçirdikleri süre, onların kendilerinin özgelişimine katkı sağlayacak ve başarı oranlarını daha fazla arttıracaktır.

Avrupa’da Kuzey bölgesinde olan ülkeleri gezmelerini tavsiye ederim.Özellikle Norveç, İsveç gezilebilecek, görülebilecek, eğitim alınabilecek ülkeler listesinde bulunmalı.Bundan başka ABD’de şansını deneyen gençlerimizin eskisi kadar iş kolunun olmayacağını düşünüyorum.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████