Bitcoin Forum
May 07, 2024, 01:05:48 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Uzun Süre Oturmak ve Kas Sertliği  (Read 223 times)
SUPERSAIAN (OP)
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1254

View Profile
March 06, 2022, 01:26:05 PM
Merited by EFS (6), Pierre 2 (3), LGD2Business (1), meser# (1), Gencecikmen (1)

Yaygın hareketsiz davranışlar arasında ofis işleri, araba kullanmak, toplu taşıma araçlarını kullanmak ve ekran başında geçirilen zaman yer almaktadır.
Araştırmalar uzun oturma sürelerini kas sertliği, yorgunluk, rahatsızlık gibi kas-iskelet rahatsızlıklarıyla ilişkilendirmektedir. Ayrıca uzun süre sandalyede oturmanın pasif sırt kas sertliğinin artmasına neden olduğunu göstermektedir. Sandalyede oturma sırasındaki düşük kas aktivitesinin ve oturma pozisyonlarının sitatik doğasının kan akışı, kas dokusu oksijenasyonu ve inflamasyonun düzenlenmesi üzerinde olumsuz etkilerle kas metabolizmasının kısıtlanmasına neden olduğu öne sürülmektedir. Gün içerisinde artık hepimiz hareketsizliğe maruz kalıyoruz.

Diğer konuda dikkatimi çeken şey ise ağırlık calışmalarıyla bu durumun düzeleceğini düşünen arkadaşlar yanılıyorlar. Pasif ve hareketsiz bir iskeleti ağırlık kaldırarak forma sokmanız mümkün değil bunun için esnetme ve mobilite calışmaları yapmak elzemdir. Yapmanız gerekense günlük 10-15 dklık mobilite calışması yapmak bunu başlangıç seviyesiyle başlayıp daha sonrasında formunuza göre daha fazla şiddetini ve süreyi artırabilirsiniz.

Kaynak ; https://www.fizyodemi.com/makale/oturma-ve-kas-sertligi-p-1096

Başlangıç seviyesi egzersizler için videolar ;

https://www.youtube.com/watch?v=L_xrDAtykMI

https://www.youtube.com/watch?v=g_tea8ZNk5A

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
1715087148
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715087148
Reply with quote  #2

1715087148
Report to moderator
1715087148
Hero Member
*

Ignore
1715087148
Reply with quote  #2

1715087148
Report to moderator
1715087148
Hero Member
*

Ignore
1715087148
Reply with quote  #2

1715087148
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715087148
Hero Member
*

Ignore
1715087148
Reply with quote  #2

1715087148
Report to moderator
1715087148
Hero Member
*

Ignore
1715087148
Reply with quote  #2

1715087148
Report to moderator
onko
Full Member

Activity: 492
Merit: 139

1 cent = 1 satoshi

View Profile
March 06, 2022, 02:54:52 PM

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5386471.0
Myrina
Full Member

Activity: 546
Merit: 154

View Profile
March 06, 2022, 07:56:55 PM

Yaygın hareketsiz davranışlar arasında ofis işleri, araba kullanmak, toplu taşıma araçlarını kullanmak ve ekran başında geçirilen zaman yer almaktadır.
Araştırmalar uzun oturma sürelerini kas sertliği, yorgunluk, rahatsızlık gibi kas-iskelet rahatsızlıklarıyla ilişkilendirmektedir. Ayrıca uzun süre sandalyede oturmanın pasif sırt kas sertliğinin artmasına neden olduğunu göstermektedir. Sandalyede oturma sırasındaki düşük kas aktivitesinin ve oturma pozisyonlarının sitatik doğasının kan akışı, kas dokusu oksijenasyonu ve inflamasyonun düzenlenmesi üzerinde olumsuz etkilerle kas metabolizmasının kısıtlanmasına neden olduğu öne sürülmektedir. Gün içerisinde artık hepimiz hareketsizliğe maruz kalıyoruz.

Diğer konuda dikkatimi çeken şey ise ağırlık calışmalarıyla bu durumun düzeleceğini düşünen arkadaşlar yanılıyorlar. Pasif ve hareketsiz bir iskeleti ağırlık kaldırarak forma sokmanız mümkün değil bunun için esnetme ve mobilite calışmaları yapmak elzemdir. Yapmanız gerekense günlük 10-15 dklık mobilite calışması yapmak bunu başlangıç seviyesiyle başlayıp daha sonrasında formunuza göre daha fazla şiddetini ve süreyi artırabilirsiniz.

Kas spazmi ile kas sertligi ayni şeymi bilmiyorum ama Allah islah etsin bu ( hastalik diyim ) hastaligi . 7 - 8 yil civaridir çekiyorum fizik tedaviye dahi gittim kurtulamadim. İki kürek kemiklerimin etrafi ve omuzlarima konuşlandi nalet birtürlü gitmek bilmiyor. İnsanin psikolojisini bozacak kadar devamli bir agri hali sanli böyle kaslar gerilmiş orda biryere takilmişta çikmiyormuş gibi birtürlü rahatlayamiyorsun. Dr a gittiginde agirlik kaldirmamami duvar silmek gibi faaliyetler yapmamami söylemişti . Sizinde dediginiz gibi agirlik çalişmak daha kötü etkiliyor . Ağri artiyor zaman zaman azaliyor ama hiç geçmek bitmek bilmiyor malesef . Egzersizleri de yapamamiştim bazen agriyi azaltmak icin kas gevşetici haplar kullaniyorum biraz rahatliyor. Benim gibi çeken varsa hepsine geçmiş olsun Allah bol bol sabir versin .
diderdrogba
Member
**

Activity: 406
Merit: 47

View Profile
March 06, 2022, 08:23:05 PM

Birçok insan ofis ya da evde masa başı çalıştığı için hareketsizlik durumları kaçınılmaz hale geliyor. Hele ki işlerin yoğun olduğu dönemlerde çoğunlukla bunlar yaşanıyor. Böyle durumlarda hareketsizliği engellemeye yarayacak en güzel şey bence her saat başı 5-10 dakika aralığında ayağa kalkıp dolaşmak ve birtakım vücut egzersizleri yaparak vücudu canlandırmak sizin de belirttiğiniz gibi. Bunlar yapılmadığı zaman sanki spor yapıp yorulmuşçasına bir fiziksel yorgunluk çökebiliyor insanın üzerine. Ciddi eklem ağrılarına kadar da büyüyebiliyor iş.

püsür
Hero Member

Activity: 1232
Merit: 675

View Profile
March 06, 2022, 09:53:48 PM
Merited by EFS (2)

Kas spazmi ile kas sertligi ayni şeymi bilmiyorum ama Allah islah etsin bu ( hastalik diyim ) hastaligi . 7 - 8 yil civaridir çekiyorum fizik tedaviye dahi gittim kurtulamadim. İki kürek kemiklerimin etrafi ve omuzlarima konuşlandi nalet birtürlü gitmek bilmiyor. İnsanin psikolojisini bozacak kadar devamli bir agri hali sanli böyle kaslar gerilmiş orda biryere takilmişta çikmiyormuş gibi birtürlü rahatlayamiyorsun. Dr a gittiginde agirlik kaldirmamami duvar silmek gibi faaliyetler yapmamami söylemişti . Sizinde dediginiz gibi agirlik çalişmak daha kötü etkiliyor . Ağri artiyor zaman zaman azaliyor ama hiç geçmek bitmek bilmiyor malesef . Egzersizleri de yapamamiştim bazen agriyi azaltmak icin kas gevşetici haplar kullaniyorum biraz rahatliyor. Benim gibi çeken varsa hepsine geçmiş olsun Allah bol bol sabir versin .
Hocam tam aynı şey mi ben de bilmiyorum ama sanırım onun çözümü kayropraktik müdahale ile olabiliyor. Ama kaynağım amerikalı kayropraktikçilerin youtube videoları. Belki kurgu bile olabilir videolar.

Kürek kemiğimin oralarda benim de kaslarımda sorun var. Benim de 7-8 yıldır orada sanki bi düğüm var gibi ya da bıçak saplanıyo gibi acı/ağrı oluyodu. Youtube'dan da çok bilgi edindim, antrenmanlar denedim, kayropraktikçiye de gittim. Basitçe tenis topu ile oraya baskı masajı şeklinde yapınca iyi geldi ve o düğüm açılıyor gibi oluyor. Ve sürekli esneme yapıyorum elimden geldiğince. Sizinki de benzer bir sorun mu yoksa dediğiniz farklı mı?

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
March 07, 2022, 06:42:33 AM

Forumda manuel çalışan pek insan yoktur diye düşünüyorum. Keza çoğumuz ya beyaz yakayız ya mühendis doktor öğretmen memur falan. Maalesef bu uzun süreli oturmalardan muzdarip olmayan insan yoktur. Bu açıdan hepimize hitap eden bir başlık olmuş. Bende en çok şöyle bir sıkıntı oluyor. Oyun oynarken dalıyorum boynum direkt tutulmuş vaziyette kalkıyorum bilgisayardan. Muhtemelen saatlerce mobilite yapmadan oturmaktan oluyor. Pozisyon da kötü.
Myrina
Full Member

Activity: 546
Merit: 154

View Profile
March 07, 2022, 03:01:35 PM

Hocam tam aynı şey mi ben de bilmiyorum ama sanırım onun çözümü kayropraktik müdahale ile olabiliyor. Ama kaynağım amerikalı kayropraktikçilerin youtube videoları. Belki kurgu bile olabilir videolar.

Kürek kemiğimin oralarda benim de kaslarımda sorun var. Benim de 7-8 yıldır orada sanki bi düğüm var gibi ya da bıçak saplanıyo gibi acı/ağrı oluyodu. Youtube'dan da çok bilgi edindim, antrenmanlar denedim, kayropraktikçiye de gittim. Basitçe tenis topu ile oraya baskı masajı şeklinde yapınca iyi geldi ve o düğüm açılıyor gibi oluyor. Ve sürekli esneme yapıyorum elimden geldiğince. Sizinki de benzer bir sorun mu yoksa dediğiniz farklı mı?

Anlattiginiza cok benzer hocam aynen takili kalmiş gibi bir agri hissi . Bende masaj aleti almiştim dönen yumurta gibi biseleri var ancak ben onunla masaj yaptigimda ertesi gün daha beter agriyor.
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
March 07, 2022, 04:42:15 PM

Vücudumuz bize senin yapacağın işi seveyim deyişidir bu sertlikler ağrılar. Arabalarda yağ biter lamba yanar, lastiğin havası biter uyarı verir keza bakımı gelir şşşştt emmioğlu koş beni sanayiye götür der. Ama vücudumuzda öyle mi? İyice sınıra geldiğinde uyarı verir. Uyarı vermeye başladığında ise iş işten geçmek üzere olur. Mesela bir diş ağrısı bir gece ansızın uyutmaz sizi nöbetçi kliniğe gider bir iğne yaptırırsınız sabahı zor edersiniz( o dişin üstüne karanfil koymak çok iyi bir yöntemdir kanal tedavisi için bekleyen kaç kişiye rahat bir uyku çektirmiştir saymayı bıraktım ) veya bir bakarsınız tuvalette kanlı kanlı işersiniz veya şeyiniz yanıyordur noluyo lan dersiniz korkarsınız. Bu noktaya geldiğinde ise ciddi bir uğraş ve para gerekir. Aynı şeyde iskelet ve kaslarımız içinde geçerli. @SUPERSAIAN hocamın bahsettiği gibi bir birçok egzersiz varbunları hayatınıza adapte etmek geç olmadan sağlığınıza birçok fayda katar. En en en kötü yatmadan ve sabah kalkınca birkaç dakika esneme germe hareketleri yapın ve yavaştan başladıkça daha sağlıklı bir geleceğe merhaba dersiniz. Bugün daha gencim demeyin 20 sene sonra kendinizi kaplıcalarda ortopedistlerde bulursunuz.
karabiber
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 651

View Profile
March 07, 2022, 06:13:13 PM
Merited by SUPERSAIAN (2)

İnsan vücudu doğası gereği (avcı-toplayıcı) hareket etmeye odaklı bir yapıdadır. Günümüz çalışma hayatı çoğumuz için oturarak geçmektedir. Ofislerimizde oturarak çalışır, evlerimize taşıtla gider ve evimizde koltuk karşısında ya televizyon ya bilgisayar ya da telefon ile meşgul oluruz. Bu döngüyü bozmak adına mutlaka, hayatın her alanında olmasa da kendimize belirleyeceğimiz zamanlarda spor yapmak hem bedenimize hem de zihnimize faydalı olacaktır. Bununla beraber ergomoni kavramını benimseyip hayatımızın her alanına yerleştirmemiz gerekir. Kendimize ve çevremize ergonomik alanlar oluşturarak iskelet ve kas sistemimizi korumaya almamız gereklidir.

.
.Duelbits.
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
SUPERSAIAN (OP)
Legendary
*

View Profile
March 08, 2022, 12:00:02 PM
Merited by EFS (2)

Torakal bölge Manuel Teknikleri ve Egzersizleri. Günlük yaşam aktiviteleri ve sportif etkinlikler için torakal bölge mobilitesi oldukça önemlidir. Postürün gelişimi için düzenli egzersiz, ergonomik düzenlemeler, vücut farkındalığı oldukça önemlidir. Postürünüzü geliştirmek için çok fazla geç kalmayın ve harekete geçin. Omurga sağlınıza dikkat edin.

Kaynak; https://www.fizyodemi.com/makale/torakal-mobilite-p-973

https://www.youtube.com/watch?v=GlU_o5zWd8Q&t=365s

Foam Roller nedir ; Son zamanlarda hibrit antreman sistemlerinde ısınma ve esneme amaçlı kullanılan bu ekipman, kaslara masaj yapacak şekilde dokuları uyararak kan dolaşımını hızlandırır.

Decatlon fiyatları gayet uygun almak isteyen olursa oradan bakabilirsiniz.

.
.Duelbits.
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1077

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
April 12, 2022, 08:40:37 AM

Baktığımız zaman insan anatomisine uzun süre hareketsiz durmamaya eğilimlidir. Ama günümüz şartlarında çoğumuz postür olarak yanlış bir biçimde oturarak omurgamıza ve boyun eklemlerine vücut ağırlığımızı yüklemiş oluyoruz. Bu da kişilerde sırt ağrısı, boyun ağrısı, bel fıtığı veya boyun fıtığına sebep oluyor. Mecbur oturuyorsanız, postürünüze dikkat ederek oturmak, arada bir kalkıp turlamakta fayda var. Egzersizi ise fizik tedaviye gitmeden kendi başınıza yapmayın, liflerinizi koparıp başınıza iş çıkarmayın. Başka kişilerin yaptığı egzersiz sizin eklemlerinize ve kaslarınıza ters gelebilir ve sorun yaşayabilirsiniz.

Red Pie
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 335

View Profile
April 12, 2022, 09:37:23 AM

Baktığımız zaman insan anatomisine uzun süre hareketsiz durmamaya eğilimlidir. Ama günümüz şartlarında çoğumuz postür olarak yanlış bir biçimde oturarak omurgamıza ve boyun eklemlerine vücut ağırlığımızı yüklemiş oluyoruz. Bu da kişilerde sırt ağrısı, boyun ağrısı, bel fıtığı veya boyun fıtığına sebep oluyor. Mecbur oturuyorsanız, postürünüze dikkat ederek oturmak, arada bir kalkıp turlamakta fayda var. Egzersizi ise fizik tedaviye gitmeden kendi başınıza yapmayın, liflerinizi koparıp başınıza iş çıkarmayın. Başka kişilerin yaptığı egzersiz sizin eklemlerinize ve kaslarınıza ters gelebilir ve sorun yaşayabilirsiniz.

Birebir tedavilerle daha iyi sonuçlar alınabilir, katılıyorum. en azından bir fizyoterapi uzmanına gidip sizin yapacağınız hareket önerilerini ondan dinleyebilirsiniz. bir ara bende de sorunlar oluyordu verdikleri hareketleri baya basit ve saçma bulmuştum ama yine de denemeye karar vermiştim. uzun süreli tekrardan sonra gözle görülür şekilde rahatlama hissediyorsunuz.
kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
April 12, 2022, 10:49:59 AM

Çok yararlı bilgiler var konuda, yazan çizen arkadaşlarımın emeklerine sağlık, şu aşamada uzun süre oturmak da, ayakta durmakta zarar veriyor insanlara, özellikle telefonun bu kadar hayatın içinde olduğu bir dönemde boyun fıtıkları kat kat arttı, bu yüzden duruşumuza özellikle dikkat etmemiz gerekiyor arkadaşlar, hem boyun hem bel fıtığı riskini minimize etmek için daha fazla eklem hareketleri çalışmak lazım,
Ondekinecakabilirim
Hero Member

Activity: 1176
Merit: 729

View Profile
April 15, 2022, 04:26:40 PM

Kas sertliği sorunum yok. Ama ofis hayatının gereği uzun süre oturmak duruş bozukluğuna sebep oluyor. Evde yapabileceğim basit tarzda egzersizleri önemli buluyorum. Spor salonlarına gitmek istemiyorum. Zaten hijyen sorunları var çünkü. Covid kol gezerken de spor salonlarının sorunlu yapısı iki kat artıyor bence. Spor salonuna gitmek yerine evde kullanabileceğim basit çözümlere ihtiyacım var.

███████████████▄▄
    ██████████████████████▄
  ██████████████████████████▄
 ███████   ▀████████▀   ████▄
██████████    █▀  ▀    ██████▄
███████████▄▄▀  ██  ▀▄▄████████
███████████          █████████
███████████▀▀▄  ██  ▄▀▀████████
██████████▀   ▀▄  ▄▀   ▀██████▀
 ███████  ▄██▄████▄█▄  █████▀
  ██████████████████████████▀
    ██████████████████████▀
       ███████████████▀▀
.
.Duelbits.
.
..THE MOST REWARDING CASINO......
   ▄▄▄▄████▀███▄▄▄▄▄
▄███▄▀▄██▄   ▄██▄▀▄███▄
████▄█▄███▄█▄███▄█▄████
███████████████████████   ▄██▄
██     ██     ██     ██   ▀██▀
██ ▀▀█ ██ ▀▀█ ██ ▀▀█ ██    ██
██  █  ██  █  ██  █  ██
█▌  ██
██     ██     ██     ████  ██
█████████████████████████  ██
████████████████████████████▀
████████████████████████▌
       +4,000       
PROVABLY FAIR
GAMES
   $500,000   
MONTHLY
PRIZE POOL
      $10,000     
BLACKJACK
GIVEAWAY
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
April 15, 2022, 07:46:59 PM

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ofiste masa başında çalışan herkes vücudundaki ağrılar ile yıllarca baş etmek zorunda kalıyor ve aslında çoğunun çözümü yok gibi görünse de doğru egzersiz ile vücuda büyük zararlar verilmesinin önüne geçilebiliyor ama tabi bunları doğru bir şekilde uygulamak ve aslında alışkanlık haline getirmek gerekiyor Smiley

SUPERSAIAN (OP)
Legendary
*

View Profile
April 16, 2022, 04:25:59 PM

Kas sertliği sorunum yok. Ama ofis hayatının gereği uzun süre oturmak duruş bozukluğuna sebep oluyor. Evde yapabileceğim basit tarzda egzersizleri önemli buluyorum. Spor salonlarına gitmek istemiyorum. Zaten hijyen sorunları var çünkü. Covid kol gezerken de spor salonlarının sorunlu yapısı iki kat artıyor bence. Spor salonuna gitmek yerine evde kullanabileceğim basit çözümlere ihtiyacım var.

Bio-mekanik vücudumuz tamamen harekete göre dizayn edilmiş hatta evrimimizde bu yönlü gidiyor. Hareket etmekdikçe, olduğumuz yerde oturdukça fiziksel olarak tahribata uğruyoruz daha sonrasında bazı kaslarımız bize uyarılar gönderiyor. Bel ağrısı,boyun ağrıları gibi. Spor salonuna gitmedende bir çok çözüm yaratabilirsiniz öncelikle. Açık havada yürüyüş yaparak başlıyabilirsiniz belli bir süreden sonrada biraz yoğunluğu arttırısınız. Aynı zamanda mobilite ve esneklik calışmaları yaparsanız ekstra hayat kalitenizin ne kadar arttığına sizde şaşıracaksınız.

.
.Duelbits.
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Retro Harmony
Copper Member
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 269

View Profile
April 17, 2022, 11:14:16 AM

Çok uzun süre oturamıyorum. İnsanlarda bazı sorunlar olabilir. Bu sorunların en büyük tedavisi de fizik tedavi olarak düşünülüyor bu günlerde. Kas sertliğinden tutun, kas romatizmasına kadar her türlü kas ağrısında, bel fıtığında en önemli tedavi gurubunu bu hareketler oluşturuyor. Belki farkında değiliz ancak çok önemli bir konudan bahsedilmiş burada.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: