Bitcoin Forum
May 04, 2024, 05:55:25 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kapitalizm, Marksizm ve Bitcoin fiyat ilişkisi  (Read 140 times)
Lachrymose (OP)
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
March 12, 2022, 09:33:53 PM

Bitcoin hep ilgimi çekiyordu ama onun neden varolduğunu ve ona neden ihtiyaç duyduğumuzu yeni anladım.

Dünya'daki düzensizliğin sebebi bizzat "kapitalizm = servet birikimidir" ve çözüm sanılan ama çözüm olmayan şey ise "marksizm/sosyalizm yolu ile insanların mülkiyetsizleştirilmesidir".

Tezim basit; kapitalizm varoldukça vahşileşecek, vahşileştikçe toplumlar marksistleşecek, marksizm yükseldikçe mülkiyet karşıtlığı artacak, el konulamayacak ya da yüksek vergi ödemeyeceğiniz tek varlık $BTC olacak. Bu da onu altın, hisse senetleri ve gayrimenkulden ayırarak çok daha güvenli bir varlık haline getirecek; $1M USD vs. demiyorum, 1BTC = 1BTC.
1714802125
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714802125
Reply with quote  #2

1714802125
Report to moderator
1714802125
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714802125
Reply with quote  #2

1714802125
Report to moderator
Even if you use Bitcoin through Tor, the way transactions are handled by the network makes anonymity difficult to achieve. Do not expect your transactions to be anonymous unless you really know what you're doing.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Phoenix Anka
Hero Member

Activity: 1036
Merit: 619

View Profile
March 12, 2022, 10:18:12 PM

1 Bitcoin, 1 Bitcoin olarak kalmaya devam edecek. En çok sevdiğim yatırım cümlesi de bu sektörde bu oldu. 1 Bitcoin cinsini şimdi dolar ile ölçebiliyoruz ancak asıl değeri 1 Bitcoin. Daha fazlası için karşılığını ne olarak gördüğünüze bağlı.

Marksizim-Kapitalizm içerisinde bir denklem ve tez sunmuşsunuz. Marksizmi kısaca hatırlatmak gerekirse işin nihayeti toplumsal eşitlik ve özgürlük dünyası olarak tanımlanıyor ancak ben bunun gerçekçi dünyada karşılığının bulunamayacağını, sadece düşüncede kalabilecek bir ütopyada tam anlamıyla kusursuz gerçekleşeceğini düşünenlerdenim. Bir kere Marksist düşünceye sahip geçmiş düşüncelerde bile eşit toplumda değil, Oligarkların hüküm sürdüğü toplumlarda yaşayan kitleler oldu.

Kapitalizm ise tek başına sorun değil, sorun insanların aç gözlü olmasıdır. Dünyadaki 7 kıtanın 6’sına hükmeden bir hükümdarın diğer amacı 7’nci kıtayı almak. Başka bir örnek ise insanların dünyayı paylaşmayı bile bitirmeden uzayı paylaşmak için uzay anlaşmaları falan yapmaları. İnsanların aç gözlülüğünün ürünü aslında Kapitalizm denen düzen.

Şu an Rusya bile kapital düzene yenik bir geçmiş Marksist bir ülke. Ukrayna ile olan savaşta Rusya’yı Kapitalizm ile dövmeye çalışıyorlar. Kapital düzen sürekli devam edecek ancak insanların Marksistleşeceğini düşünmüyorum. İnsanların hala kapital düzene ayak uydurduğunu görüyorsak, bu böyle devam edecek. İnsanlar aslında hedef olarak Kapital düzende kendine yer edinmeye çalışacak. Bunu siz bile şu an yapıyorsunuz. Ev, araba gibi mülkiyetlerinizi edindikten sonra hala yatırımlara devam ediyorsanız, kapital düzen içerisindeki yerinizi sağlamlaştırma çabanız demektir bu. Herkesin eşit olması için değil, herkesin biçildiği rolde yaşaması için yeni dünya düzeni kurulmuş durumda.

Finansal özgürlük diye bir kavramın içini ise benim gözlemlerime göre sadece Bitcoin dolduruyordu. Ancak onu da bu kapital rejim esir almaya başlıyor gibi görünüyor. Parası olanın tekeri döndürdüğü bir dünyada Bitcoin balinaları da artış-azalış etkilerine sebep oluyor. Ancak bir gün herkes tarafından Bitcoin eşit bir bölünmeye uğrarsa işte bu mükemmel düzende bir Marksist düşünce hakim olabilir.

Halkların kurtuluşu ancak Ütopya’da mümkün. Gerçek hayatta ise hayatın acımasızlığı herkesi çepeçevre sarmış durumda. Bitcoin, finansal özgürlük için tek çıkış. Kapital düzen ise yıkılmaz. Bunlar benim düşüncelerim.

.
▄██████████████
███████████████
███████████████
█████████████▀░
███████████▀▄░█
██████████░███░
███████▀▀░▀▀█▀▀
█████▀░░░░░░░▀▄
█████░░░░░░░░░█
█████▄░░░░░░░▄▀
███████▄▄▄▄▄███
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
████████████▀██
█████████▀▀░░░▀
████████░░░░░░░
██████░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
██████▄░░░░▄▄▄░
█████████▀▀░░░▀
████████▄▄▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
██████████▀▀▀▀▀
███████▀░▀█▄░░░
██████░░░░░█▄░▄
█████░░▄▄▄▄▄██▀
█████▀▀▀░░░░▄█▄
█████░░░▄▄█▀▀░█
██████▄█▀▀░░░░▀
███████▄▄░░░░░░
██████████▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄████████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████░████████████
████████████▀▄████████████
█████▀▀░░░░░░░░░░░░▀▀█████
████▀░░░░░░░░░░░░░░░░▀████
████░░░██░██░░░░█░░░░░████
████░░░▄▄▀▄▄░░▀▀▄▀▀░░░████
████▄░░▀▀░▀▀░░░░▀░░░░▄████
█████▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄█████
▀████████████████████████▀
.
Lachrymose (OP)
Hero Member

View Profile
March 13, 2022, 11:59:41 AM

1 Bitcoin, 1 Bitcoin olarak kalmaya devam edecek. En çok sevdiğim yatırım cümlesi de bu sektörde bu oldu. 1 Bitcoin cinsini şimdi dolar ile ölçebiliyoruz ancak asıl değeri 1 Bitcoin. Daha fazlası için karşılığını ne olarak gördüğünüze bağlı.

Marksizim-Kapitalizm içerisinde bir denklem ve tez sunmuşsunuz. Marksizmi kısaca hatırlatmak gerekirse işin nihayeti toplumsal eşitlik ve özgürlük dünyası olarak tanımlanıyor ancak ben bunun gerçekçi dünyada karşılığının bulunamayacağını, sadece düşüncede kalabilecek bir ütopyada tam anlamıyla kusursuz gerçekleşeceğini düşünenlerdenim. Bir kere Marksist düşünceye sahip geçmiş düşüncelerde bile eşit toplumda değil, Oligarkların hüküm sürdüğü toplumlarda yaşayan kitleler oldu.

Kapitalizm ise tek başına sorun değil, sorun insanların aç gözlü olmasıdır. Dünyadaki 7 kıtanın 6’sına hükmeden bir hükümdarın diğer amacı 7’nci kıtayı almak. Başka bir örnek ise insanların dünyayı paylaşmayı bile bitirmeden uzayı paylaşmak için uzay anlaşmaları falan yapmaları. İnsanların aç gözlülüğünün ürünü aslında Kapitalizm denen düzen.

Şu an Rusya bile kapital düzene yenik bir geçmiş Marksist bir ülke. Ukrayna ile olan savaşta Rusya’yı Kapitalizm ile dövmeye çalışıyorlar. Kapital düzen sürekli devam edecek ancak insanların Marksistleşeceğini düşünmüyorum. İnsanların hala kapital düzene ayak uydurduğunu görüyorsak, bu böyle devam edecek. İnsanlar aslında hedef olarak Kapital düzende kendine yer edinmeye çalışacak. Bunu siz bile şu an yapıyorsunuz. Ev, araba gibi mülkiyetlerinizi edindikten sonra hala yatırımlara devam ediyorsanız, kapital düzen içerisindeki yerinizi sağlamlaştırma çabanız demektir bu. Herkesin eşit olması için değil, herkesin biçildiği rolde yaşaması için yeni dünya düzeni kurulmuş durumda.

Finansal özgürlük diye bir kavramın içini ise benim gözlemlerime göre sadece Bitcoin dolduruyordu. Ancak onu da bu kapital rejim esir almaya başlıyor gibi görünüyor. Parası olanın tekeri döndürdüğü bir dünyada Bitcoin balinaları da artış-azalış etkilerine sebep oluyor. Ancak bir gün herkes tarafından Bitcoin eşit bir bölünmeye uğrarsa işte bu mükemmel düzende bir Marksist düşünce hakim olabilir.

Halkların kurtuluşu ancak Ütopya’da mümkün. Gerçek hayatta ise hayatın acımasızlığı herkesi çepeçevre sarmış durumda. Bitcoin, finansal özgürlük için tek çıkış. Kapital düzen ise yıkılmaz. Bunlar benim düşüncelerim.

Bu tez Türkiye'de emlak balonu "sanılan" şeye dayanarak çıktı aslında.

Bir süredir internette yorumları okuyorum; insanların "emlak balonu" olarak adlandırdığı şey bizzat kapitalizmin getirdiği "mülk edinme hakkı ve servet birikiminin" ta kendisi. Yani ortada bir emlak balonu yok, gayrimenkuller tam tersine gayet ucuz; ama sorun şu; "dünyada sınırlı toprak var ve bu sınırlı toprağın aksine, sınırsız ve karşılıksız basılan para birimleri var". Bu para basıldığında düşük ve orta gelirli insanlar parasının büyük bir kısmıyla geçimini sağlayıp hiçbir birikim yapmazken, yüksek gelirli insanlar parasının çoğuyla yatırım yaparak sınırlı olan varlıkların tapusunu ediniyorlar. Yani mülk ediniyorlar.

Örneğin Z kuşağı (içinde bulunduğum kuşak) fazla hedonist, bu adamların çoğu babasından miras kalmadığı sürece ev sahibi olamaz; istatistiklerle konuşmak gerekirse 2002'de toplumun %73.1i ev sahibiydi; 2019 yılının verilerine göre ise sadece %56.8i ev sahibi; bu oran ileride daha da düşecek ve öyle ya da böyle son noktada bir evin ~100 senede ROI olduğu seneler de gelecek... Aynı Tokyo'daki gibi.

Bu arada özel mülk sahibi olmak bence de tartışılmaz bir hak ama mülk sahibi olmayanlar çoğunlukta olduktan sonra bunun bir hak olup olmadığı tartışmalı bir hale gelecektir (demokrasi zaten budur); Batı'da bile artışta olan, azımsanamayacak bir mülkiyet karşıtlığı var.

Böyle bir ortamda sahipliği tartışılamayan tek varlık merkeziyetsizliği sayesinde $BTC olur.
recko
Member
**

Activity: 154
Merit: 11

View Profile
March 18, 2022, 11:11:46 PM

Komünal düşünce eski bi düşünce. Marksa indirgemek doğru değil.

Tezim basit; kapitalizm varoldukça vahşileşecek, vahşileştikçe toplumlar marksistleşecek, marksizm yükseldikçe mülkiyet karşıtlığı artacak, el

Bu tezin yanlış. Marks sosyalist devrim İngiltere'de, Avrupa'da başlayacak dedi. Aynı senin gibi düz mantıkla tahmin yaptı. Sanayi devrimi İngiltere'de, en çok işçi İngiltere'de sömürülüyo, devrim burdan başlar dedi fakat tutturamadı. İşçi hakları bugün belki en iyi İngiltere'dedir. Alay konusudur bu tahmini. Kapitalizm de evriliyor. Merkantalistler nerde şimdi? Onlar da birbirlerini yiyorlar. Güç, para tarihte bi merkezde kalmadı hiç.
Lachrymose (OP)
Hero Member

View Profile
March 19, 2022, 01:42:45 AM

Tezim basit; kapitalizm varoldukça vahşileşecek, vahşileştikçe toplumlar marksistleşecek, marksizm yükseldikçe mülkiyet karşıtlığı artacak, el

Bu tezin yanlış. Marks sosyalist devrim İngiltere'de, Avrupa'da başlayacak dedi. Aynı senin gibi düz mantıkla tahmin yaptı. Sanayi devrimi İngiltere'de, en çok işçi İngiltere'de sömürülüyo, devrim burdan başlar dedi fakat tutturamadı. İşçi hakları bugün belki en iyi İngiltere'dedir. Alay konusudur bu tahmini. Kapitalizm de evriliyor. Merkantalistler nerde şimdi? Onlar da birbirlerini yiyorlar. Güç, para tarihte bi merkezde kalmadı hiç.

Öncelikle peşinen belirteyim ben komunist, marksist ya da sosyalist değilim; serbest piyasaya ve liberal ekonomiye inanıyorum ancak servet birikimini görmemek için de kör olmak lazım.

Düşük ve orta gelirli insanlar, daha doğrusu maaşlı çalışanlar kazandığı her parayı son kuruşuna kadar tüketime yönlendiriyor. Bu insanlar sınırlı varlıkları satın almıyorlar; toprakları yok, evleri yok, telefonları ve belki arabaları var ama telefon ve araba şirketlerinin hissesine bile sahip değiller.

Parası olan insanlar ise elindeki para ile altın, hisse senedi ve toprak gibi sınırlı varlıkları satın alıyorlar. Bu hızla devam ederse normal bir insan hisse senedi bile alamayacak, örneğin AAPL hissesi; 27.22 P/E ratio, birileri musluğun başını çoktan tutmuş. Bir ev satın aldığında ROI ~30 sene, Beşiktaş gibi bilindik semtlerde ~50 sene, Tokyo/NYC gibi bölgelerde ~+50 sene. Belli ki gidişat bu, bundan 20 yıl sonra doğan biri yetişkin olana kadar bir evin ~100 senede ROI olduğu bir döneme uyanacak.

Rusya savaşında insanların mülküne ve parasına nasıl el konulduğunu hep beraber gördük; ya da Canada’da aşı karşıtlarının banka hesabına el konulduğunu da. Son noktada el konulamayan ya da cüzdanda durduğu sürece hava parası (vergi) ödemeyeceğin, devletlerden bağımsız tek para birimi $BTC.
utkuy
Sr. Member

Activity: 770
Merit: 268

Helena Helena!

View Profile
March 22, 2022, 02:24:23 PM

Bitcoin hep ilgimi çekiyordu ama onun neden varolduğunu ve ona neden ihtiyaç duyduğumuzu yeni anladım.

Dünya'daki düzensizliğin sebebi bizzat "kapitalizm = servet birikimidir" ve çözüm sanılan ama çözüm olmayan şey ise "marksizm/sosyalizm yolu ile insanların mülkiyetsizleştirilmesidir".

Tezim basit; kapitalizm varoldukça vahşileşecek, vahşileştikçe toplumlar marksistleşecek, marksizm yükseldikçe mülkiyet karşıtlığı artacak, el konulamayacak ya da yüksek vergi ödemeyeceğiniz tek varlık $BTC olacak. Bu da onu altın, hisse senetleri ve gayrimenkulden ayırarak çok daha güvenli bir varlık haline getirecek; $1M USD vs. demiyorum, 1BTC = 1BTC.

Teziniz güzel hocam. Fakat şunu söyleyim. Karl Marks zamanında teorisini ortaya atarken sanayi devrimi ile birlikte işciler alt tabaka olacak sonra işci ayaklanması çıkacak ve komunizm gelecek diyor. Yani mutlak emekçilerin galibiyeti ile sonuçlanacak bir öngörüsü vardır.

Fakat öyle olmadı. Emekçiler durumlarını kabul etti.
Bir söz vardır çok severim. Bir kölenin hayali kölelikten kurtulmak değil köle sahibi olmaktır.
Servet karşıtlığı artar mı bilmiyorum. İnsanlar yemek yiyebildiği ve internet bağlanabildiği sürece uysal olacaklarını düşünüyorum.

THE BEST IN SPACE
AUTO-COMPOUNDING DEFI 3.0
PROTOCOL ON BSC
▀█▄▄▄                                                                      ▄▄▄█▀
▀██
████▄▄▄                                                          ▄▄▄██████▀
▀▀███
██████▄▄▄                                              ▄▄▄█████████▀▀
▀▀████
████████▄▄▄                                ▄▄▄████████████▀▀
▀████████████████▄ ▄▄                  ▄▄ ▄████████████████▀
████████████████████▄▄          ▄▄████████████████████
▀█████████████████████        █████████████████████▀
▀████
███████████████▌      ▐███████████████
████▀
▀▀█████████
██████████████████
█████████▀▀
▀████████████████████████████████▀

▀███████████████████████████▀

▀██
█████ ███    ███ ███████▀
▀▀███   ██    ██   ███▀▀
5 0 1 , 6 5 2 %   A P Y
|    TWITTER    |   TELEGRAM   |    DISCORD    |
█▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
JOIN NOW
.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄█
recko
Member
**

Activity: 154
Merit: 11

View Profile
March 26, 2022, 12:07:46 AM

Öncelikle peşinen belirteyim ben komunist, marksist ya da sosyalist değilim; serbest piyasaya ve liberal ekonomiye inanıyorum ancak servet birikimini görmemek için de kör olmak lazım.

Düşük ve orta gelirli insanlar, daha doğrusu maaşlı çalışanlar kazandığı her parayı son kuruşuna kadar tüketime yönlendiriyor. Bu insanlar sınırlı varlıkları satın almıyorlar; toprakları yok, evleri yok, telefonları ve belki arabaları var ama telefon ve araba şirketlerinin hissesine bile sahip değiller.

Parası olan insanlar ise elindeki para ile altın, hisse senedi ve toprak gibi sınırlı varlıkları satın alıyorlar. Bu hızla devam ederse normal bir insan hisse senedi bile alamayacak, örneğin AAPL hissesi; 27.22 P/E ratio, birileri musluğun başını çoktan tutmuş. Bir ev satın aldığında ROI ~30 sene, Beşiktaş gibi bilindik semtlerde ~50 sene, Tokyo/NYC gibi bölgelerde ~+50 sene. Belli ki gidişat bu, bundan 20 yıl sonra doğan biri yetişkin olana kadar bir evin ~100 senede ROI olduğu bir döneme uyanacak.

Rusya savaşında insanların mülküne ve parasına nasıl el konulduğunu hep beraber gördük; ya da Canada’da aşı karşıtlarının banka hesabına el konulduğunu da. Son noktada el konulamayan ya da cüzdanda durduğu sürece hava parası (vergi) ödemeyeceğin, devletlerden bağımsız tek para birimi $BTC.

Servet birikimini görmüyo değilim dostum.

Marks Kapitali yazarken İngilterede çocuk işçi yaşı 7 -8'di. 11 mi 12 mi olsun çocuk işçi yaşı diye tartışılıyodu. Anladın mı? Normal işçilerin hiç hakkı yoktu. İstifa etseler dışarda işe girecek hazır bekleyenler ordusu vardı. Sıfır işçi hakları vardı. Çalışma koşullarından bahsetmiyom hiç.

Merkantalistler 1800lere kadar bütün serveti biriktirmek için akılsızca yağma politikaları uyguladı. Uygar gelişmiş Avrupamız zenginliği Afrikadan Hindistandan yağmalarla toplarken kaynakların dışarı kaçmasını engellemek için ithalatı sıfıra indiriyodu.

Tarihe bi daha bak. Hangi dönem daha iyi? İyiye mi gitmişiz kötüye mi? Aç gözlülük kapitalizm vahşileşmiş mi ki toplumlar komünal düşüncelere değer versin. Vahşi dediğimiz şey de evcilleşmiş. Ben kapitalist, sosyalist değilim. Sivil insiyatife bağlı karma ekonomik politikalara inanıyom. İnsan özünde iyidir. TTB'ci de olsa özünde iyidir. Kendi haline bırakırsak vahşileşmeden herkese yardımını yapar. Kimse aç, açıkta kalmaz.

Yalnızcana söylemeden edemedim. Nüfus eleştirine katılıyom. Nüfus o zamanlar bu kadar değildi. Bugün 10 milyar boğaz var. Tarım teknolojisi yetiyo. Fakat krizde adam oğlunu tanımaz. Kimse benim kalbim iyi ayağı yapmasın. Kimse o kadar iyi değil. Görüyoz. İstatistiklen cevap veren adamlar bile sırf TTB'ci değil diye dışlanabiliyor topluluklarda.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: