Bitcoin Forum
May 03, 2024, 12:21:55 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Hentbol Genel Tartışma Alanı..  (Read 64 times)
ymckartal (OP)
Member
**

Activity: 252
Merit: 45

View Profile
March 27, 2022, 11:16:25 AM

İlk okulda Hentbol oynuyordum ve şimdiye kadar keyif alarak oynadığım oyunlar arasında benim için birinci sıradadır.

Gördüğüm kadarı ile ülkemiz bu denli keyifli bir spor dalından biraz uzakta.

Bu konu başlığını açarak, çok göz önünde olmayan Hentbol hakkında bir alan açmak ve karşılıklı etkileşime girmek istedim.

Çocukların gelişim ve fizyolojik gelişimi için, bir çok spor dalından harmanlanmış oyun stili ile çok önemli. Basketbol, Voleybol, Uzun Atlama v.b. sporlardaki teknikler bu spor dalında kombine olarak kullanılıyor..

Peki nedir bu Hentbol?

Ülkemizde çok yaygın olmayan eğlenceli bir takım oyunu.

Hentbol kelimesi “eltopu” anlamına gelen “handball” kelimesinden türeyerek Türkçe’ye girmiştir.
Dünya'nın en eski sporlarından biriside hentbol dur aslında, 19. yüzyılın ilk dönemlerinde Danimarka’da güncel zamanda oynanan hentbol kurallarına en benzer haliyle oynanmaya başladı.
Sonrasında Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde de yaygınlaşmasının ardından Türkiye de ilgi görüp oynanmaya başlanması 1927 yılını buldu.
1976 yılında Türkiye Hentbol Federasyonunun kurulması ile tam anlamı ile resmi bir statü kazandı.
Olimpiyatlarda da kabul görmesi ile hentbol oyunu şu an 150 ülkede oynanıyor ve dünya üzerinde 8 milyon lisanslı hentbol oyuncusu var. 

Hentbol oyun takımı şu dizilimden oluşuyor;

1 kaleci, 6 oyuncu olmak üzere 7 kişiden ve karşılıklı iki takımla oynanıyor.
Takımlarda 5 tane yedek oyuncu kadrosu var. En zevkli kısımda bu olsa gerek çünkü, oyunun zindeliği ve çok efor sarfedilmesi kaynaklı olsa gerekiyor ki, oyun süresinde oyuncu değişimi için herhangi bir kural bulunmuyor.
Hentbol topu sentetik kumaşla kaplıdır.
Erkek takımlarında bir müsabaka 30 ar dakikalık iki devre şekilde ve kapalı spor salonlarında oynanır.
Kadın takımlarında ise bir devre süresi 25 dakikadır. Devre arası mola süresi 10 dakikadır.
Yukarıda da belirttiğim üzere Hentbol yüksek tempolu, fiziksel güç gerektiren oldukça kaliteli bir oyundur.
Karşılıklı minyatür kalelerin olduğu ve oyunun amacının da karşı takıma gol atmak olduğu bir oyundur.
Futbol den alışık olduğumuz GOL kelimesi algısı Hentbolda da vardır fakat goller el ile atılmaktadır.
Futbol ve basketbolun karışımı diyebileceğimiz hentbol elle oynanır.
Standart oyun saha ölçüleri 40 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde olmalıdır.
Sahada iki kale, kale çizgileri, dış kale çizgileri, orta çizgi ve kenar çizgileri bulunur.

Hentbol Oyun Kuralları;

Oyun başlangıcı Basketbolda ki gibi topun havaya atılması ile başlar.
Hentbol kuralları gereği top diz altındaki bölgelere temas edemez. Kuralı ihlali yapan oyuncular 2 dakika boyunca oyun dışı kalır.
Bir oyuncu faul sebebiyle oyun dışı kaldığında yerine yedek oyuncu sokulamaz.
Oyuncuların topu ellerinde tutma süreleri 3 saniyedir ve 3 adım attıktan sonra topu elinden atmalıdırlar.
Rakibin tuttuğu top diğer oyuncular tarafından ellenemez ancak oyuncunun top atışı bloklanabilir.
Penaltı atışı 7 metre mesafeden yapılır, düşünsenize bu mesafeden el ile gol atabilmeniz için kol kaslarınızın ne kadar kuvvetli olması gerekir.
Oyunu yöneten iki hakem bulunur.
Az önce diz altı kuralını söylemiştim fakat bu kaleciler için geçerli olmayıp el ve ayaklarını kullanabilirler. Diğer oyuncular yalnızca elle oynayabilirler.
Defans oyuncuları, diğer oyunculara belirli kurallar dahilinde temas edebilirler.

Bu oyunun en güzel yönü de, D şeklindeki 6 m uzaklıktaki ceza sahasına kaleci dışındaki oyuncuların girmesi yasaktır. Penaltı dışında gol atmanız için çizgilere basmadan 6 m lik mesafeden atış yapmanız gerekiyor.
Fakat ceza sahası dışından ve çizgiye basmadan ceza sahasına havada iken girmeniz yasak değil ve ayağınızın yere basmadan şutu çekip topun elinizden çıkması gerekiyor. yani isterseniz ki genelde yapılıyor uçarak gol atıyorsunuz.

Dünya madalya sıralaması;

l resimler

2000 yılı sonrası Dünya Şampiyonaları ve sonuçları;

2022 yılı Avrupa Şampiyonası sonucu;

1714738915
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714738915
Reply with quote  #2

1714738915
Report to moderator
1714738915
Hero Member
*

Ignore
1714738915
Reply with quote  #2

1714738915
Report to moderator
The forum strives to allow free discussion of any ideas. All policies are built around this principle. This doesn't mean you can post garbage, though: posts should actually contain ideas, and these ideas should be argued reasonably.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714738915
Hero Member
*

Ignore
1714738915
Reply with quote  #2

1714738915
Report to moderator
1714738915
Hero Member
*

Ignore
1714738915
Reply with quote  #2

1714738915
Report to moderator
ymckartal (OP)
Member
**

View Profile
March 27, 2022, 07:22:03 PM

Hentbol hakkında bilgimiz yok diye biliyordum ama yorumsuz kalacak kadar ilgisiz ve bilgisiz olduğumuzu bilmiyordum. En azından bir eksikliğimizi görüyoruz. Smiley
püsür
Hero Member

Activity: 1232
Merit: 674

View Profile
March 27, 2022, 08:53:16 PM

Hentbol aslında ülkemizde tutabilecek bir spor olurdu ancak 'okul bahçesinde' pek oynanmayan bir oyun. Teknik olarak kalesi olduğunda dışarıda da oynanabilir ama aslında bir salon sporu. Benim okuduğum okullarda hentbol kalesi olmasına rağmen neredeyse hiç oynanmamıştı bahçede.

Türkiye'de Beşiktaş uzun süre şampiyonluklara damgasını vurmuştu. Şimdi durum nasıl bilmiyorum. Fulya tesislerinin biraz yukarısında bir salonları vardı. Taraftarları gidip tezahürat yaparak maç izliyordu, dünyada başka örneği var mıdır bilmiyorum

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
ymckartal (OP)
Member
**

View Profile
March 27, 2022, 09:08:08 PM

Hentbol aslında ülkemizde tutabilecek bir spor olurdu ancak 'okul bahçesinde' pek oynanmayan bir oyun. Teknik olarak kalesi olduğunda dışarıda da oynanabilir ama aslında bir salon sporu. Benim okuduğum okullarda hentbol kalesi olmasına rağmen neredeyse hiç oynanmamıştı bahçede.

Türkiye'de Beşiktaş uzun süre şampiyonluklara damgasını vurmuştu. Şimdi durum nasıl bilmiyorum. Fulya tesislerinin biraz yukarısında bir salonları vardı. Taraftarları gidip tezahürat yaparak maç izliyordu, dünyada başka örneği var mıdır bilmiyorum

Doğru bir yaklaşım, öncelikle konuya kayıtsız kalmadığın için teşekkür ederim. Alt yapı olarak Okullarımız yeterli olsaydı belki biraz daha bilinçli spor aktiviteleri yapardık.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: