Bitcoin Forum
May 18, 2024, 02:16:43 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Şimdi mi Yarın mı  (Read 173 times)
wolwoo (OP)
Legendary
*

Activity: 2086
Merit: 1139

View Profile
March 28, 2022, 04:39:56 AM
Last edit: March 28, 2022, 04:53:13 AM by wolwoo

Bazı şeyleri sürekli erteliyorum. Örneğin evden memnun değilim, taşınmak istiyorum ama büyük masraf! Kafadan 20 bin taşınmak...

Sadece bu da değil, altında yatan farklı bir mevzu var. Orta ya da iyi halli bir eve kiraya mı çıkmalı yoksa boktan bir eve borca girerek sığınmak mı? Ha bu arada yeni eve çıkarsam kira 2x minimum artıyor  Smiley ama pohtan bir araba da alıp borçsuz yaşayabilirim sanırım, maybe..

Borç harç ile yıllar geçirip mal sahibi olmak mı yoksa borç harç ile yatırım yapıp kirada sefa sürmek mi?! Huh

Peki ya yine batarsam, bi de bunu temizlemek için debeleneceğim. Yatırım yapmak için sermaye yoksa borç ile hızlı vur kaç yapmak gerekiyor. Yapamazsam borçları ödemek için yatırımı bozdurmak gerekiyor.

Gelirimin 3 katından fazlasını ödedim aylarca, kredi kartı+ek hesap+kredi limitleri full doluyken bunların hepsini temizledim ama bu kez de sermayem azken daha da azaldı.

Günlük ihtiyaçları karşılamak ayrı dert geleceği düşünüp hayal kurmak ayrı dert...

Şimdi mi yaşamalı gelecek için mi hayatta kalmalı?
Bir kere daha cesurca (ya da aptalca) girişim ya da otur lan oturduğun yerde modu.. Hangisi?

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2142
Merit: 1043

View Profile
March 28, 2022, 05:34:39 AM

Abi senin yaşadığın ikilemi neredeyse herkes yaşamıştır ama benim verdiğim en doğru karar maaşımın yüzde 90’ını krediye ayırıp ailemle beraber kaldığım dönemde ev almaktı maaş zammı gelene kadar zorluk yaşadım sonra ailem sağolsun masraflarımı karşılayınca ödediğim miktar türkiyedeki enflasyon oranlarıyla beraber devede kulak denilecek bir seviyeye indi şimdi dönüp bakınca eğer o evi almasaydım Türkiye şartları da şu an ev almak mucize olurdu eline yüzüne bakılır evler 1 ila 1.5 milyon lira seviyelerine gelmiş hazırda parası olmayan kredi ile almaya kalkarsa herhalde 2 milyondan aşağı geri ödemesi olmayacak o da ömür boyu bir eve kölelik yaptığın anlamına geliyor özellikle gayrimenkul konusunda takdir ettiğim lachry hocamda bazı örneklerle senin düşünceni netleştirebilir

Eskiden kiralarda makul seviyelerde dolanıyordu en azından İstanbul hariç diğer şehirler için bu genellikle böyleydi maaşın yüzde 25 i kiraya gidiyordu şimdi bakın maaşın fazlasını kira istiyorlar Antalya’da 15 yıllık binalardaki ev kiraları Rusya Ukrayna savaşı yüzünden 5-6 bin liradan başlıyor 16-18 bin lira aylık kiraya ev verildiğini sahibinden sitesinde görebilirsin yani kirada olayım sefa süreyim mantığı da kalmadı Türkiye gibi enflasyona sahip ve günden güne parası eriyen bir ülkede yaşıyorsak ilk fırsatta kredi çekip kendini zorlayıp evini alman mantıklı ancak kiraya vermen mantıksız

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
March 28, 2022, 05:49:57 AM

Kardeş daha önce ev araba vardı ama borsaydı kriptoydu derken hepsi gitti bi de borçlu çıktım. Dediğin gibi ev almak çok zor şu anda, destek atacak birileri de yok. Ufak bir evden başlayıp sonra satıp büyütmek lazım o da yıllar yıllar alır. Galiba kiraya devam...O arada çok riske girmeden kriptodan falan bişiler yapabilrsek.. yiğit düştüğü yerden kalkar hesabı.... olmayacak şey değil, rüzgarı yakalarsam kısa sürede harika işler başardığım da oldu ama tökezlersem o kötü işte

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
ajanwalker
Sr. Member

Activity: 1498
Merit: 461

View Profile
March 28, 2022, 06:07:59 AM

Abi borç harçta olsa kendi evini öde. Önemli olan evin içinde ki huzur.Kırık dökük virane de olsa huzurun varsa hiç önemli değil.  Ben 2013 yılında ev aldım o zamanlar benim olduğum yerde ev kirası 500-600 TL iken ben 1340 TL kredi ödedim ilk başlarda zorlandım ama 3-5 yıl sonra benim kredi kadar millet kira ödedi. Borcu bitti çok şükür. Şimdi işsiz de kalsam soğan ekmek yerim en azından kafamı sokacağım yerim olmuş olur. Yarın bir gün para olmazsa kirada kalmak mümkün değil.
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
March 28, 2022, 06:14:38 AM

Abi borç harçta olsa kendi evini öde. Önemli olan evin içinde ki huzur.Kırık dökük virane de olsa huzurun varsa hiç önemli değil.  Ben 2013 yılında ev aldım o zamanlar benim olduğum yerde ev kirası 500-600 TL iken ben 1340 TL kredi ödedim ilk başlarda zorlandım ama 3-5 yıl sonra benim kredi kadar millet kira ödedi. Borcu bitti çok şükür. Şimdi işsiz de kalsam soğan ekmek yerim en azından kafamı sokacağım yerim olmuş olur. Yarın bir gün para olmazsa kirada kalmak mümkün değil.

Şimdi kredi hesaplamaya baktım da 350 bine aylık 7500 TL ödeme çıkıyor. 350'ye bi 350 de peşinat lazım, ona rağmen 7500 ödeme ne yazık ki bizi bozar.ha kira da ona yakın gerçi...

Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
March 28, 2022, 06:20:59 AM

Ben genelde gelecek için yaşayan bir insanımdır. Çoğu planım hep 5-10 sene sonrası için. Şimdi için neredeyse hiçbir düşüncem olmadığından ot gibi yaşayıp gidiyorum. Bu düşüncenin de etkisiyle ekonomik sıkıntı çekmiyorum bu yalan değil ama gençliğimi biraz yitiriyor düşüncesi de oluşuyor artık 31 yaşına geldiğim bugünlerde. Bence ikisi yani gelecek ve şimdi daha dengeli olmalı. İkisini de yaşamalı ya da planlamalıyız.
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
March 28, 2022, 09:46:07 AM
Merited by EFS (6), ZekiBeyy (1)

Hayatta hep başkalari için çalişiyoruz; markete gidiyoruz market için, bakkala gidiyoruz bakkal için, manava gidiyoruz manav için, toplu tasimaya biniyoruz sofor ve belediye icin, vergi oduyoruz devlet için vesaire vesaire..

Biz bu hayatta baskalari için değil; kendimiz için çalişmaliyiz. Kendimiz için çalişmanin tek yolu kazandigimiz parayi biriktirmek, onla yatirim yapmak ya da değerini kaybetmeyecek varliklar satin almamizdir yani servet inşasidir! Gelir servete donusturulmedikce hayatta sadece ve sadece başkalari için çalişmiş oluruz.

Kira ödemek bir seçenek değil; zorunluluktur. Kira odemek benim için artik bir “seçenek” haline geldiyse ben zaten ev alabilecek duruma gelmişimdir. O halde ev alirim çünkü hayattaki tek hedefim kendim icin calismak yani servet inşa etmektir.

Ev olayinda normal tc vatandasi icin 0’dan 3+1 alma devirleri bitti; 1+1 >> 2+1 >> 3+1 seklinde al >> ustune koy >> aldigini sat >> sattigindan gelen parayla elindeki parayi birlestir daha iyisini al seklinde devam ediyor. Bu duzene ne kadar hizli adapte olunabilirse o kadar iyi (en azindan ilk ev için).

Araba falan filan hikaye; evi olmayan adam sakin araba almasin. Kapida duran araba ayda ~2K masraf cikartiyor; aktif varliklarimizi arttirmadan once pasif varliklarimizi asla arttirmamaliyiz. Hayatta yapmamiz gereken ilk sey masraflardan kurtulmak olmali. 6 yildir para kazaniyorum daha yeni araba alicam, 4 sene once de almistim, hayatimdaki en tirt karardi, aldigim arabayi satmak ise en dogru karardi. Öğrenci adamım ben amk 3-5 lira ile marmaray’la kita değiştiriyorum; araba benim neyime o dönem. Neyse, o parayi daha akillica kullanip aktiflerimi arttirdim neyseki.

Yerinde olsam ev alir aile evine cikar ve evi kiraya veririm ya da ev alir bi odasini ogrenciye, memura kiralar kredinin ve faturalarin bi kismini ona odetirim.

Digerleri secenek degil; kira odemek sadece ve sadece bi zorunluluk.
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
March 28, 2022, 11:22:43 AM

Bir söz vardı ta hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla yazayım. Birşey için en iyi zaman dündü; dünden sonra da en iyi zaman bugün. Elimizi bir türlü taşın altına koymadıkça ilerleyemiyoruz. Hep birşey çıkıyor karşımıza yok arabanın bakımı, yok çocukların okulu, yok evin kirası aidatı derken hep günü kurtarmanın peşinde geçirmişiz günümüzü. O yüzden olduğu gibi atlamalıyız yarın ki kendimize bırakmamalıyız. Bırakırsak yarın ki kendimiz bugün ki bize çok pis sövüyor Cheesy
coderben
Full Member

Activity: 854
Merit: 113

View Profile
March 28, 2022, 11:30:42 AM

Bence hiçbir zaman kendi evin gibisi olmaz. Yani kirada kalmayı mantıklı bulmak için bence insanın çok sağlam bir gelirinin olması lazım şartlara göre. Eğer böyle bir durum yoksa gelirinin büyük bir kısmını her ay mütemadiyen kiraya verip durursun. Bu da bence insana kötü hissettirir zamanla. Gelir sağlamsa aslında insan kendi evi için girişimlere de başlayabilir. Tabi ülkemizdeki ev fiyatları iyice uçup gittiği için sağlam birikim yoksa kim bilir kaç sene borç ödemek gerekecek. Ama kiralar da az buz artmadı o da ayrı konu. Gerçekten içinden ne geliyorsa onu yapmak gerek herhalde çünkü zor bir ikilem.  Grin
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
March 28, 2022, 12:03:51 PM

Geçen yıl Mayıs ayında Mariana çukuruna değmiştim. eksi bakiye+günlük faiz ödüyordum, ek hesaplar full eksi idi. Kredi kartları full eksi, kredi limitleri yine aynı ve elimde 500$ kalmıştı  Smiley

Aralık ayında nerdeyse sıfıra sıfır olacaktım kiii Valencia aldım ve yine eksilere yolculuk başladı, geçenlerde Valencia artınca çok şükür artıya geçtik. Borçları kapattım ama şimdi de Monaco sevdası başladı Cheesy

Şimdi biraz ağırdan alıyorum ve inanıyorum Monaco gidecek. Bu yüzden yine çoğunluğu borç ile yüksek miktarda girmeyi düşünüyorum ama çekiniyorum da...

Elimdeki ufak sermayeyi eve peşinat yaparsam en az 5 yıl kafamı kaldıramam, sonraki 5 yıl kira öder pozisyonuna ancak geçerim, o yüzden şimdilik kira ağır basıyor kafamda...

Eğer şöyle güzel birşeyler kazanırsam...

Red Pie
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 335

View Profile
March 28, 2022, 01:28:11 PM

Geçen yıl Mayıs ayında Mariana çukuruna değmiştim. eksi bakiye+günlük faiz ödüyordum, ek hesaplar full eksi idi. Kredi kartları full eksi, kredi limitleri yine aynı ve elimde 500$ kalmıştı  Smiley

Aralık ayında nerdeyse sıfıra sıfır olacaktım kiii Valencia aldım ve yine eksilere yolculuk başladı, geçenlerde Valencia artınca çok şükür artıya geçtik. Borçları kapattım ama şimdi de Monaco sevdası başladı Cheesy

Şimdi biraz ağırdan alıyorum ve inanıyorum Monaco gidecek. Bu yüzden yine çoğunluğu borç ile yüksek miktarda girmeyi düşünüyorum ama çekiniyorum da...

Elimdeki ufak sermayeyi eve peşinat yaparsam en az 5 yıl kafamı kaldıramam, sonraki 5 yıl kira öder pozisyonuna ancak geçerim, o yüzden şimdilik kira ağır basıyor kafamda...

En azından şimdilik mutfak masraflarınızı veya faturalarınızı karşılayacak bir imza kampanyasına girerseniz sizin için iyi olmaz mı? içinde bulunduğum imza kampanyası lokal kabul ediyor. rütbenizde çok iyi legendary olmanıza ramak kalmış. bir imzaya girerseniz doların bu kurunda sizin için iyi olurdu hocam

Ev konusunda ise imkan dahilinde ne kadar hızlı alırsanız o kadar iyi çünkü günlük olarak fiyatlar değişiyor. bugün 500 bin olan ev 2 ay sonra 700 bin olacak.
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
March 28, 2022, 01:33:53 PM

Geçen yıl Mayıs ayında Mariana çukuruna değmiştim. eksi bakiye+günlük faiz ödüyordum, ek hesaplar full eksi idi. Kredi kartları full eksi, kredi limitleri yine aynı ve elimde 500$ kalmıştı  Smiley

En azından şimdilik mutfak masraflarınızı veya faturalarınızı karşılayacak bir imza kampanyasına girerseniz sizin için iyi olmaz mı? içinde bulunduğum imza kampanyası lokal kabul ediyor. rütbenizde çok iyi legendary olmanıza ramak kalmış. bir imzaya girerseniz doların bu kurunda sizin için iyi olurdu hocam

Ev konusunda ise imkan dahilinde ne kadar hızlı alırsanız o kadar iyi çünkü günlük olarak fiyatlar değişiyor. bugün 500 bin olan ev 2 ay sonra 700 bin olacak.
Walla haklısın ama bu işleri beceremiyorum üstad
Ayda 200-300$ kazansam kira çıkar  Cheesy en son yobit kampanyasindan atıldım, negatif yedim, kavga dövüş vs bilmiyorum bana yaramıyor... neyse su akar yolunu bulur, nasipte varsa kazanırız. Teşekkürler beni düşündüğün için  Smiley

Güzel bir şeyler kazanırsam derken kriptoyu kastettim

MasterOogway
Member
**

Activity: 164
Merit: 18

View Profile
March 28, 2022, 01:56:10 PM

Kendi evin olması gibisi yok  geçen sene 150 bin tl ye akrabadan ev aldım şu an 3 4 katı çıkmış durumda evlenene kadar kiraya vereyim dedim 900 tl kira alıyorum  karşı dairem 2 bin tl  ucmuslar eş dost ucuza veriyorsun cıkar yeni kiracı alıp zam yap deselerde kulak asmıyorum

En güzeli ev almak 2800 tl asgari alırken 1650 tl kredi ödüyordum şu an 5500 tl alıyorum kredi dokunmuyor bile kira öder gibi ev sahibi oldum

İnşallah tüm dert ve sıkıntılarınız geçer  ve bir ev sahibi olursunuz

Arabayı tavsiye etmiyorum yakıt bakım vergi kazası belası cok gidiyor
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 994
Merit: 1088

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
March 28, 2022, 05:05:02 PM

Maalesef bu sorunun cevabı bulunduğun toplum ve yaşadığın koşullara göre değişiklik gösterecek bir cevap. Geçen gün Almanya'dan arkadaşımla konuşuyorum kendi bir üniversitede hoca, canın artık akademik çalışma yapmak istemediğini ve yaşadığı şu andan daha fazla keyif almak için üniversiteden ayrılarak daha creatif bi işte çalışmak istediğini ve reklam ajansına stajyer olarak başlayacağını söyledi. Konuştuğumuzda böyle bir şeyi Türkiye'de iken hayatta yapamayacağını söyledi. Eğer Almanya'da yaşıyorsa yarının kötü olmayacağını bileceğin için önemli olan şimdi ama Türkiye'de yaşıyorsan ve şirketlerin yoksa maalesef geleceğini düşünerek gençliğini yok etmek zorunda kalıyorsun.

karabiber
Hero Member

Activity: 1372
Merit: 652

View Profile
March 28, 2022, 07:33:10 PM

Bu devirde sıfırdan bir şeylere sahip olmak ev, araba vs.. çok zor. 2 sene içeresinde neredeyse araç ve ev fiyatları tepetaklak oldu. Coğrafya kaderdir diye bir söz vardır ya hah işte tam yerindeyiz. Avrupa’da, Amerika’da akranlarımız belki de hiç bir zaman geleceklerini ev ve araba alma üzerine inşa etmek zorunda kalmayacaklar. Ancak her yerin kuralı farklıdır ve bence Türkiye’de öncelikle ev sahibi olunmalıdır. Bunun için de maalesef bedelini gençliğimiz ve güzel yıllarımızla ödemek zorunda kalıyoruz. Ev sahibi olunmasa bile araba sahibi de olunabilir. Araç masraf çıkarır burası doğru ancak ulaşım özgürlüğünüzün olması da yaş ilerledikçe mutlaka olması gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Onun için imkan varsa ev yoksa araba birinden birine mutlaka sahip olunmalı.

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
yenerbatmaz
Full Member

Activity: 545
Merit: 124

View Profile
March 28, 2022, 07:54:30 PM

Şimdi kredi hesaplamaya baktım da 350 bine aylık 7500 TL ödeme çıkıyor. 350'ye bi 350 de peşinat lazım, ona rağmen 7500 ödeme ne yazık ki bizi bozar.ha kira da ona yakın gerçi...

Abi 350 bin TL'yi sağlam 2-3 coine koysan o da şöyle en kötü x5-6 yapsa geçmişte kaybettiklerini de alırsın hemde kar bile yaparsın..
Sanki hava altcoinler içinde iyi gibi duruyor.
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
March 28, 2022, 08:07:56 PM

Abi 350 bin TL'yi sağlam 2-3 coine koysan o da şöyle en kötü x5-6 yapsa geçmişte kaybettiklerini de alırsın hemde kar bile yaparsın..

350 de yok borca yatırdım. ha istesem çekerim ama nasip bakalım. Şu Monaco bi listelense binance'ta  Smiley

LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2534
Merit: 1514

View Profile
March 28, 2022, 08:13:09 PM

En kötü 5-6x nedir ya nasıl hayatlar yaşıyorsunuz siz? Grin Grin
Sanki böyle garanti kazançlar var da 5-6x beğenilmiyor. Varsa risksiz bir yatırım biz de atalım 100 bin dolar, 5-6x beğenilmez olmuş. %20 garanti kazanç görsem sevinirim şu belirsizlik ortamında.

Ev konusu ertelemeye gelmez. Kira ödediğiniz her ay boşa geçen zamandır, bir an önce evinizi almaya bakın. Kira ödeyeceğinize kredi ödeyin borç ödeyin ama zamanınızı boşa harcamayın.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
Bthd
Legendary
*

Activity: 2254
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
March 28, 2022, 08:40:14 PM

Yatırım konuları ülkemizde çok denetimsiz, belirli şartları taşımayan kişiler borsa ve benzeri riskli alanlarda yatırım yapamamalı. Yada en kötü ihtimalle yapılabilecek yatırım miktarının limitleri olmalı. Borç para yada kredi çekerek kripto yatırımı yapmayı düşmanıma tavsiye etmem. Güzel bir atasözümüz var "eldeki kuş, daldaki kuştan iyidir.". Yaşamak için ideal şartlara ulaşana kadar BTC yatırımı dahi olsa yapmayın. Ev araba karşılaştırmasında ise kesinlikle önce ev alınmalı. Masraflarınızı ve riski arttırmaya değil azaltmaya ihtiyacınız var.

Biraz daha açmış olayım konuyu. Evi borçla bile aldığınızda borcunuzun bir karşılığı vardır ve bir evi kaybetme olasılığınız düşük, giderlerinizi azaltmış olursunuz. Araba aldığınızda yine paranızın bir karşılığı var ancak hem daha riskli bir karşılık hem de giderlerinizi arttırmış olursunuz.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
March 28, 2022, 08:44:14 PM

Görüşlerini paylaşan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim sağolun var olun

Pages: [1]
  Print  

Jump to: