Bitcoin Forum
May 07, 2024, 01:49:51 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Din&politika  (Read 271 times)
wolwoo (OP)
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1139

View Profile
April 02, 2022, 02:42:19 AM
Merited by Vispilio (2)

Forumda yıllardır din ve politika konuları revaçta
Bazen ben de müdahil oluyorum, konuşmayı severiz bu konuları  Smiley bazen istemesek de bizi etkilediği için konuşmak zorunda kalırız. Buraya kadar normal...

Yalnız bir ya da birkaç kişinin ciddi problemleri olduğunu düşünüyorum, muhtemelen büyük bir travma atlattı. Dini konulara hakim ama inanmıyor artık, geçmişiyle kavgalı bir tip olabilir. Ya da tam tersi mi bilmiyorum ayırt etmek zor

İnanırsın ya da inanmazsın ama kendini bu kadar harap etme bence, geçmişinle barış ve ileriye bak Wink

İnsanların inanması ya da inanmaması seni rahatsız ediyorsa bu konuda elinden pek bir şey gelmez

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
1715089791
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715089791
Reply with quote  #2

1715089791
Report to moderator
1715089791
Hero Member
*

Ignore
1715089791
Reply with quote  #2

1715089791
Report to moderator
BitcoinCleanup.com: Learn why Bitcoin isn't bad for the environment
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715089791
Hero Member
*

Ignore
1715089791
Reply with quote  #2

1715089791
Report to moderator
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
April 02, 2022, 04:34:23 AM

ama sen münferit birini değil de topyekun türk s*lunu tarif ediyorsun abi (gerçek s*l değil, s*l statükocular). :)

hades'in yeraltındaki acheron bataklığında, katranlı pislik suda kutsanarak dışarı çıkmak için çabalayan ölüler gibiler... hiçbir zaman oradan çıkamayacaklar, 1000 yıl boyunca orada kaldıkları gibi, 1000 yıl daha orada kalacaklar, ve belki sonraki 1000 yıl daha o katranlı pislik suda çırpınacaklar.

ramazan'da daha çok azıyorlar, her ramazan aynı muhabbetler, ezberledik artık sevgili arkadaşlarımızın hareketlerini... :)

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2128
Merit: 1043

View Profile
April 02, 2022, 04:46:13 AM

İnsan inanır veya inanmaz bu insanın kendi tercihidir dine ben inanıyorum ama inanmayana neden inanmıyorsun diye meraktan soruyorum aldığım cevaplar beni tatmin etmiyor yine de insanları yargılamıyorum işin sonunda senin hayır ve günahların sana benimki bana deyip ayrılıyorum bu kadar da sorun etmeye gerek yok bence de abi ayrıca trendcoine katılıyorum Ramazan’da bu güruh daha fazla azıyor belki de Ramazan’da insanlar din konusunda daha hassas oldukları için bunu kullanıyorlar

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
April 02, 2022, 05:04:53 AM
Last edit: April 02, 2022, 05:30:05 AM by wolwoo

benim için inanıp inanmaması sorun değil bu kişi ya da kişilerin, ha sorun olsa nolur orası da ayrı Cheesy
neticede kalpler Allah'ın elinde, Hz Peygamber'e dahi İman etmiyorlar diye neredeyse kendini helâk edeceksin! diye ayet iniyor

sorun: birlikte yaşama kültürüne engel olacak sağ gösterip sol vurmalar, soldan görünüp sağdan çakmalar Cheesy
yau yeter yau wallaha zaten gripto paralardan gafayı yedik bi de bu griptolarla uğraşıyoz Wink

inanmıyosan inanma bana ne
inanıyosan da gendine  Smiley

ayrıca ben inanmıyo olsam alemlere akarım, 3 günlük dünyada felsefeyle ayak oyunlarıyla mı uğraşcam
inanıyosam da gider tesbih çekerim, hatim indiririm vs
yanı birbirine dalaşmanın ne anlamı var ya da suni çatışmalara...belki de bütün bu adamlar tek kişidir bilemiyorum, çoklu kişilik bozukluğu falan da olabilir...BİRAZ HUZUR yau please

bu da biraz şunun gibi oldu: "dövüşmen guzum"  Cheesy Grin

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
April 02, 2022, 10:45:34 AM

Din halkın afyonudur der Karl Marx dayımız. Çok doğru söylemiştir bana göre çünkü akli melekelerini başkalarının güdümüne bırakmış birçok insanı görünce hak veriyorsun ister istemez. Gerek yakınlarımda olsun gerekse uzaklarda olsun bunları görmek çok kolay. Aç bir sokak röportajını ister istemez karşına çıkıyor böyleleri. Sen açık açık gerçekleri de açıklasan karşındaki insan kulaklarını sıkı sıkıya kapatınca napacaksın ki? Bu ülkenin insanına duymak istediklerini söyle ama yapma iktidar ol, suçu kendinde değil dış mihrakların kafirlerinde ara koltuğunu sağlama al, suçu muhalefete at dinsiz yaftası koy koltuğunun geleceğini koru...

Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
April 02, 2022, 11:17:34 AM

Ben tebliğ eden, yaşam tarzını topluma dikte eden ateist görmedim ama sınırın öteki tarafında kafa kesen ~240,000 müslüman ve o müslümanlardan kaçan ~8,000,000 müslüman vardı.
RaltcoinsB
Legendary
*

View Profile
April 02, 2022, 11:29:53 AM

Ben tebliğ eden, yaşam tarzını topluma dikte eden ateist görmedim ama sınırın öteki tarafında kafa kesen ~240,000 müslüman ve o müslümanlardan kaçan ~8,000,000 müslüman vardı.
Onların Müslümanlık kisvesi altında islamofibiyi kışkırtıp insanları nefret dolu islama taşımak için savaş vermiş bir grup olduğunu biliyorsunuz herhalde sözde islam devleti denilen işide karşı en büyük savaşı yine bizim ordumuz vermiştir herkesi aynı kefeye koymamak lazım eğer öyle bir kefeye koyarsak hristiyan aleminin en büyük zararı olur Fransa’nın Afrika’da yaptığı katliamlar işidi gölgede bırakır

.
.Duelbits.
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Lachrymose
Hero Member

View Profile
April 02, 2022, 11:57:32 AM

Onların Müslümanlık kisvesi altında islamofibiyi kışkırtıp insanları nefret dolu islama taşımak için savaş vermiş bir grup olduğunu biliyorsunuz herhalde sözde islam devleti denilen işide karşı en büyük savaşı yine bizim ordumuz vermiştir herkesi aynı kefeye koymamak lazım eğer öyle bir kefeye koyarsak hristiyan aleminin en büyük zararı olur Fransa’nın Afrika’da yaptığı katliamlar işidi gölgede bırakır

Hayır, bilmiyorum.

Onlar kendi mantığında "fetih" yaptı, şu anda, mozambik cumhuriyetini yöneten şahıs da ~milyonlarca göçmen ile mozambik cumhuriyetine karşı "fetih" yapıyor. Kafa keserek, düzensiz göç yoluyla ya da Fethullahçılar gibi kendi ekonomik birliğini ya da paralel yapını oluşturarak ya da yönetimdekiler gibi kendi torpil sistemini oluşturarak yaptığın şey de özünde bir "fetih"tir.

Son noktada; yıllardır benim milletim bizzat "kendini inançlı sayan güruh" tarafından sistematik bir şekilde hedef tahtasına oturtuluyor, bahaneler hep farklı olsada özünde "fethediliyor".

Ben de diyorum ki; bu millet butün refahını, birikimini ve kültürünü; bu milletin birleştirici unsuru olan seküler orta direk Türk milletine borçlu ama kendini inançlı sayan güruh bu grup üzerinde sistematik baskı uyguluyorsa, günden güne yoketmeye çalışıyorsa, hatta onların ekonomik ve iş olanaklarını bile kısıtlıyorsa; ya günü geldiğinde acı acı bu seküler kesime saygı duymayı öğrenecekler ya da yakın gelecekte kendi etlerini kesip yiyecekler.

Bu forumda troll varmış gibi konuşmayı bırakın; biz bunları sokakta, okulda, televizyonda, internette, siyasetçilerin dilinde; her yerde ve her gün, her saat duyuyoruz zaten. Hepsi mi troll? Bütün cemaatler mi troll? Bütün terör örgütleri mi troll? Bütün siyasetçiler mi troll? Dinin ne ve hangi amaçla bu toplum üzerinde kullanıldığı ortadadır.

Din dediğimiz şey; kendi milletinde binlerce aç varken Libya'daki 0-2 yaş çocuklara süt ve mama yardımı şovu yapmaktır. Dinin hiçbir samimiyetine inanmıyorum, dinin bu millete bir kere bile yardım eli uzattığını sanmıyorum. Biz hep sağılan tarafta olduk, Türk'ün sesini kimse duymadı, Türk'e kimse yardım etmedi, alemin enayisi biz olduk. Biz din ve dinciler sayesinde alemin kullan-at çöp kutusu olduk.

Bu kültür emperyalizmine nasıl sempati duyabilirim kardeşim?
RaltcoinsB
Legendary
*

View Profile
April 02, 2022, 12:08:27 PM

Lachry biliyorsun ki din denilen şeyin kullanımına karşı olanlardan birisi de benim benim söylemek istediğim ile senin söylemek istediklerin paralel ama farklı alanlardan bakıyoruz bakış açımız sen dinin nasıl kullanıldığı ve insanların din adı altında sömürülmesine karşılığın ve içinde bulunduğumuz toplumun Türk milletinin din ile sömürülmesine gençlerin bu yönetim altında yitip gitmesine karşısın bende bunlara karşıyım benim de söylemek istediğim şey aslında işid denilen tehlikeli pislik yobaz kafa insanların islamın doğrusunu yanlış olarak dünyaya gösterilmesine neden olduğu ama islamın böyle olmadığı islamın özünü yaşayan hangi ülke kaldı genel olarak yerilecek bir durum islamın bu olmadığını söylüyorum aslında öz İslamın insanın bir çok ihtiyacına cevap verdiği onun dışında yaşanan islamında insanların islamdan uzaklaşmasına neden oluyor bundan bahsediyoruz diğer dinlerde de var böyle kötü gruplar

.
.Duelbits.
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Lachrymose
Hero Member

View Profile
April 02, 2022, 12:20:35 PM

Lachry biliyorsun ki din denilen şeyin kullanımına karşı olanlardan birisi de benim benim söylemek istediğim ile senin söylemek istediklerin paralel ama farklı alanlardan bakıyoruz bakış açımız sen dinin nasıl kullanıldığı ve insanların din adı altında sömürülmesine karşılığın ve içinde bulunduğumuz toplumun Türk milletinin din ile sömürülmesine gençlerin bu yönetim altında yitip gitmesine karşısın bende bunlara karşıyım benim de söylemek istediğim şey aslında işid denilen tehlikeli pislik yobaz kafa insanların islamın doğrusunu yanlış olarak dünyaya gösterilmesine neden olduğu ama islamın böyle olmadığı islamın özünü yaşayan hangi ülke kaldı genel olarak yerilecek bir durum islamın bu olmadığını söylüyorum aslında öz İslamın insanın bir çok ihtiyacına cevap verdiği onun dışında yaşanan islamında insanların islamdan uzaklaşmasına neden oluyor bundan bahsediyoruz diğer dinlerde de var böyle kötü gruplar

Hocam farkında mısın hep bir bahane var. Yani "gerçek din bu değil" muhabbeti belki en büyük yanılgıdır, belki de "gerçek din" bunun ta kendisidir. Neden hiç kimse müslüman ülkelere göç etmiyor; neden müslümanlar bile müslüman ülkelerden kaçıyor? Çünkü söylenenin aksine bu hoşgörü dini falan değil. Din baştan aşağı savaş, fetih ve ganimet dolu. Dinin hoşgörüsü sadece çoğunluğu ve gücü elde edene kadar sürüyor.

Bu din dediğimiz olay şu an Türkler topraklarını ona buna satsın, her gelene kucak açsın, AB'nin çöp kutusu olsun diye bu millete sistematik olarak pompalanmış bir şey. İnsanların masum hislerini, "TANRI" inancını yoğun din propagandasıyla harmanlayıp bize sattılar. Tanrıya inanıyorum, en müslümanım diyen kadar inanıyorum hem de; ama görüyorum ki bu din bu toplumun yokoluşu.

Hristiyanların Afrika'ya İncil'i sattığı gibi;
“Misyonerler Türkiye'ye geldiğinde bizim topraklarımız onların kitabı vardı. Dua edelim dediler. Gözlerimizi kapattık. Açtığımızda, bizim kitabımız, onların toprakları vardı”

Din = Anadolu Federasyonu.
RaltcoinsB
Legendary
*

View Profile
April 02, 2022, 12:33:09 PM

Türkiye için söylediklerine katılıyorum üzgünüm ama Türkiye’de din biraz Afyon olarak kullanılıyor bu şekilde uyutulan çok insan var ama bu da din gerçeğini hayatımızdan çıkarmıyor sadece bize şunu öğretiyor artık bizim nesil ve yeni kuşak dini pazarlayan kişilere eskisi gibi inanmayacaklar

.
.Duelbits.
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Phoenix Anka
Hero Member

Activity: 1036
Merit: 622

View Profile
April 02, 2022, 12:42:57 PM

Öyle bir başlık açılmış ki, buralar karışacak vaziyet alın repliği aklıma geldi. Türkiye’de hem politika hem de dinin aşırı savunucuları var. Buraya da gelmiş zaten. Kardeşim kabul edin işte, Türkiye’de başımıza ne sorun geldiyse dini kullanan kişiler yüzünden geldi.

Mustafa Kemal Atatürk büyük bir liderdi. Bunu önceden gördü ve anayasadan devletin dini İslam’dır ibaresini 1928 yılında çıkardı. Buna rağmen devletin dini islam gibi gören insanlar var. Arkadaşlar devletin dini olmaz. Devlet bir tüzel kişiliktir. Devlet ibadette etmez. Lütfen bu algıdan vazgeçin. Tebliğciler olduğu kadar solcular, ateistler, deistlerde bizim vatandaşımız. Çok renkli bir milletiz. Müslümansa bizden, değilse tukaka sisteminin Türkiye’ye hiç bir zaman getirisi olmamış, Türkiye’den götürüleri olmuş.

Bakın Menemen şehidi Kubilay’a, bakın Şeyh Sait isyanına, bakın Madımak’a hepsi islamın fanatik savunucuları tarafından gerçekleştirilmiş olaylar. Hele Karamollaoğlu Madımaktan sonra nasıl hala bir partinin genel başkanlığını yapıyor anlayamıyorum.

Lütfen artık bu zihniyeti bir kenara bırakın. Ramazan herkese Ramazan. İnançlı olanın inançsız olanı yemek yediği için öldüreceği bir etkinlik değil. Yakında o haberler de gelir şurada burada oruçsuz diye dayak yedi, şuradan atıldı buradan kovuldu. Nerede kaldı inancına göre ibadetinin sevabı?

Din ve Politika. İkisi de Türkiye’de yalan üzerine kurulu.
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
April 02, 2022, 03:15:25 PM

Mübarek ağşam bu ne nefret bu ne kin Kardashian  Cheesy
Tartışmak istesem günlerce tartışırız, göbek adım demagoji  Cheesy Wink
Aramızda ayrılık gayrılık olmasın, sürekli birbirine çakma hevesini bir kenara bırakıp hoş bir ortamda yazışalım isterim.
Yoksa bana neee kimin neye inanıp inanmadığından, her görüşten ideolojiden adamlarla dostluğum oldu, önemli olan insanlık, en azından bu dünyada  Wink

Lachrymose
Hero Member

View Profile
April 02, 2022, 05:42:49 PM

Mübarek ağşam bu ne nefret bu ne kin Kardashian  Cheesy
Tartışmak istesem günlerce tartışırız, göbek adım demagoji  Cheesy Wink
Aramızda ayrılık gayrılık olmasın, sürekli birbirine çakma hevesini bir kenara bırakıp hoş bir ortamda yazışalım isterim.
Yoksa bana neee kimin neye inanıp inanmadığından, her görüşten ideolojiden adamlarla dostluğum oldu, önemli olan insanlık, en azından bu dünyada  Wink

Dedemizin kanının döküldüğü topraklarda 4258 liraya çalışıp ağır vergiler altında ezilen sen ben varken, ÖTV’siz araç almış yabancı ev sahibine kendi öz yurdunda kiracı olmak sana koymuyor mu hocam?

Bir önceki başlıkta evden çıkarsam kiram 2X olur dedin. Ensar/Muhacir derken bu zihniyet bizi kendi topraklarımızda Filistinv2 haline getirdi. Bir ev kirası bile bu milleti 50 farkli dusunceye daldiriyor. Bu zihniyet yuzunden artık kendi oz yurdumuzda barinamiyoruz.

18’ine geldiğinde seni askere çağıran devlet; sen işsiz kal diye yerine kaçak işçi (din kardeşi) ithal ediyor.

18’ine geldiğinde seni askere çağıran devlet; seni kendi yurdunda bedeviye kiracı ediyor.

Bir ev sahibi olmak bile zor; ne için? Din kardeslerimiz $250,000’a 3 yıl gayrimenkul tutmak sartiyla vatandaslik sahibi olsun diye.. Tam olarak 0 TL karsiliginda TC vatandasligi satiliyor.

Biz bu dinin unutulmuş çocuklarıyız abi. Harbi gözlerinde en ufak değerimiz yok.

Hep senden insan olmani isteyecekler ama ihtiyacin oldugunda sana hiç insanlik gostermeyecekler..

O insanlik ihtiyacimiz oldugunda sana, bana hiç uğramayacak wolwo.

Bu da konuya son mesajimdi.
wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
April 02, 2022, 06:23:22 PM

Dini özelde İslam dinini ayrı bir yerde konumlandırmak ve onu kendi gerçekleriyle-doğrularıyla kabul etmek gerekir. Somutlaştırmak gerekirse Kabe'ye doğudan batıdan güneyden kuzeyden gidebilirsiniz, giderken farklı yolları, ahlaki açıdan farklı tercihleri seçebilir, farklı araçları kullanabilirsiniz ancak Kabe hep orada. Yolculuğa çıkanlarla yolculuk yapılan mekanı ayırd etmek gerekir. Yolculuk yapanın günahını Kabe'ye yıkmak ya da bazı yolcuların günahlarını tüm yolculara yüklemek ne kadar doğru? Kaldı ki o yolculuğa çıkanlardan bazıları (örneğin işidçiler) farklı bir dünyanın dizayn ettiği yapmacık bir grup...Kabe var diyenle Kabe yoktur diyenler biribiryle atışmak zorunda değil en azından burada olduğu gibi yapay savaşlara hiç gerek yok.

Diyelim ki bu topraklardan İslam'ı sildiniz, kitleler yine tapacak birşeyler bulacak Marduk'a tapacak, öküze tapacak, illa ki bişeye tapacak. Ayrıca tezat gibi görünse de islam'dan bilinçli çıkan bir insan kolay kolay başka bir dine girmez, genelde ateist olur çünkü İslam tabiri caizse son sürüm Smiley O yüzden çatışmayı bırakıp güzelce birlikte yaşamanın yollarını arayalım derim naçizane...

Biraz imgesel bir anlatım oldu ama maksat anlaşılmıştır umarım. Ha ben dedim diye bu sözlü sataşmalar bitecek mi? sanmıyorum ama insanların bunun farkında olduğunun herkesçe bilinmesi gerekir diye düşündüm, bunu ifade ettim. thats's it

trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
April 03, 2022, 12:26:35 AM

müslümanların yoğun olarak yaşadığı orta doğu ülkeleri nasyonal sosyalist tahakkumların altında bulunmaktadır. bugün insanlar oralardan kaçıyorsa ve oralarda yaşamakta zorlanıyorsa, bunun birinci ve en önemli sebebi 100 yıldır kesintisiz olarak dayatılan "darbe ve asker" temelli bu s*l*k nazi kırması ideolojidir (başka sebebi yoktur demiyorum, alt sebepleri yoktur demiyorum). ara not: eğer biraz büyük resme bakmak ve gonpile toyrileri üretmek isterseniz orta doğu'da ve bizim ülkemizde yaşanan olaylar arasında birtakım tarihsel paralellikler kurmayı deneyebilirsiniz. mesela, esad hanedanı suriye'ye ne zaman çökmüş, tam o tarihlerde bizim ülkemizde neler yaşanmış, yine aynı/yakın tarihlerde mısır'da ve ırak'ta ya da çevre coğrafyalarda neler yaşanmış vs. diye biraz düşünmeyi deneyebilirsiniz; emin olun bunu yapmak çok zor olmaz.

eğer amacınız ölüleri yarıştırmak ve kesilen kafaları saymak olursa (ki ben böyle bir talihsizlik yapmazdım), faşistlerin ikinci dünya savaşında, sosyalist/komünistlerin 1000 çiçek açtıran devrimlerinde öldürdükleri 100'er milyon adet insana bakabilirsiniz (toplam 200 milyon). değil 1500 yıllık islam tarihi, dinler tarihinin toplamında bile bu kadar insan öldürülmemiştir, bu kadar kafa kesilmemiştir.

50-100 sene öncesinden bahsederek çok mu geriye gittik; o zaman günümüze gelelim: bugün hala avrupa'da türk göçmenlerin işyerleri -içinde insanlar varken- faşistlerce kundaklanıyorken, bugün çin komünist rejimi tarafından uygur türklerine sistematik olarak kültürel baskılar uygulanıp etnik ve dini açıdan soykırım yapılıyorken; müslümanlar orta doğu'da kendi nasyonal sosyalist otoritelerinin kimyasal silah kullandığı devlet terörüne maruz kalıyor. bu perspektifte, sizin olayları değerlendirme metodunuza göre, "gerçekten ezilen ve ezen kim, gerçekten vahşi olan kim" merak ediyorum...

gelelim türk s*lunun %99'unun tek satırını bile okumadığı, bir önceki cümlesinin ve bir sonraki cümlesinin ne olduğunu bile bilmediği ama her fırsatta "afyon ve din" kelimelerini bir araya getirmekten memnuniyet duyduğu marx'a...

marx denilen adamın savaşı dinler ve inançlar değildir, doğrudan doğruya sınıf çatışmasıdır. türk s*lunun din düşmanlığı, daha doğrusu doğrudan islam düşmanlığı dünyadan kopuk olarak sadece bu topraklara özgü bir saçmalıktır. marx'ın mücadelesi kapitalizme karşıdır, din ile hayatı boyunca neredeyse hiç uğraşmamıştır (gençlik yılları hariç neredeyse sıfır), ama türk s*lunun büyük çoğunluğu tam bir kapitalisttir ve tek düşmanı -maalesef- dindir. cherry picking yaparak, cımbızlama metotlarını kullanarak önemliymiş gibi görünen şahsiyetlerin çöp olmuş sözleriyle, başka topluluklar üzerinde ucuz söylemlerle bakış açıları oluştururlar; maalesef böyle... şunu da eklemek gerekiyor: türk s*lunun bir parçası olarak, kendinizi din düşmanı olarak görmüyor olsanız bile çevrenizde bulunduğunuz kısır döngünün zihninize ektiği tohumlar her fırsatta "afyon ve din" kelimelerini yan yana getirmenizi sağlıyorsa, sizin kendinizi ne olarak hissettiğinizin çok fazla bir önemi yoktur.

ayrıca daha acı verici bir şey var ki, bu beni de çok üzüyor, türk s*lunun bir kısmı kurucu önderlerimizi dilinden düşürmez ama o kadar cahillerdir ki, facebook'ta gördükleri yalan yanlış sözleri gerçek sanıp ulu orta yerde göğüslerini gere gere karşılaştırma yaparak atalarımızın sözü diye paylaşırlar. hatta o kadar ileriye gidenleri vardır ki, facebook'tan beslenen düz bir ambele olduğu halde başkaları için gerçeği görme ve kabullenme çağrısında bile bulunurlar. :) asil milletimizi zehirlediği için allah facebook'un belasını versin. :)

yazdıklarım kimseye cevap babında değildir, biraz düşünebilenler için ciddi manada hakikattir ve aydınlatıcı sözlerdir. ayrıca, yolcusu olanlara acheron bataklığındaki katranlı pislik suda nefes alabilmeleri için bol şans dilerim; cidden o yolun yolcuları için şanstan başka yardımcı yok. :)

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1077

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
April 11, 2022, 10:02:36 PM

Din ve politikanın bu kadar forum ve genel olarak hayatlarımız da etkili olmasının sebebi ve bu kadar konuşmamızın sebebi maalesef hayatlarımızı çok fazla etkiliyor bu ikili. Hatta o kadar etkiliyor ki bize alacak nefes bırakmıyor. Sonuçta halk olarak yarı aç yarı tok yaşayıp din ile uyutulan insanların hayatlarımıza fazla fazla müdahale etmesinden dolayı genç bir çocuklar bile siyaset ve din alimi oldular.

wolwoo (OP)
Legendary
*

View Profile
April 12, 2022, 12:46:49 AM

Din ve politikanın bu kadar forum ve genel olarak hayatlarımız da etkili olmasının sebebi ve bu kadar konuşmamızın sebebi maalesef hayatlarımızı çok fazla etkiliyor bu ikili. Hatta o kadar etkiliyor ki bize alacak nefes bırakmıyor. Sonuçta halk olarak yarı aç yarı tok yaşayıp din ile uyutulan insanların hayatlarımıza fazla fazla müdahale etmesinden dolayı genç bir çocuklar bile siyaset ve din alimi oldular.

ben de onu diyorum kimmse kimseye karışmasın, inananlara da inanmayanlara da özgürlük tanınsın

bi de bunlar siyah ve beyaz değil, genelde hepimiz gri bölgede yaşıyoruz. kimi alkol alıyor kimi namaz kılmıyor oruç tutmuyor kimi faizli kredi çekiyor Wink bize ne yau kim napiyse yapsın, bunlar bireysel tercihler.....

Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
April 12, 2022, 06:03:15 AM

Bizim ülkede maalesef genel olarak toplu halde farklılıklara anlayış çok zayıf olduğundan herkes tehdit altında hissederek saldırganlaşıyor. Mesela geçenlerde tarikat bile polisle çatıştı sebebi de dışlanmalarıymış yani öyle gösterdiler. Ne yazık ki Türkiye bu konuda sıkıntılı bir ülke. Ben 50 seneye ancak bu sorunların çözülebileceğini düşünüyorum. Bakalım haklı mı çıkacağım.
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1077

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
April 12, 2022, 07:04:02 AM

ben de onu diyorum kimmse kimseye karışmasın, inananlara da inanmayanlara da özgürlük tanınsın

bi de bunlar siyah ve beyaz değil, genelde hepimiz gri bölgede yaşıyoruz. kimi alkol alıyor kimi namaz kılmıyor oruç tutmuyor kimi faizli kredi çekiyor Wink bize ne yau kim napiyse yapsın, bunlar bireysel tercihler.....

Hocam kesinlikle haklısınız kimse kimseye karışmamali. Zaten demokrasinin en temel işlevlerinden biridir. Ama bizim ülkemizde demokrasinin ağır yara alması ile beraber güçlü bir kesimin kendinden zayıf olan kesimin hayatına ve her türlü haklarına karıştığı bir toplum olduk.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: