Bitcoin Forum
May 02, 2024, 02:27:04 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kod bilgisi olmadan Telegram botu hazırlama  (Read 41 times)
velbet (OP)
Member
**

Activity: 447
Merit: 88

View Profile
April 11, 2022, 10:55:47 AM
Last edit: April 14, 2022, 09:52:50 AM by velbet
Merited by meser# (1)

Gönlümden geldi size bu konuda bir taktik göstereyim dedim.

IFTTT diye bir uygulamamız var. Bu uygulamayla kendimize bir Telegram botu yapabiliriz. Üstelik para ödememize ve kod bilmemize de gerek yok.
Uygulamayı istersen mobil cihazlara, isterseniz tarayıcı üzerinden kullanabilirsiniz. Üstelik uygulamanın nimetleri sadece TG botuyla da sınırlı değil. Kendinize ait bir çok özelleştirme yapabilirsiniz.
Örneğin gelen SMS'leri mail adresinize otomatik olarak yedekleyebilirsiniz. Gelen aramaları Google sheets ile tabloya dökebilir, konum servislerini kullanarak cihazda görevler tetikleyebilir, belirli bir uygulamadan gelen bildirimle bir dizi işlemi tetikleyebilirsiniz.

If This Then That ya da bilinen adı ile IFTTT, IFTTT Inc. tarafından geliştirilmiş bir web tabanlı otomasyon uygulamasıdır. Kullanıcılarının Gmail, Spotify, Facebook, Telegram, Instagram veya Pinterest[1] gibi platformlarda meydana gelen değişiklikler üzerine senaryolar kurmasını sağlar ve bu senaryolar, uygulama içinde applet olarak adlandırılır.

Resmî sitesi   https://ifttt.com/home

Appletler, örneğin Instagram veya Facebook üzerinde beğendiğiniz bir fotoğrafın Dropbox'a kaydedilmesini sağlayabilir.

Kaynak : Vikipedia

Ben bugün size çok kısa şekilde TG üzerinden haber botu yapmayı göstereceğim.

1- Öncelikle TG üzerinden haber botumuzu nasıl kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor. Ben bir grup kurdum ve botu onun içine ekledim. İsterseniz bot direkt özel mesaj yoluyla da bilgi verebilir ama grup olayı benim daha çok işime geliyor çünkü arkadaşlarımı da gruba alıp toplu bir şekilde bilgilendirme sağlayabiliyorum.

2 - Sonrasında IFTTT.com sitesine giriyoruz ve üyelik oluşturuyoruz. Ücretsiz üyelikle 5 farklı "Applet" oluşturabiliyoruz.

3 - Üyelik oluşturduktan sonra sağ üst köşedeki "Create" butonuna tıklıyoruz ve ilk Applet'imizi oluşturmaya başlıyoruz.

4- "If This" dediğimiz kısımdaki "Add" kısmını seçiyoruz ve servislerden RSS Feed'i seçiyoruz. Bu arada bize 2 farklı seçenek sunuyor. "New Feed Item with Matches" seçeneği vereceğimiz anahtar kelimeye göre gelen bildirimleri eliyor. Sadece anahtar kelimenizi içeren içerekleri sizinle paylaşıyor. Ben "New Feed Item" yazanı seçip devam ediyorum ve "Feed URL" kısmını dolduruyorum. Genelde her haber sitesinin RSS desteği bulunur. Site içerisinde bulabilirsiniz. Eğer bulamıyorsanız sayfanın sonunda Feed diye eklemeniz halinde o sayfa açılır. Ben Cointelegraph için https://cointelegraph.com/feed linkini alıyorum ve buraya yapıştırıyorum. Create Trigger ile devam ediyorum.

5- "Then That" kısmından adımlarıma devam ediyorum. Add diyorum ve çıkan ekrandan Telegram'ı seçiyorum. "Send Message" diyorum.

İlk kısım TG hesabımızı gösteriyor. İkinci kısımda bildirimin hangi kanaldan yapılacağını seçiyoruz. Ben bağladığım grubu seçiyorum ama isteyen Private Chat seçeneğinde kalabilir. Message Text dediği kısım ise mesajımızın içeriğini belirtiyor. Ben genelde "Feed Title" ve "Entry URL" yazan kısımları bırakıyorum ve "Include web page preview" kısmını "Enable" yapıyorum. Zaten TG linkin içeriğini otomatik olarak gösteriyor. Sonrasında "Creating Action" diyoruz ve devam ediyoruz. "Continue ve Finish" dedikten sonrasında artık Applet'imiz hazır.

Bundan sonrasında bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. İsterseniz farklı haber kaynakları ya da Twitter adresleri için aynı şekilde botu tetikleyebilirsiniz. İçerikleri tek bir yerde toplayabilirsiniz.

Umarım içerik faydalı olmuştur arkadaşlar. Aklınıza takılan soruları lütfen sormaktan çekinmeyin.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: