Bitcoin Forum
May 02, 2024, 11:11:45 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Enflasyonun Tüketim çılgınlığını körüklemesi  (Read 417 times)
mhanbostanci (OP)
Legendary
*

Activity: 3136
Merit: 1516

View Profile WWW
June 11, 2022, 08:14:03 PM

Son zamanlarda gözlemlediğim bir durum var;
İnsanlar cebindeki parasını bir şeye harcamak veya bir şeye bağlamak zorunda hissediyor.
Enflasyon karşısında erimemesi için çok da ihtiyaçları olmayan şeyleri bile alacak seviyede bir "Eldeki parayi tüketme" modası var.
Parası olan emlak, arsa, altın, döviz alıyor. Daha az parası olanlarda da inanılmaz bir tüketim çılgınlığı başladı.
Millet aylık 1000 TL taksitle 24 ay kredi ile telefon televizyon alıyor deli gibi.
Neticede doğru da yapıyorlar maalesef. Geçen hafta 24k TL ye aldığı telefon, bu hafta zamlandı 36k TL oldu.
Adam seviniyor. 10k TL kardayım diye.  Grin
"Lan oğlum, iphone senin neyine? 4k TL ye bir android alıp geçeydin ya. CEO musun? yutubır mısın fenomen misin? 24 ay ödeyeceksin..." diyorum.
Cevap hazır: abi 1000TL seneye bu zaman acıtmayacak bir rakam olacak diyor.

Sizde bu durumda mısınız?
1714648305
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714648305
Reply with quote  #2

1714648305
Report to moderator
1714648305
Hero Member
*

Ignore
1714648305
Reply with quote  #2

1714648305
Report to moderator
Even if you use Bitcoin through Tor, the way transactions are handled by the network makes anonymity difficult to achieve. Do not expect your transactions to be anonymous unless you really know what you're doing.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714648305
Hero Member
*

Ignore
1714648305
Reply with quote  #2

1714648305
Report to moderator
SVirusu
Jr. Member
*

Activity: 84
Merit: 5

View Profile
June 11, 2022, 08:26:36 PM

2020 marttan 2021 aralığa kadar evet ne lazımsa aldım şuan aldıgım ne varsa 3 kat artmış borcum ise çok az ama şuan hiçbir şey almayacagim mesela robot süpürge almayacağım klima alacaktım vazgeçtim peki nemi yapıyorum altın ve nakit biriktirme modundayım.
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
June 11, 2022, 10:32:17 PM

Sadece almaya çalışmıyorum, Türk Lirası cinsinden borçlanabildiğim kadar borçlanarak bir şeyler almaya çalışıyorum. Arkadaşınızın yaptığı en doğrusu. Hayatım boyunca her şeyi peşin aldım, borçsuz yaşamayı tercih ettim ve geriye dönüp baktığımda kenara stokladığım altının bile alım gücü özellikle vergisi artan ürünler bazında ciddi oranda değerini kaybetmiş. %20 faiz ödeyecek, enflasyon +%150 ve kısa sürede düzelebilme ihtimali yok. İstatistik kurumunun açıkladığı yanlış enflasyon oranıyla bile çok kar edecek. Türk lirası borçlanarak gelecekte kazanacağı paranın değerini korumuş oluyor.

Muhtemelen aldığı telefonun fiyatı seneye 2-3 katı olacak. Kullanılmış haliyle satsa bile ciddi oranda kar edecek, gelecekteki parasının değerini korumuş olacak. Alım gücü o kadar hızlı düşüyor ki insanlar kurtarabilecekleri kadar paralarını kurtarmak için borçlanmak zorunda hissediyor.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
June 11, 2022, 11:00:39 PM

Bu aralar internette çok sık 10-100K TL birikmişi olup da yatirim tavsiyesi arayan insanlara git tatile çık, gez, harca diyen insan olduğunu görüyorum. Neymiş para değer kaybedecekmiş, hemen harcanmalıymış, bir şeyler alınmalıymış vs.

Bi kere ben bu ekonomide işsiz kalsa ~36 ay geçinecek kadar parası olmayan adama yatırım tavsiyesi vermem. Borç iyidir de diyemem çünkü borç sadece bilene iyidir kardeşim. Adamın cebinde parasi yok, koştur koştur yeni cep telefonu alıyor. Olm sen manyak mısın? Sana enflasyonda borçlanmak iyidir dedik de, işsiz kalma ihtimalini dusundun mu hiç? Bu ülke kimleri harcadı, sen kimsin? Hemen 6-36 aylık acil durum fonu oluşturacaksin. Bu fon bankada degil, yeşilde veya sarıda fiziki olarak muhafaza edilecek. Sanalda acil durum fonu falan olmaz.

Bu fonun varsa evet şimdi borçlanabilirsin ama borçlanmanin da bi kurali var. Sadece ve sadece “değerini muhafaza edebilecek varliklar” icin borclanacaksin guzel kardesim. Bu altin olur, emlak olur ya da ihtiyacin olan bir telefon, laptop olur. Ne bileyim; evinde koltuk takimin yoktur alman gerekiyodur falan filan bunlari alabilirsin ama yok öyle her sene son model ivir zivira para vermek.
Silence Scream
Hero Member

Activity: 896
Merit: 879

View Profile
June 12, 2022, 01:44:30 AM

Dolar-TL ile BİST100 karşılaştırmasına bakarsak 2021 yılından itibaren düzenli olarak artan bir dolar var. Bu doların düzenli artışı hayatı düzenli olarak pahalandırıyordu. Buna sebep ise faiz neden enflasyon sonuç mantığıyla faizin indirilip, enflasyonun buna paralel olarak artması gösteriliyordu. Bu faiz indirmede olan inat başka hiç bir yerde gösterilmedi. Ülke ekonomisinin düzeltilmesi için bu kadar çaba gösterilseydi bugün çok farklı şeylerden konuşuyor olurduk. Türkiye’de artık bir ürünü almak istiyorsanız hemen hareket geçmelisiniz. Bu ister ev olur ister araba veya gücü yetene 24 ay taksitle telefon… Telefon alan bile yatırım amaçlı hareket ediyor. Doların bu kadar arttığı bir ortamda alınabilecek tüm kalemlere de art arda zamlar yansıyor.

Açıklanan “şeffaf olmayan” verilere göre ise Mart ayındaki enflasyon dünyadaki en büyük çıkan ikinci enflasyon. İlki ise bir çok insanın adını bile söyleyemediği Zimbabve, üçüncü sırada battı dediğimiz İran bile bizden çok daha iyi konumda yer alıyor. Enflasyon=alım gücünün zayıflaması olduğu için insanlar bu hareketler ile kendini korumaya alıyor onları çok iyi anlıyorum.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
totti67
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 298

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
June 12, 2022, 06:38:49 AM
Merited by velbet (1)

Fiyat artislarindaki istikrar! O hale geldi ki, artık herhangi bir ürünün fiyatına bir süre zam gelmediğinde ulan bir sıkıntı mı var diyecek duruma düştük resmen 😭😭😭

Şaka bir yana bana kalırsa en temel gereksinimlerden lükse kadar gerrksizce veya fazladan alınan her ne varsa, daha sonra aynı paraya bulamama veya zamlı da olsa bulamama psikolojisinin sonucu. Bu psikolojiyi şu ara yetkililer bilerek veya bilmeyerek hep canlı tutuyor ki para akışı devam etsin. Adam 5 kilo şeker almış, 5 daha alma peşinde, 3 er 5 er yağ alanlar vs. Diye örnekleri çoğaltmak mümkün. İşte bu tetikleyici unsur ülke gerçeklerinin ufak bir özeti aslında...

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
█████████████████████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"

▬▬▬▬▬

Hero -
SUPERSAIAN
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1244

View Profile
June 12, 2022, 11:33:24 AM

Bir yandan katılıyorum enflasyon insanlarda tüketimi ciddi anlamda körüklüyor. İnsanlar ürünlerin fiyatı artacağını için her türlü paralarını bitirmeye üstüne borç yapmaya calışıyorlar. Bu neden gerekli gereksiz bir sürü harcama yapıyorlar etrafımda çok şahit oldum bu tüketimlere yarın öbür gün aynı şekilde geliriniz olacağına nasıl garanti veriyorsunuz da bütün paranızla harcama yapıyorsunuz. Bu gibi durumlarda bence en iyisi harcamaları kısıtlamak ve tasarruf yapmak olmalıdır.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
jorgesalcedo
Member
**

Activity: 728
Merit: 10

Trphy.io

View Profile
June 12, 2022, 12:57:08 PM

Tüketim çılgınlığı sadece insani ihtiyaçlar ya da yatırım amaçlı olmuyor. Baktığınız zaman ekonominin kötü gidişine rağmen insanlar hala günlük yaşamaya devam ediyorlar, olası zor ekonomik koşullara bir hazırlık görmüyorum ben insanlarda. Yasın evreleri vardır inkar, öfke diye devam eder bence toplum hala inkar evresinde. Daha öfkeye bile geçmedik cepten yemeye devam ediyoruz bir yerde gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalacağız..

LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1508

View Profile
June 12, 2022, 10:31:54 PM

Doların 7 liralardan başlayan rallisini gördüğümden beri TL hiçbir varlık tutmamaya çalışıyor ve elime geçeni ya dolar ve kripto para olarak yatırıma ya da tüketime yönlendiriyorum. Şu ana kadar aldığım hiçbir şeyden pişman olmadım. Aldığınız herhangi bir şey fiyatı yükseldiği için enflasyona karşı sizi koruyor. Yatırım yapamıyorsanız bile parayı bir şeylere harcayın, şu devirde TL tutmak en büyük salaklıktır. Bu hızla para basmaya devam ettikleri sürece daha çok enflasyon görürüz.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
püsür
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 674

View Profile
June 13, 2022, 04:05:43 PM

Herkesin alım gücü düşmüşken gelire göre harcama yapmak mantıklı oluyor ancak ilk posttaki iphone örneği gibi satın almalar tabi ki büyük hata. Nasıl olsa hemen zam gelecek diye yanlış şeyler alan çok kişi gördüm. Gerçekten ihtiyaç olan bir şey vardır, o alınır ve bunu yapmak çok mantıklı. Ancak bu enflasyon durumu tüketim çılgınlığını gerçekten körükledi. Adam kirasını zor ödediğinden falan bahsediyor ama gidip akıllı saat alıyor. Akıllı saatin elzem bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şimdi olmasa bile yakında kiralar belki x2 x3 yapacakken lüks harcama yapması bu kişinin açıkça manyaklıktır. Ama sadece gerçekten ihtiyaç olunan bir şey alınır ya da stok yapılabilecek ürünler stok yapılır, bu mantıklıdır tabi.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
█████████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
jakdanyel
Sr. Member

Activity: 1624
Merit: 304

kycfree

View Profile
June 13, 2022, 05:42:53 PM

Açıkçası psikolojik olarak çoğu kişi böyle düşünmeye başlamıştır kesinlikle ve ben de onlardan birisiyim. Çünkü şu anki şartlar öyle ki yani her alacağın ya da almayı düşündüğün şeyi ertelediğinde kısa süre içerisinde zamlanıyor ve içinde kalıyor. En azından şimdilik artık böyle bir devirde yaşıyoruz diyebiliriz herhalde. Özellikle teknolojik aletlerin fiyatları kısa sürede o kadar fazla katlanıyor ki hızına yetişemiyorsun. O yüzden alacak gücü olanın taksit ya da nakit nasıl alıyorsa zamanında o ürünü vs. alması bence en iyisi.

▄▄███████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
███████████▀▌▄▀██████████
███████▄▄███████▄▄███████
██████▄███▀▀██▀██████████
█████████▌█████████▌█████
█████████▌█████████▌█████
██████████▄███▄███▀██████
████████████████▀▀███████
███████████▀▀▀███████████
▀█████▀▀████████████████▀
▀▀███████████████████▀▀
Peach
BTC bitcoin
Buy and Sell
Bitcoin P2P
.
.
▄▄███████▄▄
▄████████
██████▄
▄██
█████████████████▄
▄███████
██████████████▄
███████████████████████
████████████████████████
▀███████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀██████████████████▀
▀███████████████▀
▀▀███████▀▀

▀▀▀▀███▀▀▀▀
Available in
EUROPE | AFRICA
LATIN AMERICA
▄▀▀▀

▀▄▄▄

███████▄█
███████▀
██▄▄▄▄▄░▄▄▄▄▄
████████████▀
▐███████████▌
▐███████████▌
████████████▄
██████████████
███▀███▀▀███▀
.
Download on the
App Store
▀▀▀▄

▄▄▄▀
▄▀▀▀

▀▄▄▄

▄██▄
██████▄
█████████▄
████████████▄
███████████████
████████████▀
█████████▀
██████▀
▀██▀
.
GET IT ON
Google Play
▀▀▀▄

▄▄▄▀
Red Pie
Sr. Member

Activity: 714
Merit: 335

View Profile
June 13, 2022, 06:45:35 PM

Bugün ne alırsak alalım daha sonra almak istediğimizden daha ucuz olacağını bildiğimiz için bence bu alışveriş çılgınlığı oluyor. Bir yerde doyuma ulaşınca alışveriş sektörü de azalacak ve bugün şu fiyatlardan almadığımız ürünleri almak hayal olacak. bir telefonun bile fiyatı neredeyse 50 bin birim olacak enflasyonun sonucu ortada. neymiş efendim faiz neden enflasyon sonuç değilmiş. faiz düşse de enflasyon artabiliyormuş
totti67
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 298

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
June 14, 2022, 06:13:01 PM

Bugün ne alırsak alalım daha sonra almak istediğimizden daha ucuz olacağını bildiğimiz için bence bu alışveriş çılgınlığı oluyor. Bir yerde doyuma ulaşınca alışveriş sektörü de azalacak ve bugün şu fiyatlardan almadığımız ürünleri almak hayal olacak. bir telefonun bile fiyatı neredeyse 50 bin birim olacak enflasyonun sonucu ortada. neymiş efendim faiz neden enflasyon sonuç değilmiş. faiz düşse de enflasyon artabiliyormuş

Bu konudaki fikrim hep aynı hocam, piyasayı canlı tutabilmek için ürünün olduğundan daha az kaldığı inancını yerleştirirsen, insanlar 1 lazım olanı 3 almaya çalışır, stok mantığı devreye girer, böylelikle cebinde olanın yanında kartlar ile de harcama alır başını gider, para döngüsü hiçbir şey olmamis gibi devam eder.
Para basarak şimdilik birşeylerin halloldugunu sanıyorlar va ne gariptir ki halkta da bu durumu anlayamayan kesim ne yazık ki hala kalabalık. Mukayese yeteneğini kaybetmiş insan sayısı çok fazla. Ve daha kötüsü durumu anlatmaya çalıştığımızda ne vatan hainligimiz kalıyor, ne cahilligimiz, ne nankorlugumuz...

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"

▬▬▬▬▬

Hero -
illetyus
Sr. Member

Activity: 1148
Merit: 367

View Profile
June 14, 2022, 08:47:00 PM

Küçük miktar ihtiyaç kredisi çektim. Kazandığım para ile yatırım yaparken ihtiyaçlarım içinse krediyi kullanıyorum şimdilik. Kredinin ilk 6 ayını da USD olarak kenara harici olarak ayırdım.
Retro Harmony
Copper Member
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 269

View Profile
June 14, 2022, 08:56:36 PM

Küçük miktar ihtiyaç kredisi çektim. Kazandığım para ile yatırım yaparken ihtiyaçlarım içinse krediyi kullanıyorum şimdilik. Kredinin ilk 6 ayını da USD olarak kenara harici olarak ayırdım.

En mantıklı yöntemi kullanmışsınız hocam. Eğer maaşınız çektiğiniz krediyi fazlasıyla karşılıyorsa maaştan yatırım yapıp, çekilen kredi ile günlük ihtiyaçları karşılamak en mantıklısı. Usd olarak kenara parayı ayırmanız da akıllıca bir hamle olmuş. Krediden çektiğin paranın senelik ödemesi yaklaşık yüzde 25-26 iken enflasyon yüzde 75 civarı çıkmıştı yani siz enflasyonlu para düzeninde çekip ihtiyaçlara ayırdığınız para ile kâra geçersiniz.
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1289

View Profile
June 15, 2022, 08:07:10 AM

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5402102.new#new:~:text=%C2%A0%C2%A0%2BMerit-,%231,-Bu%20konuda%20defalarca
Bu konudaki paranın basım hızını ve artan arzı görünce insanların en hızlı şekilde ihtiyaçlarını tamamlamasını doğru buluyorum seneye tl olarak daha pahallı olacak.
Anlıyorum borçlular ama bu gidişle bir bebek bezini çoluk çocuğuna alamayacaklar.

270 binliram yok diye almadığım araç 740 binlira.
270 bini bulamıyorken 740 bini nasıl bulacağım?

Mesele aslında tüketim çılgınlığının körüklenmesi değil asıl mesele ihtiyacını alamaması veya hiç bir zaman cidden alamayacak olması.

Kripto yolculuğuna başladığım dönemler eksi mesajlarımdan görüldüğü üzere borç batağındaydım eth nin fiyatlanacağını bildiğim halde 100 doları 1 eth ye ayıracak param yoktu göz göre göre kaçırdım. 100 dolara eth alamayan 100 dolar üstü eth nasıl alsın.  Sağolsun  forumdaki @Lachrymose sayesinde çözüm açıldı birkaç mesajı ufkumu açtı neye bakacağımı anladım geç oldu ama olsun.  ufak paralarla kendimi toparlayacak noktaya geldim.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Phoenix Anka
Hero Member

Activity: 1022
Merit: 619

View Profile
June 15, 2022, 11:02:33 AM

Hayat gittikçe pahalandı biliyoruz bunda sebeplerden birisi ise artan TL arzı. Dolaşımdaki paran ne kadar çoksa o kadar az değerlidir. Üstelik lanet coğrafyamızın her yerindeki pisliklerin ülkenin içine girdiğini ve bizden daha çok sosyal yardım gıda gibi şeylerden faydalandığını görünce insanın burnundan soluyası geliyor. Bu insanları ne yapmalı, ne etmeli ülkeden göndermeli. Enflasyonun sebeplerinden birisi de bu göçmen denilen kişilerdir iddia ediyorum.

.
▄██████████████
███████████████
███████████████
█████████████▀░
███████████▀▄░█
██████████░███░
███████▀▀░▀▀█▀▀
█████▀░░░░░░░▀▄
█████░░░░░░░░░█
█████▄░░░░░░░▄▀
███████▄▄▄▄▄███
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
████████████▀██
█████████▀▀░░░▀
████████░░░░░░░
██████░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
█████░░░░░░░░░░
██████▄░░░░▄▄▄░
█████████▀▀░░░▀
████████▄▄▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄██████████████
███████████████
██████████▀▀▀▀▀
███████▀░▀█▄░░░
██████░░░░░█▄░▄
█████░░▄▄▄▄▄██▀
█████▀▀▀░░░░▄█▄
█████░░░▄▄█▀▀░█
██████▄█▀▀░░░░▀
███████▄▄░░░░░░
██████████▄▄▄▄▄
███████████████
▀██████████████
▄████████████████████████▄
█████████████░████████████
████████████▀▄████████████
█████▀▀░░░░░░░░░░░░▀▀█████
████▀░░░░░░░░░░░░░░░░▀████
████░░░██░██░░░░█░░░░░████
████░░░▄▄▀▄▄░░▀▀▄▀▀░░░████
████▄░░▀▀░▀▀░░░░▀░░░░▄████
█████▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄█████
▀████████████████████████▀
.
hero1111
Hero Member

Activity: 1582
Merit: 520

View Profile
June 15, 2022, 09:20:15 PM

Abi şimdi 3 ay önce 60 tl aldığım peynir olmuş 130 tl şimdi gidiyorsun markete eski ürünlerden bir peynir görüyorsun skt 2 ay var ve fiyatlanmamış ne yaparsın gidersin 2 yada ne kadar peynir tüketeceksin ona bakarsın sonra o kadar alırsın  bu olaylar zam korkusu insanı tüketime yönlendiriyor ve bu üretim tüketim bandındaki arz talebi ne yazık ki bozuyor bu da doğal olarak fiyatlanmayı getiriyor ama bizde fiyatlanmanın bu kadar olmasının esas sebebi dolar ve dolarla beraber lojistik fiyatları ve elektirik (üretim maliyet giderlerinin eklenmesi) şeklinde katmerli oluyor . Tek kurtuluş dolarla kazanmak:)
Spack17
Sr. Member

Activity: 1610
Merit: 271

View Profile
June 17, 2022, 11:50:31 PM

Evet kardayım diye sevinenler oluyor ama kimse karda değil maalesef. Öyle yapanlar ekonomi karşısında parasını korumuş oluyor sadece. Ama aldığı maaşı kenara koyup beklemektense bir şeyler almak daha mantıklı hale gelmiş oldu. Kenarda Türk Lirası tutmayıp da ne alırsam alayım diye yola çıkanlar çok fazla olduğu için de inanılmaz bir alışveriş çılgınlığı ortaya çıkmış oldu.
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 960

View Profile
June 18, 2022, 12:23:15 PM

Abi şimdi 3 ay önce 60 tl aldığım peynir olmuş 130 tl şimdi gidiyorsun markete eski ürünlerden bir peynir görüyorsun skt 2 ay var ve fiyatlanmamış ne yaparsın gidersin 2 yada ne kadar peynir tüketeceksin ona bakarsın sonra o kadar alırsın  bu olaylar zam korkusu insanı tüketime yönlendiriyor ve bu üretim tüketim bandındaki arz talebi ne yazık ki bozuyor bu da doğal olarak fiyatlanmayı getiriyor ama bizde fiyatlanmanın bu kadar olmasının esas sebebi dolar ve dolarla beraber lojistik fiyatları ve elektirik (üretim maliyet giderlerinin eklenmesi) şeklinde katmerli oluyor . Tek kurtuluş dolarla kazanmak:)

Türkiye’de $ ile maaş alan kitle çok az.Maaşını $ olarak alanlar genellikle üst düzey yöneticiler -her şirkette 1 veya iki elin parmakları kadar olan bölge yöneticileri vs.- veya profesyonel üst lig sporcuları.Onun haricinde $ ile maaş alan varsa zaten ülkenin durumu onu çok etkilemeyecek.Bizim ve ülkemizin %99.5’unu ilgilendiren TL ile maaş alan kişilerin ise hayatları gittikçe azalıyor.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████