Bitcoin Forum
June 23, 2024, 12:49:41 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Dikkat sahte UniswapLP token  (Read 134 times)
Bthd (OP)
Legendary
*

Activity: 2282
Merit: 2585

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
July 11, 2022, 06:33:16 PM
Merited by hasgeryar (2)

Daha önce ucuz oldukları için başka zincirlerde sıklıkla gördüğümüz bir dolandırıcılık yöntemi transfer ücretleri ucuzlayınca ethereum zincirine de sıçradı. Diğer zincirleri de kullanan arkadaşlar aşina olabilir ancak sadece ethereum kullananların (çok eksi kullanıcılar hariç) aşina olmadıkları bir yöntem olduğu için uyarmak istedim. Daha önceden uniswap airdrop almış veya uniswapta likidite eklemiş kullanıcılara gönderiyor. Adet olarak da uniswaptakiyle aynı sayı (400) seçilmiş ki kullanıcılar UNI token geldiğini düşünüp işlem başlatsın. İşlem gerçekleştirdiğinizde cüzdanınız boşaltılıyor, uzak durun.

Disperse örneği:

https://etherscan.io/tx/0x33c499f66f27002ebf72d51d99105889053e404dae265ccd3836d83252f188e3

Sahte token kontratı:

https://etherscan.io/token/0xcf39b7793512f03f2893c16459fd72e65d2ed00c

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
July 11, 2022, 07:45:34 PM

etherscan uyarıyı çakmış.

genelde insanlar bsc ağındaki dolandırıcılık olaylarından bahsedip "güvensiz ağ" diyorlardı. sadece buna bakarak konuşmak ne kadar doğru tartışılır.

transfer ücretleri ucuzlayınca

"işin sırrı olin'de, iki kere rafine" Grin Grin
MK-74
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1228

View Profile
July 11, 2022, 08:28:09 PM

Şu zamanda eski kullanıcıların böyle bir hataya düşeceğini sanmıyorum, düşmemeli de zaten. Yeni kullanıcılarda en azından bilmeleri gerekiyor, en kötü açar bakarsın coinmarketcap veya coingecko'dan kontrat adresini.
Dikkat etmekte fayda var yine de.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK   
          100%   MULTICHARGER   
zonefloor
Hero Member

Activity: 1876
Merit: 524

View Profile
July 11, 2022, 09:14:33 PM

Şu zamanda eski kullanıcıların böyle bir hataya düşeceğini sanmıyorum, düşmemeli de zaten. Yeni kullanıcılarda en azından bilmeleri gerekiyor, en kötü açar bakarsın coinmarketcap veya coingecko'dan kontrat adresini.

Size katılıyorum. Eski yatırımcılar normal zamanlarda da bu tarz tuzaklara düşmez. Hedef zaten piyasadaki yeni yatırımcıları bu dolandırıcılık ağına düşürmek. Bu tarz şeyleri mail Üzerinden de çok yapıyorlar. Hergün mailime metamask adı altında ypk şifre koymazsanız tüm varlıklarınızı kaybedeceksiniz diye mailler atıyorlar. Hatta birkaç borsa mail hesaplarıma Google veya Hotmail adı altında bu hesap yakında kapatılacaktır 48 saat içerisinde şifrenizi girip işlemi geri almazsanız silinecektir diye mailler geliyor. Allahtan spama düşüyorlar. Yoksa ben bile tereddüt edebilirim. Bu yüzden çok dikkat etmek lazım.
MK-74
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1228

View Profile
July 11, 2022, 10:28:46 PM

Bu tarz şeyleri mail Üzerinden de çok yapıyorlar. Hergün mailime metamask adı altında ypk şifre koymazsanız tüm varlıklarınızı kaybedeceksiniz diye mailler atıyorlar. Hatta birkaç borsa mail hesaplarıma Google veya Hotmail adı altında bu hesap yakında kapatılacaktır 48 saat içerisinde şifrenizi girip işlemi geri almazsanız silinecektir diye mailler geliyor. Allahtan spama düşüyorlar. Yoksa ben bile tereddüt edebilirim. Bu yüzden çok dikkat etmek lazım.

Aynı şekil günlük 2-3 mail alıyorum bende Trust Wallet, Coinbase ve Metamask'ı kullanıyor benim dolandırıcılar, onlardan gelen mailleri direk olarak siliyorum nerden buldularsa mailimi atıyolar hergün.
Çok dikkatli olmak lazım insanın boşluğuna gelir yanlışlıkla verir gider her şeyi valla.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK   
          100%   MULTICHARGER   
Bthd (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
July 11, 2022, 11:53:00 PM

Size katılıyorum. Eski yatırımcılar normal zamanlarda da bu tarz tuzaklara düşmez. Hedef zaten piyasadaki yeni yatırımcıları bu dolandırıcılık ağına düşürmek. Bu tarz şeyleri mail Üzerinden de çok yapıyorlar. Hergün mailime metamask adı altında ypk şifre koymazsanız tüm varlıklarınızı kaybedeceksiniz diye mailler atıyorlar. Hatta birkaç borsa mail hesaplarıma Google veya Hotmail adı altında bu hesap yakında kapatılacaktır 48 saat içerisinde şifrenizi girip işlemi geri almazsanız silinecektir diye mailler geliyor. Allahtan spama düşüyorlar. Yoksa ben bile tereddüt edebilirim. Bu yüzden çok dikkat etmek lazım.

Dolandırılmak sadece dolandırma yöntemini bilip bilmemekle alakalı değildir. O anki ruh haliniz bile sonucu etkiler, yanlış bir fare darbesi sebep olabilir. Çok iyi bildiğiniz bir yöntemle bile dolandırılabilirsiniz, her zaman farklı algılamanızı sağlayacak küçük detaylar yaratabilme olasılıkları var. Başlıkta açtığım konuyla ilgili olarak bugün bir kullanıcı +4000 ETH kayıp yaşadı. Bu kadar basit ve yaygın bir saldırıyı bilmeme olasılığı yok.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
gospodin
Legendary
*

Activity: 2352
Merit: 1476

alex

View Profile WWW
July 12, 2022, 08:12:00 AM

basireti bağlanmak derler ya hani işte o durum yaşanırsa insan istediği kadar bilgili olsun. mesela koca koca insanların dolandırıldığını haberlerde izliyoruz. bir kere basiretin bağlandıysa gidiyor. bir anlık dalgınlık da buna neden olabilir. bu yüzden bugüne kadar çarpılmamış olmanız ileride çarpılmayacağınız anlamına gelmez. uniswap olayında da ortada ciddi bir maddi kayıp var.
kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
July 12, 2022, 09:34:12 AM

genelde insanlar bsc ağındaki dolandırıcılık olaylarından bahsedip "güvensiz ağ" diyorlardı. sadece buna bakarak konuşmak ne kadar doğru tartışılır.

transfer ücretleri ucuzlayınca

"işin sırrı olin'de, iki kere rafine" Grin Grin

Hocam etherscanın bu uyarıyı koyması elbette güzel ama buna rağmen kaybeden olabilir mi? Buraya para gönderirken insanların bir kere daha düşünmesi lazım, inşallah Türk arkadaşlardan buraya para gönderip cüzdanını boşalttıran kimse olmamıştır, bthd hocama da haber için teşekkürler gerçekten oldukça önemli bir haberi burada paylaşmış, bir çok kişinin haberi bile olmamıştır,
hasgeryar
Full Member

Activity: 348
Merit: 119

View Profile
July 12, 2022, 10:03:13 AM

Dolandırılmak sadece dolandırma yöntemini bilip bilmemekle alakalı değildir. O anki ruh haliniz bile sonucu etkiler, yanlış bir fare darbesi sebep olabilir. Çok iyi bildiğiniz bir yöntemle bile dolandırılabilirsiniz, her zaman farklı algılamanızı sağlayacak küçük detaylar yaratabilme olasılıkları var. Başlıkta açtığım konuyla ilgili olarak bugün bir kullanıcı +4000 ETH kayıp yaşadı. Bu kadar basit ve yaygın bir saldırıyı bilmeme olasılığı yok.

Kmse ben dolandırılmam demesin.
O anki ruh halimizle , küçük bir dalgınlık ve hatayla her zaman dolandırılma olasılığımız var.
Kripto dolandırıcıları eski veya yeni yöntemlerle insanları mahvediyorlar.

CZ Uniswap V3 contractında sorun olduğunu zannedip tweet attı ama UNI takımıyla görüşmeden sonra durumun başka olduğu anlaşıldı.
Bu ara UNI küçük bir dump yedi ama sonra CZ'nin sorun yok demesiyle toparlandı.CZ'nin de FUD yaptığını görmüş olduk.  Grin

Kriptoda işlem yaparken 1 değil 3-4 kere kontrol etmenin önemini bir kez daha görmüş olduk.

Hırsız çaldığı 4295 ETH'yi BTC'ye dönüştürmüş.
https://etherscan.io/address/0x09b5027ef3a3b7332ee90321e558bad9c4447afa#internaltx
Silence Scream
Hero Member

Activity: 938
Merit: 922

View Profile
July 12, 2022, 12:44:29 PM

Şu dolandırıcı milletinden zeka inanın kimsede yok. Şuna uğraşıp buradan gelir elde eden adam her şeyi yapar. Bu örnekler bana hep beyaz şapkalı hackerların kötü niyetli olursa neler yapabileceğini düşündürüyor.

Baksanıza, 400 adet sahte tokenleri gönderip güzel yemlemiş. Muhtemelen ilk farkedenlerin cüzdanlarını boşaltmış olabilirler. En az 4.7 milyon $’lık Ethereum çalınmış.

Detay link : https://tr.cointelegraph.com/news/more-than-4-7m-stolen-in-uniswap-fake-token-phishing-attack/amp

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
Bthd (OP)
Legendary
*

View Profile WWW
July 12, 2022, 07:35:25 PM

CZ Uniswap V3 contractında sorun olduğunu zannedip tweet attı ama UNI takımıyla görüşmeden sonra durumun başka olduğu anlaşıldı.
Bu ara UNI küçük bir dump yedi ama sonra CZ'nin sorun yok demesiyle toparlandı.CZ'nin de FUD yaptığını görmüş olduk.  Grin

Kriptoda işlem yaparken 1 değil 3-4 kere kontrol etmenin önemini bir kez daha görmüş olduk.

Hırsız çaldığı 4295 ETH'yi BTC'ye dönüştürmüş.
https://etherscan.io/address/0x09b5027ef3a3b7332ee90321e558bad9c4447afa#internaltx

CZ gibi toplumu yönlendirme etkisine sahip bir kişinin kesinliğinden emin olmadığı haberleri kontrol etmek için doğrudan twitter üzerinden değil ekip ile iletişime geçerek teyit etmesi gerekirdi. Yaşanan sert fiyat hareketinde CZ'nin duyurusundan etkilenip varlıklarını kaybetmiş bir çok yatırımcının olması kaçınılmaz.

Kar elde edebilmek için hızlı hareket ederken kontrata bakmadıklarına eminim. Kontrat olaydan çok daha önce dolandırıcılık amaçlı olduğu için işaretlenmişti.

Şu dolandırıcı milletinden zeka inanın kimsede yok. Şuna uğraşıp buradan gelir elde eden adam her şeyi yapar. Bu örnekler bana hep beyaz şapkalı hackerların kötü niyetli olursa neler yapabileceğini düşündürüyor.

Baksanıza, 400 adet sahte tokenleri gönderip güzel yemlemiş. Muhtemelen ilk farkedenlerin cüzdanlarını boşaltmış olabilirler. En az 4.7 milyon $’lık Ethereum çalınmış.

Hırsız, dolandırıcı yada sahtekar bunların herhangi birini iyi düzeyde olmak için zeka gerekiyor. Ahlak ile zeka doğru orantılı çalışmıyor. Tam tersinde iyi bir beyaz şapkalı olmak için de zeka gerekiyor.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
ajanwalker
Hero Member

Activity: 1526
Merit: 502

View Profile
July 12, 2022, 08:32:40 PM

Detay link : https://tr.cointelegraph.com/news/more-than-4-7m-stolen-in-uniswap-fake-token-phishing-attack/amp

Benim de aklıma geliyor bu durum
Adamlar şeytana bile pabucu ters giydirecek zeka var.
Daha önce çok farklı dolandırıcılık versiyonu gördüm ama bu İlk.
Teşekkür ettim @bthd Hocam bu faydalı başlık için.

▄▄███████████████████▄▄
▄█████████▀█████████████▄
███████████▄▐▀▄██████████
███████▀▀███████▀▀███████
██████▀███▄▄████████████
█████████▐█████████▐█████
█████████▐█████████▐█████
██████████▀███▀███▄██████
████████████████▄▄███████
███████████▄▄▄███████████
▀█████▄▄████████████████▀
▀▀███████████████████▀▀
Peach
BTC bitcoin
Buy and Sell
Bitcoin P2P
.
.
▄▄███████▄▄
▄████████
██████▄
▄██
█████████████████▄
▄███████
██████████████▄
███████████████████████
████████████████████████
▀███████████████████████▀
▀█████████████████████▀
▀██████████████████▀
▀███████████████▀
▀▀███████▀▀

▀▀▀▀███▀▀▀▀
EUROPE | AFRICA
LATIN AMERICA
▄▀▀▀

▀▄▄▄

███████▄█
███████▀
██▄▄▄▄▄░▄▄▄▄▄
████████████▀
▐███████████▌
▐███████████▌
████████████▄
██████████████
███▀███▀▀███▀
.
Download on the
App Store
▀▀▀▄

▄▄▄▀
▄▀▀▀

▀▄▄▄

▄██▄
██████▄
█████████▄
████████████▄
███████████████
████████████▀
█████████▀
██████▀
▀██▀
.
GET IT ON
Google Play
▀▀▀▄

▄▄▄▀
zonefloor
Hero Member

Activity: 1876
Merit: 524

View Profile
July 12, 2022, 09:11:41 PM

bunu sürekli bende düşünürüm. O kadar zeki insanlar ki bu kullandıkları akılları yasal yollardan veya prosedürler üzerinden kullansalar neler yapabilirler veya neler ortaya çıkarabilirler gerçekten şaşırtıcı olurdu. Ama zannımca kafası dolandırıcılığa çalışan insanların yasal yollardan açıkçası zengin olabileceğini düşünmüyorum. Çünkü yasal yollardan ilerlerlerse fazladan zaman ve sermaye demektir bu da işlerine gelmeyecekleri için bu yollara başvuruyorlar. Beyaz şapkalılara gelince sadece görünen köyü biliyoruz görünmeyen köylerde en masum insanın bile karanlık tarafı ortaya çıkabiliyor.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: