Bitcoin Forum
May 10, 2024, 02:23:17 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: İl Bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla  (Read 158 times)
karabiber (OP)
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 651

View Profile
December 10, 2022, 09:08:42 PM
Merited by EFS (4), Symmetrick (2), xzone (1), LGD2Business (1), püsür (1), Silence Scream (1)

TÜİK 8 Aralık 2022'de 2021 yılına ait il bazında GSYH paylarını paylaştı. Buna göre 2021 yılında İstanbul 2 trilyon 202 milyar 156 milyon TL ile en yüksek GSYH'ye ulaştı ve toplam GSYH'den %30,4 pay aldı. İstanbul'u, 667 milyar 142 milyon TL ve %9,2 pay ile Ankara, 462 milyar 152 milyon TL ve %6,4 pay ile İzmir izledi.
GSYH'den en yüksek payı alan ilk beş il, 2021 yılında toplam GSYH'nin %54,4'ünü oluşturdu.

Kişi başına GSYH'de 2021 yılında, Kocaeli 153 bin 479 TL ile ilk sırada yer aldı. Kocaeli'ni, 140 bin 698 TL ile İstanbul ve 132 bin 803 TL ile Tekirdağ izledi.
Kişi başına GSYH, 2021 yılında on üç il için Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleşti.

Zincirlenmiş hacim endeksiyle GSYH, bir önceki yıla göre 2021 yılında en yüksek artış gösteren ilk üç il sırasıyla %26,5 değişim oranı ile Antalya, %20,0 ile Tekirdağ ve %19,6 ile Yalova oldu.

2021 yılı Türkiye GSYH büyümesine pozitif yönlü katkı sağlayan iller ise;

Kaynak:https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Il-Bazinda-Gayrisafi-Yurt-Ici-Hasila-2021-45619

Dikkatimi çeken iller arasında Antalya ve Tekirdağ var. Türkiye'nin ulusal para biriminin 2021 yılından bu yana hızla değer kaybetmesiyle birçok ürün yabancı para birimlerine karşı çok ucuzlamıştır. Özellikle Antalya ve Tekirdağ'ın il bazında GSYH'sinin bu kadar yüksek olmasının sebebi de budur. Tekirdağ'da Bulgarların Antalya'da savaştan kaçan zengin Ruslar ve Ukraynalıların şehre akın akın gelmesi ayrıca ucuzlayan hizmetin karşılığı artan turist sayısı ve turizm gelirleriyle iki il şaşırtıcı derecede zirveye oynamıştır.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
1715350997
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715350997
Reply with quote  #2

1715350997
Report to moderator
1715350997
Hero Member
*

Ignore
1715350997
Reply with quote  #2

1715350997
Report to moderator
Be very wary of relying on JavaScript for security on crypto sites. The site can change the JavaScript at any time unless you take unusual precautions, and browsers are not generally known for their airtight security.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715350997
Hero Member
*

Ignore
1715350997
Reply with quote  #2

1715350997
Report to moderator
püsür
Hero Member

Activity: 1232
Merit: 675

View Profile
December 11, 2022, 01:32:45 PM

Güzel konu olmuş hocam ben böyle istatistikleri çok severim. Yalnız Tekirdağ konusunda bir yanlışınız var. Edirne ile karıştırdınız sanırım. Tekirdağ İstanbul'un hemen yanında ve iyi ulaşım imkanına sahip olduğu için büyük bir sanayi kentimiz. Çorlu ve Tekirdağ'da çok ciddi teknoloji üreten fabrikalar var, ayrıca tekstil gibi önemli iş kolları da var. Çorlu ile Çerkezköy arası Velimeşe vs bayağı fabrikanın sanayinin olduğu yerler. O bölgede yanlış bilmiyorsam 700k insan yaşıyor. Çerkezköy'de de Bosch fabrikası, 3M fabrikası vs var. Bulgarlarla alakalı olduğunu düşünmüyorum. 2021 yılında İstanbul'dan Trakya'ya, özellikle de Tekirdağ'a 500.000 kişinin yerleştiği ile ilgili haber okumuştum. Şimdi de resmi gazetede daha 1-2 gün önce yayınlanan duyuruya göre İkitelli OSB'nin Çerkezköy'e taşınması için çalışma başlatılmış, yeni bir OSB yapılıyor. Sanayi Trakya'da daha da gelişecek herhalde. Antalya'nın ise bu kadar değişime uğrayacağını şahsen beklemiyordum. Sadece Rus Ukrayna etkisi olmayabilir diye düşündürdü beni.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
karabiber (OP)
Hero Member

Merit: 651

View Profile
December 11, 2022, 04:18:42 PM

Güzel konu olmuş hocam ben böyle istatistikleri çok severim. Yalnız Tekirdağ konusunda bir yanlışınız var. Edirne ile karıştırdınız sanırım. Tekirdağ İstanbul'un hemen yanında ve iyi ulaşım imkanına sahip olduğu için büyük bir sanayi kentimiz. Çorlu ve Tekirdağ'da çok ciddi teknoloji üreten fabrikalar var, ayrıca tekstil gibi önemli iş kolları da var. Çorlu ile Çerkezköy arası Velimeşe vs bayağı fabrikanın sanayinin olduğu yerler. O bölgede yanlış bilmiyorsam 700k insan yaşıyor. Çerkezköy'de de Bosch fabrikası, 3M fabrikası vs var. Bulgarlarla alakalı olduğunu düşünmüyorum. 2021 yılında İstanbul'dan Trakya'ya, özellikle de Tekirdağ'a 500.000 kişinin yerleştiği ile ilgili haber okumuştum. Şimdi de resmi gazetede daha 1-2 gün önce yayınlanan duyuruya göre İkitelli OSB'nin Çerkezköy'e taşınması için çalışma başlatılmış, yeni bir OSB yapılıyor. Sanayi Trakya'da daha da gelişecek herhalde. Antalya'nın ise bu kadar değişime uğrayacağını şahsen beklemiyordum. Sadece Rus Ukrayna etkisi olmayabilir diye düşündürdü beni.

Haklısınız hocam Edirne ile karıştırmışım. Tekirdağ'ın sanayisinin bu kadar güçlü olduğu bilmiyordum açıkçası.

.
.Duelbits.
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
kriminall
Sr. Member

Merit: 374

View Profile
December 11, 2022, 04:58:35 PM

Bence emlak ve turizm sektörüyle Antalya liderliği ele aldı, bu yüzden artmış olabilir, Antalya’da son yıllarda inanılmaz bir şekilde talep var, arz yetişemiyor, özellikle Rusya Ukrayna savaşı etkiledi etkilemez olur mu, Türkler ev bulamıyorlar kendine, bir arkadaşımın abisini  2 tane evi var Antalya’da ve ikisini de aylık 1000 usdye Ruslara kiraya vermiş, hangi Türk dolarla ev kiralar?
Silence Scream
Hero Member

Activity: 896
Merit: 883

View Profile
December 11, 2022, 06:15:08 PM

Güzel bir başlık olmuş. Gayrı safi milli hasıla önemli bir değer ancak tek başına bir ölçüt değil. Tekirdağ’da da Antalya’da da asgari ücret aynı. Bu ülkenin en büyük sorunu enflasyona bir çare bulmak lazım. Bu istatistikler bana en fazla para döndüren şehirleri gösteriyor. En fazla para dönen şehirlerde yurtiçine katkı daha fazla seviyede oluyor. Toplam GSYH’ın %30’unun İstanbul olması çok normal çünkü nüfusun da %30’u orada yaşamaya çalışıyor.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1513

View Profile
March 08, 2023, 03:11:43 PM

Listede ön sıralarda bulunan Antep ve Hatay depremden sonra ne duruma geldi acaba? Sanırım bunun istatistiklerini ancak 2 sene sonra görebileceğiz. 2021 yılı verileri daha yeni açıklanmış bu senenin verilerini 2025'ten önce göremeyiz.
Bu afetten sonra tüm üretimi aynı bölgeye yığmak yerine ülkenin verimli topraklarına yaymak gerektiğini bir kere daha görmüş olduk. Bu kadar geniş bir yüzölçümüne sahipken çok daha iyi işler yapılabilir, yeter ki üretime destek verilsin.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
Phoenix Anka
Hero Member

Activity: 1036
Merit: 622

View Profile
March 08, 2023, 03:15:17 PM

Listede ön sıralarda bulunan Antep ve Hatay depremden sonra ne duruma geldi acaba? Sanırım bunun istatistiklerini ancak 2 sene sonra görebileceğiz. 2021 yılı verileri daha yeni açıklanmış bu senenin verilerini 2025'ten önce göremeyiz.
Bu afetten sonra tüm üretimi aynı bölgeye yığmak yerine ülkenin verimli topraklarına yaymak gerektiğini bir kere daha görmüş olduk. Bu kadar geniş bir yüzölçümüne sahipken çok daha iyi işler yapılabilir, yeter ki üretime destek verilsin.

Hocam depremden sonra baya geriye düşer artık Antep ile Maraş ile birlikte Hatay. Şehirler yeniden inşaa edilecek. Masraflar çok yüksek. Şehirler bu sefer fay hattı dikkate alınarak yeniden yapılacak umarım belediyeler rant uğruna yüksek binalara artık izin vermezler. İzin vereceklerse de deprem ile ilgili maksimum tedbir alınması şart.
xzone
Legendary
*

Activity: 2576
Merit: 1483

View Profile
March 08, 2023, 06:52:05 PM

Gerçekten fay hattına dikkat ederek yeni bir şehirleşme yapılacak olsa elbette düzgün bir ekonomi o bölgede oluşabilir. Ama buna dikkat edeceklerini hiç sanmıyorum. Deprem bölgesindeki illerin ekonomisi binalar ile birlikte yerle bir oldu, bence o bölge önümüzdeki belki de 20 sene boyunca eski günlerine dönemeyecek. Gelir durumunun bir anda sıfıra kadar ineceği günlerden geçiyoruz

.
.Duelbits.
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2408
Merit: 1358

View Profile
March 08, 2023, 08:50:44 PM

Kocaeli, Bursa ve hatta Tekirdağ gibi sanayileşmede öncü kentlerin Antalya'ya (evimdir) yenilmiş olması gerçekten çok komik bir durum. Bunun tek nedeni gelen Ruslar da değil. Antalya'da mal ve hizmet satmak çok kolay çünkü 4 mevsim turist alan bir kent. Örnek veriyorum bir helvacı açıyorsunuz fiyatını 100 lira bile belirleyebilirsiniz çünkü Türklerin alım gücü umrunuzda değil nasıl olsa Avrupalı bir turiste ucuz gelecek alacak. Üretim ekonomisi olacaktık sözde basbaya hizmet ekonomisi olduk. Cheesy
totti67
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 299

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
April 12, 2023, 12:08:34 PM

Kocaeli, Bursa ve hatta Tekirdağ gibi sanayileşmede öncü kentlerin Antalya'ya (evimdir) yenilmiş olması gerçekten çok komik bir durum. Bunun tek nedeni gelen Ruslar da değil. Antalya'da mal ve hizmet satmak çok kolay çünkü 4 mevsim turist alan bir kent. Örnek veriyorum bir helvacı açıyorsunuz fiyatını 100 lira bile belirleyebilirsiniz çünkü Türklerin alım gücü umrunuzda değil nasıl olsa Avrupalı bir turiste ucuz gelecek alacak. Üretim ekonomisi olacaktık sözde basbaya hizmet ekonomisi olduk. Cheesy

Hocam çok da o saydığınız illere gitmeye gerek yok asıl manzarayı görmek için, daha önce başka bir konuda da değinmiştim sanırım, Bulgar ve Gürcü para birimlerinin değeri 10 sene önce neredeydi, şimdi nerede, artık hepimiz görüyoruz akşam haberlerde özellikle Edirne' de resmen marketlerin dibini sünnetleyip gidiyorlar adamlar hem de günübirlik, hatta sadece marketler değil, eczanelerde bile epeyce bir hareketlilik oluyor, ez cümle sonunda dediğiniz gibi, basbaya hizmet eknomisi olduğumuz anlaşılıyor manzaraya bakınca  Grin

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"

▬▬▬▬▬

Hero -
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 977

View Profile
April 12, 2023, 06:13:58 PM

Hocam çok da o saydığınız illere gitmeye gerek yok asıl manzarayı görmek için, daha önce başka bir konuda da değinmiştim sanırım, Bulgar ve Gürcü para birimlerinin değeri 10 sene önce neredeydi, şimdi nerede, artık hepimiz görüyoruz akşam haberlerde özellikle Edirne' de resmen marketlerin dibini sünnetleyip gidiyorlar adamlar hem de günübirlik, hatta sadece marketler değil, eczanelerde bile epeyce bir hareketlilik oluyor, ez cümle sonunda dediğiniz gibi, basbaya hizmet eknomisi olduğumuz anlaşılıyor manzaraya bakınca  Grin

Aslında bu açıdan bakınca ucuz bir ülkeyiz.Şimdi almancı sözde vatansever vatandaşların neden ülkeye araba ile geldiklerini anlayabiliyorsunuz değil mi?Ülkede her şey Avrupa’ya göre bedava sayılır.Bu yüzden Bulgar ve Gürcüler geliyor.Geliyor da asıl sorulması gereken bir kaç sene önce biz oralara alışverişe giderken nasıl oldu veya neyi yanlış yaptık bu insanlar bizden alışveriş yapar duruma kadar gelen ekonomik gücü elde ettiler?

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
totti67
Sr. Member

View Profile
April 12, 2023, 07:22:32 PM

Gurbetçi konusu apayrı bir rezalet, adam sokak röportajı yapıyor, 10 konuşmadan 8 inde mevzu siz burda çok rahatsiniz, hayat burda çok iyi vs. ekseninde seyrediyor, 2 tane dürüst insan evladı çıkıyor bütün gerçeği anlatıyor. Ulan  madem burda herşey çok güzel, bırak gel kardeşim, vatan hasreti çekme diyorsun, bizim kurulu duzenimiz var oluyor elindeki tek argüman. Ayrıca konusu değil ama ben gurbetçi ve mültecilerin oy kullanmasını da sakincali buluyorum, gerekçeleri de en azından gurbetçiler için yukarıda yazdıklarıma paralel nedenler...

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬

Hero -
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1078

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
May 01, 2023, 01:01:37 PM

Gayrisafi Yurt İçi Hasılanın neredeyse yüzde otuzunu İstanbul yapıyor. Ve İstanbul için bir deprem uyarısı var. Eğer İstanbul'da bir deprem olması durumunda ülkenin ekonomik olarak alabileceği yarayı düşünemiyorum. İstanbul'da ki bir çok yapının başka illere dağıtılması lazım. Hem İstanbul'un insan yükünden kurtulmuş olur, hem de diğer iller de çeşitli iş kollarının merkezi olarak gelişir. Örnek vermek gerekirse yazılım şirketleri Mersin veya Antalya gibi illere, dizi/film sektörü tarzı şirketler ve yapılar Ege bölgesindeki illerimize taşınabilir.

totti67
Sr. Member

View Profile
May 01, 2023, 02:20:08 PM

Gayrisafi Yurt İçi Hasılanın neredeyse yüzde otuzunu İstanbul yapıyor. Ve İstanbul için bir deprem uyarısı var. Eğer İstanbul'da bir deprem olması durumunda ülkenin ekonomik olarak alabileceği yarayı düşünemiyorum. İstanbul'da ki bir çok yapının başka illere dağıtılması lazım. Hem İstanbul'un insan yükünden kurtulmuş olur, hem de diğer iller de çeşitli iş kollarının merkezi olarak gelişir. Örnek vermek gerekirse yazılım şirketleri Mersin veya Antalya gibi illere, dizi/film sektörü tarzı şirketler ve yapılar Ege bölgesindeki illerimize taşınabilir.

Hocam bütün uzmanlar neredeyse aynı şeyi söylüyor, kişisel olarak İstanbul un kapasitesinin iki katı nüfus barındırdığını düşünüyorum, sanayi Trakya ve Gebze tarafına dağılmasına rağmen yine de çok önemli yoğunluğa sahip İstanbul. Stratejik olarak da çok çok önemli bir konumda olduğunu düşünürsek, İstanbul ile ilgili adımların çok dikkatli atılması gerektiği aşikar.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬

Hero -
MK-74
Legendary
*

Activity: 1246
Merit: 1199

View Profile
May 01, 2023, 10:38:06 PM

Eğer İstanbul'da bir deprem olması durumunda ülkenin ekonomik olarak alabileceği yarayı düşünemiyorum.

Ekonomik bir yara alacağını düşünmüyorum çünkü ekonomik bir katliam olacak böyle bir durumda, ülkenin ekonomisi duracaktır.
Çünkü her iş İstanbuldan dönüyor ve bunun için hala çok büyük önlemler alınmıyor.
Tevşiklerin çok ciddi derecede arttırılması lazım diğer illerdeki millet oralara göç etsinler.
İstanbulda büyük bir deprem olması durumunda ülkemize geçmişler olsun, bir kaç yıl geriye gideriz.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK   
          100%   MULTICHARGER   
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 980
Merit: 1078

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
May 19, 2023, 03:18:45 PM

Eğer İstanbul'da bir deprem olması durumunda ülkenin ekonomik olarak alabileceği yarayı düşünemiyorum.

Ekonomik bir yara alacağını düşünmüyorum çünkü ekonomik bir katliam olacak böyle bir durumda, ülkenin ekonomisi duracaktır.
Çünkü her iş İstanbuldan dönüyor ve bunun için hala çok büyük önlemler alınmıyor.
Tevşiklerin çok ciddi derecede arttırılması lazım diğer illerdeki millet oralara göç etsinler.
İstanbulda büyük bir deprem olması durumunda ülkemize geçmişler olsun, bir kaç yıl geriye gideriz.

Kesinlikle hocam, mesela şu an deprem bölgelerinde ki molozların kaldırılması en az bir yıl süreceği için, bir yıl boyunca orada ekonomi duracak. İstanbul'da ki enkazın molozların kalkması çok daha fazla sürer böyle bir durumda ülkenin en büyük ekonomik yeri duracağı için ülkeyi 100 yıl geriye götürür.

Hocam bütün uzmanlar neredeyse aynı şeyi söylüyor, kişisel olarak İstanbul un kapasitesinin iki katı nüfus barındırdığını düşünüyorum, sanayi Trakya ve Gebze tarafına dağılmasına rağmen yine de çok önemli yoğunluğa sahip İstanbul. Stratejik olarak da çok çok önemli bir konumda olduğunu düşünürsek, İstanbul ile ilgili adımların çok dikkatli atılması gerektiği aşikar.

Maalesef İstanbul ile ilgili dikkatli adımlar atmayı bırakın, bir de "Kanal İstanbul" gibi felaketin boyutlarını büyütecek adımlar atılıyor.

Pages: [1]
  Print  

Jump to: