Evinin altından fay geçecek az insan vardır zaten yıkıntıya uğramak için illa fay hattının evin altından geçmesi gerekmiyor Mardin deprem bölgesi değil ama İran’da olan şiddetli bir depremde biz bayağı sallanmıştık çok iyi hatırlıyorum fay hattı geçen yerlerdeki arkadaşlarımın yerinde olsam müstakil sağlam tek katlı bir binada kalmak isterdim
İmkanı olan zaten kolayla fay hattı üzerine kurulu bir şehirde yaşamak istemez temelde ekonomik sebepler yatıyor. İstanbul'da yine büyük deprem bekleniyor buna rağmen önlem alan var mı belki çok az kişi, deprem bekleniyor ama İstanbul'dan deprem olacak diye göç eden var mı? varsa da çok az kişidir. Ekonomik durumu iyi olan kendisi ev yaptırsa zaten çok dikkat edecektir ama biraz para biriktirip üzerinede krediyle iyi kötü bir dairemiz olsun diyerek daire almaya çalışıyorlar ve binanın nasıl yapıldığından çok manzarasına büyüklüğüne güzelliğine bakılıyor maalesef.
Hocam bence bu depremin yakın olduğunu herkes az çok kabulleniyor, eğer virane, eski bir evde kalıyor ve İstanbul’a bağlanacak bir sebebi yoksa insanların göç etmesi daha mantıklı geliyor, geliyor gelmekte olan ve çok ciddi hasarlar gelecektir, şimdiye kadar 100 binden fazla bina ağır hasarlı oldu, İstanbul’da tek başına bu sayıyı geçerler ne yazık ki :/