Bitcoin Forum
April 27, 2024, 04:47:02 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Akademisyen Maaşları  (Read 269 times)
Gencecikmen (OP)
Legendary
*

Activity: 966
Merit: 1059

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
May 24, 2023, 06:59:31 PM
Merited by Vispilio (3), EFS (2), BitcoinTurk (1)

Bir ülkenin ilerlemesindeki en önemli yollardan bir tanesi de eğitim ve akademik çalışmalardır. Maalesef ülkemize üretilen uluslararası akademik çalışmalar çok yetersiz. Düşünün ki ailenizin şartlarını zorlayarak üniversiteyi kazandınız. Arkasından belli bir derece yaptınız. Ales ve gerekli dil puanını topladınız. Yandaş öğrencileri her defasında bir şekil eleyerek yüksek lisans ve doktora yaptınız. Tahminen yüksek lisans ve doktora yaparken size değil ama yandaş bir öğrenciye burs veya araştırma görevlisi kadroları çıktı. Ama tüm bu zorlukları geçip mezun oldunuz. Açılan kadrolara sınava girdiniz ama o da ne mülakatlarda elendiniz. Şansınız yaver gitti de, herhangi birine tahsis edilmeyen bir kadroyu kazandınız. Kendinizi rahatça geçindirip araştırma yapmak için gerekli maaşı alabilecek misiniz?

Ufuk Akçiğit: ABD’de akademisyen başlangıç ücreti Türkiye’deki akademisyenin 10 katı.

Örneğin Amerika Kaliforniya Üniversitesi'nde yani başlayan hoca 9000 dolar bir profesör ise 14000 dolar maaş alıyor.

Araştırmanın imgur linki: https://imgur.com/tuWt7WV fotoğraf olarak yükleyemiyorum hala.

Gelelim Avrupa'ya; Almanya €4,713 to €5,301 arasında bir maaş ile başlıyorsun profesör ise €7,578 ortalama bir maaş alıyor. Hollanda'da benzer bir durum var. €3,821 to €5,943 arasında bir maaş ile başlıyorsun profesör ise €10,309 ortalama bir maaş alıyor. Finlandiya €3,709 to €6,051 arasında bir maaş ile başlıyorsun profesör ise €9,326 ortalama bir maaş alıyor.

Kaynak: https://academlink.com/vesti/professor-salaries-around-world

Kaynak: https://www.eui.eu/ProgrammesAndFellowships/AcademicCareersObservatory/CareerComparisons/SalaryComparisons

Kaynak: https://academicpositions.com/career-advice/professor-salaries-from-around-the-world

1714236422
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714236422
Reply with quote  #2

1714236422
Report to moderator
1714236422
Hero Member
*

Ignore
1714236422
Reply with quote  #2

1714236422
Report to moderator
1714236422
Hero Member
*

Ignore
1714236422
Reply with quote  #2

1714236422
Report to moderator
The trust scores you see are subjective; they will change depending on who you have in your trust list.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714236422
Hero Member
*

Ignore
1714236422
Reply with quote  #2

1714236422
Report to moderator
1714236422
Hero Member
*

Ignore
1714236422
Reply with quote  #2

1714236422
Report to moderator
1714236422
Hero Member
*

Ignore
1714236422
Reply with quote  #2

1714236422
Report to moderator
Silence Scream
Hero Member

Activity: 882
Merit: 878

View Profile
May 24, 2023, 07:12:59 PM

Akademisyenler eğitim sisteminin temelini oluşturuyorlar. Aslında eğitim sisteminin baştan aşağı değişmesi lazım. Bu değişimin içerisinde öğretmenlik sisteminin maaş döngüsünü de eklemek lazım ama ülkemizde değil işe girmek, ünvan almak bile siyasi torpil ile olduğu için maaşları kimse düşünmüyor. Onlara göre akademisyenler mis gibi üniversitede eğitim veriyor, yatıyor bir de dünya para kazanıyor. Ülkelerin en önemli yapı taşı eğitim ve eğitim sektöründeki öğretmenlerdir. Üniversiteler ise kalifiye eleman yetiştirirler. Akademisyenlere değer vermeyen ülkemizin ayıbıdır bu. Karşılaştırdığımız ülkelere bile bakınca eğitim kalitesi üst seviye olan ülkeler oldukları ortada. Keşke bir çeki düzen verseler.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
MK-74
Legendary
*

Activity: 1232
Merit: 1180

View Profile
May 24, 2023, 09:01:23 PM

Bunu sadece akademisyenler olarak kısıtlamak çok doğru olmaz, yani demek istediğim zaten amerikada ve avrupada her alanda maaşlar bizim ülkemize göre çok yüksek.

Bu konuya gelecek olursak yani bir eğitimcinin bu kadar fark alması hiç uygun değil çünkü gelecek inşa ediyorlar.
Bu adamlar ruhen maaş konusunda memnun olmuyorsa aklında hep bir kıyaslama falan kalıyorsa nasıl bir gelecek inşa edecekler bilmiyorum.
Zaten şuan herkes çok rahat akademisyende oluyor anlamsızca.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK   
          100%   MULTICHARGER   
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2394
Merit: 1358

View Profile
May 25, 2023, 03:56:55 AM

Ben akademisyenlerin %90 ı için konuşuyorum, aldıkları maaşın çok da yerinde ve adil olduğunu düşünüyorum. Özellikle küçük şehirlerde eş, dost, akraba yoluyla o kadar çok kadro dağılıyor ki. Bedavadan akademisyen olup asgari ücretin bilmem kaç katı para kazanan insanlar mevcut. Hem de çalışma şartları zor bile değil. Buna rağmen doğru dürüst araştırma yapan insan bile çok az. Tam hak ettikleri seviyelerde ücretleri var bu yüzden bence. Hakkıyla bir yerlere gelmiş hocalardan özür dilerim onları kast etmiyorum.
totti67
Sr. Member

Activity: 826
Merit: 294

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
May 25, 2023, 04:53:25 AM

Özellikle son 10 15 yılda akademik unvan kazananlarin bence büyük çoğunluğu o unvanları hak etmiyor. Her akademik basamağın mutlaka ama mutlaka karşılaması gereken mesleki gereklilikler var ama özellikle siyasi kanada yakın insanlardan çokça insan bu gerekliliklerin tamamını sağlamadan akademik unvan sahibi oldu. Maaş konusuna gelince yeterliliği olan gerçek akademisyenlerin kazandıkları paralar gerçekten düşük ama bu genel bir problem, diğer tüm alanlarda da aynı ücret adaletsizliği var ne yazık ki

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"

▬▬▬▬▬

Hero -
Jossque
Hero Member

Activity: 812
Merit: 1525

View Profile
May 25, 2023, 01:21:46 PM

Akademisyenler istediği maaşı tabiki alamıyor.Alamadığı için para kazanmak uğruna öğrencilerin hayatından çalanlar olduğunu biliyorum.Nasıl yani diyorsunuz şöyle ki;
Öğrenciyi aldığı derslerden bırakıp yaz okulunda tekrardan paralı bir şekilde almaya iterek sektörü daha canlı ve parasal olarak kullanmaya itiyorlar.Tabiki yaz okulunda da geçmeniz pek de kolay yine olmuyor.Burada da belli bir zorluk var ama normal dönemden kıyasla kolay.Burada bu zihniyet devam ettiği sürece hem öğrenciler daha geç mezun olacak veya daha fazla para harcayacak ya da akademisyenlerin maaşları arttırılıp daha verimli bir eğitim sistemine geçilmesi planlanacak.Uzaktan eğitim süresince zaten yeteri kadar mezun oldu ve aslında akademisyenler pek bir şey yapmadan rahat bir şekilde maaş aldılar da diyebiliriz.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
totti67
Sr. Member

View Profile
May 25, 2023, 07:45:40 PM

Akademisyenler istediği maaşı tabiki alamıyor.Alamadığı için para kazanmak uğruna öğrencilerin hayatından çalanlar olduğunu biliyorum.Nasıl yani diyorsunuz şöyle ki;
Öğrenciyi aldığı derslerden bırakıp yaz okulunda tekrardan paralı bir şekilde almaya iterek sektörü daha canlı ve parasal olarak kullanmaya itiyorlar.Tabiki yaz okulunda da geçmeniz pek de kolay yine olmuyor.Burada da belli bir zorluk var ama normal dönemden kıyasla kolay.Burada bu zihniyet devam ettiği sürece hem öğrenciler daha geç mezun olacak veya daha fazla para harcayacak ya da akademisyenlerin maaşları arttırılıp daha verimli bir eğitim sistemine geçilmesi planlanacak.Uzaktan eğitim süresince zaten yeteri kadar mezun oldu ve aslında akademisyenler pek bir şey yapmadan rahat bir şekilde maaş aldılar da diyebiliriz.

Hocam bu durumun benzerleri özel sektörde hatta kamunun bazı bölümlerinde de var. Normal zamanda bitebilecek işler mesai saatleri dışında sarkacak şekilde yapılıp, fazla mesai ücreti kazanabilmenin peşine düşenler de var. Bu arada diğer tespitleriniz de naçizane görüşüm çok yerinde, biraz farkındalığı olan bireyler çevrelerinde olan bitene hakim olabiliyorlar.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬

Hero -
xzone
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1482

View Profile
May 25, 2023, 07:51:38 PM

Üniversitede okurken akademisyenlerin maaşlarının çok düşük olduğunu duyuyorduk. Hatta neden bu işi yapıyorlar da özelde başka yerlerde çalışmıyorlar diye düşünmüşlüğümüz bile vardı. Küçük yerlerde yattığı yerden para alanlar var ama çok büyük üniversitelerde büyük şehirlerde canla başla çalışanlar da var. Onların ekonomik düzeylerini düşününce üzülüyor insan. Hak ederek bir yere gelmiş kişiler burada mağdur olanlar oluyor. Dünyanın diğer bölgelerinde ise çok değer görüyorlar Smiley

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Jossque
Hero Member

View Profile
May 26, 2023, 03:42:39 PM

Hocam bu durumun benzerleri özel sektörde hatta kamunun bazı bölümlerinde de var. Normal zamanda bitebilecek işler mesai saatleri dışında sarkacak şekilde yapılıp, fazla mesai ücreti kazanabilmenin peşine düşenler de var. Bu arada diğer tespitleriniz de naçizane görüşüm çok yerinde, biraz farkındalığı olan bireyler çevrelerinde olan bitene hakim olabiliyorlar.

Özel sektörlerde olabilir orası sonuçta adı üstünde ''özel''.Bunun garantisini almak zorunda kayıt olan da kendinin bileceği iş sonuçta.
Kamunun bazı bölümlerinde olup olmadığını bilmiyorum ama bu olaylara birebir zamanında tanıklık ettiğimi söyleyebilirim.Zamanında hocamız anahtar sallıyordu dönem başlarında yani bunun iması zaten ''sizi bırakmam lazım'' oluyordu.Bu yüzden denetimsizlik sayesinde herkes elini kolunu sallayarak istediğini yapabiliyor.
Fazla mesai yapabilirler,insanların tercihine kalmış bir olay.Sen fazla mesai yapmak istiyorsan yine devlet bunun vereceği ücret karşılığı senin yapmana izin verir.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
totti67
Sr. Member

View Profile
May 26, 2023, 04:13:40 PM

Özel sektörlerde olabilir orası sonuçta adı üstünde ''özel''.Bunun garantisini almak zorunda kayıt olan da kendinin bileceği iş sonuçta.
Kamunun bazı bölümlerinde olup olmadığını bilmiyorum ama bu olaylara birebir zamanında tanıklık ettiğimi söyleyebilirim.Zamanında hocamız anahtar sallıyordu dönem başlarında yani bunun iması zaten ''sizi bırakmam lazım'' oluyordu.Bu yüzden denetimsizlik sayesinde herkes elini kolunu sallayarak istediğini yapabiliyor.
Fazla mesai yapabilirler,insanların tercihine kalmış bir olay.Sen fazla mesai yapmak istiyorsan yine devlet bunun vereceği ücret karşılığı senin yapmana izin verir.

Hocam fazla mesai dediğiniz olay, ya işler çok yoğundur normal mesai içinde yetisemeyecek şekilde bir üretim periyodu gerekiyordur, ki ben bunu defalarca yaşadım, ya da kamuda iş yükü fazla çalışan azdir ayın belirli dönemlerinde fazla mesaiye kalmak gerekebilir, ama kazanç olarak kamu ile özel sektör arasında epey fark olur. Ayrıca normal zamanda bitebilecek bir işi katakulle ile sırf fazla kazanmak için mesai saati dışına cikaranlarin da iş ahlakı durumu bence sakat bir durum, böyle çalışanı kendi iş yerim olsa asla çalıştırmam.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬

Hero -
Jossque
Hero Member

View Profile
May 26, 2023, 04:38:13 PM

Hocam fazla mesai dediğiniz olay, ya işler çok yoğundur normal mesai içinde yetisemeyecek şekilde bir üretim periyodu gerekiyordur, ki ben bunu defalarca yaşadım, ya da kamuda iş yükü fazla çalışan azdir ayın belirli dönemlerinde fazla mesaiye kalmak gerekebilir, ama kazanç olarak kamu ile özel sektör arasında epey fark olur. Ayrıca normal zamanda bitebilecek bir işi katakulle ile sırf fazla kazanmak için mesai saati dışına cikaranlarin da iş ahlakı durumu bence sakat bir durum, böyle çalışanı kendi iş yerim olsa asla çalıştırmam.

Fazla mesai zevkle de yapılır zorla da yapılır bunun 2 türlüsü var.
Bahsettiğiniz 2 konuda da çalışan sayısının azlığından kaynaklı bir iş mesaisinin artışından bahsediyorsunuz.Genelde işler yoğun değildir yeteri kadar eleman veya çalışan görevli olmadığından yoğun gibi gözükür ki bu da seve seve bazen fazla mesai yapmak gerektirir.Bunun olması tabiki üzücü fakat diğer türlüsü de zevkle yapılan ekstra mesai kısmına giriyor.Kamu ile özel sektör arasındaki kazançın farklı olması iki tarafın da elde edilen gelirdeki paydan kaynaklı.Devlete daha fazla işiniz düşeceğinden dolayı buradaki kazanç genelde daha fazla oluyordur.
En son konuya gelecek olursak bu iş ahlakı konusunda yetiştirilen kişinin kendi davranışları dolayısıyla işler bile isteye gecikiyorsa orada zaten bir sorun vardır ve bu kişi ile ilgili derhal net kararlar alınması gerektiği zaten ortadadır.Bu özel sektörde olsa kamu sektörü de olsa belli bir denetimden geçmeli ve ona göre karar alınmalı.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1505

View Profile
May 26, 2023, 05:29:10 PM

Ülkede kimin maaşı yüksek ki akademisyenlerin maaşı yüksek olsun? Kendilerine sürekli zam yapan milletvekilleri ve çeşitli ballı gruplar dışında herkeste bir geçim derdi var. Oysa üniversite, akademi, bilim dediğin zaman o işi yapan insanların geçim kaygısı değil bir şeyler üretme kaygısı olmalı. Evini nasıl geçindireceğini düşünen insandan bilime katkı sunmasını bekleyemeyiz. Diğer yandan ülkedeki eğitim sistemi içler acısı ve hiç hak etmeden profesörlüğe kadar yükselen yüzlerce insan var. Önce liyakat sorunu çözülecek. Sonra maaşlar olması gerektiği çıtaya ulaşacak. Ancak ondan sonra bilim üretilmesini beklemek gerekir.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
totti67
Sr. Member

View Profile
May 26, 2023, 05:41:19 PM

Bahsettiğiniz 2 konuda da çalışan sayısının azlığından kaynaklı bir iş mesaisinin artışından bahsediyorsunuz.Genelde işler yoğun değildir yeteri kadar eleman veya çalışan görevli olmadığından yoğun gibi gözükür ki bu da seve seve bazen fazla mesai yapmak gerektirir.Bunun olması tabiki üzücü fakat diğer türlüsü de zevkle yapılan ekstra mesai kısmına giriyor.Kamu ile özel sektör arasındaki kazançın farklı olması iki tarafın da elde edilen gelirdeki paydan kaynaklı.Devlete daha fazla işiniz düşeceğinden dolayı buradaki kazanç genelde daha fazla oluyordur.
En son konuya gelecek olursak bu iş ahlakı konusunda yetiştirilen kişinin kendi davranışları dolayısıyla işler bile isteye gecikiyorsa orada zaten bir sorun vardır ve bu kişi ile ilgili derhal net kararlar alınması gerektiği zaten ortadadır.Bu özel sektörde olsa kamu sektörü de olsa belli bir denetimden geçmeli ve ona göre karar alınmalı.
Hocam 16 yıl önce Gebze'de çalışırken, otomotiv ve PVC kapı pencere sistemleri alanında çinko nikel kaplama yapan bir fabrikada çalıştım.  Şartlarımız çok iyiydi, iş ortamı ve arkadaşlıklar da iyi olunca mesainin zaten nasıl bittiğini anlamıyorduk, çok yoruldugumuz zamanlarda oluyordu ama inanın mutluyduk, fazla mesai gerektiğinde de herkes canı gönülden iştirak ediyordu.  Ama bu anlattıklarının tam tersi ortamlarda çalışan arkadaşlar da vardı, onlarin normal mesai saatleri bitmiyordu. Şimdilerde insanlar geçim sikintisi kaynaklı sanırım maaşlarına biraz daha katkı olsun diye fazla mesai şartlarını zorlayabilir.
Son bölümde iş ahlakı dediginiz yer, yorumunuz gerçekten doğru ancak hayat şartları öyle zorluyor ki insanları, vicdan ile cüzdan arasında kalanlar olabiliyor belki de, ama yine de ahlaki değer düşük kazancın kimseye birşey saglamayacagina inananlardanim ben.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬

Hero -
Jossque
Hero Member

View Profile
May 27, 2023, 03:46:04 PM

Hocam 16 yıl önce Gebze'de çalışırken, otomotiv ve PVC kapı pencere sistemleri alanında çinko nikel kaplama yapan bir fabrikada çalıştım.  Şartlarımız çok iyiydi, iş ortamı ve arkadaşlıklar da iyi olunca mesainin zaten nasıl bittiğini anlamıyorduk, çok yoruldugumuz zamanlarda oluyordu ama inanın mutluyduk, fazla mesai gerektiğinde de herkes canı gönülden iştirak ediyordu.  Ama bu anlattıklarının tam tersi ortamlarda çalışan arkadaşlar da vardı, onlarin normal mesai saatleri bitmiyordu. Şimdilerde insanlar geçim sikintisi kaynaklı sanırım maaşlarına biraz daha katkı olsun diye fazla mesai şartlarını zorlayabilir.
Son bölümde iş ahlakı dediginiz yer, yorumunuz gerçekten doğru ancak hayat şartları öyle zorluyor ki insanları, vicdan ile cüzdan arasında kalanlar olabiliyor belki de, ama yine de ahlaki değer düşük kazancın kimseye birşey saglamayacagina inananlardanim ben.
Dediğin gibi ortam iyi olunca zamanın geçmesini anlamamakla birlikte fazla para almakta insanı mutlu eden şeylerin başında geliyor.Yani insan işini seve seve yaptığı zaman istediği kadar fazla mesai yapsın bunun pek bir önemi yok sonuçta sevdiğin bir iş ve bunun karşılığında para da alıyorsun.
Tabiki şuan günlük şartlar zorlaştı ve insanlar nerelerden para kazanabilirim düşüncesiyle ya ek iş bakıyor ya da ekstra mesaiye kalıyor.Bazı yerlerde kalınan ekstra mesai ücreti çalışan kişileri memnun etmese de kalmak zorunda oldukları için itiraz dahi edemiyorlar.İş ahlakı önemli ve normal günlük hayattaki ahlak kadar değerli olduğunu düşünenlerdenim.Bu konuda çok örnek gördüm hayatımda ve bazı insanların aldıkları paraları/maaşları haketmediğini düşünüyorum.Bunun için elimden gelen bir şey yok malesef ama bu bir şans meselesi de diyebiliriz.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
Mustang Shelby
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 475

View Profile
May 27, 2023, 04:47:15 PM

Akademisyen hocalarımızın maaşları, diğer tüm meslek grubu maaşları gibi günden güne eriyor. Baksanıza memurlara hangi memur bir kaç sene öncesine göre alım gücü yüksek şekilde maaş alabiliyor? Bu en baştan, en sona kadar geçerli. Memur arkadaşlar maaşlarını dolarla kıyaslarlarsa her gün daha da aşağı gittiğini göreceklerdir. Maalesef bundan hocalarımız da nasibini almış durumda. Üniversitede ders veren nitelikte donanımlı bir öğretmenin maaşının ciddi olarak yüksek olması gerekiyor. Ancak değil maaşları, itibarları bile yüksek değil. Öğrenciler tarafından darp edilen bir çok akademisyen var. Ülkede bu anlamda da geriliyoruz.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬
totti67
Sr. Member

View Profile
May 27, 2023, 05:36:22 PM

Akademisyen hocalarımızın maaşları, diğer tüm meslek grubu maaşları gibi günden güne eriyor. Baksanıza memurlara hangi memur bir kaç sene öncesine göre alım gücü yüksek şekilde maaş alabiliyor? Bu en baştan, en sona kadar geçerli. Memur arkadaşlar maaşlarını dolarla kıyaslarlarsa her gün daha da aşağı gittiğini göreceklerdir. Maalesef bundan hocalarımız da nasibini almış durumda. Üniversitede ders veren nitelikte donanımlı bir öğretmenin maaşının ciddi olarak yüksek olması gerekiyor. Ancak değil maaşları, itibarları bile yüksek değil. Öğrenciler tarafından darp edilen bir çok akademisyen var. Ülkede bu anlamda da geriliyoruz.

Hocam son dönemdeki zamlar ile kariyer basamakları ile ters orantılı rakamlar kazanilmaya başladı. Örneğin 30 yıl çalışıp emekli olmuş memur emeklisi 9000 alırken, daha az katma değer sağlamış emekli 7500 alır oldu, temizlik görevlisi işçi 20k bandına dayandı, ayn görev yerindeki öğretmen veya memur 15 bile almıyor, zinde tutmak istedikleri seçmen kitlesi için yapıldı bence bu hamleler ama bir tarafı mutlu ederken diğer taraf tukaka edilmiş oldu, geleceğin akademisyenlerin mühendislerini öğretmenlerini yetiştiren akademisyenlerde de durum aynı bence.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬

Hero -
Mustang Shelby
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 475

View Profile
May 27, 2023, 05:39:07 PM

Hocam son dönemdeki zamlar ile kariyer basamakları ile ters orantılı rakamlar kazanilmaya başladı. Örneğin 30 yıl çalışıp emekli olmuş memur emeklisi 9000 alırken, daha az katma değer sağlamış emekli 7500 alır oldu, temizlik görevlisi işçi 20k bandına dayandı, ayn görev yerindeki öğretmen veya memur 15 bile almıyor, zinde tutmak istedikleri seçmen kitlesi için yapıldı bence bu hamleler ama bir tarafı mutlu ederken diğer taraf tukaka edilmiş oldu, geleceğin akademisyenlerin mühendislerini öğretmenlerini yetiştiren akademisyenlerde de durum aynı bence.

Mutlaka bir zaman gelecek, tekrar bunlar düzelecek hocam hiç moral bozmayacağım. Biliyorum ki gelecek gençlikte ve gençlerimiz çok parlak düşüncelere sahipler. Okuyan ve bilen gençler yurtdışına gittiler, gitmek zorunda bırakıldılar belki ama zaman gelecek ülkemiz daha iyi bir yer olunca tersine göç başlayacak ve tersine göçle ülkemiz daha parlak yarınlara adımlarını atacaklar.

Maaşlar yetersiz gelse de zaman içerisinde aradaki fark düzeltilecek. Aynı okuldaki hademenin okul müdüründen fazla maaş alması kadar saçma bir şey olamaz ama oluyor işte.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬
püsür
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 673

View Profile
May 27, 2023, 08:40:32 PM

Ben akademisyenlerin %90 ı için konuşuyorum, aldıkları maaşın çok da yerinde ve adil olduğunu düşünüyorum. Özellikle küçük şehirlerde eş, dost, akraba yoluyla o kadar çok kadro dağılıyor ki. Bedavadan akademisyen olup asgari ücretin bilmem kaç katı para kazanan insanlar mevcut. Hem de çalışma şartları zor bile değil. Buna rağmen doğru dürüst araştırma yapan insan bile çok az. Tam hak ettikleri seviyelerde ücretleri var bu yüzden bence. Hakkıyla bir yerlere gelmiş hocalardan özür dilerim onları kast etmiyorum.
Güzel bir noktaya parmak basmışsınız hocam. Bir yanda atıyorum Odtü Makine Müh bölümünde efsane işler, efsane ar-ge çalışmaları yapan, amerika'nın ya da dünyanın diğer iyi üniversitelerinin anında kapacağı hocalar ile Bozok Üniversitesi İlahiyat fakültesindeki ne yaptığı ve dünyaya nasıl katkıda bulunduğu belli olmayan bir kişinin aynı maaşı alması açık şekilde haksızlık. Bir atıyorum İstanbul'da Boğaziçi'nde İtü'de Yıldız'da hocalık yapacak birinin 1 saatlik ulaşım ile oturabileceği düzgün ev kirası şu anda 15k lira en az. Akıl alır gibi değil. Benim de üniversiteden bir arkadaşım kendi memleketinde öğretim üyesi. Konuştuğumuzda hep maaşını soruyorum ve bizim vergilerimizden ödeniyor maaşın diye şaka yapıyorum. Hayvan gibi promosyon aldılar 2 senedir. Ne zaman sorsam promosyon yattı tatile gittik falan dedi. Akademisyen maaşları az gibi gözükebilir ama aslında hak etmeyen o kadar ama o kadar çok insan varken biraz da yerinde maalesef.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
RaltcoinsB
Legendary
*

Activity: 2114
Merit: 1040

View Profile
May 28, 2023, 04:59:40 AM

Memurlukla birlikte örgün öğretimde ikinci üniversite okuyordum yıllar önce ve o zaman bize ders veren doktora hocamız bizden az alıyordu yaşı yaşımla aynı olduğu için bir süre sonra arkadaş olmuştuk artık öğrenci hoca ilişkisi yoktu ciddi manada bana mesleğini bırakıp polis olmak istediğinden bahsedince biraz çalıştığımız şartları anlatmak zorunda kaldım da allahtan vazgeçti garibim de sanıyormuş ki doktora bitince emniyet onu en güzel birimde çalıştırır ona doktorasını bitirmiş bir abimin bizim timin şefi olduğunu söylediğimde direkt vazgeçmişti bu anlattığım 2012 veya 13 yılındaydı şimdi de anlaşılan değişiklik yok akademisyenlere hak ettiği maaş kesinlikle verilmeli

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Hvdv
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 329

View Profile
May 30, 2023, 09:55:11 AM

Bu ülkenin en büyük değerleri bu Aydın insanlar. Akademisyenlerin maaşlarının en azından Avrupa düzeyinde olması gerekiyor. Bugün Türkiye’de okumuş aydınlar, Türk gençlerini yetiştirmeye çalışan ünvanlı okutmanlar 2000 dolar civarında maaşı bulamazken Avrupa’da ve dünyada inanılmaz para kazanıyorlar. Böyle oldukça beyin göçünü engelleyemeyiz. Akademisyenlerin hak ettiği maaşları almaları gerekir.

.
Duelbits
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████