Bitcoin Forum
May 02, 2024, 03:17:19 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Mini etekli birinin bacaklarına bakmak suç mu?  (Read 340 times)
emre06060 (OP)
Member
**

Activity: 144
Merit: 35

View Profile
June 17, 2023, 07:01:21 AM

Şu an metro yolculuğu yapıyorum. Karşıma mini etekli bir bayan oturdu. İster istemez dikkatimi çekti. Vay be ne düzgün bacaklar vs. demedim yani. Neredeyse iç çamaşırı görünecek ama. Şimdi aklımdan bakmak suç mu diye geçti. Sonra şöyle birşey aklıma geldi. O benim bacaklarıma baksa suç olur mu acaba? Olmaz, neden olsun ki. Sonuçta kot pantolonuma bakmış olur, ben mini etek giymiyorum ki! Peki mini etekliye bakmanın suç olmasını sağlayan o kısmının açık olmasıysa ben neden yargılanacağım ki. Sonuçta benim bakma özgürlük alanımı o taciz etmiş. Kafam önümde gezemem ki! Daha  sonra şöyle bir düşünce belirdi kafamdan. Acaba çıplak dolaşsam sokakta bana ne tür bir ceza uygularlar? Sanırım insanları taciz etmekten ahlaksız giyimden falan. İyi de çıplak gibi dolaşan kadınlar beni taciz etmiş olmuyor mu o zaman? Bu ölçünün ayarı ne? Hem hukukçuların hem de halkın kafa yorması lazım. Çıplak dolaşan ben insanları taciz ediyorsam, dekolte giyinen kadınlar da beni taciz etmiş oluyor. Kanunsa bunun bir yeri olmalı..!
"Bitcoin: the cutting edge of begging technology." -- Giraffe.BTC
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714619839
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714619839
Reply with quote  #2

1714619839
Report to moderator
1714619839
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714619839
Reply with quote  #2

1714619839
Report to moderator
W Jr.
Copper Member
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 960

View Profile
June 17, 2023, 07:52:27 AM
Merited by meser# (1), ZekiBeyy (1), Gencecikmen (1), Silence Scream (1)

Genel Ahlak denilen bir kavram vardır hukukta.Bunun da diğer önemli kamu değerleri gibi korunması gerekir.Örneğin pandemi oldu ve Genel Sağlık korunması için bazı önlemler alındı.Genel Ahlak içerisinde de hukukun bazı koruduğu değerler var.

Sizin bahsettiğiniz örnek Genel Ahlak ilkelerinin korunması açısından “Teşhircilik” suçunun bir örneği.Aslında burada hayasızca hareketlerde bulunma örneği de var.Teşhircilik ve belirli olmayan ve birden fazla kişi tarafından algılanabilecek şekilde cinsel ilişkide bulunmak, hayasızca hareketler suçunu oluşturur.

Yani suç var ve bu suçun kanunu adi “Hayasızca hareketlerde bulunma.” Yalnız bu suç 2 şekilde ortaya çıkıyor :

1- Teşhircilik
2- Alenen birden fazla kişi tarafından algılanacak şekilde cinsel ilişkiye girmek.

Geçen gün sahilde 2 kişinin ulu orta cinsel ilişkiye girdiği videoyu görmüşsünüz veya duymuşsunuzdur.Bu yukarıdaki suçun ikinci seçimi ile hareketiyle yapılan “Hayasızca hareketlerde bulunma” eylemini ifade ediyordu.Gelelim sizin verdiğiniz örnekteki karşılık olan “Teşhircilik” suçuna.

Teşhircilik, kanuni olarak nasıl tanımlanmış ona bakmamız lazım.Teşhircilik ;
“ Türk Dil Kurumu’na göre “göstermecilik, sergilemecilik” anlamlarına gelen teşhircilik, ahlak, ar ve haya duygularını incitecek şekilde belirsiz kişi veya kişilere vücudun mahrem bölgelerinin gösterilmesi olarak anlaşılmaktadır”

Yargıtay 18. Ceza Dairesi’nin 18.06.2019 tarihli, 2017/5100 E. ve 2019/10738 K. sayılı kararında;

“ teşhircilik; kişinin cinsel tatmine ulaşabilmek için cinsel organı veya madde metniyle korunması hedeflenen değerleri incitecek şekilde vücut bölgelerini alenen göstermesidir.”

Yani mini etek giymek Yargıtay’ın aldığı karara göre teşhircilik suçunu oluşturmaz.Eğer karşıdaki ikinci şahıs size herhangi bir mahrem yerlerini gösteriyorsa bu teşhircilik suçu olarak kabul edilir.

Aynı kararın devamındaki gerekçede ise :

“ Bu nedenle; cinsel organların dahil olmadığı, sadece vücudun diğer bölgelerinin gösterilmesi, bu kapsamda dekolteli elbise giyilmesi teşhircilik kapsamında değerlendirilmemelidir.

Ayrıca, kişilerin giyecekleri kıyafetleri kendilerinin belirleme hak ve özgürlüğü bulunmaktadır. Son çare olan Ceza Hukuku, kişilerin neyi nasıl giyeceklerine karışmamalıdır. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti topraklarında, kimse, kişilerin giydikleri kıyafete, kendi ahlak veya din anlayışına dayanarak müdahale edemez; bu müdahalelerin devlet eliyle gerçekleştirilmesi ise ihtimal dahilinde değildir. Bu özgürlüğün sınırının, yalnızca cinsel uzuvların teşhiri olduğunu belirtmek gerekir.”

Şeklinde ifadelerin yer aldığını da eklemek gerekir.

Kaynak : https://sen.av.tr/tr/makale/hayasizca-hareketler-sucu-kapsaminda-teshircilik-fiili#_ftn6

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT|
4,000+ GAMES
███████████████████
██████████▀▄▀▀▀████
████████▀▄▀██░░░███
██████▀▄███▄▀█▄▄▄██
███▀▀▀▀▀▀█▀▀▀▀▀▀███
██░░░░░░░░█░░░░░░██
██▄░░░░░░░█░░░░░▄██
███▄░░░░▄█▄▄▄▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
▀████████
░░▀██████
░░░░▀████
░░░░░░███
▄░░░░░███
▀█▄▄▄████
░░▀▀█████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
█████████
░░░▀▀████
██▄▄▀░███
█░░█▄░░██
░████▀▀██
█░░█▀░░██
██▀▀▄░███
░░░▄▄████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀
|
██░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░░██
▀█▄░▄▄░░░░░░░░░░░░▄▄░▄█▀
▄▄███░░░░░░░░░░░░░░███▄▄
▀░▀▄▀▄░░░░░▄▄░░░░░▄▀▄▀░▀
▄▄▄▄▄▀▀▄▄▀▀▄▄▄▄▄
█░▄▄▄██████▄▄▄░█
█░▀▀████████▀▀░█
█░█▀▄▄▄▄▄▄▄▄██░█
█░█▀████████░█
█░█░██████░█
▀▄▀▄███▀▄▀
▄▀▄
▀▄▄▄▄▀▄▀▄
██▀░░░░░░░░▀██
||.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
░▀▄░▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄░▄▀
███▀▄▀█████████████████▀▄▀
█████▀▄░▄▄▄▄▄███░▄▄▄▄▄▄▀
███████▀▄▀██████░█▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████▀▄▄░███▄▄▄▄▄▄░▄▀
███████████░███████▀▄▀
███████████░██▀▄▄▄▄▀
███████████░▀▄▀
████████████▄▀
███████████
▄▄███████▄▄
▄████▀▀▀▀▀▀▀████▄
▄███▀▄▄███████▄▄▀███▄
▄██▀▄█▀▀▀█████▀▀▀█▄▀██▄
▄██▄██████▀████░███▄██▄
███░████████▀██░████░███
███░████░█▄████▀░████░███
███░████░███▄████████░███
▀██▄▀███░█████▄█████▀▄██▀
▀██▄▀█▄▄▄██████▄██▀▄██▀
▀███▄▀▀███████▀▀▄███▀
▀████▄▄▄▄▄▄▄████▀
▀▀███████▀▀
OFFICIAL PARTNERSHIP
FAZE CLAN
SSC NAPOLI
|
Silence Scream
Hero Member

Activity: 882
Merit: 879

View Profile
June 17, 2023, 08:44:12 AM

W Jr hocam çok güzel açıklamış. Türkiye’de Suriyeliler peçe takabiliyor ve onlara özgürlük veriliyorsa, mini etek giyen hanımefendilere de karışılmamalı. İsteyen istediği gibi giyinebilir. Sen de mini şort giyebilirsin kimse sana karışamaz. Ülkede LGBTİ bireyler bile çoğu şehirde rahatça kendini ifade ederek geziniyorlar. O yüzden burada biraz senin göz kapakların olaya müdahil olup kendini kapatmayı bilmeli bence. Sahil kesiminde büyüyen insanlar bilirler ki bu artık Türkiye’nin normali kabul edilen kıyafet özgürlüğünün getirdiği bir şey.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
emre06060 (OP)
Member
**

View Profile
June 17, 2023, 04:13:28 PM

Genel Ahlak denilen bir kavram vardır hukukta.Bunun da diğer önemli kamu değerleri gibi korunması gerekir.Örneğin pandemi oldu ve Genel Sağlık korunması için bazı önlemler alındı.Genel Ahlak içerisinde de hukukun bazı koruduğu değerler var.

Sizin bahsettiğiniz örnek Genel Ahlak ilkelerinin korunması açısından “Teşhircilik” suçunun bir örneği.Aslında burada hayasızca hareketlerde bulunma örneği de var.Teşhircilik ve belirli olmayan ve birden fazla kişi tarafından algılanabilecek şekilde cinsel ilişkide bulunmak, hayasızca hareketler suçunu oluşturur.

Yani suç var ve bu suçun kanunu adi “Hayasızca hareketlerde bulunma.” Yalnız bu suç 2 şekilde ortaya çıkıyor :

1- Teşhircilik
2- Alenen birden fazla kişi tarafından algılanacak şekilde cinsel ilişkiye girmek.

Kaynak : https://sen.av.tr/tr/makale/hayasizca-hareketler-sucu-kapsaminda-teshircilik-fiili#_ftn6

Asıl sorumun cevabı değil w jr hocam bu.  Burada benim sorum kişinin mini etek giymesi suç mudur dan ziyade Mini eteklinin bacaklarına bakmak suç mu? Şimdi size bir paradoksta bulunayım ki konu anlaşılmadığı gibi kafanız daha çok karışsın.

Şimdi ben metrodayım kadının biri bacaklarıma bakıyor diyelim.  Sonra ona: "Ne bakıyorsun kardeşim" dedim ve o bayan da bana: "bakmak suç mu? Suçsa mahkemeye ver beni" dedi. Ben de onu gerçekten mahkemeye verdim diyelim. Hakim buyur dedi. Ben de bacağıma bakıyor efendim Benden tatmin oluyor dedim. Hakim bana saçmalama mı diyecek? Ya da senin neyinden tatmin oluyor diyecek.

Şimdi tersini düşünelim metrodayım ve mini etekli bir kadın bacak bacak üstüne atmış ben de onun bacaklarına bakıyorum. (Gerçi ordaki ahlak bekçileri beni haşlar da) Kadında beni uyardı, aldırmadım diyelim. Mahkemeye verdi beni ve mahkemede hakim bana: "Kadının bacaklarına bakmışsın" dedi. Ben de hakime: "TCK'ya göre bacak cinsel organ değil ve teşhircilik sayılmaz. Bu yüzden benim ona bakmam suç teşkil etmez" mi diyeceğim? Hatta ben bacağına bakrığımda ratmin olmuyorum ki? Sonuçta cinsellik varsa o bu şekilde giyinerek suç işlemiş oluyor, eğer cinsellik yoksa benim suçum ne? Diye de eklerim.

Şimdi sorumu tekrarlıyorum: "Mini etekli birinin bacaklarına bakmak suç mu?" Suçsa neye göre suç?

LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1508

View Profile
June 17, 2023, 05:08:51 PM

Asıl sorumun cevabı değil w jr hocam bu.  Burada benim sorum kişinin mini etek giymesi suç mudur dan ziyade Mini eteklinin bacaklarına bakmak suç mu? Şimdi size bir paradoksta bulunayım ki konu anlaşılmadığı gibi kafanız daha çok karışsın.

Ben ne demek istediğini ilk mesajdan anlamıştım dostum bu durum maalesef özellikle son yıllarda feminazilerin erkekler üzerinde yarattığı baskının bir sonucu. Bakmakla bakmak arasında fark var bunu bir kenara koyalım. Bazıları insana öyle bakıyor ki gözüyle tecavüz ediyor sen erkek halinle bile rahatsız olursun o konuda sanırım herkes hemfikirdir orayı geçiyorum. Şimdi ben sıradan bir vatandaş olarak işime gücüme giderken halk içinde böyle insanlarla karşılaşınca neden başımı eğmek, önüme değil de başka yerlere bakmak zorunda oluyorum? Bu tamamen yanlış anlaşılır kaygısından bilinçaltımıza yıllardır işlenmiş bir durum. Aynısı yolda yürürken hızlanarak önündeki kadını geçme ve küçük kız çocuklarından uzak durma kaygıları olarak da geri dönüyor. Sosyologların günümüzde işlemesi gereken önemli konulardan biri bu maalesef. Sözde kadın erkek eşitliği var ama biz sürekli bu yanlış anlaşılma, toplum tarafından linç edilme kaygılarıyla yaşıyoruz.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
Lachrymose
Hero Member

Activity: 1330
Merit: 967

View Profile
June 17, 2023, 06:21:14 PM
Merited by execijutiere (1)

herkes öyle ya da böyle cinsel market değerini yükseltmeye çalışıyor. senin ilkokul 1. sınıfta aldığın eğitim bile cinsel market değerini yükseltmekle alakalı. freud gibi her şeyi s/kşe bağlamak istemiyorum ama realite budur. bence skş denen şey olmasaydı ateşi bile keşfedememiştik; yılan gibi yumurtlayıp gölge altında dinlenirdik. aile, miras gibi kavramlar bile s/kş sonucu oluşmuş. şu an kapitalizm bile bu aile/miras kavramlarının bi sonucu. bi kadın dekolte giyiyorsa kendini iyi hissediyodur; bakılması egosunu tatmin ediyodur ama senin ya da benim bakışımdan rahatsız oluyosa bakmasını istediği kitle sen/ben değilizdir. o zaman sen de kendi cinsel market değerini yükseltmek için elinden geleni yapacaksın. bak ben az pişmiş eti bile yemeyen bi adam olarak şu an kemikli/ilikli ceset suyu içiyorum. her şey gainz için. ayrıca, bi kadının rahatsız olup olmaması afedersin çok da s/knde olmamalı. piyasa karı kaynıyor; aynı adam kaynadığı gibi. bunlar üzerinde kafa yorulacak meseleler değil. beğendiysen bakar geçersin ama insanca bakarsın.

herkes sikişiyo beyler. benim nesilde 14’de basladi bunlar su an kactir bilemiyorum. realiteyi oldugu gibi kabullenin. kendi pazar degerinizi arttirin. begenirsin ya da begenmezsin; gunumuzun gercekligi budur.
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1287
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
June 19, 2023, 07:54:39 AM
Merited by Bthd (1), execijutiere (1), Jossque (1)

Olayı net anlamanız için biraz da abartılı bir örnekle açıklamak istiyorum.

Diyelim ki 50 yaşındasınız ve karşınızdaki hanımefendi de 25 yaşındaki kızınız. Aynı kıyafeti giyiyor, aynı şekilde oturuyor, metro aynı kalabalıklıkta. Siz, kendi kızınıza nasıl bakarsınız? Kendi kızınıza bakınca ahlakınız bozulur mu? Ya da kendi kızınızın bacaklarından şehvet duyar mısınız? Nitekim, aynı bacakları 25 yıl içinde defalarca kez çıplak görmüşsünüzdür.

Yok ebesinin kulağı ali sami diyen arkadaşlar kusura bakmasın. Teşbihte hata olmaz.

Ayrıca, ben kendi kızımı öyle sokağa salmam diyen arkadaşları da kenara alalım, çünkü mevzumuz bu değil. Arkadaş, mini etek giyen kadının bacaklarına bakmak suç mu diye merak etmiş.

Bir hanımefendi ya da beyefendi istediği gibi giyinebilir. Nasıl ki erkek kadını çekici buluyorsa, kadın da erkeği çekici bulabilir. Bunda bir sakınca yok.

Ancak, siz nasıl ki kendi kızınıza bakıp fantezi kurmuyorsanız, başkasına bakıp fantezi kurmanız da o derece manasızdır. (Aç parantez: Karşıdaki kadın sevgiliniz ya da eşiniz olabilir. Ona şehvet duymanız gayet normal. İlaveten, karşınızdaki, tanıdığınız, hoşlandığınız belki de aranızda bir bağ olduğuna inandığınız biri de olabilir. Hoşlandığınız insandan hoşlandığınızı belli etmeniz de normal. Ancak, metroda gördüğünüz bu hanımefendiye -her kim olursa olsun- karşı şehvet duyup sapık gibi bakamazsınız! Kapa parantez)

Teşhircilik konusuna da değinelim. Kime göre neye göre kısmını da şöyle özetleyelim: Bir erkek ya da kadın, cinsel organını açıkta bırakacak şekilde toplu taşıma aracına binebilir veya yolda yürüyebilir mi? Hayır. Erkek üstsüz dolaşabilir mi? Gayet normal değil mi? Bir kadın, erkeğin memelerini görüp tahrik olsa, erkek teşhirci olur mu? Olabilir. Ama erkeğin üstsüz dolaşması anormal karşılanıyor mu? Hayır. O zaman? Ne yapmıyoruz? Meme, meme ucu ya da meme çatalı görünce, far görmüş geyik gibi şaşırmıyor ve ağzımızın salyalarını akıtmıyoruz.

Yine parantezi açıp şu konunun altını çizelim: Ülke, mülteci çöplüğüne dönmüşken, hiç bir erkek, eşinin, sevgilisinin ya da kızının dekolteyle ya da mini etekle sokağa çıkmasını istemez. Neden? Çünkü sen ne kadar ahlaklı, modern biri olursan ol, ülkeye doluşan bok beyinli ve çoğunluğu arap olan insanlıktan nasibini almamış zırzevat kadını sadece skilecek bir canlı olarak gördüğü gerçeğini unutamıyorsun değil mi? Değil kadını, ineği, eşeği, kediyi köpeği dahi skmekte bir sakınca görmeyen bu oksijen israfları yüzünden kadın erkek farketmeksizin sokakta özgürce dolaşmak imkansız hale geldi.

Siz siz olun, insanların özgürce yaşam hakkı olduğunu unutmayın. Ancak, nerede bir yobaz, beyni skinde bir dallama görürseniz de kadını, çocuğu ve erkeğin haklarını savunmakta tereddüt etmeyin. Parantezi kapatalım.

Özetle, mini etekli bir kadın gördüğünüzde o kadın sizin eşiniz, sevgiliniz ya da kızınız değilse (ki kesinlikle başkasının kızıdır. Başkasının eşi ya da sevgilisi olabilir), sanki kendi kızınızı görmüş gibi 2 saniye bakın geçin, işinize gücünüze devam edin. Gazoz olmayın, adam olun.

Dip not: Bir şeyi sadece günah/haram olduğu/olabileceği için yapmaktan çekiniyorsanız ve o şey günah/haram olmasa yapabilme ihtimaliniz varsa ya ahlakınız bozuktur ya da bozulmak üzeredir... (Örn: Zinadan günah olduğu için, içkiden haram olduğu için uzak duruyorsanız ve zina günah olmasa, içki haram olmasa affetmem diyorsanız üzgünüm, ahlaki değerlerinizde problem var demektir.)
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1137

View Profile
June 19, 2023, 03:35:34 PM
Merited by Vispilio (2)

bakmak ve görmek arasında fark var bir de taciz boyutu
metroda dışarıda mecburen gözümüz açık gideriz ve ne varsa görürüz
bakmak, gördükten sonra dikkat kesilmek odaklanmak
tacizse bokunu çıkartmak ve karşıya rahatsızlık vermek
tatil yörelerinde üstsüzler bile normal sayılıyor ve genelde kısa süre içinde bakmaya değer bile görülmüyor ancak rutin şehir hayatında alımlı birini görmek insanı şaşırtıp bakmaya yönlendirebilir
gördün hadi bi de baktın göz ucuyla tamam yeter daa Cheesy
kadınlar genelde teşhir etmeyi erkekler seyretmeyi tercih eder ama ikisinin de bir adabı olmalı

"suç mu?"ya gelecek olursak tatsızlık yaşanabilir ve böyle bir duruma girmemeyi tercih ederim ha çok hoşlandıysanız gidip bir tanışma kahve teklifi vs edilebilir o da karşıdakine bağlı, yanıt "hoşşt" da olabilir yess de! bu tamamen kadın- erkek ilişkisine dair bir durum
ben de bazen güzel bir otomobil görünce beeele bi bakıyorum ama sonra maşallah diyip geçip gidiyorum Allah sahibine bağışlasın ne diyelim...

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
June 19, 2023, 08:01:54 PM

@onurgozupek'in dip not kısmının altına imzamı atarım.

Ahlak ve din pek çok ortak noktaya sahip lakin ahlaksızca olan bir eylemi yapmama gerekçeniz sadece cehennem korkusuna yada dini temellere dayanıyorsa maalesef ahlaksızsınız demektir.

Bizim toplumumuzdaki mini etek kavramının bu denli ütopya haline gelmesinde maalesef genele yayılmış cinsel açlığın çok ciddi etkisi var. Hayatı boyunca cinsel ilişkiden, hatta sevmek sevilmekten kısmen soyutlanmış insanların bastırılmış duyguları ilk fırsatta ortaya çıkıyor. Mini etek giymese geri kalan bütün kadınlar kara çarşaf giyiyor olsa bu sefer t-shirt giyen insanların bile tahrik ettiğini söyleyebilecek durumdalar.

Vücudunu tamamen kapatmak isteyen insan memleketin her yerinde bu hakka sahip olmalıdır aynı şekilde mini etek giymek insan da öyle. Bacak gördüğünde azdığını söyleyerek kapanmasını isteyen insanlar banka soyup yada dolandıcırılık yapıp parayı göstermeseydi diyecek insan tipiyle eşit ahlak seviyesine sahiptir.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2072
Merit: 1137

View Profile
June 19, 2023, 10:24:10 PM
Last edit: June 19, 2023, 11:10:14 PM by wolwoo

burada bir kavram karmaşası yaşanıyor
-ahlaki ya da ahlaksız
-helal haram
-suç ve kabahat ya da özgürlük serbestlik

ahlaksız olan bir şey serbest olabilir, suç olan şeyler genelde haramdır. her toplumun yazılı olmayan normları var ve bu normlara uyulması beklenir ancak giderek zıvanadan çıkıldığı için bazen çatışma tartışma yaşanabiliyor.
Dini olarak bakacak olursak biz genelde taklidi imana sahibiz yani doğuştan içinde bulunduğumuz toplum ve aile ile uyumlu olmaya çalışan bir kitle var. Ve evet bazı şeyleri yapmıyorsak bunun altında bu fıtrı yani yaradılıştan gelen ve büyüyüp gelişirken empoze edilen dikte edilen basmakalıp hareketlerle çevriliyiz. Bunu fark edenler iki yola başvuruyor
1- Perdeyi yırtıp kurallara baş kaldırmak
2- Taklidi olan bir ögretiyi özümsemiş olarak kabullenmek

Her iki durumda da cennet cehennem işin içinde çünkü bizden bağımsız olarak var olan bir gerçeklik bunlar;) giderek artan şiddet ve suçun altında yatan en önemli etken bence artık insanların hem yaradılıştan hem de toplumdan aldıkları edep gibi kavramları gözardı etmesinden kaynaklanıyor. Çocukları egitirken bile "utanma yawrum" diye egitiyoruz halbuki utangaçlık doğal bir durum, geliştikçe utanmaktan utanıyoruz Smiley utangaçlık eğer gelişime engel olacak nitelikteyse onu düzgünce törpülemek gerekirken biz komple yok ediyoruz, dolayısıyla süper mini giyip çıkarken sorun görmezken olası bakışları yakalayıp "Ne var lan" diyerek hesap sormayı makul hale getiriyoruz  Smiley
ezcümle mini etek giyip kamusal alana çıkmak bazı sonuçları beraberinde getiriyor ancak mini etek giymeyenlere de bazı sorumluluk ya da sorumsuzluklar yüklüyor, bu tamamen her kişinin (giyen giymeyen, bakan bakmayan) kendi problemi
 bakarsan bağ bakmazsan  Cheesy
bi de bu kadınlar bi acayip! süslenir bakarsın "ne bakiyon hirbo" der, bakmazsın "niye bakmiyon" Cheesy bakıp bakmamak kadar bakan ya da bakmayanın kim olduğu da önemli Brad Pitt bakarsa eyvallah başkası bakarsa de sektör get lo Grin

yine dini açıdan bakarsak günümüzde inanç çok değişik bir hal aldı, mini etekli abla besmele ile otobüse binerken beriki göz zinasıyla inebiliyor.
dünya bir imtihan arenası herkes yaptığının karşılığını alır, bakarsan da bakmazsan da...

ha şunu da eklemek lazım: kadınlara en çok bakanlar yine kadınlardır, tepeden tırnağa süzerler.....

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
püsür
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 674

View Profile
June 20, 2023, 10:45:43 AM

Kimse kusura bakmasın ama bizim toplumda ahlak felsefesi ve hatta normal genel felsefe hakkında kafa patlatmayı bırak azıcık bile düşünmüş insan oranı %1 bile değildir. Ben bunu toplumun islami yapısına bağlıyorum. Yukarıda yazıldığı gibi toplumun neredeyse hepsi ahlak ile din zorunlulukları arasındaki farkı bilmiyor. Benim bile çok yakın arkadaşlarımdan şöyle solcuyum şöyle liberalim diye gezen insanlar aslında aşırı bağnaz ve muhafazakar. Aşırı solcuyum diye odtü devrim stadında fotolar çektiren arkadaşım çalışanlarının sigortasını ödememek için onlara az para vermek için kırk bin takla atıyor, sıfır hak verdiği yabancı bakıcısını köle gibi kullanıyor. Kendisi lüksünden bir gıdım kesmiyor. Bu sadece progresifim diye gezen insanlar hakkında bir çelişki örneği. Aynı şekilde çok modern ve progresif olduğunu düşünen bir arkadaşım 'kadın dediğini biraz döveceksin' gibi bir şey demişti, kanım donmuştu. Bu dediğim çok ilerici olduğunu düşünen arkadaşlarım ayrıca hala çoğu konuda50 yıl öncenin kafasında yaşıyor. Mini etek örneği de çok ufak ve önemsiz bir şey kalıyor ama durumu anlatması için yerinde bir örnek. Bizim ülkeden ve toplumdan bir b.k olmaz.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
emre06060 (OP)
Member
**

View Profile
June 20, 2023, 08:59:09 PM
Last edit: June 20, 2023, 09:29:04 PM by emre06060

O kadar yorum okudum ama verdiğim kıyaslamadaki ince detayı cevaplayan ve ona göre yorum yapan arkadaş görmedim. Herkes haklı olarak kendi anladığı, algıladığı gibi yorumlamış. Şimdi tekrar sormakta mahsur görmedim. Tekrar detaylı şekilde soruyorum: "Mini etekli birisinin bacağına dikkatli şekilde bakmakla koluna dikkatli şekilde bakmak arasındaki fark nedir?"  Eğer bacağına baktığınızda taciz suçu oluyorsa koluna bakmak da taciz suçu sayılmalı. Eğer koluna bakmakla bacağına bakmak arasında fark varsa ve bacağına bakmak cinsellik içeriyorsa mini etekli kadın teşhir suçu işlemiş oluyor mu? Yok eğer koluna bakmak suç değilse bacağına bakmak da suç olmaması gerekmiyor mu?

@onurgozupek arkadaşımın dipnotuna da katılmıyorum. Orada özetle Celal Şengör'ün tezini savunmuş. Yani Celal Şengör özetle diyor ki: "Allah korkusundan dolayı hırsızlık yapmıyorsanız bu sizin ahlaklı olduğunuz anlamına gelmez, çünkü korktuğunuz için hırsızlık yapmıyorsunuz." İşte bu kadar bağnaz bir düşünce Allah korkusunu küçümsemiş oluyor. Katılamama nedenimde şu:"İnsandaki Allah korkusu onun zaten dürüstlüğünden gelir. Dürüst olduğu için Allah'tan korkar ve Allahtan korktuğu için dürüsttür, Allah korkusından dolayı bir kadının özeline bakmıyorsa o zaten bakmayacak karakterde olduğu için Allah korkusu mevcuttur." Allah korkusu olmayan dürüst zaten değildir. Bu tezime katılmayabilirsiniz. Burada Ateistlerin Allah korkusu olmadan neden dürüst göründüklerini açıklama mecburiyetinde de değilim. Ama sadece şunu söyleyim onlar da kanunlardan ve özgürlük kısıtlaması korkusundan dolayı dürüst davranma mecburiyetindeler. Onları kanunların olmadığı bir ortama bırakın fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için kendilerini engelleyecek bir ahlak yapısının olmadığını göreceksiniz. Çünkü onlara göre ceza yok, tanrı yok, öldükten sonra hayat yok... Ahlakım var diyen bir ateist gerçek ateist değildir. Zerre kadar da olsa tanrı inancı mevcuttur. Neyse konumuz bu değilfi ama yorumları okudukça cevaplama gereği duydum. Siz yine de yukardaki soruma bir el atın.
onurgozupek
Hero Member

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
June 21, 2023, 07:03:54 AM
Merited by execijutiere (1)

"Mini etekli birisinin bacağına dikkatli şekilde bakmakla koluna dikkatli şekilde bakmak arasındaki fark nedir?"
Baktığın yer. Bacaklar seni cinsel organa yönlendirir. Eğer aynı kadın, kollarını göğsünde birleşmişse, kollarına baktığında göğsüne baktığını düşünür ve yine bakışlarından rahatsız olur.

Burada mevzu nereye baktığın değil, nasıl baktığın. Bu nedenle, soruna yanıt vermiş oluyoruz aslında. İnsan gibi bakıyorsan problem yok. Ama insanlıktan nasibini almamış gibi bakarsan, bacaklarına değil yüzüne de baksan karşındakini rahatsız edersin.

@onurgozupek arkadaşımın dipnotuna da katılmıyorum. Orada özetle Celal Şengör'ün tezini savunmuş. Yani Celal Şengör özetle diyor ki: "Allah korkusundan dolayı hırsızlık yapmıyorsanız bu sizin ahlaklı olduğunuz anlamına gelmez, çünkü korktuğunuz için hırsızlık yapmıyorsunuz." İşte bu kadar bağnaz bir düşünce Allah korkusunu küçümsemiş oluyor.

Tam aksine Allah'tan sadece korkmayıp, onun her yerde var olduğunu bildiğini göstermiş oluyor sevgili arkadaşım. Tanrı, sen ondan kork diye sana dini göndermedi. Korktuğun için değil, inandığın için dini yaşaman gerekiyor. İlla korku ile bir şeye inanacaksan Allah'a değil, örneğin Kuzey Kore lideri diktatöre de inanabilirsin. Biri seni öldükten sonra, diğer ölmeden önce cezalandırır. Bunun dışında bir fark hissetmezsin.

Katılamama nedenimde şu:"İnsandaki Allah korkusu onun zaten dürüstlüğünden gelir. Dürüst olduğu için Allah'tan korkar ve Allahtan korktuğu için dürüsttür, Allah korkusından dolayı bir kadının özeline bakmıyorsa o zaten bakmayacak karakterde olduğu için Allah korkusu mevcuttur." Allah korkusu olmayan dürüst zaten değildir.

Allah korkusu olmayan ama vicdanı olan herkes, en az Allah'a gerçekten inanan kadar dürüsttür. Üstelik tam aksine, Allah'tan korktuğu için günah işlemeyen insan sahtekardır. Çünkü yapmadıklarını/yapamadıklarını Allah korkusu yüzünden yapmayan adam fırsatı bulunca o günahı işler. (Allah'a inanlar ile dincileri birbirinden net çizgiyle ayıralım. Allah'a inananların bu konuyla bağlantısı yok)

Bu tezime katılmayabilirsiniz. Burada Ateistlerin Allah korkusu olmadan neden dürüst göründüklerini açıklama mecburiyetinde de değilim. Ama sadece şunu söyleyim onlar da kanunlardan ve özgürlük kısıtlaması korkusundan dolayı dürüst davranma mecburiyetindeler. Onları kanunların olmadığı bir ortama bırakın fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için kendilerini engelleyecek bir ahlak yapısının olmadığını göreceksiniz. Çünkü onlara göre ceza yok, tanrı yok, öldükten sonra hayat yok... Ahlakım var diyen bir ateist gerçek ateist değildir. Zerre kadar da olsa tanrı inancı mevcuttur. Neyse konumuz bu değilfi ama yorumları okudukça cevaplama gereği duydum. Siz yine de yukardaki soruma bir el atın.

Ateistle inananı kıyaslama istersen. Çocuğuna, kardeşine, karısına, akrabasına tecavüz eden, başkasının hakkını yiyenlere dikkatli bakarsan tamamına yakını dincidir. Ateist insan, Allah'tan korktuğu için değil, insanca yaşamanın gereği olduğu için başkalarının hakkına saygı duyar. Ateist Allah'a inanmaz, yaşamaya inanır. Senin günah diye yapmadığını, ateist doğru olmadığı için yapmaz.

Yine altını çiziyorum, burada inanan insana karşı bir eleştirim yok. Gerçek inanan tıpkı gerçek ateist gibi kimseye zarar vermeden hatta dünyayı daha da güzelleştirmek için yaşar. Allah'ı sevdiği için onun yarattığı her şeye saygı duyar. Çiceği, hayvanı daha uzun süre yaşatmak için uğraşır. Ateist de böyle yaşar sevgili kardeşim.

Ben Allah korkusu olduğu halde yığınla günah işleyen (en basiti ve en çok işlenen günah kul hakkı yemektir!) yığınla insan gösterebilirim. Ama sırf ateist olduğu için kötülük yapana nadir rastlarsın.

Bakınız, dünyanın en refah içinde yaşayan toplumları (Norveç, Japonya vd.) dinsizdir. Allah'tan korkuları olmamasına rağmen, sahip oldukları kaynakları en verimli şekilde kullanmaya özen gösterirler. Oysa, refah içinde bir tane müslüman ülke gösterebilir misin? Yok. (Petrol zengini arap ülkelerini örnek gösterecek varsa, zahmet etmesin. Petrol bittikten sonra görürsünüz o ülkelerin halini)

Özet geçeyim: Ahlak Allah'tan değil, insanın vicdanından gelir. Vicdanınız yoksa, ahlaklı olmanız pek mümkün değil. Ahlakı olmayanın da neye, kime inandığının bir önemi yoktur.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
June 21, 2023, 10:31:11 PM

onurgozupek safiyane duygularla idealize bir toplum örgüsü kurmaya çalışıyorsun ama gerçeklikten kopuk ve biraz saçma şeyler yazmışsın.

Ancak, siz nasıl ki kendi kızınıza bakıp fantezi kurmuyorsanız, başkasına bakıp fantezi kurmanız da o derece manasızdır.

kendi kızımıza ya da kız kardeşimize bakıp fantezi kurmuyoruz çünkü westermarck etkisi diye bir şey var (bunu google'a sor). birlikte büyüyen insanlar ya da çocuklar birbirlerine karşı cinsel anlamda daha az ilgi duyuyor (sıfıra yakın). bak, hiç ilgi duymuyor demiyorum çünkü ilhamlarını doğadan alan biri (bu kişi ateist olabilir) ensestin doğada çok yaygın bir şey olduğunu ve senin gibi birinin "niçin ensest ilişkiden uzak durmalıyız" sorusuna hiçbir argüman oluşturamayacağını bilir (bozuk gen aktarımını korunarak aşabilirler, hiç bu cevabı verme).

ister yanlış anla ister yanlış anlama ama sana bu konuda çok rahat olmamanı tavsiye ederim çünkü aklın bağımsız bir irade olmayacağına dair ya da çok ağır determinist koşullar altında olduğumuza dair güçlü varsayımlar var. yani, bilinçaltında istemsizce oluşabilecek bir kötü ihtimali bertaraf etmek bu konudaki en iyi seçenek; ne besmele çek ne şeytanı gör!

ki buna güncelden şöyle bir örnek de verebiliriz. mesela, kara sakallı ilkokul mezunu eğitimsiz bir mahalle hocası çıkar ve der ki: kızınız bile olsa aile içinde birbirinizin mahrem yerlerine bakmamaya özen gösterin.

sonra chp borazanı cumhuriyet ve birgün gibi gazeteler çıkar ve "şok, şok, şok! bunların aklı fikri bilmem ne" falan diye olayı manipüle ederek manşet atar.

anlatabiliyor muyum?

Bir erkek ya da kadın, cinsel organını açıkta bırakacak şekilde toplu taşıma aracına binebilir veya yolda yürüyebilir mi? Hayır. Erkek üstsüz dolaşabilir mi? Gayet normal değil mi? Bir kadın, erkeğin memelerini görüp tahrik olsa, erkek teşhirci olur mu? Olabilir. Ama erkeğin üstsüz dolaşması anormal karşılanıyor mu? Hayır. O zaman? Ne yapmıyoruz? Meme, meme ucu ya da meme çatalı görünce, far görmüş geyik gibi şaşırmıyor ve ağzımızın salyalarını akıtmıyoruz.

meme, tıpta üreme sisteminin bir parçasıdır ve cinsel organdır. karşı cinse ait bir cinsel organ görüp tahrik olmuyorsak (taciz ya da tecavüz demedim) doktordan randevu alıp hormonlarımızı ölçtürmeliyiz.

ayrıca, erkek memesi, bebeğin cinsiyeti atanmadan önce anne karnındayken şekillenmiş oluyor ama cinsel bir organ olduğu için ergenlik döneminde gelişme kaydetmiyor. yani, biyolojik olarak cinsiyet atanmadan önce şekillenmemiş olsa belki erkeklerin memesi hiç olmayabilirdi. ayrıca, bazı sıradışı durumlarda erkeklerin memelerindeki yağ dokusu büyüdüğünde jinekomasti olarak adlandırılan bir hastalık ortaya çıkıyor. birbirine biraz benzemeye başladığı anda hastalık sınıfına giren bir şey, normal halindeyken diğerinden farklıdır, normal halinde diğerinden farklı olan bir şey bizim üzerimizde nasıl etkiyi oluşturabilir? yani, kadın ve erkek memesini aynı kategoride değerlendirmek tamamen yanlış.

allah aşkına bana öznesi sana veya senin kişisel deneyimlerine dayanan şeyler yazma lütfen. yazdığım şeyleri (westermarck, meme, jinekomasti gibi kavramları) google'a sorabilirsin.

@onurgozupek'in dip not kısmının altına imzamı atarım.

bu doğru değil, dinler gerçek olmasa bile ahlak kavramı ahlak-erdem toplumlularının oluşturduğu sistemler bütünüdür. yani, bugün senin ahlaki açıdan doğru olduğunu düşündüğün için yaptığın eylem zaten ahlak-erdem toplumu insanlarının kültürel üretimidir. yani, dinler tıpkı ahlak gibi onların kültürel üretimi olsa bile senin tercih ettiğin ve ahlaklı bulduğun davranışlar da onların kültürel üretimidir. yani, sen bir şeyden sakınırken bir dindarın dini emir dolayısıyla yapmadığı (uzak durduğu) bir eylemden farklı bir şey yapmıyorsun. o kıstas olarak ilahi olduğuna inandığı kaynağı referans gösteriyor, sen ise içinde bulunduğun toplumun ve onların atalarından miras olarak taşıdıklarını veya bugün karşına çıkan ve hoşuna giden bazı şeyleri...

dini buyruklara itaati ahlaksızlık olarak tanımlayacak biri ancak ahlak kavramını tanrı ile birlikte reddeden biri olabilir. nitekim, niçe bunu yaptı ve "tanrı öldü ama arkasında bir heyula bıraktı, onu da ortadan kaldırmamız gerekir" diyerek tanrının (ya da ahlak-erdem toplumu insanların) mirası olan ahlakı hedef aldı. bu konuyu başka bir zaman tartışalım çünkü yukarıdakiler yeterince uzun oldu ama şunu kıssadan hisse olarak söylemem gerekir: tanrı yoktur diyen biri ahlaktan bahsediyorsa cahildir çünkü tanrıyı reddettiği olgularla ahlakı da reddetmesi gerekir (ahlaksızdır demedim, nitekim benden daha ahlaklı da olabilir ama yaşadığı hayatı yeterince sorgulamamış cahil biridir), tanrı var ama din yok diyen biri ahlak konusunda diretiyorsa ve başkalarını ahlaksızlıkla suçluyorsa sofisttir/postmodernisttir, allah onların ağızlarına kokuşmuş terlikleri ile vursun diye yeryüzüne eflatunlarını gönderir zaten... :)

siz literatürden uzak olduğunuz biraz facebook stili söylemlere sarılıyorsunuz ama bugün karşı cephe olarak görülen şey din değil anthropos (üzgünüm, bunu google'a sorman yetmez).

606060, 67'nin altlarından biri (birazdan gelir), bu soruyu sorması da biraz garip ve anlamsız, ve hatta insanları birbirini düşürmeyi amaçlıyor, çünkü kanunen bunun suç olmadığı bilinen bir şey, bu yüzden bu konu trol bir konu, normalde trollerin konularına yazmıyorum ama konu altındaki bazı şeylere açıklık getirmek gerektiği için zaman ayırdım.

öncelikle çok basit bir ayrımı yapmak gerekiyor. konu, kanunu ilgilendiren bir soru; konuya gelen cevaplar ahlaki açıdan "öznel ve kimseyi bağlamayacak olan" kişisel değerlendirmeler. yani, falanca çok iyidir ama filancalar çok kötüdür gibi köy kahvesi tarzı muhabbetler konunun cevabı bile değil.

ancak, şuna bir daha değinmek gerekiyor ki ahlak ve kanun aynı şey değildir ve kanunlar ahlakın yerini almak için oluşturulmuştur. bir yerde kanun ve yüzlerce yıllık genel ahlak kuralları çatışıyorsa orası müstemleke memlekettir (fiziksel olarak değilse zihinsel olarak).  

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
onurgozupek
Hero Member

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
June 22, 2023, 07:28:00 AM

@trendcoin öncelikle cevabın ve detaylı açıklamaların için teşekkürler. 1-2 noktayı düzeltmek isterim.

kendi kızımıza ya da kız kardeşimize bakıp fantezi kurmuyoruz çünkü westermarck etkisi diye bir şey var (bunu google'a sor). birlikte büyüyen insanlar ya da çocuklar birbirlerine karşı cinsel anlamda daha az ilgi duyuyor (sıfıra yakın). bak, hiç ilgi duymuyor demiyorum çünkü ilhamlarını doğadan alan biri (bu kişi ateist olabilir) ensestin doğada çok yaygın bir şey olduğunu ve senin gibi birinin "niçin ensest ilişkiden uzak durmalıyız" sorusuna hiçbir argüman oluşturamayacağını bilir (bozuk gen aktarımını korunarak aşabilirler, hiç bu cevabı verme).

ister yanlış anla ister yanlış anlama ama sana bu konuda çok rahat olmamanı tavsiye ederim çünkü aklın bağımsız bir irade olmayacağına dair ya da çok ağır determinist koşullar altında olduğumuza dair güçlü varsayımlar var. yani, bilinçaltında istemsizce oluşabilecek bir kötü ihtimali bertaraf etmek bu konudaki en iyi seçenek; ne besmele çek ne şeytanı gör!

Burada bahsetmeye çalıştığım ensest ilişki değildi aslında. Üstelik detay da verdim. Karşındaki de bir başkasını kızı diye. Sen nasıl kendi kızına "üff karıya bak" diye bakmıyorsan (bakabilirim ama bakmıyorum değil. Bakmıyorsun. Çünkü normal şartlar altında öyle bişey aklına gelmez) herhangi birini görünce de yine normal şartlar altında salyalarını akıtarak bakmazsın. İlgini çekmez demiyorum, çekebilir. Ama 2 saniye bakar geçer gidersin. Her mini etekli kadını gördüğünde 2 saniye içinde fantezi kurmazsın.

meme, tıpta üreme sisteminin bir parçasıdır ve cinsel organdır.

Değildir. Kadının birincil üreme organı vajinadır. Meme, ikincil üreme organları arasında da yer almaz. O yüzden bu önermeniz yanlış.

karşı cinse ait bir cinsel organ görüp tahrik olmuyorsak (taciz ya da tecavüz demedim) doktordan randevu alıp hormonlarımızı ölçtürmeliyiz.

Karşı cinse ait cinsel organı, kişisel alanında görüp tahrik olmanda gayet normal. Ancak toplu taşıma aracında birinin memesinin bir kısmını görüp tahrik olman değil.

yani, kadın ve erkek memesini aynı kategoride değerlendirmek tamamen yanlış.

Ataerkil toplum söylemi. Yazdığımı tam anlamadan yanıtlamışsın. Erkek, kadın memesinden tahrik olabiliyorsa, kadın da erkek memesinden tahrik olabilir. Kadının kadın memesinden, erkeğin de erkek memesinden tahrik olabildiği durumları da söylememe gerek yoktur herhalde...

allah aşkına bana öznesi sana veya senin kişisel deneyimlerine dayanan şeyler yazma lütfen. yazdığım şeyleri (westermarck, meme, jinekomasti gibi kavramları) google'a sorabilirsin.

Önyargına sağlık 😀

bu doğru değil, dinler gerçek olmasa bile ahlak kavramı ahlak-erdem toplumlularının oluşturduğu sistemler bütünüdür. yani, bugün senin ahlaki açıdan doğru olduğunu düşündüğün için yaptığın eylem zaten ahlak-erdem toplumu insanlarının kültürel üretimidir. yani, dinler tıpkı ahlak gibi onların kültürel üretimi olsa bile senin tercih ettiğin ve ahlaklı bulduğun davranışlar da onların kültürel üretimidir. yani, sen bir şeyden sakınırken bir dindarın dini emir dolayısıyla yapmadığı (uzak durduğu) bir eylemden farklı bir şey yapmıyorsun. o kıstas olarak ilahi olduğuna inandığı kaynağı referans gösteriyor, sen ise içinde bulunduğun toplumun ve onların atalarından miras olarak taşıdıklarını veya bugün karşına çıkan ve hoşuna giden bazı şeyleri...

Kusura bakma ama ilahi kaynak 1400 küsür yıllık, atalarımdan miras kalan kültür 4500 yıllık. Yani senin referans aldığın kaynaktan daha eski. Dolayısıyla bu önermeni de kabul edemeyeceğim.

Ancak, ahlaki değerler de dini değerler gibi değişebilir. Bunu inkar edemeyiz. Yine de toplumsal ahlakı "hoşuna giden bazı şeyler"e indirgemek de doğru değil. Çünkü toplumsal ahlak (ki kişinin ahlakı önce anne babasından, sonra yakın çevresinden, arkadaşların, öğretmenlerinden ve dolayısıyla toplumdan gelir) 3-5 senede oluşabilecek ya da değişebilecek bir kavram da değildir. Bir toplumda, bir ahlaki değeri değiştirmeniz yüzyıllar alabilir. Ancak bazı ahlaki değerler değişmez, sadece toplum yozlaşır. Örneğin hırsızlık her toplumda ahlaksızlıktır ancak bazı toplumlar hırsızlara hiç tolerans göstermezken bazılarının toleransı daha fazladır. Örneğin hırsızlık yapanın, hırsızlık yaptığı elinin kesildiği şeriat toplumundan, hırsızlığın yüceltildiği Araplaşmış topluma doğru değişim) Burada, yozlaşmış zengin müslüman arapların neler yaptığına değinmeyelim konunun suyu çıkmasın...

Gelelim Türk toplumunun ahlaki değerlerine... Türk toplumu, dindar yobazların aksine kadını her zaman baş üstünde tutmuş, kadına erkekten daha fazla değer biçmiştir. Günümüzün yozlaşmış toplumu sizi yanıltmasın çünkü son 10 yıldır Türk gibi değil arap gibi yaşıyoruz. Bu toplum, kadına karşı şiddeti, kadını cinsel malzeme olarak görmeyi araplardan öğrendi. O yüzden ahlak ve dini kıyaslarsanız, ahlak her zaman dinden daha nettir.

siz literatürden uzak olduğunuz biraz facebook stili söylemlere sarılıyorsunuz ama bugün karşı cephe olarak görülen şey din değil anthropos (üzgünüm, bunu google'a sorman yetmez).

Karşı cephe olarak gördüğüm şey tam olarak din adı altında pazarlanan din tüccarlığıdır. Din tüccarı olmayın, inanan olun. En önemlisi de ahlaklı olun.
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
June 22, 2023, 11:00:01 PM

...
Diyelim ki 50 yaşındasınız ve karşınızdaki hanımefendi de 25 yaşındaki kızınız. Aynı kıyafeti giyiyor, aynı şekilde oturuyor, metro aynı kalabalıklıkta. Siz, kendi kızınıza nasıl bakarsınız?
...
Ancak, siz nasıl ki kendi kızınıza bakıp fantezi kurmuyorsanız, başkasına bakıp fantezi kurmanız da o derece manasızdır.
...

onurgozupek, sen birine nereye bakıp bakmayacağı konusunda ahkam kesemezsin. hele hele, bu ahkamı "kızına bakmıyorsan aynı yaştaki birine de bakamazsın" gibi saçma sapan bir normatif söylemle dile getiremezsin. westermarck etkisi ve ensest örneğini bu yüzden verdim.

yukarıda feyziefe sitesi sakini bir arkadaş bu ülkede kimsenin ahlak felsefesi hakkında okuma yapmadığını söylerken olayın bu kadar ciddi boyutlarda olduğunu tahmin etmemiştim çünkü ne söylediğimi bile anlayamamışsın.

sen başka birine nereye bakıp bakmayacağı konusunda herhangi bir normatif söylemde bulunamazsın ve ben sana örneği öyle bir arşa çıkarırım ki ensest gibi herkesi trigerleyebilecek bir konuda bile kimin ne yapıp yapmayacağını söyleyemezsin demek istedim. sen veya bir başkası benim için veya herhangi biri için otorite olamaz. niçe, camus, sartre de bunu söyledi.

Burada bahsetmeye çalıştığım ensest ilişki değildi aslında. Üstelik detay da verdim.

şu anda bu konu için 3 satır yukarıda tekrar açıklama yaptığım için utanıyorum çünkü seviye düşüyor, umarım şimdi olayı daha iyi anlamışsındır, lütfen bana bir daha izahat yaptırma.

Kusura bakma ama ilahi kaynak 1400 küsür yıllık, atalarımdan miras kalan kültür 4500 yıllık. Yani senin referans aldığın kaynaktan daha eski. Dolayısıyla bu önermeni de kabul edemeyeceğim.

bir şeyi değerli yapan onun yaşı (sayısı, niceliği, adedi) olsa kaplumbağalar veya eşekler ormanın kralı olurdu. bir şeyi değerli kılan onun niteliğidir. nicelik ve nitelik arasındaki farkı google'a sorabilirsin. ayrıca, konu sidik yarışı değil, aşırı doz türkçülük oynayarak örfi ve dini çekişme içine girme, zaten ikisi aynı kavramlar değil, ben konuyu "öyle olsalar bile anlamında" açtım.

Değildir. Kadının birincil üreme organı vajinadır. Meme, ikincil üreme organları arasında da yer almaz. O yüzden bu önermeniz yanlış.

Kadın memesi cinsel organ mıdır?

Tıpta da kadın üreme sisteminin bir parçası olarak görülür, evet. Bunun sebebi kadınlarda gonatların gelişimine paralel olarak memenin büyüyüp gelişmesi, kadın üreme organlarındaki hormonal değişikliklerden memelerin de etkilenmesi, hamilelik ve doğum gibi rahimin değişimlere uğradığı olgularda memenin de etkilenmesi ve süt vermesi, meme kanserleri olgularında rahim kanseri riskinin artması gibi gözlemler de destekler.
https://evrimagaci.org/soru/kadin-memesi-cinsel-organ-midir-19522

Gelelim Türk toplumunun ahlaki değerlerine... Türk toplumu, dindar yobazların aksine kadını her zaman baş üstünde tutmuş, kadına erkekten daha fazla değer biçmiştir.

kızını pek büyük bir törenle oğluma aldım. … … … pek büyük bir törenle aldım. Dört yöndeki halkı hep ele geçirmiş, teba haline getirmiş, mağrurları kendisine secde ettirmiş, güçlülere önünde diz çöktürmüş. Yukarıda mavi gök, aşağıda kara toprak lütfettiği için

BİLGE KAĞAN KİTABESİ

Kuzey Yüzü

kızı alıyor, ben bu kavramı (emanet anlamında kullanmayı) seviyorum ama senin gibiler "kız almak vermek kadını meta bla bla bilmem ne, ataerkil meta bla bla bilmem ne" diye zırva söylemler üretir. etrafındaki insanları neden secde ettirmiş bilmiyorum, örfi bir uygulama sanırım, zaten konuyla alakası yok ama gerçekler senin facebook'tan duyduğun şeylere benzemiyor.

aynaya baktığında ya da orta asyaya gittiğinde ne kadar türk'e benzediğin konusuna girmiyeceğim, senin amentünü yazan adamın nice'te yahudi mezarlığında yattığından bahsetmeyeceğim. aşırı doz türkçülük oynayıp bir daha türkler arasında bölücülük yapma! konu örfi ve dini değerlerin çekişmesi değil, boş konulara girme.

Teşbihte hata olmaz.

biraz konudan sapacağım ama teşbihte hata olmaz demek "ne kadar saçma örnek verirsem vereyim teşbih yaptım canım" demek anlamına gelmiyor (o anlamda kullanmışsın). teşbihte saçma sapan örnekler verilerek hata yapılmaz demek anlamına geliyor ama zamanla anlam kayması oluşmuş ve önüne gelen saçma sapan örneklerine güvence olsun diye veya karşısındaki insana ağzına ne gelirse söylemek için kullanmış bu atasözünü...

bilder aklından geçenleri yine özgürce yaz ama böyle içi bomboş bir sonsuz özgüven ile sağa sola ahkam keserek normatif emirler sallama. yazdıkların harbiden göz kanatıyor. en azından cümlelerinin sonuna bana göre veya bence gibi kelimeler ekle ve facebook hesabını silip o bataklıktan kurtul. sokrates sizin gibi insanlar yüzünden delirdi. valla bak çok ciddi söylüyorum. sizin gibi insanlar yüzünden kafasını tırtıklara duvara sürttü. çok sağlıklı bir aile babasıydı ama adam bildiğin manyak oldu.

allah aşkına yalvarıyorum bana öznesi sana veya senin facebook'taki arkadaşlarınla yaptığın paylaşımlara dayanan şeylerle cevap verme. zaten sana yeterince vakit ayırdım.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
gramble
Jr. Member
*

Activity: 55
Merit: 4

View Profile
June 27, 2023, 01:25:20 PM

giymek ne kadar özgürlükse, bakmakta o kadar özgürlük olmalı. sonuçta güzele bakmak sevaptır 🤭
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1289

View Profile
June 27, 2023, 02:35:27 PM

giymek ne kadar özgürlükse, bakmakta o kadar özgürlük olmalı. sonuçta güzele bakmak sevaptır 🤭

Bu konuda sizin gibi düşünmüyorum geçmişten günümüze şekillenen giyinme davranışına göre insanlara bakma hakkına sahip olamazsınız. Siz kendinize uygun bir şekilde giyiniyorsaniz kendinize yakistigi için giyiyorsunuz veya giymiyormsunuz. Millet baksın diye degil.

Bana göre olay biraz niyetiniz ile ilgili. Her gördüğünüz bacak size cinsel bir çağrışım yapıyorsa sorunu baskasinda aramayın. Sorun sizsiniz

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
emre06060 (OP)
Member
**

View Profile
June 27, 2023, 06:14:10 PM

Bana göre olay biraz niyetiniz ile ilgili. Her gördüğünüz bacak size cinsel bir çağrışım yapıyorsa sorunu baskasinda aramayın. Sorun sizsiniz

Cinsel olarak bakmamanın ölçüsü ne? Cinsel organa mı şehvet duymalı sadece insanlar? Bunların dışında kalça ve bacaktan şehvet duyulmaz, sadece cinsel organdan şehvet duyulur diye bir kural mı var, yoksa biz mi bilmiyoruz! Bir kadının çıplak bacağına şehvetle bakmak sapıklıksa, neden sapıklığı müsade ediyorsunuz?

Özetle kardeşim şunu deyim. Bu dünyada hemen her evin kapısı vardır. Kapı kilidi evini ve eşyalarını korur. Kapısı kilitli olmayan hırsızlardan ah vah etmemeli. Hırsız her yerde vardır. Sapık da her yerde var. Bu yüzden kadınlar kapılarını açık bırakmamalı
Dzigie
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 367

Life is so short but wonderful.

View Profile
June 29, 2023, 12:37:46 PM
Last edit: June 29, 2023, 01:44:10 PM by Dzigie

Celal Şengör'ün tezini savunmuş.

Celal Şengör iyi bir profesör ve iyi bir bilim adamı olabilir ama ahlak hakkında konuşacak en son kişilerden biri benim için. Asistanının eteğini kaldırıp kıçına şaplak attığını anlatan biri bana nasıl ahlak dersi verebilir?

Prof. Dr. Celal Şengör, kendisini sinirlendiren bir öğrenciye yaptığını rahat tavırlarla canlı yayında anlattı. Şengör, 'Saniye'nin eteğini kaldırdım. Kıçına bir tokat attım' diye konuştu.
https://www.gercekgundem.com/amp/haber/celal-sengorun-videosu-ortaligi-karistirdi-ogrencime-kizdim-etegini-kaldirip-kicina-tokat-attim-299726

Celal Şengör her konu hakkında konuşmaya devam edebilir, sevenleri onu her konuda dinlemeye devam edebilir ve yüceltebilir. Kimse kimseye sınır koyamaz. Fakat bu kişinin ahlak hakkında konuşması bana çok saçma geliyor. Çünkü ahlak hakkında konuşacak biri önce davranışlarıyla örnek olmalı. Davranışları ile örnek olduktan sonra belki başkalarına nasihat verme hakkını kendinde görebilir.

Ben ilgimi çeken karşı cinse bakıyorum ama kadınlara en çok kadınlar bakıyor. Bazıları bakmıyor nerdeyse süzüyor, tarama yapıyor ve hafızasına atıyor.😅

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBITCRYPTO
FUTURES
[
1,000x