Bitcoin Forum
May 03, 2024, 02:36:15 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: SAR değerleri ve elektronik eşyaların tehlikeleri, kablosuz kulaklık örneği  (Read 76 times)
Silence Scream (OP)
Hero Member

Activity: 896
Merit: 881

View Profile
June 26, 2023, 12:02:54 PM
Merited by meser# (1), Hvdv (1)

Arkadaşlar ben de sizler gibi kablosuz kulaklıkların hayatı kolaylaştırdığını düşünenlerdendim ancak son zamanlarda bir kaç kulak rahatsızlığı beni bunu araştırmaya itti. Kablosuz kulaklıklar yani Bluetooth’lu kulaklıklar insan sağlığı açısından korkunç riskleri kendisiyle barındırıyor. En ünlü kulaklık markalarında da durum böyleyken, alacaksanız kaliteli markaları tercih etmeniz ve sağlığınızın en az düzeyde bari etkilenmesini sağlamanızı tavsiye ederim.

Kablosuz kulaklıklar DNA bozulmalarına, kanser riskini artmasına sebep oluyor.

Şimdi başlıca bazı kavramlardan bahsedelim :

SAR değeri ( Spesific Absorption Rate) :

Türkçe kelimesi “Özgül Soğurma Oranı” olan bu değer aslında manyetik etki yaratan tüm cihazların bizlerin tarafından absorbe edilme miktarlarını anlatmak için kullanılıyor. Telefon, televizyon, tablet, kablosuz kulaklıklar gibi türlü türlü elektronik aletlerin kendine özgü SAR değerleri vardır. Hepsi kullanımda bizler için önemli ölçüde zarar potansiyeli taşırlar. SAR değerlerinin karşılığı ise cihazın maksimum güçte çalışmasıyla civara yaydığı radyasyon olarak söylenebilir.

SAR değerlerinin etkisini böyle de görebiliriz. Ayrıca bu SAR değerleri kümülatif olarak arayabiliyor yani total maruz kalma durumuna göre etkisini bir kaç sene içerisinde de gösterebilir. Bu durumda çok fazla teknolojik alet kullanan bizim toplumumuzdaki bireylerin DNA bozulmaları ve Kanser riski çok daha üst seviyelere çıkıyor.

Burada da bazı telefon modellerinin yaydığı SAR değerleri var. 1.60’dan üst seviyedekiler tehlikeli olarak söylenebilir.

Yukarıdaki örnekte de bazı cihazların yaydığı elektronik frekanslar var.

Kulaklığı ve diğer teknolojik aletleri kullanırken SAR değerlerini göz ardı etmeyin arkadaşlar. Artık insan nesli bizimle birlikte bir skalaya oturacak. Şu an kullanılan bu aletlerin insanlara zararları tam olarak araştırılmış sayılmaz. Kendi tedbirimizi biz alalım.

Kaynaklar :

1- https://www.google.com.tr/amp/s/m.haberturk.com/hangi-telefon-daha-dusuk-radyasyon-yayiyor-3316317-amp

2- https://www.google.com.tr/amp/s/mediatrend.mediamarkt.com.tr/amp/sar-degeri-en-yuksek-ve-en-dusuk-akilli-telefonlar/

3- https://pchocasi.com.tr/akilli-telefonlarda-bulunan-ve-sagligimiza-etki-eden-sar-degeri-nedir-123465/#:~:text=Farklı%20ülkeler%20tarafından%20farklı%20oranlarda,tarafından%20emilme%20oranını%20ifade%20etmektedir.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
1714703775
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714703775
Reply with quote  #2

1714703775
Report to moderator
TalkImg was created especially for hosting images on bitcointalk.org: try it next time you want to post an image
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714703775
Hero Member
*

Ignore
1714703775
Reply with quote  #2

1714703775
Report to moderator
1714703775
Hero Member
*

Ignore
1714703775
Reply with quote  #2

1714703775
Report to moderator
xzone
Legendary
*

Activity: 2576
Merit: 1482

View Profile
June 26, 2023, 02:56:04 PM

Bir dönem deli gibi bu SAR değerlerine bakılıyordu. Sanırım pandemiden sonra bu kelimeyi bile duymadım, artık eskisi kadar önemsendiğini düşünmüyorum.
Aslında 7/24 yanımızda olan bu cihazlar sağlığımızı ciddi ölçüde etkiliyor. Olabildiğince hassas davranmalı ve bize en az zarar verecek olanları kullanmalıyız. Ama böyle bir inceleme içerisine girmiyoruz ve önemsemiyoruz.
Zaten ekonomik koşullar da izin vermiyor, SAR değerine bakıp telefon alma gücümüz zaten yok Cheesy

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
l99l
Full Member

Activity: 175
Merit: 138

View Profile
June 26, 2023, 03:18:26 PM

7 gün 24 saat elektronik eşyalarla yaşıyoruz. Cep telefonları günün büyük bir bölümünde yanımızda SAR değerlerime baksalar muhtemelen ikinci resimdeki gibidir.
Kitlenin %99'ununda aynısı olduğunu söyleyebilirim  Smiley
Kablosuz kulaklıkların o kadar tehlikeli olduğunu hiç duymamıştım. Pekte tercih etmiyorum antremandan dışında. Bazı insanlar kulağına yapıştırıp geziyorlar, çıkmaz yani o kulaktan Cheesy
eightdots
Hero Member

Activity: 770
Merit: 703

View Profile
June 26, 2023, 04:01:53 PM

Elektroniğin içinde yaşıyorum desem yalan olmaz ama duruma alışınca artık ne kadar yakın o kadar tehlikeliye bağlıyorsunuz. Mesela airpods almıyorum sırf bir videoya denk geldim, airpods kapağını açar açmaz makine çıldırıyordu korkuttu beni. Olanlara alışmışmışım şimdi yeni bir cihaz almak tehlikeli geliyor bu videoları sıklıkla görüyorken.

Siz de izleyip vazgeçmeyin diye videoyu atmıyorum buraya Smiley

Kablosuz kulaklığı kullanabileceğim bir alan da yok aslında. Öyle kulağıma takıp da gezmek istemiyorum çünkü acayip saçma geliyor, herkes çağrı merkezi çalışanına dönüyor. Acaba bu değer tüm kulaklıklarda aynı mı oluyor. Kafa üstü kulaklıklar için de durum bu kadar tehlikeli mi. İlla ki tehlikelidir de buna bakabileceğimiz değerlerin olduğu bir yer var mı acaba.

█████████████████████████
██
█████▀▀███████▀▀███████
█████▀░░▄███████▄░░▀█████
██▀░░██████▀░▀████░░▀██
██▀░░▀▀▀████████████░░▀██
██░░█▄████▀▀███▀█████░░██
██░░███▄▄███████▀▀███░░██
██░░█████████████████░░██
██▄░░████▄▄██████▄▄█░░▄██
██▄░░██████▄░░████░░▄██
█████▄░░▀███▌░░▐▀░░▄█████
███████▄▄███████▄▄███████
█████████████████████████
.
.ROOBET 2.0..██████.IIIIIFASTER & SLEEKER.██████.
|

█▄█
▀█▀
████▄▄██████▄▄████
█▄███▀█░░█████░░█▀███▄█
▀█▄▄░▐█████████▌▄▄█▀
██▄▄█████████▄▄████▌
██████▄▄████████
█▀▀████████████████
██████
█████████████
██
█▀▀██████████████
▀▀▀███████████▀▀▀▀
|.
    PLAY NOW    
flipme
Hero Member

Activity: 2170
Merit: 640

Undeads.com - P2E Runner Game

View Profile
June 28, 2023, 09:47:59 AM

Kablosuz kulaklıkları ben de çok kullanıyorum. Çok büyük kolaylık olmasının ötesinde başka avantajları da var. İş hayatımda kablolu kulaklık kullandığımda gayri ciddi bir görüntü oluşuyor ama kablosuz kulaklığı gizleyerek kullanabiliyorum. Özellikle kışın berenin altında bir kablosuz kulaklık kulandığımda kimse fark etmiyor. Bu yüzden kablosuz kulaklık kullanmayı tercih ediyorum. Ancak SAR değeri uyarınız beni biraz endişeye sevk etti.

Acaba bu değer tüm kulaklıklarda aynı mı oluyor. Kafa üstü kulaklıklar için de durum bu kadar tehlikeli mi. İlla ki tehlikelidir de buna bakabileceğimiz değerlerin olduğu bir yer var mı acaba.

Ben de SAR değerlerinin tam olarak paylaşıldığı bir liste görmek isterdim. Tehlikenin boyutunu merak ettim. Televizyon kadar veya Laptop kadar bir risk varsa belki kabullenebilirim. Ancak daha yüksek değerlere sahipse belki kablosuz kulaklık kullanmaktan vazgeçebilirim.

💀|.
   ▄▄▄▄█▄▄              ▄▄█▀▀  ▄▄▄▄▄█      ▄▄    ▄█▄
  ▀▀▀████████▄  ▄██    ███▀ ▄████▀▀▀     ▄███   ▄███
    ███▀▄▄███▀ ███▀   ███▀  ▀█████▄     ▄███   ████▄
  ▄███████▀   ███   ▄███       ▀▀████▄▄███████████▀
▀▀███▀▀███    ███ ▄████       ▄▄████▀▀████   ▄███
 ██▀    ▀██▄  ██████▀▀   ▄▄█████▀▀   ███▀   ▄██▀
          ▀▀█  ▀▀▀▀ ▄██████▀▀       ███▀    █▀
                                      ▀
.
.PLAY2EARN.RUNNER.GAME.
||VIRAL
REF.SYSTEM
GAME
|
████████████████████████████
██████ ▄▀██████████  ███████
███████▄▀▄▀██████  █████████
█████████▄▀▄▀██  ███████████
███████████▄▀▄ █████████████
███████████  ▄▀▄▀███████████
█████████  ████▄▀▄▀█████████
███████  ████████▄▀ ████████
████████▀▀▄██████▄▀▀████████
███████  ▀        ▀  ███████
██████                ██████
█████▌   ███    ███   ▐█████
█████▌   ▀▀▀    ▀▀▀   ▐█████
██████                ██████
███████▄  ▀██████▀  ▄███████
kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
June 28, 2023, 10:24:42 AM

Kablosuz kulaklıkları ben de çok kullanıyorum. Çok büyük kolaylık olmasının ötesinde başka avantajları da var. İş hayatımda kablolu kulaklık kullandığımda gayri ciddi bir görüntü oluşuyor ama kablosuz kulaklığı gizleyerek kullanabiliyorum. Özellikle kışın berenin altında bir kablosuz kulaklık kulandığımda kimse fark etmiyor. Bu yüzden kablosuz kulaklık kullanmayı tercih ediyorum. Ancak SAR değeri uyarınız beni biraz endişeye sevk etti.

Acaba bu değer tüm kulaklıklarda aynı mı oluyor. Kafa üstü kulaklıklar için de durum bu kadar tehlikeli mi. İlla ki tehlikelidir de buna bakabileceğimiz değerlerin olduğu bir yer var mı acaba.

Ben de SAR değerlerinin tam olarak paylaşıldığı bir liste görmek isterdim. Tehlikenin boyutunu merak ettim. Televizyon kadar veya Laptop kadar bir risk varsa belki kabullenebilirim. Ancak daha yüksek değerlere sahipse belki kablosuz kulaklık kullanmaktan vazgeçebilirim.

Kablosuz kulaklıklar benim endişe ettiğim elektronik eşyalar çünkü direkt kafamıza temas ederek işliyor, çalıştığında yaydığı dalgalar beynimize zarar verebilir. Uzun süreli kullanımında ne gibi yan etkileri yaratabilecekleri konusunda endişeliyim, sar değerlerini bende görmek isterdim mutlaka bunların bir değeri olmalı, eğer çok az ise kullanılabilir, bir süre kullandıktan sonra kulakiçim ağrıyor ama bunu ben kulaklığın fiziksel yapısı ile açıklıyorum,
Hvdv
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 330

View Profile
June 30, 2023, 09:16:27 AM

SAR değerlerini daha önce duymuştum ancak bayağı oldu dillendirilmiyordu. Bir zamanlar ben bakıyordum ve SAR değeri herhangi bir elektronik eşya için önem gördüğüm bir değerdi ancak zamanla artık bunları unuttuk. Unuttukça normalleşen elektronik eşyalarımız oldu. Kablosuz kulaklık çok kullanılan bir cihaz ama tavsiyem gün içerisinde 1-2 saatten fazla kullanmamanızdır. Kulak sağlığınız için de önemli adımlardan birisi bu çok kullanmamak.

.
Duelbits
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████