Bitcoin Forum
May 09, 2024, 10:43:18 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Türkiye'nin iq ortalaması  (Read 136 times)
emre06060 (OP)
Member
**

Activity: 144
Merit: 35

View Profile
July 02, 2023, 11:58:09 AM

Türkiye'nin iq ortalamasının 90 olduğu bilgisini bir videodan öğrenmiştim. Sonra ufak bir araştırma yapayım dedim ve Ülkelerin ortalama IQ'ları (Lynn & Vanhanen - 2006) grafiğine göz attım. 90 değil 85 miş. Yani biri gelmiş benim iq ortalamamı ölçmüş ona göre hesaplama yapmış. Ne zaman ölçmüş nasıl ölçmüş belli değil. İşin ilginç tarafı iqsu en yüksek olan ülke Güney kore en düşük olanları da Afrika. Gelişmişlik düzeyine göre bir grafik çizmişler desem Yunanistan'ınki bizimkinden daha yüksek. Gerçi şu anki ekonomiye göre doğruluk payı var. Ülkemizdeki Bu ölçüm sanırım sadece siyasi fanatiklere yapılmıştır diye düşünüyorum.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Dosya:World-iq-map-lynn-2002.svg
1715251398
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715251398
Reply with quote  #2

1715251398
Report to moderator
1715251398
Hero Member
*

Ignore
1715251398
Reply with quote  #2

1715251398
Report to moderator
1715251398
Hero Member
*

Ignore
1715251398
Reply with quote  #2

1715251398
Report to moderator
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715251398
Hero Member
*

Ignore
1715251398
Reply with quote  #2

1715251398
Report to moderator
kriminall
Sr. Member

Activity: 1358
Merit: 374

View Profile
July 02, 2023, 01:05:27 PM

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5414028.msg60962628#msg60962628

Şu konuyu açtığımda 2022 yılı IQ ortalaması hesabı yapılmıştı ve Türkiye 77’nci sırada 86 küsür IQ ortalamasıyla yer alıyordu, şimdi bakıyorum dediğiniz gibi ise hemen hemen aynı IQ ortalaması baz alınmış, tabi araştırma nasıl yapılıyor bilmiyorum ama IQ ortalaması olarak çok yüksek olmadığımızı bende düşünüyorum,
Silence Scream
Hero Member

Activity: 896
Merit: 883

View Profile
July 02, 2023, 01:32:12 PM

Bildiğim kadarıyla Richard Lynn bu konuda sert eleştiri alan araştırmacılardan birisi. Onun bilimsel olarak ırkçılık yaptığını söyleyenler var. Bu yüzden araştırmaları soru işaretli olarak kabul ediliyor. Yine de elbette araştırmalar yapılıyordur. Yapılan araştırmalar eğer belirli bir düzeyden alınıyorsa kabul edilebilir. Türkiye’de araştırma yapmayan gelen ve rastgele 100 kişi ile araştırma yapan bir grubun, aynı şeyleri her ülkede tekrar etmesiyle harmanlanmış verileri sunarlarsa o zaman doğruluk kabul edilebilir.

Türkiye, IQ ortalaması olarak fena sayılmaz bence. Aklımız cinliğe çalışıyor bizim. Yüksek IQ insanların tahmin edemeyeceği şeyleri yapabilecek kadar iyi bir toplumumuz var ama üreteceğimiz şeyin bizim için büyük bir rahatlık getirecek zorluktan kurtarması lazım bizi. Örneğin araba ötmesin diye klipsi kablosuz takmayı akıl edip onu satmamız gibi  Grin

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
Hvdv
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 332

View Profile
July 02, 2023, 02:39:28 PM

Zeka skalasında değerler bunları ifade ediyor arkadaşlar. IQ olarak 85 düşük zeka sınıfına giriyor. Toplumun geneli için böyle bir iddia yanlış olur. Toplumda ortalama zeka oranı yüzde 50 gördüğünüz gibi. Bazı araştırmalar objektif olarak sonucu yansıtamayan sonuçlar gösterebilir.

.
Duelbits
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
///  PLAY FOR FREE  ///
WIN FOR REAL
█████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
█████
██████████████████████████████████████████████████████
.
PLAY NOW
.
██████████████████████████████████████████████████████
█████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
█████
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1513

View Profile
July 02, 2023, 02:43:42 PM

Bunu daha önce de birkaç konuda tartışmıştık. Bu ortalamalar alınırken sokaktan adam çevirip test yapılmıyor çeşitli sınavların sonuçlarına vs. bakılıyor birçok değişkeni var. Aşağı yukarı bir veri veriyor size tabi ki inanmamak veya komplo teorisi üretmekte serbestsiniz ama dünya çapında geçerliliği olan yöntemler kullanılıyor bunu bilin. Cheesy
Ben kullanılan eğitim modeliyle uzun bir süre bu ortalamanın yükselemeyeceğini düşünüyorum tabi duruma pozitif bakmak isteyen bakabilir ama görünen köy kılavuz istemez.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
SUPERSAIAN
Legendary
*

Activity: 2212
Merit: 1254

View Profile
July 02, 2023, 03:47:14 PM

Iq ortalamasının zamanla düşmesinin sebebi bir sürü sebebi var gerçi de en büyük sorun alım gücünün günden güne azalması. Eğitim sisteminin yanlış olması eğer ailelerin alım güçleri daha iyi olsa tabi ki cocuklarına daha iyi eğitim fırsatları verirler. Halkımız normalde pratik zekaya sahip yukarıda dendiği gibi her türlü cinliğe aklımız erer fakat sosyoekonomik durumlar şartlar hiç birisi ülkede elverişli değil kaç tane yetenek heba oluyordur kim bilir, üzücü bir durum..

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
püsür
Hero Member

Activity: 1232
Merit: 675

View Profile
July 02, 2023, 03:59:40 PM

Bunu daha önce de birkaç konuda tartışmıştık. Bu ortalamalar alınırken sokaktan adam çevirip test yapılmıyor çeşitli sınavların sonuçlarına vs. bakılıyor birçok değişkeni var. Aşağı yukarı bir veri veriyor size tabi ki inanmamak veya komplo teorisi üretmekte serbestsiniz ama dünya çapında geçerliliği olan yöntemler kullanılıyor bunu bilin. Cheesy
Ben kullanılan eğitim modeliyle uzun bir süre bu ortalamanın yükselemeyeceğini düşünüyorum tabi duruma pozitif bakmak isteyen bakabilir ama görünen köy kılavuz istemez.
Hocam tam bununla ilgili yazacaktım ama siz yöntemi ile ilgili yazmışsınız. Dediğinizi kontrol etmek için araştırmada kullanılan yönteme bakmak istedim ama göremedim. Açıkçası ben böyle şeylerin gerçek bilimsel yöntem uygulanarak ölçülebileceğini sanmıyorum. Yanlış anlaşılmasın, bizim sonuç düşük çıktı falan diye demiyorum, aksine yüksek çıkmış. Ben bizim ortalamanın yerlerde olduğunu düşünüyorum. Ama böyle şeylerin ölçülmesi çok çok zor. Türkiye'de 80 milyon küsür vatandaş, kim bilir kaç milyon kaçak var. Doğusu farklı batısı farklı karadenizi farklı egesi farklı. Bunlardan eşit gelecek şekilde, ayrıca yaş, cinsiyet, meslek vs doğru bir araştırma grubu ayarlayabileceklerini hiç düşünmüyorum. Çok ciddi olarak araştırma yapılacaksa acayip bütçe gerekir. Bu olsa olsa rastgele bir araştırma olmuştur yani ya sokaktan çevirmişlerdir ya da para ile araştırma şirketlerine çok dar skalada bazı kişiler toplatmışlardır. Ben öğrenci iken acayip araştırmalara katıldım ordan biliyorum. Bunun bizim ülkemiz tarafı var afrikası var asyası var. Böyle araştırmaların gerçeğe yakın sonuç göstermesinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Taste atlas sonuçları gibi böyle şeylere de çok takılmamak lazım.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
█████████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
illetyus
Sr. Member

Activity: 1148
Merit: 367

View Profile
July 02, 2023, 04:31:03 PM

Zeka denilen şey pek ölçülebilecek bir şey. Matematiği süper olan bir arkadaşım var ama sosyal konularda yetersiz. Esprileri bile anlayamıyor biraz garip birisi yani. Kadınlarla iletişim sıfır. Ne ikna etme ne insan davranışlarını ve niyetlerini okuyabilme ne yaratıcılık ne özgünlük hiç bir şey yok. Ailesi biraz garip olduğu için küçükken doktora götürdüğünde üstün zekalı çıkmıştı.

Yani zeka dediğimiz şey çok çeşitli. İQ testleri hangi yöntemle neyi ölçüyor bilmiyorum ama klasik testlerde ortalama altı çıkan biri aslında farklı bir konuda ortalama üstü olabilir.

Birde beslenme ile çok alakası var bu konuların. Yaşam standartları gereği yetersiz beslenen çok insan var.
Şeker ve Karbo ağırlıklı beslenildiği için Türkiye'de diyabet ortanı %14. Bu oran ise Avrupa'da %7-8 gibi. Haliyle bu durum beynin çalışmasına da etki ediyordur.

meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
July 02, 2023, 06:28:46 PM

İnstagram, tiktok, youtube'daki insanımız videolarını gördükçe aslında bu ortalamaya bile şükrediyorum desem inanır mısınız?
mandown
Legendary
*

Activity: 1918
Merit: 1291

View Profile
July 03, 2023, 07:28:54 AM

İnstagram, tiktok, youtube'daki insanımız videolarını gördükçe aslında bu ortalamaya bile şükrediyorum desem inanır mısınız?

Ben seçim sonrası herşeyi çok doğal karşılıyorum.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
eightdots
Hero Member

Activity: 770
Merit: 706

View Profile
July 03, 2023, 07:46:29 AM

Hocam tam bununla ilgili yazacaktım ama siz yöntemi ile ilgili yazmışsınız. Dediğinizi kontrol etmek için araştırmada kullanılan yönteme bakmak istedim ama göremedim. Açıkçası ben böyle şeylerin gerçek bilimsel yöntem uygulanarak ölçülebileceğini sanmıyorum. Yanlış anlaşılmasın, bizim sonuç düşük çıktı falan diye demiyorum, aksine yüksek çıkmış. Ben bizim ortalamanın yerlerde olduğunu düşünüyorum. Ama böyle şeylerin ölçülmesi çok çok zor. Türkiye'de 80 milyon küsür vatandaş, kim bilir kaç milyon kaçak var. Doğusu farklı batısı farklı karadenizi farklı egesi farklı. Bunlardan eşit gelecek şekilde, ayrıca yaş, cinsiyet, meslek vs doğru bir araştırma grubu ayarlayabileceklerini hiç düşünmüyorum. Çok ciddi olarak araştırma yapılacaksa acayip bütçe gerekir. Bu olsa olsa rastgele bir araştırma olmuştur yani ya sokaktan çevirmişlerdir ya da para ile araştırma şirketlerine çok dar skalada bazı kişiler toplatmışlardır. Ben öğrenci iken acayip araştırmalara katıldım ordan biliyorum. Bunun bizim ülkemiz tarafı var afrikası var asyası var. Böyle araştırmaların gerçeğe yakın sonuç göstermesinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Taste atlas sonuçları gibi böyle şeylere de çok takılmamak lazım.

Çok uzun bir zamandır ortada olan veri üretme çılgınlığı yüzünden gerçek veriye ulaşılamaz oldu. Bir de bu veri üretme çılgınlığı her hafta, her ay, her sene gibi düzenli bir hal almışsa iyice gerçeklikten uzaklaşıyor. Örneklem kümesi çok büyük olmalı, ulaşılabilirlik zorluğu zaten varken ve bu kadar farklılıklar varken bu değerin gerçeği yansıtma ihtimali yok. Yaklaşık bir değer veriyor mudur, bence onun da ihtimali yok.

Biz bazı şeylerin gerçek değerini hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Bunun sebebi de bize bu değerleri sağlayanların bile gerçek değere ulaşamamaları. Öyle bir teknoloji ya da her yere ulaşılabilecek bir maddiyat yok. Şimdi kim inanır bu değeri bulmak için şu kadar para harcandığına ya da şu kadar kişi mesai harcadı denildiğine. Elbette belirli oranlarda vardır ama asıl mesele gerçek değeri bulmak olduğu için söylüyorum yoksa sadece bir değer bulmak kadar kolay bir şey yok.

██
█████▀▀███████▀▀███████
█████▀░░▄███████▄░░▀█████
██▀░░██████▀░▀████░░▀██
██▀░░▀▀▀████████████░░▀██
██░░█▄████▀▀███▀█████░░██
██░░███▄▄███████▀▀███░░██
██░░█████████████████░░██
██▄░░████▄▄██████▄▄█░░▄██
██▄░░██████▄░░████░░▄██
█████▄░░▀███▌░░▐▀░░▄█████
███████▄▄███████▄▄███████
.
.ROOBET 2.0..██████.IIIIIFASTER & SLEEKER.██████.
|

█▄█
▀█▀
████▄▄██████▄▄████
█▄███▀█░░█████░░█▀███▄█
▀█▄▄░▐█████████▌▄▄█▀
██▄▄█████████▄▄████▌
██████▄▄████████
█▀▀████████████████
██████
█████████████
██
█▀▀██████████████
▀▀▀███████████▀▀▀▀
|.
    PLAY NOW    
Pulsar77
Sr. Member

Activity: 1722
Merit: 310

View Profile
July 03, 2023, 09:03:01 AM

Bunun benzeri bir haberi ben de geçtiğimiz zamanlarda okumuştum. IQ ortalamamız oldukça düşük seviyede ki zeki insanlar olmasa ne kadar daha aşağı iner tahmin etmesi zor. Sokak röportajlarındaki insanların önemli bir kısmı zaten neden bu ortalamanın aşağı çekildiğini gösteriyor. Belki sokaktan çevirip rastgele yapılan bir test değil bu ama yine de örnek verdiğim tipteki insanların zeka seviyesini birçok farklı kişide de görmek mümkün. Pratik zeka olarak bir ölçüm yapılsa ama herhalde çok daha yüksek çıkar.  Grin

.
SPIN

▄▄▄██████████▄▄▄
     ▄███████████████████▄
   ▄██████████▀▀███████████▄
   ██████████    ███████████
 ▄██████████      ▀█████████▄
▄██████████        ▀█████████▄
█████████▀▀   ▄▄    ▀▀▀███████
█████████▄▄  ████▄▄███████████
███████▀  ▀▀███▀      ▀███████
▀█████▀          ▄█▄   ▀█████▀
 ▀███▀   ▄▄▄  ▄█████▄   ▀███▀
   ██████████████████▄▄▄███
   ▀██████████████████████▀
     ▀▀████████████████▀▀
        ▀▀▀█████████▀▀▀
.
RIUM
.
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
SAFE GAMES
WITH WITHDRAWALS
       ▄▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
 ▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄  ▀▀▄
█    ▄         █   ▀▌
█   █ █        █    ▌
█      ▄█▄     █   ▐
█     ▄███▄    █   ▌
█    ███████   █  ▐
█    ▀▀ █ ▀▀   █  ▌
█     ▄███▄    █ ▐
█              █▐▌
█        █ █   █▌
 ▀▄▄▄▄▄▄▄▄█▄▄▄▀
       ▄▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
 ▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄  ▀▀▄
█    ▄         █   ▀▌
█   █ █        █    ▌
█      ▄█▄     █   ▐
█     ▄███▄    █   ▌
█    ███████   █  ▐
█    ▀▀ █ ▀▀   █  ▌
█     ▄███▄    █ ▐
█              █▐▌
█        █ █   █▌
 ▀▄▄▄▄▄▄▄▄█▄▄▄▀
.
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
▄▀▀▀

▀▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
SIGN UP

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▄

▄▄▄▀
Silence Scream
Hero Member

Activity: 896
Merit: 883

View Profile
July 03, 2023, 04:56:31 PM

Bunun benzeri bir haberi ben de geçtiğimiz zamanlarda okumuştum. IQ ortalamamız oldukça düşük seviyede ki zeki insanlar olmasa ne kadar daha aşağı iner tahmin etmesi zor. Sokak röportajlarındaki insanların önemli bir kısmı zaten neden bu ortalamanın aşağı çekildiğini gösteriyor. Belki sokaktan çevirip rastgele yapılan bir test değil bu ama yine de örnek verdiğim tipteki insanların zeka seviyesini birçok farklı kişide de görmek mümkün. Pratik zeka olarak bir ölçüm yapılsa ama herhalde çok daha yüksek çıkar.  Grin

IQ ortalamasını tam objektif olarak yapmak imkansız diyebiliriz yine de ortalama bir hesap bu örnekteki gibi yapılabilir. Zeka seviyesinin yerlerde olduğunu bazı sokak röportajları gösteriyor ama bunu ülkenin geneline yaymak doğru değil. Pratik zekalarda dediğiniz gibi belki üst düzey IQ’luk çalışmalar olabilir. Türkiye’nin ortalamasının ben bu örnekteki kadar kötü olduğuna da inanmıyorum hocam. Yine de 20-30 sene sonra IQ seviyesinin doğal seleksiyon sonucu yükseleceğini düşünüyorum  Grin

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
Mustang Shelby
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 492

View Profile
July 03, 2023, 06:37:27 PM

Zekayı sadece bir araştırma ile kabullenmek doğru değil bence de. Yine de özellikle seçim zamanında yapılan sokak röportajlarında beyin yakan cümleler kuran, dört işlemleri yapmaktan aciz, üstüne üstlük konuşmaktan bile bi haber insanların oyuyla, herhangi bir alanda profesör olmuş bir vatandaşın oyunun aynı olması da ayrı bir tartışma konusu olmalı. Bir tarafta IQ ortalamasını arttıran Profesörlerimiz, diğer tarafta çoğunluğu Suriyeli Türk vatandaşlarının oluşturduğu veya yaşı ileri ve kendini asla geliştirmemiş kişilerin oluşturduğu (genellikle) düşük IQ profili. Bu ikisinin aynı kefede bile olmaması gerekiyor. Nasıl ki zekaya göre eğitim var, zekaya göre de oy olmalı bence.

.
SPIN

▄▄▄██████████▄▄▄
     ▄███████████████████▄
   ▄██████████▀▀███████████▄
   ██████████    ███████████
 ▄██████████      ▀█████████▄
▄██████████        ▀█████████▄
█████████▀▀   ▄▄    ▀▀▀███████
█████████▄▄  ████▄▄███████████
███████▀  ▀▀███▀      ▀███████
▀█████▀          ▄█▄   ▀█████▀