Bitcoin Forum
May 02, 2024, 06:38:48 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: czy używacie czegoś do obliczeń?  (Read 70 times)
FantasticPangolin705 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 17
Merit: 13


View Profile
July 06, 2023, 08:28:39 PM
Merited by wwzsocki (1)
 #1

cześć,

kolejne pytanie ze świata "Bitcoin dla początkujących".
Zauważyłem, że takie głębsze kwestie związane z Bitcoinami i altcoinami wymagają coraz to bardziej rozbudowanych i precyzyjnych obliczeń.
Np. porównywania kursów, obliczeń fee, zamiany jednego w drugie.

Albo np. wszelkie kwestie związane z miningiem.

I w ogóle to na kilku stronach już widziałem, że ktoś wszedł normalnie w matmę i zaczął wyliczać różne aspekty.

Nie jest to jakieś rocket science, ale zwykły kalkulator przestaje mi wystarczać.

pierwsza myśl - arkusz kalkulacyjny.
Ale znowu arkusz kalkulacyjny będzie miał ten problem, że nie będzie na bieżąco aktualizował kursów.
Druga myśl - arkusz kalkulacyjny (np. LibreCalc) ze skryptami python które będę np. puszczał przed obliczeniami manualnie i te skrypty będą pobierać i aktualizować kursy z neta, czyli wpisywać pobrane wartośći do arkusza kalkuacyjnego.

no i trzecia myśl - https://jupyter.org/ - python jupyter. Prawdopodobnie nawet znajdę gotowe jupyter booki w necie, bo przecież i python i crypto to popularne teraz tematy.
Na ten moment skłaniam się właśnie ku jupyterowi.

a jak jest u was? czego używacie do obliczeń?
ołówka+kartki+kalkulatora?
jakaś ulubiona strona która za was to robi?
rozbudowany arkusz kalkulacyjny?
a może ktoś jednak bardziej ambitnie - i poszedł w stronę np. jupytera?
język R?
jakiś inny język?
swój front-end w js (też niezła opcja, jak ktoś ogarnia js) - rozważam to (czysta JS lub ReactJS)?
coś innego?
niczego - na czuja?

dodam też, że zawodowo programuję i z pythonem nie mam żadnych problemów (i w ogóle to docelowo będę interesował się też botami na trading).
1714631928
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714631928

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714631928
Reply with quote  #2

1714631928
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714631928
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714631928

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714631928
Reply with quote  #2

1714631928
Report to moderator
vjudeu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 670
Merit: 1549



View Profile
July 07, 2023, 05:44:09 AM
Merited by Tytanowy Janusz (2), wwzsocki (1)
 #2

Quote
pierwsza myśl - arkusz kalkulacyjny.
Co kto lubi, ale ja zwykle nie dotykam Excela, ani innych podobnych narzędzi pokroju OpenOffice czy LibreOffice, dopóki nie muszę tego robić, jak ktoś mi czasem wyśle plik z takim rozszerzeniem.

Quote
Druga myśl - arkusz kalkulacyjny (np. LibreCalc) ze skryptami python które będę np. puszczał przed obliczeniami manualnie i te skrypty będą pobierać i aktualizować kursy z neta, czyli wpisywać pobrane wartośći do arkusza kalkuacyjnego.
Aha, czyli chodzi o trading. Szkoda, akurat ten temat omijam szerokim łukiem, przez chwilę myślałem, że chodzi o technikalia związane z tym, jak działają poszczególne monety, bez względu na ich kurs.

Quote
no i trzecia myśl - https://jupyter.org/ - python jupyter. Prawdopodobnie nawet znajdę gotowe jupyter booki w necie, bo przecież i python i crypto to popularne teraz tematy.
Na ten moment skłaniam się właśnie ku jupyterowi.
Myślę, że to całkiem niezły wybór. Jeśli zaczynasz dotykać jakiegoś języka programowania, choćby Pythona, to już daje całkiem spore możliwości.

Quote
a jak jest u was? czego używacie do obliczeń?
Wszystkiego po trochu, zależy od tego, czego akurat potrzebuję.
1. Kodu, zwykle w C++. Po prostu, mogę sobie napisać kawałek kodu i policzyć to, czego potrzebuję. Czasem oczywiście też Python, miejscami nawet potrafią wjechać nieco mniej znane języki, na przykład Julia, głównie wtedy, kiedy akurat ktoś inny napisze coś ciekawego w mniej typowy sposób, wtedy również trzeba ogarniać podstawy, aby to odpalić: https://giordano.github.io/blog/2017-11-21-hexadecimal-pi/
2. Pełnego węzła w wersji offline. Warto mieć na przykład klienta Bitcoin Core na dysku. Bez łańcucha, bez pobierania 500 GB, totalnie odciętego od sieci. Tam jest na przykład taka sieć, jak regtest, gdzie można samemu zbudować od zera taki łańcuch, jaki chcemy, no i potem pokazać wyniki naszych testów publicznie. Oczywiście, oprócz tego dysponuję także pełnym węzłem działającym 24/7, ale zwykle jest tak, że trzymam go na osobnej maszynie, zaś na co dzień wystarczy mi wersja offline, bo jeśli na przykład zechcę podpisać jakąś transakcję, to wystarczą mi dane pozyskane z innych źródeł, komendy typu "signrawtransactionwithkey" pozwalają podpisać absolutnie wszystko, bez względu na to, czy to jest poprawne.
3. Stron online, do prostych rzeczy. Na przykład, jeśli trzeba wyjaśnić komuś, jak działa SHA-256, to mogę odesłać tutaj: https://sha256algorithm.com/
4. Programów innych ludzi, w wersji offline. Zwykle pobranych z GitHuba, tudzież innych repozytoriów. To się często przydaje, gdy sam nie ogarniam tematu jeszcze na tyle, aby napisać własny kod, wtedy można się posiłkować kodem Open Source od innych.

Quote
ołówka+kartki+kalkulatora?
Dawno, dawno temu, tak właśnie było. Na przykład jak pierwszy raz zetknąłem się z funkcjami skrótu, to miałem cały zeszyt, gdzie ręcznie liczyłem wszystkie rundy SHA-1. Czasem dobrze jest policzyć to i owo ręcznie, chociaż od jakiegoś czasu nauczyłem się do wszystkiego dokładać masę kodu, wtedy to wszystko idzie znacznie sprawniej. Niemniej, jakbym nie posiedział nad kartką papieru przez parę miesięcy, to pewnie nie napisałbym czegoś takiego: https://bitcointalk.org/index.php?topic=5402178

Quote
jakaś ulubiona strona która za was to robi?
Jedna strona? Nie. Raczej mnóstwo mniejszych, każda pod co innego. Na przykład jeśli chcesz online działać na dużych liczbach, to możesz użyć tego: https://www.boxentriq.com/code-breaking/big-number-calculator

Quote
rozbudowany arkusz kalkulacyjny?
Nie tykam arkuszy kalkulacyjnych, dopóki nie muszę. Jasne, jak mam mnóstwo danych i potrzebuję wykresu, to pewnie, można władować wszystko do takiego arkusza, machnąć wykres, zrobić screena i przesłać dalej. Ale naprawdę rzadko mam taką potrzebę. Zwykle też jest tak, że mnóstwo różnych stron pokazuje podstawy. Na przykład, jeśli chcesz śledzić opłaty transakcyjne i zobaczyć, jaki wycinek stanowią transakcje poniżej 1 sat/vB, to możesz zajrzeć tutaj i popatrzeć na wielkie, szare pole u dołu: https://mempool.jhoenicke.de/#BTC,all,weight,0

Quote
a może ktoś jednak bardziej ambitnie - i poszedł w stronę np. jupytera?
Bardziej ambitnie? Owszem, w stronę pisania kodu w C++. Nie dotykam Pythona na tyle często, aby brać narzędzia stamtąd, ale jeśli chcesz iść w ten język, to raczej patrzysz na właściwe narzędzia.

Quote
język R?
Kiedyś nawet czytałem o tym książkę, ale jakoś sam język nie przypadł mi do gustu. Chociaż w sumie, to też nie jest tak, że uwielbiam wyłącznie C++, pamiętam na przykład, jak kiedyś grzebałem bardzo głęboko w asemblerze, no i wtedy nawet napisałem własny prymitywny język typu "finrep" (find and replace), który umożliwiał prostą zamianę poszczególnych bajtów na odpowiadające im opkody.

Quote
jakiś inny język?
Jeszcze inny poza wymienionymi? No to może Script. Nie jest Turing-complete, występuje głównie w Bitcoinie, ale jakby nie patrzeć, tam też są ciekawe konstrukcje, chociażby "<podpis> OP_SWAP OP_CHECKSIG". Są nawet strony online, które pi razy drzwi pozwalają się tym pobawić, choć zwykle lepiej wgłębić się w klienta Core, można nawet zajrzeć do wersji samego Satoshiego, żeby lepiej zrozumieć, skąd się to wszystko wzięło i jak ewoluowało w czasie: https://siminchen.github.io/bitcoinIDE/build/editor.html

Quote
swój front-end w js (też niezła opcja, jak ktoś ogarnia js) - rozważam to (czysta JS lub ReactJS)?
Co kto lubi, ale ja webówki raczej nie dotykam. JavaScript jako język mnie odrzuca, podobnie jak na przykład takie PHP. Chociaż oczywiście jeśli ktoś używa frameworków, to pewnie może się zdarzyć tak, że będzie się w tym pisało tak przyjemnie, jak w Pythonie.

Quote
coś innego?
Hmm, co ja jeszcze mogę podrzucić z ciekawych linków? O, może narzędzie do generowania seedów. Oczywiście należy używać tego tylko w wersji offline, po pobraniu i rozpakowaniu na swoim dysku: https://iancoleman.io/bip39/

Quote
niczego - na czuja?
Yyy, nie bardzo wiem, jak mógłbym dostać pytanie o na przykład hash takiego bloku Genesis i odpowiedzieć "na czuja": https://bitcointalk.org/index.php?topic=52706.msg62507170#msg62507170

Quote
dodam też, że zawodowo programuję i z pythonem nie mam żadnych problemów (i w ogóle to docelowo będę interesował się też botami na trading).
Jak już pewnie każdy zdążył zauważyć, nie lubię tradingu, więc raczej zniechęcam do tej części w nawiasie. Niemniej, życzę powodzenia, jakby nie patrzeć, Python to całkiem przyjemny język, niezależnie od celu, jaki się wybierze.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
FantasticPangolin705 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 17
Merit: 13


View Profile
July 07, 2023, 07:59:12 PM
 #3

Wielkie dzięki za dużą odpowiedź.

mam takie pytanie - czy jak wy macie dostać jakieś bonusy od "sponsorów w stopkach" (bo jak rozumiem, to działa w ten sposób, że dajcie merytoryczne posty i ktoś wam płaci za reklamę tego co macie w stopce), to mam jakoś "zalajkować" ten post, zeby wam pomóc?

Wy mi pomagacie merytorycznymi postami, dużo rzeczy mi się rozjaśnia.
To ja też chcę pomóc. Daje się tu jakieś lajki za dobre posty?

Jeżeli chodzi o ten topic, to wybrałem jupyter (notebook)+python+numpy+panda (ale chyba bez anacondy).
Tzn co do anacondy się zastanawiam jeszcze.
Nie idę w arkusze kalkulacyjne.

Wydaje mi się że pierwszy notebook ogarnę do 2 tygodni, może nawet pokażę w tym topicu - jakby ktos był zaitneresowany -co udało mi się uzyskać Smiley do zobaczenia
wwzsocki
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2730
Merit: 1708


First 100% Liquid Stablecoin Backed by Gold


View Profile WWW
July 07, 2023, 09:43:19 PM
 #4

... Daje się tu jakieś lajki za dobre posty?...

takim lajkiem jest MERIT

potrzebujesz ich żeby awansować do wyzszej rangi na forum

no i ogólnie są przydatne jezeli chcesz właśnie brac udział w kampaniach sygnaturek o których piszesz bo często są wymagane, na przykład 5 meritów w ostatnich 3 miesiacach

...jak wy macie dostać jakieś bonusy od "sponsorów w stopkach" (bo jak rozumiem, to działa w ten sposób, że dajcie merytoryczne posty i ktoś wam płaci za reklamę tego co macie w stopce), to mam jakoś "zalajkować" ten post, zeby wam pomóc?...

kampanie działają w zasadzie tak samo, nie musisz pomagać, wystarczy napisać odpowiednią ilość postów w boardach które sa dozwolone w danej kampanii

FantasticPangolin705 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 17
Merit: 13


View Profile
July 07, 2023, 10:07:35 PM
 #5

Ok, jak mogę dać pomocnym osobom takiego merita?
vjudeu
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 670
Merit: 1549



View Profile
July 08, 2023, 05:15:43 AM
 #6

Quote
mam jakoś "zalajkować" ten post, zeby wam pomóc?
Nie ma znaczenia. Przez dość długi czas pisałem treści bez żadnego sponsora, a potem dostałem ofertę na prywatną wiadomość i ją zwyczajnie przyjąłem. Wiele osób aktywnie próbuje dołączyć do tak zwanych "kampanii sygnatur", w moim przypadku było odwrotnie: to ludzie organizujący takie rzeczy sami się do mnie zgłosili.

Quote
bo jak rozumiem, to działa w ten sposób, że dajcie merytoryczne posty i ktoś wam płaci za reklamę tego co macie w stopce
Owszem. W moim przypadku akurat jest tak, że nie istnieją żadne progi minimalne, ile napiszę, tyle będzie. Zazwyczaj po prostu się tym nie przejmuję, w teorii jest cała masa reguł, które określają, ile konkretnie można dostać, za posty w jakich działach, przy jakiej randze, i tak dalej. Zwykle nie zwracam na to uwagi i ogólnie to polecam takie podejście, nie ma sensu optymalizować pisanych treści pod wypłaty, bo wtedy mogą stracić na jakości.

Quote
Daje się tu jakieś lajki za dobre posty?
Istnieje system tak zwanych "meritów". W dużym uproszczeniu działa to tak, że jeśli dostaniesz na przykład 50 meritów od innych ludzi, to 25 z nich możesz przekazać innym. Oznacza to tyle, że przekazujesz połowę tego, co samemu uzyskasz, więc żeby coś rozdawać, najpierw musisz napisać na tyle wartościowe posty, aby inni je nagrodzili. Poza tym, jak łatwo zauważyć, przy takim systemie liczba meritów szybko spadłaby do zera, zatem oczywiście istnieją również takie konta, które rozdają nowe, wzięte z powietrza (tak zwane "merit sources").

Quote
no i ogólnie są przydatne jezeli chcesz właśnie brac udział w kampaniach sygnaturek o których piszesz bo często są wymagane, na przykład 5 meritów w ostatnich 3 miesiacach
W moim przypadku nie mam takich ograniczeń, no ale też aktywnie nie szukam takich rzeczy. Swoją drogą to też jest ciekawe, że po napisaniu tylu postów, ciekawi ludzie sami mnie odnajdują.

Quote
Ok, jak mogę dać pomocnym osobom takiego merita?
Dopóki w swoim profilu po lewej widzisz napis "Merit: 0", to niczego nie możesz rozdać. Najpierw musisz coś dostać.

█▀▀▀











█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█











▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Tytanowy Janusz
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2156
Merit: 1622


View Profile
July 08, 2023, 05:36:45 AM
Merited by wwzsocki (1)
 #7

Ok, jak mogę dać pomocnym osobom takiego merita?

Dam ci kilka linków o tym jak działają tutaj rangi i merit system (ilość i jakoś pisanych przez użytkownika postów):

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2818350.0
https://bitcointalk.org/index.php?topic=178608.0

Jest jeszcze osobno system zaufania TRUST (zaufanie jakim go dzielą inni użytkownicy)

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5123185.msg50256737#msg50256737
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5453742.0
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!