Bitcoin Forum
April 28, 2024, 06:23:40 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Tahliye Taahütnamesi Sorunu  (Read 431 times)
totti67 (OP)
Sr. Member

Activity: 826
Merit: 294

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
August 04, 2023, 06:02:46 AM
Merited by SUPERSAIAN (1)

Bir süredir ülke gündeminin en üst sıralarını meşgul eden olaylardan biri ev sahibi-kiracı arasındaki sorunlar. Hemen hemen her gün mutlaka denk geliyoruz ev sahibi kiracı kavgalarına, hatta iş cinayetlere bile varıyor ne yazık ki.

Gelelim asıl konumuza, kısaca Tahliye taahhütnamesi, kiracının, kiraya verene karşı kiralamış olduğu taşınmazı belli bir tarihte boşaltmayı üstlendiği yazılı taahhütnameymiş. Devletin belirlediği yüzde 25 kira sınırı nedeniyle ev sahiplerinin tahliye taahhütnamesine yöneldiğinden bahsedilen haberde en çok kafama takılan yer, kanunen kira sözleşmesinden sonra imzalanması gereken bu belgenin ev sahipleri tarafından önceden imzalatılmak istemesi. Bunun tek açıklaması var, yüzde 25 sınırını delebilmek. Direkt olarak otoritenin çözmesi gereken bir konu iken devletin daha da karmaşıklaştırdığı, tarafların bu sebeple yan yollara saptığı enteresan bir duruma geldi ev sahibi - kiracı mevzusu bence.

https://www.mynet.com/kiralik-ev-sorunu-buyuyor-ev-sahipleri-imzalatmaya-basladi-uzmanlar-uyardi-yasal-duzenleme-sart-110107147156
https://www.etonet.org.tr/uploads/20180702.pdf

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
█████████████████████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"

▬▬▬▬▬

Hero -
1714285420
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714285420
Reply with quote  #2

1714285420
Report to moderator
1714285420
Hero Member
*

Ignore
1714285420
Reply with quote  #2

1714285420
Report to moderator
"The nature of Bitcoin is such that once version 0.1 was released, the core design was set in stone for the rest of its lifetime." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714285420
Hero Member
*

Ignore
1714285420
Reply with quote  #2

1714285420
Report to moderator
1714285420
Hero Member
*

Ignore
1714285420
Reply with quote  #2

1714285420
Report to moderator
püsür
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 673

View Profile
August 04, 2023, 05:17:59 PM

Hocam bu durumu hem ev sahibi hem de kiracı olarak bire bir yaşayan biri olarak durumu açıklayayım. Daha bu kiracı ev sahibi durumları patlamadan kendi evimizden taşınmak ve başka bir evi kiracı olarak tutmak durumunda kalmıştık. Benim ev sahibim de bunu imzalattırmıştı bana, ilk kez görmüştüm. Sonra tam olarak nedir bu diyince araştırdım ve korktum. Çünkü hukuk sitelerinde bunu imzalayan kiracıyı ev sahibinin istediği zaman çıkartabileceği yazıyordu, yasal hakkı yani kesinlikle. Aha dedim adam bizi tak diye çıkartabilir o zaman. Neyse sonra ben de kendi evimi kiraya verirken bunu imzalattım. Geçenlerde kiracımızla büyük sorun yaşadık. Adam aylarca telefonu açmadı, kirayı hiç zamanında yatırmadı vs. Dedim ki tahliye taahhütnamesi var, ben bunu çıkartayım. Avukatla konuştum ve tahliye taahhütnamesiyle bile 2 - 2,5 yıl içinde çıkartılabileceğini öğrendim. Tahliye taahhütnamesini boş imzalatmayı yargıtay kabul ediyor bu arada. Ama dava süreci şöyle işliyor: Tahliye taahhütnamesi ile davayı açıyoruz, 1 sene falan normal dava başlangıç süreci sürüyor. Sonra kiracı bu imza benim değil diyor, 6 ay - 1 sene kadar imzanın onun olup olmadığı süreci başlıyor, bunun incelemesini yapıyor mahkeme. Sonra da tamam imza bununmuş diyip tahliye süreci başlıyor. Ama bu olmazsa 10 sene çok az neden dışında zaten kiracıyı çıkartamıyorsunuz. Bu 10 seneyi 2 seneye falan indiriyor. En azından istanbul'da böyleymiş.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
totti67 (OP)
Sr. Member

View Profile
August 04, 2023, 05:25:19 PM

Hocam bu durumu hem ev sahibi hem de kiracı olarak bire bir yaşayan biri olarak durumu açıklayayım. Daha bu kiracı ev sahibi durumları patlamadan kendi evimizden taşınmak ve başka bir evi kiracı olarak tutmak durumunda kalmıştık. Benim ev sahibim de bunu imzalattırmıştı bana, ilk kez görmüştüm. Sonra tam olarak nedir bu diyince araştırdım ve korktum. Çünkü hukuk sitelerinde bunu imzalayan kiracıyı ev sahibinin istediği zaman çıkartabileceği yazıyordu, yasal hakkı yani kesinlikle. Aha dedim adam bizi tak diye çıkartabilir o zaman. Neyse sonra ben de kendi evimi kiraya verirken bunu imzalattım. Geçenlerde kiracımızla büyük sorun yaşadık. Adam aylarca telefonu açmadı, kirayı hiç zamanında yatırmadı vs. Dedim ki tahliye taahhütnamesi var, ben bunu çıkartayım. Avukatla konuştum ve tahliye taahhütnamesiyle bile 2 - 2,5 yıl içinde çıkartılabileceğini öğrendim. Tahliye taahhütnamesini boş imzalatmayı yargıtay kabul ediyor bu arada. Ama dava süreci şöyle işliyor: Tahliye taahhütnamesi ile davayı açıyoruz, 1 sene falan normal dava başlangıç süreci sürüyor. Sonra kiracı bu imza benim değil diyor, 6 ay - 1 sene kadar imzanın onun olup olmadığı süreci başlıyor, bunun incelemesini yapıyor mahkeme. Sonra da tamam imza bununmuş diyip tahliye süreci başlıyor. Ama bu olmazsa 10 sene çok az neden dışında zaten kiracıyı çıkartamıyorsunuz. Bu 10 seneyi 2 seneye falan indiriyor. En azından istanbul'da böyleymiş.

Hocam geçmiş olsun öncelikle, aslında mantıken tüm sorunları yasal çerçevede çözmeye yarayacak bir argümanın bile yeri geldiğinde bu derece sündürülebildigini de öğrenmiş oldum. Öncelikle iyi niyetli kiracı kirasını geciktirdiginde mantıklı bir izahla ev sahibinin karşısına çıkmalı, ama sizin örnekte olduğu gibi belki de binlerce örnek mutlaka vardır. Ev sahibinin de kusurlu olduğu durumlar elbette vardır bu arada ama en nihayetinde kanun koyucu gücün bu meseleyi kıyısından köşesinden değil de tam ortasından kesin hükümlerle çözmesi lazım yoksa mevcut karmaşa durumu artarak daha da kaotik bir hal alabilir.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬

Hero -
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
August 04, 2023, 10:37:01 PM

Eğer Türkiye gibi yüksek enflasyona sahip bir ülkede yaşıyorsanız asla ve asla sadece kiraya vermek için ev satın almayın. Boşta dursun daha iyi bir süre sonra alacağınız kira bedeli kiracının evde oluşturacağı fiziksel maliyeti bile karşılayamaz hale gelir.

İdeal olarak bilinen kira ev fiyatı oranı 1/200'dür. Bu civardaki kiralamaların karlı olacağı öngörülür lakin enflasyon yüksek ve kira artışı kısıtlı olunca işler sarpa sarıyor. İlk sene bile 1/200 ile kiraya verdiğinizi düşündüğünüz ev sene sonunda 1/400'ün altına düşmüş oluyor. İkinci senenin sonunda 1/800 ve bu tarihten sonra evde oluşacak her hasar sizin zarar etmenize sebep.

Kiraya vermek için ev satın alma işlemi sadece evin alış parasının çok yüksek bölümü 10 sene gibi bir vade ile kredi çekilmişse makul. Eğer sık kiracı değiştirebilirseniz 2. senenin sonunda alacağınız kira zaten ödeyeceğiniz kredi taksitlerini fazlasıyla karşılamaya başlıyor. Bedavaya ev sahibi olmuş oluyorsunuz. Her ne kadar şu anda kredi muslukları kapalı olsa da seçimler yaklaştığında birilerini mutlu edebilmek adına yeniden açacaklar ekonomiye vereceği geri döndürülemez zararı göz ardı ederek.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
Silence Scream
Hero Member

Activity: 882
Merit: 878

View Profile
August 05, 2023, 12:57:11 AM

Belirli bir grup var ve bu grup için evde bedavaya oturmak gibi bir alışkanlık var. Özellikle bahsettiğiniz süreci çok iyi bildikleri için en az 3 sene bu evde otururum planları yapıyorlar 3 sene sonra da avlanacak başka bir ev, ev sahibi arıyorlar. Türkiye’de kiracıyı koruyan bir statü var. Bunu artık herkes biliyor. Tahliye taahhütnamesi bile tek başına yeterli gelmiyor demek için yazacaktım bende ama görüyorum ki sizin örnek herkese bunu anlatmaya yeter de artar bile. Ev sahibi ile kiracı dövüşlerini gelecek yıllarda daha fazla göreceğiz diyordum bu sene çok kan dökülüyor bu yüzden. Daha da artacak bunlar üzgünüm ama gerçekler bunlar.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
Mustang Shelby
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 475

View Profile
August 05, 2023, 01:51:45 AM

Tahliye taahhütnamesi ile bir çok kişi evinden oldu ama bunun bu kadar uzun soluklu bir sürece sahip olduğunu çoğu kişi bilmiyor. Bende bilmiyordum. Ben de imzalamıştım ve tedirgindim. Eğer 2 seneye kadar oturma şansım varsa en azından ev sahibi blöf yaparsa ben de o blöfü görürüm. Bu blöften sonra artık ev sahibiyle hukuksal mücadelemiz başlar çünkü yakın zamanda böyle bir şey olacak gibi geliyor bana .

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬
totti67 (OP)
Sr. Member

View Profile
August 05, 2023, 07:00:11 AM

Eğer Türkiye gibi yüksek enflasyona sahip bir ülkede yaşıyorsanız asla ve asla sadece kiraya vermek için ev satın almayın. Boşta dursun daha iyi bir süre sonra alacağınız kira bedeli kiracının evde oluşturacağı fiziksel maliyeti bile karşılayamaz hale gelir.

İdeal olarak bilinen kira ev fiyatı oranı 1/200'dür. Bu civardaki kiralamaların karlı olacağı öngörülür lakin enflasyon yüksek ve kira artışı kısıtlı olunca işler sarpa sarıyor. İlk sene bile 1/200 ile kiraya verdiğinizi düşündüğünüz ev sene sonunda 1/400'ün altına düşmüş oluyor. İkinci senenin sonunda 1/800 ve bu tarihten sonra evde oluşacak her hasar sizin zarar etmenize sebep.

Kiraya vermek için ev satın alma işlemi sadece evin alış parasının çok yüksek bölümü 10 sene gibi bir vade ile kredi çekilmişse makul. Eğer sık kiracı değiştirebilirseniz 2. senenin sonunda alacağınız kira zaten ödeyeceğiniz kredi taksitlerini fazlasıyla karşılamaya başlıyor. Bedavaya ev sahibi olmuş oluyorsunuz. Her ne kadar şu anda kredi muslukları kapalı olsa da seçimler yaklaştığında birilerini mutlu edebilmek adına yeniden açacaklar ekonomiye vereceği geri döndürülemez zararı göz ardı ederek.

Hocam verdiğiniz örnekleri uygulayan çok tanıdığım oldu geçmiş dönemde, 400k liralık ev alan arkadaşım yarısına yakınını zaten krediye falan bulaşmadan finanse etmişti, geri kalanı banka kredisi ile halledildi, kredi aylık ödemesine yakın bir miktara kiraya verip uzunca bir süre evin parasını yine eve odetmisti. Ama gelinen noktada kredi musluklari kapalıyken durum çok da kolay değil sanırım. Ha seçin süreci yaşanabileceklerle ilgili obgorulerinize söyleyecek lafım yok, maalesef doğru tespit.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬

Hero -
zonefloor
Hero Member

Activity: 1862
Merit: 524

View Profile
August 05, 2023, 10:55:54 AM

Derme çatma ev derler ya şuanda ekonomi ve ev sahipleriyle kiracılar arasında ki muhabbet şuanda aynen bu. Ev sahipleri evlerini kiraya verse bir dert vermese bir dert. Aynı durum kiracılar içinde geçerli girse Bi dert girmese bir dert. Ev sahipleri artan enflasyonla zam yapmak isterken kiracılarda zam yapılmamasını istiyor ve dediğiniz gibi çatışma başlıyor. Şu son dönemde açıkçası taahütname veya sözleşmelerden ziyade birçok ev sahibi evlerini başkalarının üzerine devrederek evi satılmış gibi gösteriyor ve haliyle de yeni ev sahibi olmuş bir kişi içerideki mevcut kiracıya en kısa sürede evini boşaltmasını söylüyor ve kiracılar bu şekilde çıkarılıyor.
totti67 (OP)
Sr. Member

View Profile
August 05, 2023, 02:50:17 PM

Derme çatma ev derler ya şuanda ekonomi ve ev sahipleriyle kiracılar arasında ki muhabbet şuanda aynen bu. Ev sahipleri evlerini kiraya verse bir dert vermese bir dert. Aynı durum kiracılar içinde geçerli girse Bi dert girmese bir dert. Ev sahipleri artan enflasyonla zam yapmak isterken kiracılarda zam yapılmamasını istiyor ve dediğiniz gibi çatışma başlıyor. Şu son dönemde açıkçası taahütname veya sözleşmelerden ziyade birçok ev sahibi evlerini başkalarının üzerine devrederek evi satılmış gibi gösteriyor ve haliyle de yeni ev sahibi olmuş bir kişi içerideki mevcut kiracıya en kısa sürede evini boşaltmasını söylüyor ve kiracılar bu şekilde çıkarılıyor.

Şöyle dusunelim, ev sahibi gözünden bakarsanız, memur bir kiraciniz var, devlet totalde yüzde 70 lerin üzerinde maaşına zam yaptı, ana zam artı seyyanen ile yaklaşık bu rakamlar ortaya çıkıyor, ama aynı devlet geliri yüzde 70 üzerin artan birine ev sahibi olarak yüzde 25 üzeri zam yapamazsın diyor. Bu durumda kaos yaşanması normal bence. Az önceki örnekteki kiracı sizsiniz diyelim, maaşınız evet gayet iyi şekilde arttı ama sadece kira kaleminde değil, hayatın her alanında benzer bir pahalilasma olduğundan neticede yükselen maaşınız, düşükken ki halinden bile geçersiz bir hale gelecek. Çok girift ve sıkıntılı bir konu, Allah her iki tarafa da yardım etsin.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬

Hero -
zonefloor
Hero Member

Activity: 1862
Merit: 524

View Profile
August 05, 2023, 06:54:33 PM

Şöyle dusunelim, ev sahibi gözünden bakarsanız, memur bir kiraciniz var, devlet totalde yüzde 70 lerin üzerinde maaşına zam yaptı, ana zam artı seyyanen ile yaklaşık bu rakamlar ortaya çıkıyor, ama aynı devlet geliri yüzde 70 üzerin artan birine ev sahibi olarak yüzde 25 üzeri zam yapamazsın diyor. Bu durumda kaos yaşanması normal bence. Az önceki örnekteki kiracı sizsiniz diyelim, maaşınız evet gayet iyi şekilde arttı ama sadece kira kaleminde değil, hayatın her alanında benzer bir pahalilasma olduğundan neticede yükselen maaşınız, düşükken ki halinden bile geçersiz bir hale gelecek. Çok girift ve sıkıntılı bir konu, Allah her iki tarafa da yardım etsin.

Bu Dediğiniz durumu ben çok kişiye anlatmaya çalışıyorum ama anlamak istemiyorlar ve eski ücrwtlerle kıyaslama yapıyorlar. Eskiden maaşlar düşüktü evet fakat hayatın her anlamında da bir ucuzluk vardı. Bugün baktığımkz zaman asgari ücret 11500 lira kira 8 bin lira desek geriye zaten 3500 lira para kalıyor. Bu vatandaş erzak mı alacak giderleri mi karşılayacak yoksa ekstra çay çorba mı içecek. Fakat eskiden nasıldı rakamları şuanda uyduruyorum asgari ücret 3000 bin lira diyelim kira 200 300 liraydı en babası 600 liraydı. Giderler bu kadar fazla gelmiyordu. Vatandaş üstüne kenara para atıp daire araba vs bile alabiliyordu. Dediğiniz gibi Allah herkese yardımcı olsun.
wolwoo
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1135

View Profile
August 06, 2023, 03:30:52 AM

Ekim ayında taşındığım eve boş tahliye taahhütnamesi imzalayarak ve gayet iyi para vererek oturdum. Şimdi Ekim'e 2 ay kaldı, ne halt edecez diye düşünüyorum. Eskiden kira-gelir oranı maksimum 1/5 iken taşındığım dönem aidat cart curt 1/2'ye yaklaşmıştı. Tabi otururken enflasyonu da hesaba katmıştım ve yüzde 25 olayı uzatılınca rahat nefes alırız diyordum ama bu taahhüt işi zora soktu. kimi de diyor evde oturan eşlerin her ikisinin de imzası olacak kimi diyor 2 sene sürer kimi diyor 15 günde biter çıkartır....
Yani ben kimsenin evini zorla tutmadım, önceki ev sahiplerine de zorluk çıkarmadan düzenli ödeme yaptım ki zaten normal olanı bu  Smiley ama ev sahibi de kiracıya empati yapmalı. şu devirde 1500-2000 ödeyen kiracı da var evet ama ben daha 1 yıl olmadı çıksam en az 2x belki 3x kira isterler + depozito + nakliye + emlakçı + tiri vırı

şimdi de kısa dönem kiralama başlamış, bazısı senede 2 artış istiyormuş, 6 ayda bir zam! kimisi 2 memur kefil ister kimi findeks raporu kimi boş taahhütname kimi ebesinin nikahını istiyor...

Burada iki madde önemli bence:

ANAYASA
 Mülkiyet hakkı
Madde 35 – Herkes, mülkiyet ve miras haklarına sahiptir.
Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir.
Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz.
Madde 57 – Devlet, şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler.

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
guzuyu zaten ipleyen yok Wink
wolwoo
Legendary
*

View Profile
August 10, 2023, 07:07:01 PM

bugün onun bunun evladı aradı, 2 ay sonra çık dedi bi de bana iyilik yapıyormuş gibi konuştu
dedim ver mahkemeye, gittiği yere kadar...10 ayda bir ev mi taşıyacaz pzwng doyumsuz pijj kuruları

Kurtla beraber öldürüyorlar, çobanla beraber yiyorlar, sahibiyle beraber ağlıyorlar.
Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2394
Merit: 1358

View Profile
August 10, 2023, 07:52:05 PM

Maalesef ev sahiplerini adam akıllı koruyan kanunlar olmadığı için vahşi batı ayarında çözümler arıyoruz bu durum ülkeyi çok yıpratıyor. Hep söylüyorum bu kira sözleşmelerinin doğrudan e-devlet üzerinde olması, banka üzerinden de ödemelerin kontrolünün denetimi sağlanmalı. Kim kaç para ödemiş ne zaman ödemiş vb gelişmeler hukuken takip edildiği durumda karar alma süreci hızlanır. 3 ay kirayı ödemeyen kiracıyı çıkarma hakkı olmalı mesela.
mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1283

View Profile
August 10, 2023, 08:15:27 PM
Last edit: August 10, 2023, 08:25:29 PM by mandown

bugün onun bunun evladı aradı, 2 ay sonra çık dedi bi de bana iyilik yapıyormuş gibi konuştu
dedim ver mahkemeye, gittiği yere kadar...10 ayda bir ev mi taşıyacaz pzwng doyumsuz pijj kuruları

Bir şey yapamaz merak etme türkiye burası 7 ayda ancak bankadan kiranın extresini alabildik Cheesy daha 3-4 ay var inan sistem o kadar yavaş yürüyorki kiranı  1 tl dahi eksik olmadan hesabına yatır %25 zammını yap 1 kuruş fark varsa dahi öde. Seni çıkartması 1 yıldan fazla sürer mantıklı bir konu bulamazlarsa zaten yasa belli çıkartamaz.

Kiracı malın resmen sahibi durumunda.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
wolwoo
Legendary
*

View Profile
August 10, 2023, 08:33:49 PM
Last edit: August 10, 2023, 09:05:50 PM by wolwoo

Bir şey yapamaz merak etme türkiye burası 7 ayda ancak bankadan kiranın extresini alabildik Cheesy daha 3-4 ay var inan sistem o kadar yavaş yürüyorki kiranı  1 tl dahi eksik olmadan hesabına yatır %25 zammını yap 1 kuruş fark varsa dahi öde. Seni çıkartması 1 yıldan fazla sürer mantıklı bir konu bulamazlarsa zaten yasa belli çıkartamaz.

Kiracı malın resmen sahibi durumunda.
dostum tarihsiz tahliye taahhütnamesi var elinde! herif zengin kodamanın biri, evi satacam diyor takas yapacam diyor, daha 10 ay olmadı oturalı otel mi ev mi belli değil
bi sürü masraf yaptım yorgunluk çektim zahmete katlandım zaman harcadım be aq evladı hemen çıkartacaksın ne zikime kiraya veriyon.......

muhtemelen iyi de bir avukatı vardır mahkeme masrafı da bana girer Cheesy ana awrad bacı sövüyom napiym elimden gelen bu aq

Ekim ayında taşındığım eve boş tahliye taahhütnamesi imzalayarak ve gayet iyi para vererek oturdum. Şimdi Ekim'e 2 ay kaldı, ne halt edecez diye düşünüyorum.
kalp kalbe karşıymış demek ki bu da beni nasıl çıkartırımı düşünüyormuş Smiley

mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1283

View Profile
August 10, 2023, 09:21:37 PM

Bugün bir video gördüm aklında bulunsun. Tahliye taahhütnamesi imzalatılırken imza attığın yere imzayı attığın tarihi yaz. Yukarıya hangi tarihi yazarsa yazsın geçersiz sayılıyormuş.
 Tahliye taahhütü nasıl çalışıyor bilgim yok ama avukata bile verse 1 avukatlık ücreti ödeyeceksin kiralık daireden daha ucuza bile mal olabilir Cheesy

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
totti67 (OP)
Sr. Member

View Profile
August 11, 2023, 04:06:22 AM

Ekim ayında taşındığım eve boş tahliye taahhütnamesi imzalayarak ve gayet iyi para vererek oturdum. Şimdi Ekim'e 2 ay kaldı, ne halt edecez diye düşünüyorum. Eskiden kira-gelir oranı maksimum 1/5 iken taşındığım dönem aidat cart curt 1/2'ye yaklaşmıştı. Tabi otururken enflasyonu da hesaba katmıştım ve yüzde 25 olayı uzatılınca rahat nefes alırız diyordum ama bu taahhüt işi zora soktu. kimi de diyor evde oturan eşlerin her ikisinin de imzası olacak kimi diyor 2 sene sürer kimi diyor 15 günde biter çıkartır....
Yani ben kimsenin evini zorla tutmadım, önceki ev sahiplerine de zorluk çıkarmadan düzenli ödeme yaptım ki zaten normal olanı bu  Smiley ama ev sahibi de kiracıya empati yapmalı. şu devirde 1500-2000 ödeyen kiracı da var evet ama ben daha 1 yıl olmadı çıksam en az 2x belki 3x kira isterler + depozito + nakliye + emlakçı + tiri vırı

şimdi de kısa dönem kiralama başlamış, bazısı senede 2 artış istiyormuş, 6 ayda bir zam! kimisi 2 memur kefil ister kimi findeks raporu kimi boş taahhütname kimi ebesinin nikahını istiyor...

Burada iki madde önemli bence:

ANAYASA
 Mülkiyet hakkı
Madde 35 – Herkes, mülkiyet ve miras haklarına sahiptir.
Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir.
Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz.
Madde 57 – Devlet, şehirlerin özelliklerini ve çevre şartlarını gözeten bir planlama çerçevesinde, konut ihtiyacını karşılayacak tedbirleri alır, ayrıca toplu konut teşebbüslerini destekler.

Hocam anayasa maddesi koymuşsunuz ama o komple delineli çok oldu, kitapta yazanla reelde yaşanan arasında dağlar kadar fark var, ve asıl problem, insan kaynağımizin bu bozulmaya müsait olması. Şu anda ekonomik temelli kaotik bir ortam var, nehirdeki zebra leşi gibi hayat yasamak, timsahlar dört koldan saldırıp panikle ne koparirsak kâr gözüyle bakiyorlar hayatımızdan.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬

Hero -
totti67 (OP)
Sr. Member

View Profile
August 11, 2023, 04:12:29 AM

Maalesef ev sahiplerini adam akıllı koruyan kanunlar olmadığı için vahşi batı ayarında çözümler arıyoruz bu durum ülkeyi çok yıpratıyor. Hep söylüyorum bu kira sözleşmelerinin doğrudan e-devlet üzerinde olması, banka üzerinden de ödemelerin kontrolünün denetimi sağlanmalı. Kim kaç para ödemiş ne zaman ödemiş vb gelişmeler hukuken takip edildiği durumda karar alma süreci hızlanır. 3 ay kirayı ödemeyen kiracıyı çıkarma hakkı olmalı mesela.

Semte şehre mahalleye göre kira rayici uygulaması yapılabilir, tüm konutlar devletin kaydı altında değil mi zaten, bugünden itibaren başlayıp yılbaşına kadar tüm kıtadaki evlerin kira sozlesmelerinin hem ev sahibi hem de kiracı tarafından e devlete kaydını istersin, orada yazan rakamların banka hesaplarındaki hareketlerine göre usulsüzlük tespit edersen ev sahibine bir senelik kirayı ceza kesersin, kirayı haddinden fazla ödemeyene de aynı tarifeyi uygularsin, bu ve bunun gibi ilk bakışta çağ dışı gibi görünse de bence gerekli uygulamaları devreye sokabilir yetkililer.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
Mars,           
here we come!
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
ElonCoin.org.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it

▬▬▬▬▬

Hero -
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 966
Merit: 1059

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
August 28, 2023, 08:48:23 AM

Maalesef ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan sorun her geçen gün artarak devam ediyor. Sürekli bir ev sahibinin kiracıyı dövdüğü yada öldürdüğü haberlerini görür olduk. Geçen arkadaşlarım da ev kiralarken ev sahibi boş tahliye taahhütnamesi imzalamazlarsa vermem demiş ve mecburen imzalamak zorunda kalmışlardı. Ve bir kaç ay sonra evden atıp yabancı birine kiraladı evi. Bu ülkede ev sahiplerinin çoğu kirayı az gösterip vergi vermeyen, çakallık peşinde koşan kişiler. Kirayı bankaya yatırtmayıp elden toplayan ev sahipleri var, vergiden kaçırmak için. Adamın 20-25 tane evi var, iki gününü gidip kiraları toplama işine ayırıyor. O yüzden kiracıları koruyan daha fazla adım atılması gerektiğini düşünüyorum.

flyingcarpet
Full Member

Activity: 406
Merit: 188

View Profile
August 28, 2023, 12:05:39 PM

Semte şehre mahalleye göre kira rayici uygulaması yapılabilir, tüm konutlar devletin kaydı altında değil mi zaten, bugünden itibaren başlayıp yılbaşına kadar tüm kıtadaki evlerin kira sozlesmelerinin hem ev sahibi hem de kiracı tarafından e devlete kaydını istersin, orada yazan rakamların banka hesaplarındaki hareketlerine göre usulsüzlük tespit edersen ev sahibine bir senelik kirayı ceza kesersin, kirayı haddinden fazla ödemeyene de aynı tarifeyi uygularsin, bu ve bunun gibi ilk bakışta çağ dışı gibi görünse de bence gerekli uygulamaları devreye sokabilir yetkililer.

Çok akıllıca olur hem bu sayede ev olarak kiraya veremeyecekleri yerleri kiraya verenler de bir bir ortaya çıkar. Bazı yerler arsa olarak görünüyor ya da işyeri olarak gözüküyor ama ev gibi kiraya verenlerin sayısı da az değil. Bu gibi şeyleri de engellemeliler. İstedikleri fiyatta kirayı belirleyip vergi ödemeden kira alıyorlar. Bir de ben banka kullanmıyorum elden alıyorum demezler mi.

Yeri geliyor ev sahibi haksız oluyor yeri geliyor kiracı. Bu işin ipi çoktan kaçmış. Ama düzeltilmeyecek bir şey yok. İyi bir çalışma ile çözülür. Yan dairesi 5 binken kendi dairesini 12 bin diyememesi gerek. Kiracı da zamanında yatırmıyorsa o evde durmaması gerek. Mahallelerde taban fiyat uygulaması olması lazım. Memnun olmayan kiracıya vermesin evini çünkü kiracı iyi değilse alacağı kiradan daha çok masrafı çıkıyor.

Bu taahhütnamelerle bile evden çıkarma süresi o kadar uzun ki kimse uğraşmak istemiyor en sonunda kavga dövüş çıkıyor.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: