Bitcoin Forum
April 27, 2024, 09:15:11 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ethereum cüzdan adreslerinde "F" karakterinden sonraki harfler neden yok?  (Read 141 times)
Cacabey_40 (OP)
Sr. Member

Activity: 968
Merit: 292

View Profile
August 23, 2023, 07:22:33 PM
Merited by Symmetrick (12), EFS (4), Jossque (3), onurgozupek (2), ingiltere (1), xzone (1), DdmrDdmr (1), SUPERSAIAN (1), BitcoinTurk (1), execijutiere (1), Silence Scream (1), BitcoinVSfiat (1)

Arkadaşlar çok merak ettiğim bir konuya bugün rast geldim ve sizlerle de paylaşmak istedim.

Bildiğiniz gibi Bitcoin'den farklı olarak Ether cüzdan adreslerinin diziliminde 0-1-2-3-4-5-6-7-8-9 rakamları ve a-b-c-d-e-f harflerinin karışımı yer alır. F harfinden sonraki harflerin hiçbirini cüzdan diziliminde göremeyiz.

Bu ilginç detayın arkasında yatan açıklamayı aynen alt kısma ekliyorum:

"Ethereum adresleri, kriptografik olarak oluşturulan alfanümerik bir dizi karakterden oluşur. Bu karakterlerin oluşturulduğu format, heksadesimal (onaltılık) sistemdir. Heksadesimal sistem, 0'dan 9'a kadar olan rakamları ve a'dan f'ye kadar olan harfleri içeren 16 karakterli bir sayma sistemidir.

Ancak "f" harfinden sonraki bir "g" karakterinin ya da bu karakteri takip eden herhangi bir alfabenin diğer harflerinin adreslerde olmamasının sebebi, bu karakterlerin heksadesimal sistemin bir parçası olmamasıdır.

Teknik olarak, heksadesimal sistem 4-bitlik ikili (binary) değerleri temsil eder.
Örneğin:

Sonuç olarak, Ethereum adreslerinde "g" veya "f"ten sonraki diğer harflerin neden yer almadığı sorusunun cevabı, bu adreslerin temelinde heksadesimal sistemin bulunması ve bu sistemin sadece 0-9 arasındaki rakamlarla ve a-f arasındaki harflerle sınırlı olmasından kaynaklanmaktadır. "
Kaynak: ArmutBey

Ether adreslerinde alfabedeki diğer harflerin olmamasını her zaman merak etmişimdir.. Hatta daha sağlam ve benzersiz olması açısından diğer alfabetik karakterlerinde olması gerektiğini düşünürdüm. Bu arada Ether cüzdan adresleri, özel anahtarlar ve blokzincirde yazılan tx kodları bile heksadesimal sistemin ürünü olduğunu fark ettim.

Bitcoin algoritması ise Ether'e göre çok farklı. Sayı ve karakter(alfabe) sınırlaması yok.

Örnek btc adresleri:

17iMSVfNy4k7DqRTrwyrJmVzuN1NjKT4Rv

bc1qkef8cxfvu08jdqnesylwne8mlneax5nplqq5zg

Bu ilgi çekici bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.

.
1714252511
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714252511
Reply with quote  #2

1714252511
Report to moderator
1714252511
Hero Member
*

Ignore
1714252511
Reply with quote  #2

1714252511
Report to moderator
The forum was founded in 2009 by Satoshi and Sirius. It replaced a SourceForge forum.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714252511
Hero Member
*

Ignore
1714252511
Reply with quote  #2

1714252511
Report to moderator
Silence Scream
Hero Member

Activity: 882
Merit: 878

View Profile
August 25, 2023, 02:25:01 PM
Merited by EFS (4), xzone (1), BitcoinTurk (1), Jossque (1)

Güzel bir bilgi ve faydalı bir post olmuş hocam. Ethereumun Hekzadesimal sistem kullandığını daha önce duymuş ancak araştırmamıştım. Bugün bunu öğrenmiş oldum. Böyle bilgiler ile forum daha iyi bir bilgi kaynağı haline gelebilir. Emeğinize sağlık.

Ayrıca bazı araştırmalarda Desimal sistemden Hegzadesimal sisteme çevirme hesapları da var.

Örnek 5 1250 sayısının Hexadesimal karşılığını bulun

1250 / 16 = 78, Kalan =  2
  78 / 16 =  4, Kalan = 14
   4 / 16 =  0, Kalan =  4
Sayıların sondan başa doğru 16’lı sistemdeki rakam karşılıklarıyla yazıldığında 4E2 bulunur (E, 14 rakamıdır).

1250 = (4E2)16‘dır.

Bu örnekte de gösterildiği gibi farklı sayı dizilimleri Hegzadesimal sistemde daha rahat kodlanır ve daha güvenilir olur.

Bu da Hegzadesimal’dan Desimal sisteme çevirme :

Kaynak : https://diyot.net/hexadecimal-sayi-sistemi/

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
BitcoinTurk
Hero Member

Activity: 1624
Merit: 624

View Profile
August 25, 2023, 08:44:01 PM

Genellikle cüzdan adresini kopyala-yapıştır yapan birisi olmamdan kaynaklı olarak çok uzun bir süre bu durum dikkatimi çekmemişti fakat bir süre sonra Ethereum adreslerinde F karakteri sonrasında hiçbir harfin yer almadığını fark etmiştim. O dönemler pek merak etmesem de konu hakkında çok kısa bir araştırma yapmış ve üstünkörü bir şekilde sadece sebebin ne olduğunu öğrenmiştim. Bu konuya denk geldiğimde ise gözümde mazi canlanmış oldu ve bu konu ile ilgili olarak lokal forumumuzda güzel bir konu olduğunu görmüş oldum. Paylaşım için teşekkürler.
mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1282

View Profile
August 26, 2023, 07:10:43 AM

Cüzdan adreslerinin yapısından tutunda kullanımına kadar inanılmaz bir mühendislik harikası ile yapıldığını görüyorsunuz. adresinizde ne kadar bol sıfır varsa ödediğiniz fee o kadar düşüyor Smiley . Bazı kullanıcıların cüzdanlarına bakarsanız heleki mevbotları adreslerin çoğu bol sıfırlı. adamların yaptığı tx inanılmaz miktarda yüksek olunca doğal olarak daha az maliyetli işlemler peşinde koşarak belli çözümleri tercih ediyorlar.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
BitcoinTurk
Hero Member

Activity: 1624
Merit: 624

View Profile
October 03, 2023, 08:38:02 AM

Cüzdan adreslerinin yapısından tutunda kullanımına kadar inanılmaz bir mühendislik harikası ile yapıldığını görüyorsunuz. adresinizde ne kadar bol sıfır varsa ödediğiniz fee o kadar düşüyor 🙂 . Bazı kullanıcıların cüzdanlarına bakarsanız heleki mevbotları adreslerin çoğu bol sıfırlı. adamların yaptığı tx inanılmaz miktarda yüksek olunca doğal olarak daha az maliyetli işlemler peşinde koşarak belli çözümleri tercih ediyorlar.

Daha önce hiç duymadığım ve bilmediğim bir bilgi daha öğrenmiş oldum. Her anlamda yapısı ve çalışma mantığı olarak mühendislik harikası olan blok zinciri gerçek anlamda tüm detayları ile düşünülerek yaratılmış. Özellikle ne kadar fazla sıfır olursa o kadar daha az gas fee ödenmesi de kesinlikle çok mantıklı. Belirttiğin gibi gün içerisinde yüzbinlerce hatta milyonlarca işlem yapılan cüzdanların adreslerinde bol sıfır bulunuyor olması gas fee savaşlarının önüne geçmek ve bu cüzdanların gas maliyetlerini düşürmek için oldukça güzel bir şey. Bakalım şu konu altında daha hangi bilgileri görecek ve hiç bilmediğimiz bilgileri bu vesile ile öğrenmiş olacağız.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: