Bitcoin Forum
May 08, 2024, 11:51:17 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Atatürk’ün dünyaya armağanı : Macit Ayral  (Read 73 times)
Silence Scream (OP)
Hero Member

Activity: 896
Merit: 883

View Profile
September 23, 2023, 11:21:29 AM

Bilmiyorum kaçınız bu ismi duymuştur ancak bugün karşınızdaki genel kültür bilgimizde, dünyanın en ünlü hattatlarından Macit Ayral olacak.

Çanakkale savaşında topyekün verdiğimiz mücadelede savaşan Arıburnunda olan askerlerden birisi Macit Ayral’dır.

Macit Ayral’ın biyografisi Vikipedia’da var. Şöyle bırakayım onu : https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Macid_Ayral

Kısaca bilgi vermem gerekirse 1891 İstanbul doğumludur. Çanakkale savaşında o da genç bir asker olarak cephede yer alır.

Atatürk, Arıburnunda Yarbay rütbesinde savaşırken, ordunun morali yerine gelsin diye ordu bölgesini bir uçtan diğer uca kadar gezermiş. Bu gezilerin birinde siperlere girerken duvarların üstünde kağıtlara yazılmış Kur’an-ı Kerim’den mükemmel şekilde ayetleri görür. Çok beğenir, ilgisini çeker. Bunları yazanı getirin der. Hemen bulur getirirler o genci. Genç tekmil verir buyrun komutanım ben Macid der.

Mustafa Kemal ise Macid Ayral’a artık terhis olduğunu, İstanbul’a gönderileceğini söyler. Macid Ayral bu duruma şaşırır ve böyle önemli bir savaşta neden terhis edildiğini sorar. Mustafa Kemal ise harika bir cevap verir :

“ Senin yerine siperlere girecek binlerce gönüllü Mehmetçik var, ama bu kadar güzel yazı yazabilen sanatçıyı bu millet çok az bulur’ dedi” Artık hizmetini bu sanatını icra etmekle gerçekleştireceksin dedi. Daha sonra Macid Ayral dünya çapında bilinir bir hattat oldu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bu emri olmasa belki de şehitler arasında olacak, böyle bir değerimiz hiç olmayacaktı.

Hani Atatürk ateist ya, ondan mı bu kadar güzel Kur’an yazıyor diye askeri İstanbul’a gönderip sanatını icra etmesi için savaşın ortasından aldı gönderdi? Bir de durmadan iftira atanlar var. Hiç mi araştırmıyorsunuz ?

Kaynak https://www.yenicaggazetesi.com.tr/service/amp/adi-ataturkle-tarihe-gecen-hattat-ayral-64603h.htm
https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/28964

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715169077
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715169077
Reply with quote  #2

1715169077
Report to moderator
1715169077
Hero Member
*

Ignore
1715169077
Reply with quote  #2

1715169077
Report to moderator
1715169077
Hero Member
*

Ignore
1715169077
Reply with quote  #2

1715169077
Report to moderator
püsür
Hero Member

Activity: 1232
Merit: 675

View Profile
September 23, 2023, 05:41:30 PM

Hiç duymamıştım, güzel ve önemli bir olaymış hocam. Bakın objektif bir şey diyeceğim, bunu Atatürk değil de kişisel olarak sevmediğim tarihi ya da güncel bir figür de yapmış olsaydı güzel ve doğru bir iş olmuş derdim. Sanatın, özellikle de ülke yokluk içinde harap haldeyken önemi çok büyük. Refah içinde yüzen bir ülke olsak, eskiden ya da şimdi, hadi derdim çok gerek yok ama her zaman bitap bir ülke olmuşuz ve sanat konusunda oldukça gerideyiz. Böyle önemli değerli sanatçılara gözümüz gibi bakmalıyız. Bu olayda olduğu gibi Macit Ayral'ın cephede değil de sanatçı olarak çok daha fazla katkısı olmuş.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
Mustang Shelby
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 492

View Profile
September 24, 2023, 06:56:28 AM

Açıkçası bu ismi daha önce hiç duymamıştım ama bu konudan sonra bir internet araştırması yaptım. Hat sanatına muhteşem katkıları olan bir insan olduğunu gördüm. Eğer o Çanakkale’de şehit olsaydı böyle bir insan tekrar gelebilir miydi bilmiyorum. O curcuna, o savaş içinde dahi muhteşem sanatseverliğini konuşturan Yarbay Mustafa Kemal ile, cumhuriyetten sonra Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk arasında hiç bir fark göremiyorum. Kişiliğini bozmayan muhteşem lider. Mekanı cennet olsun.

.
SPIN

▄▄▄██████████▄▄▄
     ▄███████████████████▄
   ▄██████████▀▀███████████▄
   ██████████    ███████████
 ▄██████████      ▀█████████▄
▄██████████        ▀█████████▄
█████████▀▀   ▄▄    ▀▀▀███████
█████████▄▄  ████▄▄███████████
███████▀  ▀▀███▀      ▀███████
▀█████▀          ▄█▄   ▀█████▀
 ▀███▀   ▄▄▄  ▄█████▄   ▀███▀
   ██████████████████▄▄▄███
   ▀██████████████████████▀
     ▀▀████████████████▀▀
        ▀▀▀█████████▀▀▀
.
RIUM
.
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
SAFE GAMES
WITH WITHDRAWALS
       ▄▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
 ▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄  ▀▀▄
█    ▄         █   ▀▌
█   █ █        █    ▌
█      ▄█▄     █   ▐
█     ▄███▄    █   ▌
█    ███████   █  ▐
█    ▀▀ █ ▀▀   █  ▌
█     ▄███▄    █ ▐
█              █▐▌
█        █ █   █▌
 ▀▄▄▄▄▄▄▄▄█▄▄▄▀
       ▄▀▀▀▀▀▀▄▄▄▄
 ▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄  ▀▀▄
█    ▄         █   ▀▌
█   █ █        █    ▌
█      ▄█▄     █   ▐
█     ▄███▄    █   ▌
█    ███████   █  ▐
█    ▀▀ █ ▀▀   █  ▌
█     ▄███▄    █ ▐
█              █▐▌
█        █ █   █▌
 ▀▄▄▄▄▄▄▄▄█▄▄▄▀
.
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
███
▄▀▀▀

▀▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
SIGN UP

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▄

▄▄▄▀
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2198
Merit: 1131

View Profile
October 03, 2023, 06:42:04 PM

...
Hani Atatürk ateist ya, ondan mı bu kadar güzel Kur’an yazıyor diye askeri İstanbul’a gönderip sanatını icra etmesi için savaşın ortasından aldı gönderdi? Bir de durmadan iftira atanlar var. Hiç mi araştırmıyorsunuz ?
...

atatürk'ün veya bir başkasının neye inanıp neye inanmadığı kimseyi ilgilendirmez ama bu konuda farklı görüşler var. ben konuya katkı sunmak için iki farklı görüşü ele aldım. birisi sizinkisi gibi sallamasyon ve alakaya kel maydanoz bir örnek iken diğeri bilimsel verilere dayanan tarihi gerçeklere isabet ediyor ama lütfen ısrar etmeyin hangisinin nesnel tarihi gerçeklerden referans aldığını söylemeyeceğim. :)

Murat Bardakçı, Tarihin Arka Odası, Haber Turk, 15 11 2014
https://archive.org/details/mustafa-kemalin-ateist-metinleri-murat-bardakci-tarihin-arka-odasi-haber-turk-15-11-2014

Mustafa Kemal Atatürk Hafızdır (Haydar Baş)
https://www.youtube.com/watch?v=kDdG2I9A-4k

iki videoyu izleyince beni en çok güldüren şey murat bardakçı'nın açıklaması olan beyni sulanmış hafızlar lafzına karşılık olarak haydar baş'ın atatürk 8 yaşında hafızdı demesi oldu. kardeşim, hayat siyah ve beyaz gibi tek dize renklerden oluşmuyor, bu kadar uç noktalar yok, amenna ve saddakna, iyi tamam da bu ne!? :)

konuya tekrar geri dönersek; abicim, yeter artık atatürk'ü sömürdüğünüz, bırakın bu işleri, insansız hava aracı yapın, elektrikli otomobil yapın, tüfek yapın, hava savunma sistemleri yapın, bilim yapın, ilim yapın, atatürk'ü rahat bırakın artık, vatana millete hayırlı işler yapın. burada saçma sapan paylaşımlar yapıp atatürk'ü merit sistemini suistimale alet etmeyin.

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
Pages: [1]
  Print  

Jump to: