Bitcoin Forum
April 28, 2024, 03:56:03 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Her Zaman Tedbirli Olmanın Önemi  (Read 251 times)
tetaeridanus (OP)
Member
**

Activity: 168
Merit: 33

Peace without Borders

View Profile
October 26, 2023, 01:02:42 PM
Merited by EFS (2), Vispilio (1)

Selamlar arkadaşlar,

Bu piyasada çok büyük tuzaklar olduğunu, her mumdan özellikle God Candle denilen büyük mumlardan oluştuğunu hepimiz biliyoruz uzun senelerdir bu işin içinde olanlar. Bende BTC dahil 3-4 coindeyim ancak halen bir boğa geldiğini düşünmüyorum çoğu kişinin düşüncesine karşın, ay sonu mumunu beklememiz gerektiğini düşünüyorum, kanımca kritik olan seviyeleri belirtmiştim. En büyük korkum bunun bir boğa tuzağı olması. Zamanında çok kaybettiğim için böyle hareketlerde sadece kendi görüşlerimi paylaşmak istedim, burdan boğa gelsede genelde consolidasyon seviyelerinden girmekte yarar görüyorum. FOMO'ya kapılmayın, elbet güzel günler gelicek ama BTC göstermeyi sevmiyor bunu hepimiz biliyoruz. Tabikide YTD.

Saygılarımla.

Tetaeridanus.✨

Haram'da huzur arayana, Huzur haram olur.
1714276563
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714276563
Reply with quote  #2

1714276563
Report to moderator
1714276563
Hero Member
*

Ignore
1714276563
Reply with quote  #2

1714276563
Report to moderator
Make sure you back up your wallet regularly! Unlike a bank account, nobody can help you if you lose access to your BTC.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714276563
Hero Member
*

Ignore
1714276563
Reply with quote  #2

1714276563
Report to moderator
1714276563
Hero Member
*

Ignore
1714276563
Reply with quote  #2

1714276563
Report to moderator
BitcoinTurk
Hero Member

Activity: 1624
Merit: 624

View Profile
October 26, 2023, 03:15:05 PM

Kripto para piyasalarındaki kader ortağım yine oldukça güzel bir öneride bulunmuş. Kesinlikle katılıyorum, özellikle son günlerde çok ciddi ve anlık fiyat değişimlerini görüyor olmamız sebebi ile boğa döneminin başladığını düşünerek tek bir fiyat seviyesinden alım yapmamak gerektiği gibi kaldıraçlı işlemler yapan kişiler olarak mevcut sermayemizi de bu anlık fiyat değişimlerinden eritecek bir karar da almamamız gerekiyor. Her ne kadar şu an Bitcoin fiyatı biraz boğa dönemi başlangıcını ifade ediyor gibi olsa da ben de henüz tam anlamı ile bu durumun bir boğa tuzağı olabileceğini ve çok ciddi şekilde küçük yatırımcının canını yakabileceğini düşünüyorum. Eee, sonuçta sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş ve bizler de bu yüzden özellikle günümüz koşullarında sermayemizi koruyabilmek adına çok dikkatli hareket etmeyi tercih ediyoruz.
tetaeridanus (OP)
Member
**

Peace without Borders

View Profile
October 26, 2023, 05:43:45 PM

Kripto para piyasalarındaki kader ortağım yine oldukça güzel bir öneride bulunmuş. Kesinlikle katılıyorum, özellikle son günlerde çok ciddi ve anlık fiyat değişimlerini görüyor olmamız sebebi ile boğa döneminin başladığını düşünerek tek bir fiyat seviyesinden alım yapmamak gerektiği gibi kaldıraçlı işlemler yapan kişiler olarak mevcut sermayemizi de bu anlık fiyat değişimlerinden eritecek bir karar da almamamız gerekiyor. Her ne kadar şu an Bitcoin fiyatı biraz boğa dönemi başlangıcını ifade ediyor gibi olsa da ben de henüz tam anlamı ile bu durumun bir boğa tuzağı olabileceğini ve çok ciddi şekilde küçük yatırımcının canını yakabileceğini düşünüyorum. Eee, sonuçta sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş ve bizler de bu yüzden özellikle günümüz koşullarında sermayemizi koruyabilmek adına çok dikkatli hareket etmeyi tercih ediyoruz.

Kader ortağım Smiley çok haklısın, dilimiz yandığımız için yazıyoruz; gözümüz kör fomoya gittik zamanında çok büyük paralar kaybettik. 15K dan 30K ya hareket zaten bakarsak bullish bir seneryo 30K dan 33 e gitmek çok da bir farklılık getirmiyor. Ne yazık ki önceden gördüğüm boğa tuzaklarına benzettiğim için piyasadan uzak duracağım. Ortalığı çok kan gölü gördük böyle mumlardan sonra, 12-18 ay içerde kalanlar çok. Tabi ki de bu yorumlar benim görüşümü temsil etmektedir ancak hala boğaya geçmediğimizi düşünüyorum. Hatta ve hatta 15K ya doğru ilerleyeceğimizi düşünüyorum hala. Boğa en kötü seneryodan önce hiç gelmedi. 69K boğası 9K dan 3600 e wick geldikten sonra oldu. Kaç katı olduğuna bakarsak, sağlam bir boğa için daha da düşüş göreceğiz kanaatindeyim; hemde ETF in çoktan fiyatlandığını anlamamız için azıcık analiz yeterli. Piyasadaki herkes ETF kabul oldu gibi görüyor, buda fiyat için iyi bir şey değil.

CLS63
Legendary
*

Activity: 1722
Merit: 1630

View Profile
October 26, 2023, 05:58:23 PM

Başlıktaki görüşe her zaman katılıyorum ben boğanın yavaş yavaş ayak seslerinin duyulduğunu düşünüyorum halvingin zaten kapıda olduğunu aynı zamanda dünyada gerilimin sürekli yükseldiği bir dönemdeyiz.Bitcoin'in yükselmesi için gerekli zemin hazır.Düzenli alım yapmak bitcoin için her zaman altın kural olmalı zaten bu tarz uzun vadeli düşünceniz olursa kısa süreli yükseliş veya düşüşlerde sürüye kapılıp hata yapmazsınız.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
Bthd
Legendary
*

Activity: 2226
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
October 26, 2023, 07:30:40 PM

Tedbir anlayışlarımız biraz farklı. Bu piyasada trade, kaldıraçlı işlemler, stake v.b. sonucu airdrop kazanımları yada projerlere erken dönem yatırım yaparak kar elde etmeyi deneyen insanlar var. Hepsinin çeşidine göre az yada çok riski var ama bu piyasada bulunan birisi için her zaman emniyet kemeri olarak elinde HODL amaçlıBTC bulundurması gerektiğini düşünüyorum. Sebebini açıklayayım.

Yukarıda saydığım işlemleri gerçekleştiren herkesin bir gün sıfırlanma ile karşılaşma olasılığı var. Hodl ettiğim miktar beni her zaman hayatta tutuyor. Sıfırlanma riskinde bile elde hala kenarda emniyet kemeri niteliğinde BTC olduğunu bilmek süreci daha iyi yönetmenize yardımcı oluyor.

Yada bazı durumlarda gereksiz alınan risklerden sizi uzak tutuyor. Örneğin trade bakiyenizle tamamen dolardasınız ve piyasa sert yükselişe geçti. Problem yok elde tuttuğunuz BTC'lerin değeri artıyor. Treni kaçırdım hissine kapılmıyorsunuz en kötü ihtimalle yükseliş esnasında ezici dominasyon durumunda BTC bazlı ucuza mal toplama olasılığınız var. Sert düşüş durumunda da elde zaten dolar olduğu için ucuza mal toplama fonksiyonu elde etmiş oluyorsunuz.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
bobita
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1297

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
October 26, 2023, 10:01:50 PM

Boş yazıyor gibi olacak kusura bakmayın ama hayat gerçekten dengeler üzerine kurulu ve esas aksiyon siyah ve beyazda değil, daha çok gride, çünkü tahteravallinin en az sallanan yeri ortası, esas olarak ortada durup, kendi yatırımcı tipimize göre (risk sever/garantici) uçlara gidip gelmek "bence" en doğrusu.
Kaldı ki, bu piyasada yer alan herkesin bilmesi gereken iki temel şey var (her piyasa için geçerli ama kripto piyasası hızlı ve dinamik olduğu için daha da geçerli):

- Hem fiat hem de kriptodaa kalabilen her koşulda kazanır
- Ne ayı sadece düşüşten ibarettir, ne de boğa sadece artıştan, ve bunu bilmeyen veya psikolojisini buna uyarlayamayan zarar eder.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
tetaeridanus (OP)
Member
**

Peace without Borders

View Profile
October 27, 2023, 05:36:08 PM

Dediğim seneryoya dönüyor gibi ne yazık ki BTC trap bir hareket yaptıysa olan long açanlara ve alt alanlara olacak gibi gözüküyor dominans dolayısıyla. YTD.

tetaeridanus (OP)
Member
**

Peace without Borders

View Profile
October 27, 2023, 07:40:47 PM

Boş yazıyor gibi olacak kusura bakmayın ama hayat gerçekten dengeler üzerine kurulu ve esas aksiyon siyah ve beyazda değil, daha çok gride, çünkü tahteravallinin en az sallanan yeri ortası, esas olarak ortada durup, kendi yatırımcı tipimize göre (risk sever/garantici) uçlara gidip gelmek "bence" en doğrusu.
Kaldı ki, bu piyasada yer alan herkesin bilmesi gereken iki temel şey var (her piyasa için geçerli ama kripto piyasası hızlı ve dinamik olduğu için daha da geçerli):

- Hem fiat hem de kriptodaa kalabilen her koşulda kazanır
- Ne ayı sadece düşüşten ibarettir, ne de boğa sadece artıştan, ve bunu bilmeyen veya psikolojisini buna uyarlayamayan zarar eder.

Yok hocam estağfurullah dedikleriniz doğru ancak bize zamanında o tahteravalliyi ne yazık ki oturttulur o yüzden bir kaç kelam tavsiye veriyim dedim, tabii ki de anlayanlara. Smiley

BitcoinTurk
Hero Member

View Profile
October 28, 2023, 07:42:53 AM

Kader ortağım Smiley çok haklısın, dilimiz yandığımız için yazıyoruz; gözümüz kör fomoya gittik zamanında çok büyük paralar kaybettik. 15K dan 30K ya hareket zaten bakarsak bullish bir seneryo 30K dan 33 e gitmek çok da bir farklılık getirmiyor. Ne yazık ki önceden gördüğüm boğa tuzaklarına benzettiğim için piyasadan uzak duracağım. Ortalığı çok kan gölü gördük böyle mumlardan sonra, 12-18 ay içerde kalanlar çok. Tabi ki de bu yorumlar benim görüşümü temsil etmektedir ancak hala boğaya geçmediğimizi düşünüyorum. Hatta ve hatta 15K ya doğru ilerleyeceğimizi düşünüyorum hala. Boğa en kötü seneryodan önce hiç gelmedi. 69K boğası 9K dan 3600 e wick geldikten sonra oldu. Kaç katı olduğuna bakarsak, sağlam bir boğa için daha da düşüş göreceğiz kanaatindeyim; hemde ETF in çoktan fiyatlandığını anlamamız için azıcık analiz yeterli. Piyasadaki herkes ETF kabul oldu gibi görüyor, buda fiyat için iyi bir şey değil.

Fiyat hareketliliğindeki orana bağlı olarak elbette genel piyasa durumu ve görünümü hakkında bir değerlendirme yapmak mümkündür fakat kişisel düşüncem bu fiyat hareketliliğinin nasıl gerçekleştiğini inceledikten sonra piyasanın durumu ve görünümü hakkında yorum yapmanın daha doğru olacağıdır. Tabii ki, günümüz fiyatlarını incelediğimiz zaman fiyatın son birkaç gün içerisinde sadece %10 değişiklik gösterdiğini ve bu durumun boğa koşusu olarak değerlendirilmemesi gerektiğini görebiliriz fakat bir boğa tuzağı içerisinde olmamız durumunda eskiden olduğu gibi bu sürecin çok kısa olacağını düşünmüyorum.

Fiyat hakkında görüşlerimi belirtmek gerekirse bu noktada biraz ters düşeceğimizi düşünüyorum çünkü güncel koşullarda 15K seviyelerine tekrar gelmek biraz zor bir senaryo gibi görünüyor fakat unutmamak gerekli ki kripto para piyasalarına da hiç belli olmuyor. Her ne kadar bunu tahmin etmek çok zor olsa da 15K senaryosunun biraz uzak olduğunu düşünüyorum. Son olarak, ETF hakkında bahsetmek gerekirse de ben de aynı şekilde ETF onayının aslında şu an fiyatlandığını ve onay haberinin gelmesi sonrasında sadece %5-10 arasında küçük bir yükseliş dalgası olacağını düşünmeye başladım. Henüz onay gelmemişken ve piyasada ciddi anlamda olumlu bir haber yokken Bitcoin'in 24-27K seviyelerinden çok hızlı bir şekilde 34-35K seviyelerine ulaşması pek de mantıklı gelmiyor. Tabii ki bu bir boğa tuzağı değilse.
tetaeridanus (OP)
Member
**

Peace without Borders

View Profile
October 28, 2023, 02:41:20 PM

Hocam buy the rumour sell the news; onay geldiği gün seyret.

Dediğin çoğu şeye katılıyorum.

Pierre 2
Legendary
*

Activity: 2394
Merit: 1358

View Profile
October 31, 2023, 12:35:54 PM

Açıkçası ben de kısa süreli geçerli bir boğa piyasası içine girdiğimizi düşünüyorum. Kasım yahut Aralık daha kötü geçecek gibi geliyor keza halving e daha bir hayli çok zamanımız var bu bir gerçek. Her neyse, Bitcoin im var biraz ve yine bozdurma fikri bana çok mantıklı gelmiyor. Ama her ne olursa olsun bitcoin satın almak için oldukça tehlikeli bir dönemeçteyiz. Olur da 20 bine dönerse aylarca zararda kalma riskimiz mevcut maalesef.
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
October 31, 2023, 01:07:16 PM
Merited by BitcoinTurk (1)

Tedbir güzel bir sözcük herkese farklı anlamlar verebiliyor. Genel olarak konunun açılma sebebi ile herkes yaklaşan daha doğrusu yaklaştığını düşündüğü boğaya dair fiyat spekülasyonları üzerinde durmuş gibi. Ben ise biraz farklı bir yönden tedbire dikkat çekmek istiyorum. Bu piyasa da olan herkes en azından bitcoinde gelecek olan yarılanmanın tüm ekosisteme karşı bir hareketlenmeye yol açacağı kanaatinde ki bana göre de evet matematiksel olarak insanların yatırım zihniyetine bu arz/talep ilişkisi etki edecek ister istemez birçok coin ve tokenda fiyat dalgalanmalarının önünü açacak.

Herkes şu anda portföyündeki yatırımlarını makul fiyatlarla arttırma gayesi güderken bir taraftan da dolandırıcılar da kendi portföylerini arttırmak için bu aralar hızlarını arttıracaklardır. Öncelikle @Bthd hocamızın açmış olduğu şu başlığa Karşılaşabileceğiniz Dolandırıcılık Yöntemleri bir göz atmayı akabinde ise şu sözü bu aralar sıkça hatırlamanızı tavsiye ederim: "Bedava peynir sadece fare kapanında olur!".

Kullandığınız şifreleri güncelleyin, (https://haveibeenpwned.com/ arada buradan mail adreslerinizi kontrol edip şifrenizi uyarı verdiyse de yenileyin)
Virüs taraması yapın,
Bütçenizin el verdiğince önemli yatırımlarınızı bir cold walletta saklayın,
Airdrop, bounty ve benzeri uygulamalar için ekstra mail ve wallet kullanın ve mümkünse bunu genel işlemlerinizi yaptığınız bilgisayar ya da telefon dışındaki cihazlardan yapın,

Daha eklenecek çok şey var benim şimdilik aklıma bunlar geliyor sizde ekleyebilirsiniz.

Konu başlığına paralel bir cevap verecek olursam bu tarz riskler sadece şuan için değil her daim var ancak büyük resme bakacak olursak güvendiğimiz bir yatırım kısa vadede bizi eksiye çekebilir ama uzun vadede büyük kazançlar elde ettirebilir. Yatırımda önemli olan şey ihtiyaç duymayacağın süre içerisinde varlığı zengin, yokluğu fakir ettirmeyecek mebla ile akıllıca hareket etmektir. Bu çerçevenin dışına çıktığınızda kazandığınız paradan çok stres yaparsınız. Sakin olan kazanır...

bobita
Legendary
*

View Profile
November 04, 2023, 11:25:20 PM

Aslında ben de farklı bir açı daha ortaya koymak istiyorum, aslında biraz da piyasanın yapısından dolayı başka piyasalara göre biraz daha gevşek davranabiliyor değil miyiz?
Yani şunu demek istiyorum, belirli bir düzeyde bilgi sahibi ve psikolojik profili uygun bir yatırımcı getiri de yüksek olduğu için risk konusunda da diğer piyasalara göre daha cesaretli olabilir, bunun hatalı bir strateji olduğunu düşünmüyorum, çünkü piyasanın hızı ve volatilitesi bunu bir yere kadar tolere etmeyi sağlıyor.
Ama adam "kesin 50x yapar" diyerek all in bilmemne coine girmişse buna yatırım değil, kumar diyoruz ve sonuç da aşağı yukarı belli zaten.
Bu yazdığımdan konu sahibinin haklı ve yerinde uyarısına muhalif olduğum anlamı çıkmasın, hatta bir atasözüyle destek vereyim (ata bizzat kendim oluyorum): Kriptoda gözünü karartan götünü kaptırır...

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2184
Merit: 1131

View Profile
November 10, 2023, 11:12:49 AM

kazanç, risk iştahı ile doğru orantılı olarak artıyor her piyasada... kripto paralarda bazı coinlere karşı dikkatli olmalıyız elbette ama söz konusu olan şey bitcoin olduğunda "aman 200 dolar daha düşer mi yoksa 200 dolar 14 cent daha mı düşer" evhamına kapılırsak birçok şansı da kaçırırız. yani, en azından portföyümüzde her zaman 1/3 bitcoin ve 1/3 keş bulundururken geri kalan 1/3 ile trade yapmayı düşünebiliriz... birkaç dolar fark kararlarımızı etkilememeli... herkese bol şans dilerim, bu piyasada hepimizin ona çok ihtiyacı var...

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
bobita
Legendary
*

View Profile
November 10, 2023, 10:00:12 PM

kazanç, risk iştahı ile doğru orantılı olarak artıyor her piyasada... kripto paralarda bazı coinlere karşı dikkatli olmalıyız elbette ama söz konusu olan şey bitcoin olduğunda "aman 200 dolar daha düşer mi yoksa 200 dolar 14 cent daha mı düşer" evhamına kapılırsak birçok şansı da kaçırırız. yani, en azından portföyümüzde her zaman 1/3 bitcoin ve 1/3 keş bulundururken geri kalan 1/3 ile trade yapmayı düşünebiliriz... birkaç dolar fark kararlarımızı etkilememeli... herkese bol şans dilerim, bu piyasada hepimizin ona çok ihtiyacı var...

Kripto piyasasının boğa, ayı, durgun farketmeksizin her döneminde cebinde bu işlere ayıracak parası olanlar (bence üçte bir bile değil, yarıya yakın) bir şekilde kazanıyor. Zaten bence legal balinalık müessesesinin temel prensiplerinden birisi bu, sen, ben elimizde tuttuğumuz düşünce paralel olarak yüzümüzü düşürüyoruz, herifçioğlu daha ucuza alacağım diye bayram ediyor. Üstelik sermaye büyük olunca bizim dişimizin kovuğuna girmeyecek oranlar ciddi para etmiş oluyor. Diyelim ki bilmemne tokenından elinde bin dolarlık var ve mesela %10 yükseldiyse yüz dolar sana çok bir şey ifade etmiyor doğal olarak, "hadi inşallah" diyerek takibi sıkılaştırıyorsun ama elinde yüzbin dolarlık olan onbin dolar karı alıp önündeki maçlara bakıyor (hacimli varlıklarda tabii).

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
BitcoinTurk
Hero Member

View Profile
November 13, 2023, 11:48:58 AM

Aslında ben de farklı bir açı daha ortaya koymak istiyorum, aslında biraz da piyasanın yapısından dolayı başka piyasalara göre biraz daha gevşek davranabiliyor değil miyiz?
Yani şunu demek istiyorum, belirli bir düzeyde bilgi sahibi ve psikolojik profili uygun bir yatırımcı getiri de yüksek olduğu için risk konusunda da diğer piyasalara göre daha cesaretli olabilir, bunun hatalı bir strateji olduğunu düşünmüyorum, çünkü piyasanın hızı ve volatilitesi bunu bir yere kadar tolere etmeyi sağlıyor.
Ama adam "kesin 50x yapar" diyerek all in bilmemne coine girmişse buna yatırım değil, kumar diyoruz ve sonuç da aşağı yukarı belli zaten.
Bu yazdığımdan konu sahibinin haklı ve yerinde uyarısına muhalif olduğum anlamı çıkmasın, hatta bir atasözüyle destek vereyim (ata bizzat kendim oluyorum): Kriptoda gözünü karartan götünü kaptırır...

Kesinlikle, kripto para piyasalarının yapısı gereği birçoğumuz daha gevşek şekilde davranmaktayız. Özellikle şu son birkaç hafta içerisinde fiyatların sürekli olarak yukarı yönlü hareket ediyor olması sebebi ile birçok yatırımcı korkusuz bir şekilde spottan daha fazla alımlar yapıyor, sürekli olarak long pozisyonlar açıyor ve risk iştahını da oldukça yüksek tutuyor. Kripto para piyasalarında gevşek davranmak hakkında kendim üzerinden de küçük bir örnek verebilirim. Örneğin, küçük tutarlı bir alım-satım yapmayı düşündüğüm zaman hisse senedi veya emtia piyasalarında bunun getirisinin de çok düşük olacağını fakat kripto para piyasalarında daha yüksek kazanç potansiyeli olduğunu kendime hatırlatıyor ve bu parayı değerlendirmek için kripto para piyasalarını tercih ediyorum. Potansiyel bir kazanç söz konusu olduğu zaman neden %1-5 arasında ve işlem hacmine bağlı olarak birkaç dolar kazanayım ki? Sonuçta doğru bir risk yönetimi ile kripto para piyasalarında bunun çok daha üzerinde kazanç elde etmek zor bir şey değil.

''Kesin 50x yapar'' hakkında ise kesinlikle benzer şekilde düşünüyoruz. Benim için bilmediğim bir kripto paraya all-in girmek ile karşı tarafın elini bilmeden kumarda tüm paramı tek bir oyunda basmak pek farklı şeyler değil. Sonuç olarak her ikisinde de çok yüksek risk olduğu gibi aynı oranda düşük de olsa bir doğru tahmin edebilme payı bulunmaktadır. Hatta, kumarda oyunu iyi bilen ve kartları takip eden birisi bu durumda daha az risk ile de işlem yapmış olabilme potansiyeline sahip oluyor. Atasözüne gelince, çok yerinde bir söz olmuş. Cheesy
bobita
Legendary
*

View Profile
November 13, 2023, 04:35:24 PM

Kesinlikle, kripto para piyasalarının yapısı gereği birçoğumuz daha gevşek şekilde davranmaktayız. Özellikle şu son birkaç hafta içerisinde fiyatların sürekli olarak yukarı yönlü hareket ediyor olması sebebi ile birçok yatırımcı korkusuz bir şekilde spottan daha fazla alımlar yapıyor, sürekli olarak long pozisyonlar açıyor ve risk iştahını da oldukça yüksek tutuyor. Kripto para piyasalarında gevşek davranmak hakkında kendim üzerinden de küçük bir örnek verebilirim. Örneğin, küçük tutarlı bir alım-satım yapmayı düşündüğüm zaman hisse senedi veya emtia piyasalarında bunun getirisinin de çok düşük olacağını fakat kripto para piyasalarında daha yüksek kazanç potansiyeli olduğunu kendime hatırlatıyor ve bu parayı değerlendirmek için kripto para piyasalarını tercih ediyorum. Potansiyel bir kazanç söz konusu olduğu zaman neden %1-5 arasında ve işlem hacmine bağlı olarak birkaç dolar kazanayım ki? Sonuçta doğru bir risk yönetimi ile kripto para piyasalarında bunun çok daha üzerinde kazanç elde etmek zor bir şey değil.

''Kesin 50x yapar'' hakkında ise kesinlikle benzer şekilde düşünüyoruz. Benim için bilmediğim bir kripto paraya all-in girmek ile karşı tarafın elini bilmeden kumarda tüm paramı tek bir oyunda basmak pek farklı şeyler değil. Sonuç olarak her ikisinde de çok yüksek risk olduğu gibi aynı oranda düşük de olsa bir doğru tahmin edebilme payı bulunmaktadır. Hatta, kumarda oyunu iyi bilen ve kartları takip eden birisi bu durumda daha az risk ile de işlem yapmış olabilme potansiyeline sahip oluyor. Atasözüne gelince, çok yerinde bir söz olmuş. Cheesy

Artık forumun kitlesi oturdu sanırım, o tiplemeler çoktan gitti ama bir zamanlar burası "falanca coine filanca dolar bastım" falan diyenlerle doluydu, kafa bahis kafası. Tabii eleştirmek kolay, bu düşüncenin çok yanlış olduğunu yazıp çizip uyarmaya çalışmak da kolay ama bunlar çok rasyonel eylemler değil. Çünkü (medyanın da etkisiyle) kripto piyasasını millet hala dingonun ahırı zannediyor ve haliyle duyup gelen kitle de ona göre. Aslında beni ilgilendirmemesi, hatta piyasanın sponsoru oldukları için sevindirmesi gerekiyor ama bu şuursuzlar gelip kıçlarındaki donu bile kaptırınca yaygarayı kopartıp dezenformasyon yapıyorlar ve zararını biz çekiyoruz. Muhtemelen önümüzdeki yeşil günlerde de aynı filmi tekrar seyredeceğiz.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
BitcoinTurk
Hero Member

View Profile
November 16, 2023, 03:18:04 AM

Artık forumun kitlesi oturdu sanırım, o tiplemeler çoktan gitti ama bir zamanlar burası "falanca coine filanca dolar bastım" falan diyenlerle doluydu, kafa bahis kafası. Tabii eleştirmek kolay, bu düşüncenin çok yanlış olduğunu yazıp çizip uyarmaya çalışmak da kolay ama bunlar çok rasyonel eylemler değil. Çünkü (medyanın da etkisiyle) kripto piyasasını millet hala dingonun ahırı zannediyor ve haliyle duyup gelen kitle de ona göre. Aslında beni ilgilendirmemesi, hatta piyasanın sponsoru oldukları için sevindirmesi gerekiyor ama bu şuursuzlar gelip kıçlarındaki donu bile kaptırınca yaygarayı kopartıp dezenformasyon yapıyorlar ve zararını biz çekiyoruz. Muhtemelen önümüzdeki yeşil günlerde de aynı filmi tekrar seyredeceğiz.

Evet, ben de forumun kitlesinin oturduğunu düşünüyorum çünkü özellikle boğa rallisinin olduğu dönemlerdeki kadar aktif konu veya yorum göremiyoruz fakat konu ve yorumların kalitelerinde ciddi oranda bir artış olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün. Özellikle kripto paralardaki hareketliliğin en aktif olduğu zamanlarda bahis oynar gibi coin veya token alanlar ve bunları burada çılgınca belirtenler oluyordu. Maalesef, özellikle kısa yoldan zengin olmak için kripto para alım-satımı yapmak isteyen birçok kişi kripto paralara tam anlamı ile dingonun ahırına dalar gibi dalmıştı ve o dönemler hem yatırımcı hem de forumdaki üye kitlesi maalesef oldukça kalitesiz düzeye erişmişti. Umarım ki önümüzdeki yeşil günler için geçmiş yeşil günlerden ders çıkarmış birçok kişi daha mantıklı şekilde hareket edecek ve eskiden olduğu gibi o kalitesiz kitle ile muhattap olmak zorunda kalmayacağız.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: