Bitcoin Forum
April 27, 2024, 09:44:35 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Μήπως αποτύχαμε ως ελληνική κοινότητα;  (Read 579 times)
Ultegra134
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 1540
Merit: 744



View Profile
November 08, 2023, 08:28:08 PM
Merited by alani123 (5)
 #21

Κανέναν.

Δεν είναι εύκολο θέμα συζήτησης το bitcoin, πόσο μάλλον να πείσεις κάποιον να αγοράσει και υπό self-custody. Όταν είμαι σε μια παρέα και το θέμα πάει εκεί, θα πω τη γνώμη μου και θα μετρήσει, κι όποιος έχει απορία (που έχουν πολλοί) θα με ρωτήσει, αλλά δύσκολα να ενδιαφερθεί κάποιος τόσο πολύ. Οι περισσότεροι γνωστοί μου θεωρούν πως είναι ένα χειραγωγικό χρηματιστηριακό όργανο. Ε, μου το λένε, τους απαντάω, και επικρατεί μια κατάσταση που θυμίζει πολιτικές διαφωνίες σε Χριστουγεννιάτικο τραπέζι.

Βοηθάω άτομα που είναι ήδη χωμένοι, μέσω του φόρουμ. Μου φτάνει αυτή η ηθική ικανοποίηση. Το να μπεις στο παιχνίδι είναι δυστυχώς ή ευτυχώς κατά μεγάλο παράγοντα ατομική ευθύνη. Η πείρα μου αυτό λέει. Πρέπει μόνος να το συνειδητοποιήσεις ότι είναι χρήσιμο. Όσο καλός φίλος / αδερφός / γιος κι αν είσαι, αν δεν ενδιαφέρεται ο άλλος, δεν...
Και εγώ γενικά προτιμώ να αποφεύγω τέτοιες συζητήσεις, οι περισσότεροι την κατευθύνουν στο τι να αγοράσουν για να βγάλουν χρήματα και πόσο γρήγορα μπορεί να γίνει αυτό, είτε να εστιάζουν σε τι κρυπτονομίσματα έχω και τι αξίας είναι, γενικά οι ερωτήσεις γρήγορα γινόντουσαν αδιάκριτες. Επίσης, δε θα ήθελα να γυρίσει κανείς να μου πει ότι έχασε χρήματα λόγω δικής του κακής διαχείρισης και να υπονοηθεί ότι ευθύνομαι και εγώ που δεν του είπα πως να πράξει κλπ.

Η αλήθεια είναι ότι η ύπαρξη τόσων απατεώνων δε βοηθάνε την εικόνα των κρυπτονομισμάτων, καθώς συνηθίζεται να κοιτάνε το δέντρο και όχι το δάσος, χανόταν η ουσία και ένα μεγάλο μέρος δε μαύριζε τους απατεώνες αλλά τα "κακά" κρυπτονομίσματα. Για πολλούς από αυτούς είχανε βγει αρκετά άρθρα και αρκετά άτομα που προειδοποιούσαν τον κόσμο για την επικείμενη απάτη, 9/10 φορές αγνοούσαν τα σημάδια και τις υποδείξεις αλλά περνούσαν και στον χλευασμό. Κάποιοι σίγουρα ωφελήθηκαν από τέτοιες απάτες, οπότε δεν τους ενδιέφερε περαιτέρω.

Εκτός κρυπτονομισμάτων, θεωρώ πως οι Έλληνες είμαστε πρώτοι στο να πέφτουμε θύματα απάτης από πυραμίδες και άλλους επιτήδειους. Θυμάμαι σε πρόσφατη πυραμίδα που κατέρρευσε ότι είχαν χαθεί τεράστια ποσά από Έλληνες χρήστες. Είχα βρεθεί και εγώ σε μία τέτοια ομάδα στην προσπάθεια μου να γλυτώσει κανείς άνθρωπος αλλά κανείς δεν άκουγε, μόνο αυθεντίες το έπαιζαν και οι έξυπνοι του χωριού. Κάποιοι τα θέλουνε και μπλέκουν, εφόσον παρέχονται πολλές φορές οι προειδοποιήσεις εναντίων τέτοιων επιτήδειων.

R


▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
Be very wary of relying on JavaScript for security on crypto sites. The site can change the JavaScript at any time unless you take unusual precautions, and browsers are not generally known for their airtight security.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714211075
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714211075

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714211075
Reply with quote  #2

1714211075
Report to moderator
1714211075
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714211075

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714211075
Reply with quote  #2

1714211075
Report to moderator
1714211075
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714211075

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714211075
Reply with quote  #2

1714211075
Report to moderator
phonakAG
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 12
Merit: 0


View Profile
November 16, 2023, 10:05:24 AM
 #22

Γενικότερα αν δεις την φιλοσοφία του ελληνικού λαού ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ κυνηγούσαμε το εύκολο χρήμα χωρίς να κατανοήσουμε πραγματικά πως θα βγεί αυτό το χρήμα.

Πάρτε για παράδειγμα το κραχ που είχε γίνει στο ελληνικό χρηματιστήριο. Και τότε... ο Έλληνας κηνυγούσε το εύκολο κέρδος χωρίς πραγματικά να καταλαβαίνει που ακριβώς επενδύεει τα λεφτά του. Κάτι παρόμοιο μπορούμε να αντιληφθούμε και τώρα, όπου αντί να επενδύουν στο BTC η κοινότητα ψάχνει το κάθε ένα shitcoin το οποίο μπορεί να κάνει την εκτίναξη και να βγάλει μεγάλο κέρδος βραχυπρόθεσμα.

Επίσης, σαν λαός ψάχνουμε την "μασημένη" πληροφορία για αυτό βλέπουμε ότι υπάρχει κόσμος που δίνει συνδρομές σε γκρούπ που και καλά σου παρέχουν εκπαίδευση, την οποία μπορείς πολύ ευκολα να την βρείς και μόνος σου στο διαδίκτυο.

Για να μην μακρυγορώ, δεν θα έλεγα ότι φταίει η ελληνική κοινότητα ή οτι έχει κάνει κάτι λάθος.
Είμαστε φτιαγμένοι σαν λαός να αποτυγχάνουμε λόγω κακής νοοτροπίας...
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
November 16, 2023, 11:09:29 AM
 #23

Γενικότερα αν δεις την φιλοσοφία του ελληνικού λαού ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ κυνηγούσαμε το εύκολο χρήμα χωρίς να κατανοήσουμε πραγματικά πως θα βγεί αυτό το χρήμα.

Πάρτε για παράδειγμα το κραχ που είχε γίνει στο ελληνικό χρηματιστήριο. Και τότε... ο Έλληνας κηνυγούσε το εύκολο κέρδος χωρίς πραγματικά να καταλαβαίνει που ακριβώς επενδύεει τα λεφτά του. Κάτι παρόμοιο μπορούμε να αντιληφθούμε και τώρα, όπου αντί να επενδύουν στο BTC η κοινότητα ψάχνει το κάθε ένα shitcoin το οποίο μπορεί να κάνει την εκτίναξη και να βγάλει μεγάλο κέρδος βραχυπρόθεσμα.

Επίσης, σαν λαός ψάχνουμε την "μασημένη" πληροφορία για αυτό βλέπουμε ότι υπάρχει κόσμος που δίνει συνδρομές σε γκρούπ που και καλά σου παρέχουν εκπαίδευση, την οποία μπορείς πολύ ευκολα να την βρείς και μόνος σου στο διαδίκτυο.

Για να μην μακρυγορώ, δεν θα έλεγα ότι φταίει η ελληνική κοινότητα ή οτι έχει κάνει κάτι λάθος.
Είμαστε φτιαγμένοι σαν λαός να αποτυγχάνουμε λόγω κακής νοοτροπίας...
Ωραίο το αυτομαστίγωμα (συνήθισες λόγω Μνημονίων να υποθέσω?), αλλά τα groups (trading, pump & dump) δεν είναι ελληνική εφεύρεση. Ούτε το Discord.

Μόδα του εξωτερικού είναι που ήρθε (και) στην Ελλάδα... όπως και το Χρηματιστήριο δεν το εφηύρε η Ελλάδα πρώτη.

Μην παρεξηγηθώ ότι υποστηρίζω τα παραπάνω.

Την διαστρέβλωση ότι είμαστε ο χειρότερος λαός του κόσμου, ο μόνος επιρρεπής σε τζόγο, ο μόνος που δεν κάθεται να διαβάσει τι είναι αυτό που αγοράζει. Αυτά ΔΕΝ υποστηρίζω.

Ίσως μας διαβάζουν και ανήλικοι που δεν ξέρουν και επηρεάζονται...
apogio (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 420
Merit: 945



View Profile WWW
November 16, 2023, 07:02:04 PM
 #24


Καλησπέρα.

Είμαστε φτιαγμένοι σαν λαός να αποτυγχάνουμε λόγω κακής νοοτροπίας...

Κι εγω θα διαφωνήσω με την γενίκευση αυτή. Καταρχάς η νοοτροπία είναι κάτι που φτιάχνει γενικώς. Ίσως θέλει να περάσουν γενιές, αλλά η νοοτροπία αποτελεί μια δυναμική κατάσταση.

Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις, σέβομαι τη γνώμη σου, απλώς την εκφράζεις απόλυτα και δεν ξέρω αν όντως το σκέφτεσαι τόσο έντονα ή απλώς το λες έτσι.

Κάτι παρόμοιο μπορούμε να αντιληφθούμε και τώρα, όπου αντί να επενδύουν στο BTC η κοινότητα ψάχνει το κάθε ένα shitcoin το οποίο μπορεί να κάνει την εκτίναξη και να βγάλει μεγάλο κέρδος βραχυπρόθεσμα.

Ούτε αυτό είναι εξαιρετικά παράλογο. Όπως ανέφερε σωστά κάποιος παραπάνω, η ανάγκη για μια ζωή που δεν πηγαίνει "μήνα με το μήνα" είναι αυτή που οδηγεί ανθρώπους (όχι μόνο Έλληνες) στην αναζήτηση εύκολου χρήματος.


condoras
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2912
Merit: 1103


This is what I do. I drink and I know things.


View Profile
November 18, 2023, 11:03:35 AM
Merited by BlackHatCoiner (4), cryptosize (1)
 #25

Καλησπέρα σε όλους, γνωστούς και μή. Smiley
"Ανακάλυψα" το BTC το 2011 μέσω μίας επαφής που διατηρώ στο DW. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος, εκείνη την περίοδο, αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα με τα "coins" του, όπως αρχικά μου τα ανέφερε. Όπως (σχεδόν) όλοι οι starters του BTC, έτσι και "εκείνος", είχε "καταθέσει" αρκετά στο MtGox. Για όσους δεν γνωρίζουν την περίπτωση, ας ανατρέξουν στο Google, θα βρούν πολλά και διάφορα.
Προσωπικά βρισκόμουν σε φορτισμένη περίοδο, λόγω οικογενειακού προβλήματος υγείας και φόρτου εργασίας (15-16 ώρες την μέρα). Πιο απλά, δεν είχα το παραμικρό χρονικό περιθώριο όχι να ασχοληθώ με το BTC αλλά ούτε να διαβάσω. Οι πληροφορίες μου ερχόντουσαν απο την επαφή μου, η οποία μου έλεγε ΠΑΝΤΑ και σε κάθε συνομιλία μας, πως πρέπει να ασχοληθώ full time. Το οποίο αρχικά ξεκίνησε το 2014-15 και ολοκληρώθηκε το 2016. Εννοώ πως τα όποια έσοδά μου είναι μόνο BTC / crypto και για όποια εργασία κάνω πληρώνομαι μόνο με αυτό τον τρόπο.  
Ούτε και εκείνη την περίοδο ήμουν "καλά". Μόλις είχα παραιτηθεί από την δουλειά μου, (μιας και ανακάλυψα πως ο εργοδότης μου δεν μου έβαζε τα ενσημά μου, δεν θεωρούσε πως έπρεπε να μου τα κολλάει...), το πρόβλημα υγείας στην οικογένεια παρέμενε και τα μνημόνια κάνανε τη δουλειά τους... Τότε αποφάσισα τον όποιο χρόνο μου, να τον δώσω σε ότι έχει να κάνει σε σχέση με τον "Βασιλιά" και σε τίποτε άλλο πέραν αυτού.
Κανένας άλλος απο τον κύκλο μου δεν καταλάβαινε τι έλεγα. Ακόμα και άτομα που είχαν σαφώς περισσότερες γνώσεις απο εμένα σε θέματα τεχνολογίας. Κανένας. Ειδικά όταν ως άνεργος και χωρίς αποθεματικά, ανακοίνωνα όπου και αν βρισκόμουν πως θα εργαστώ (?) και θα αφοσιωθώ (??) στο Bitcoin (Huh). Έγινα "ο τρελός με τη βούλα"! Αντιμετώπισα εκατοντάδες κοροιδίες, "κατηγορίες", φήμες, bulling, και φυσικά άγνοια. Χαοτική αλλά απλή άγνοια. Η οποία δεν χάνεται αν δεν διαβάσεις, αν δεν ασχοληθείς, αν δεν ρωτήσεις, αν δεν θες να μάθεις και να ανοίξεις το μυαλό σου και ΟΧΙ βάση χρηματικής αξίας που ΜΠΟΡΕΙ να σου αποφέρει η ενασχόλησή σου, thus ο όποιος χρόνος σου.
Δυστηχώς όλος ο πλανήτης (είτε απο επιλογή, είτε οχι) περιστρέφεται γύρω απο το εργαλείο που λέγεται χρήμα. Όσο πιο εύκολα το αποκτήσει, τόσο το καλύτερο. Είναι κοντόφθαλμοι, δεν κοιτάνε το μέλλον, την όποια δυνατότητα ελευθερίας και εξέλιξης.
Η Ελλάδα δεν ανήκει καν στις tech χώρες και δεν πιστεύω πως θα γίνει ποτέ. Είναι και θα παραμείνει πίσω. Το πρόβλημα όμως διάδοσης του BTC δεν έγγυται εκεί. Μια απλή σύνδεση στο διαδύκτιο και voila! Αυτό όμως δεν είναι φυσικής μορφής, δεν το πιάνεις στα χέρια σου, δεν έχει αριθμό υποδιαιρέσεων 100 - 1200, δεν χρειάζεσαι τρίτους, δεν μπορείς να το κεντρικοποιήσεις, δεν έχει πληθωριστικές τάσεις, δεν "δουλεύει" κανείς για να παραχθεί κλπ κλπ κλπ. Πως ο οποιοσδήποτε (και οπουδήποτε) θα μπορούσε να βγάλει τέτοιες παρωπίδες απο τα μάτια του? Το 2017, υπήρχαν από 2,9 έως 5,8εκ. μοναδικοί χρήστες που είχαν στην κατοχή τους ένα "πορτοφόλι". Μιλάμε για ένα νούμερο ανύπαρκτο σε σχέση τον πλυθησμό του πλανήτη μας.
Θεωρώ πως το να είμαστε εδώ, ενεργοί και με διάθεση να βοηθήσουμε, είναι υπεραρκετό για όποιον θέλει να μάθει και να ασχοληθεί. Αλλά προσωπικά, δεν θα "κυνηγήσω" κανένα και καμία να του ανοίξω τα μάτια. Έχω παραιτηθεί απο τέτοιες προσπάθειες καιρό τώρα, με αποκορύφωμα την αναμενόμενη μετακόμιση μου εκτός χώρας. Μια και καλή. Cool

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
November 18, 2023, 11:15:35 AM
 #26

Καλησπέρα σε όλους, γνωστούς και μή. Smiley
"Ανακάλυψα" το BTC το 2011 μέσω μίας επαφής που διατηρώ στο DW. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος, εκείνη την περίοδο, αντιμετώπιζε σοβαρό πρόβλημα με τα "coins" του, όπως αρχικά μου τα ανέφερε. Όπως (σχεδόν) όλοι οι starters του BTC, έτσι και "εκείνος", είχε "καταθέσει" αρκετά στο MtGox. Για όσους δεν γνωρίζουν την περίπτωση, ας ανατρέξουν στο Google, θα βρούν πολλά και διάφορα.
Προσωπικά βρισκόμουν σε φορτισμένη περίοδο, λόγω οικογενειακού προβλήματος υγείας και φόρτου εργασίας (15-16 ώρες την μέρα). Πιο απλά, δεν είχα το παραμικρό χρονικό περιθώριο όχι να ασχοληθώ με το BTC αλλά ούτε να διαβάσω. Οι πληροφορίες μου ερχόντουσαν απο την επαφή μου, η οποία μου έλεγε ΠΑΝΤΑ και σε κάθε συνομιλία μας, πως πρέπει να ασχοληθώ full time. Το οποίο αρχικά ξεκίνησε το 2014-15 και ολοκληρώθηκε το 2016. Εννοώ πως τα όποια έσοδά μου είναι μόνο BTC / crypto και για όποια εργασία κάνω πληρώνομαι μόνο με αυτό τον τρόπο.  
Ούτε και εκείνη την περίοδο ήμουν "καλά". Μόλις είχα παραιτηθεί από την δουλειά μου, (μιας και ανακάλυψα πως ο εργοδότης μου δεν μου έβαζε τα ενσημά μου, δεν θεωρούσε πως έπρεπε να μου τα κολλάει...), το πρόβλημα υγείας στην οικογένεια παρέμενε και τα μνημόνια κάνανε τη δουλειά τους... Τότε αποφάσισα τον όποιο χρόνο μου, να τον δώσω σε ότι έχει να κάνει σε σχέση με τον "Βασιλιά" και σε τίποτε άλλο πέραν αυτού.
Κανένας άλλος απο τον κύκλο μου δεν καταλάβαινε τι έλεγα. Ακόμα και άτομα που είχαν σαφώς περισσότερες γνώσεις απο εμένα σε θέματα τεχνολογίας. Κανένας. Ειδικά όταν ως άνεργος και χωρίς αποθεματικά, ανακοίνωνα όπου και αν βρισκόμουν πως θα εργαστώ (?) και θα αφοσιωθώ (??) στο Bitcoin (Huh). Έγινα "ο τρελός με τη βούλα"! Αντιμετώπισα εκατοντάδες κοροιδίες, "κατηγορίες", φήμες, bulling, και φυσικά άγνοια. Χαοτική αλλά απλή άγνοια. Η οποία δεν χάνεται αν δεν διαβάσεις, αν δεν ασχοληθείς, αν δεν ρωτήσεις, αν δεν θες να μάθεις και να ανοίξεις το μυαλό σου και ΟΧΙ βάση χρηματικής αξίας που ΜΠΟΡΕΙ να σου αποφέρει η ενασχόλησή σου, thus ο όποιος χρόνος σου.
Δυστηχώς όλος ο πλανήτης (είτε απο επιλογή, είτε οχι) περιστρέφεται γύρω απο το εργαλείο που λέγεται χρήμα. Όσο πιο εύκολα το αποκτήσει, τόσο το καλύτερο. Είναι κοντόφθαλμοι, δεν κοιτάνε το μέλλον, την όποια δυνατότητα ελευθερίας και εξέλιξης.
Η Ελλάδα δεν ανήκει καν στις tech χώρες και δεν πιστεύω πως θα γίνει ποτέ. Είναι και θα παραμείνει πίσω. Το πρόβλημα όμως διάδοσης του BTC δεν έγγυται εκεί. Μια απλή σύνδεση στο διαδύκτιο και voila! Αυτό όμως δεν είναι φυσικής μορφής, δεν το πιάνεις στα χέρια σου, δεν έχει αριθμό υποδιαιρέσεων 100 - 1200, δεν χρειάζεσαι τρίτους, δεν μπορείς να το κεντρικοποιήσεις, δεν έχει πληθωριστικές τάσεις, δεν "δουλεύει" κανείς για να παραχθεί κλπ κλπ κλπ. Πως ο οποιοσδήποτε (και οπουδήποτε) θα μπορούσε να βγάλει τέτοιες παρωπίδες απο τα μάτια του? Το 2017, υπήρχαν από 2,9 έως 5,8εκ. μοναδικοί χρήστες που είχαν στην κατοχή τους ένα "πορτοφόλι". Μιλάμε για ένα νούμερο ανύπαρκτο σε σχέση τον πλυθησμό του πλανήτη μας.
Θεωρώ πως το να είμαστε εδώ, ενεργοί και με διάθεση να βοηθήσουμε, είναι υπεραρκετό για όποιον θέλει να μάθει και να ασχοληθεί. Αλλά προσωπικά, δεν θα "κυνηγήσω" κανένα και καμία να του ανοίξω τα μάτια. Έχω παραιτηθεί απο τέτοιες προσπάθειες καιρό τώρα, με αποκορύφωμα την αναμενόμενη μετακόμιση μου εκτός χώρας. Μια και καλή. Cool
Η μάζα φίλε μου είναι useless eaters. Δεν έχει νόημα να επηρεάζεσαι από το τι λένε και δεν θα έχουν καλό τέλος οι περισσότεροι όπως πάνε τα πράγματα.

Συνέχισε δυνατά στο δικό σου μονοπάτι! Όποιος θέλει σε ακολουθεί, όποιος δεν θέλει μένει πίσω στην μιζέρια του.
apogio (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 420
Merit: 945



View Profile WWW
November 18, 2023, 11:42:03 AM
 #27

<~>

Σε ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια σου. Εύχομαι υγεία και όλα τα προβλήματα να ξεπεραστούν.

Όπως λέει κι ο cryptosize, η μάζα είναι μάζα. Αυτό δεν σημαίνει ότι παίρνει σωστές αποφάσεις. Πρακτικά η μάζα δεν παίρνει αποφάσεις, απλώς ακολουθεί αποφάσεις. Οπότε συνέχισε στο δρόμο σου και μην ακούς κόσμο. Και λάθη να κάνεις, θα βγεις πιο σωστός από αυτά.

Τώρα, επί της ουσίας, δεν κατάλαβα αν συνεχίζεις να εργάζεσαι στο bitcoin ή έχεις σταματήσει. Είδα κάπου που λες ότι τα μόνα έσοδα σου είναι σε BTC. Το θαυμάζω αυτό, αν και δεν το ακολουθώ, είμαι κι εγώ μαζοποιημενος σε αυτό το κομμάτι  Tongue

condoras
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2912
Merit: 1103


This is what I do. I drink and I know things.


View Profile
November 18, 2023, 06:42:51 PM
Merited by cryptosize (1)
 #28

Τώρα, επί της ουσίας, δεν κατάλαβα αν συνεχίζεις να εργάζεσαι στο bitcoin ή έχεις σταματήσει. Είδα κάπου που λες ότι τα μόνα έσοδα σου είναι σε BTC. Το θαυμάζω αυτό, αν και δεν το ακολουθώ, είμαι κι εγώ μαζοποιημενος σε αυτό το κομμάτι  Tongue

Εννοώ πως δεν πληρώνομαι για όποια εργασία μου σε €, $ ή όποιο άλλο fiat νόμισμα. Μόνο BTC ή άλλο major alt.
Φυσικά και δεν έχω σταματήσει και ούτε πρόκειται. Είμαι πλήρως ανεξάρτητος και ελεύθερος να κάνω αυτό που θέλω. Βέβαια, γνωρίζουμε όλοι, πως πλήρη ελευθερία ίσως είναι ουτοπικό. Το να υπάρχεις όμως ανάμεσα στο πλήθος χωρίς να δίνεις στόχο, χωρίς να ξέρει κανείς τι έχεις πραγματικά για να σε τσεκάρει και να σε διαλύσει με όποιο φόρο του έρθει ή με ότι νόμο δει στον ύπνο του, είναι 1 μορφή ελευθερίας.
Όλοι piece by piece μπορούμε. Ζημιά είναι για εκείνους ότι κάνεις εκτός του συστήματος που έχτισαν. Wink

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
apogio (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 420
Merit: 945



View Profile WWW
November 18, 2023, 06:49:53 PM
 #29


Εννοώ πως δεν πληρώνομαι για όποια εργασία μου σε €, $ ή όποιο άλλο fiat νόμισμα. Μόνο BTC ή άλλο major alt.
Φυσικά και δεν έχω σταματήσει και ούτε πρόκειται. Είμαι πλήρως ανεξάρτητος και ελεύθερος να κάνω αυτό που θέλω. Βέβαια, γνωρίζουμε όλοι, πως πλήρη ελευθερία ίσως είναι ουτοπικό. Το να υπάρχεις όμως ανάμεσα στο πλήθος χωρίς να δίνεις στόχο, χωρίς να ξέρει κανείς τι έχεις πραγματικά για να σε τσεκάρει και να σε διαλύσει με όποιο φόρο του έρθει ή με ότι νόμο δει στον ύπνο του, είναι 1 μορφή ελευθερίας.
Όλοι piece by piece μπορούμε. Ζημιά είναι για εκείνους ότι κάνεις εκτός του συστήματος που έχτισαν. Wink

Πολλά συγχαρητήρια. Αν νιώθεις άνετα και θες, θα μου άρεσε να μου έλεγες μερικούς τρόπους να αμοίβεται σε BTC. Κοινώς, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεις "εργασίες" που να σε πληρώνει κάποιος σε ΒΤC. Επειδή όμως είναι προσωπικό θέμα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγνοήσεις την ερώτηση μου.

cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
November 18, 2023, 07:01:03 PM
Merited by condoras (1)
 #30

Τώρα, επί της ουσίας, δεν κατάλαβα αν συνεχίζεις να εργάζεσαι στο bitcoin ή έχεις σταματήσει. Είδα κάπου που λες ότι τα μόνα έσοδα σου είναι σε BTC. Το θαυμάζω αυτό, αν και δεν το ακολουθώ, είμαι κι εγώ μαζοποιημενος σε αυτό το κομμάτι  Tongue

Εννοώ πως δεν πληρώνομαι για όποια εργασία μου σε €, $ ή όποιο άλλο fiat νόμισμα. Μόνο BTC ή άλλο major alt.
Φυσικά και δεν έχω σταματήσει και ούτε πρόκειται. Είμαι πλήρως ανεξάρτητος και ελεύθερος να κάνω αυτό που θέλω. Βέβαια, γνωρίζουμε όλοι, πως πλήρη ελευθερία ίσως είναι ουτοπικό. Το να υπάρχεις όμως ανάμεσα στο πλήθος χωρίς να δίνεις στόχο, χωρίς να ξέρει κανείς τι έχεις πραγματικά για να σε τσεκάρει και να σε διαλύσει με όποιο φόρο του έρθει ή με ότι νόμο δει στον ύπνο του, είναι 1 μορφή ελευθερίας.
Όλοι piece by piece μπορούμε. Ζημιά είναι για εκείνους ότι κάνεις εκτός του συστήματος που έχτισαν. Wink
Η καλύτερη άμυνα απέναντι στην CBDC Δικτατορία! (θεωρία συνωμοσίας για κάποιους)

Και το κάνεις προληπτικά εδώ και πολλά χρόνια όπως λες... μπράβο!


Εννοώ πως δεν πληρώνομαι για όποια εργασία μου σε €, $ ή όποιο άλλο fiat νόμισμα. Μόνο BTC ή άλλο major alt.
Φυσικά και δεν έχω σταματήσει και ούτε πρόκειται. Είμαι πλήρως ανεξάρτητος και ελεύθερος να κάνω αυτό που θέλω. Βέβαια, γνωρίζουμε όλοι, πως πλήρη ελευθερία ίσως είναι ουτοπικό. Το να υπάρχεις όμως ανάμεσα στο πλήθος χωρίς να δίνεις στόχο, χωρίς να ξέρει κανείς τι έχεις πραγματικά για να σε τσεκάρει και να σε διαλύσει με όποιο φόρο του έρθει ή με ότι νόμο δει στον ύπνο του, είναι 1 μορφή ελευθερίας.
Όλοι piece by piece μπορούμε. Ζημιά είναι για εκείνους ότι κάνεις εκτός του συστήματος που έχτισαν. Wink

Πολλά συγχαρητήρια. Αν νιώθεις άνετα και θες, θα μου άρεσε να μου έλεγες μερικούς τρόπους να αμοίβεται σε BTC. Κοινώς, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεις "εργασίες" που να σε πληρώνει κάποιος σε ΒΤC. Επειδή όμως είναι προσωπικό θέμα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγνοήσεις την ερώτηση μου.
Με ενδιαφέρει και εμένα, αλλά δεν θα επιμείνω αν δεν θέλει.

Προσωπικά έχω BlueWallet στο κινητό just in case (αν βρεθεί κάποιος που θα προτείνει μόνος του BTC πληρωμή), αλλά πιστεύω θα περάσουν αρκετά χρόνια ακόμα για mass adoption.

Σκέψου ότι είχα Revolut 7 χρόνια (από τους πρώτους στην Ελλάδα ελέω capital controls) πριν βρεθεί κάποιος να μου προτείνει από μόνος του πληρωμή σε Revolut (χωρίς να ξέρει αν έχω ή όχι).

Εμείς προετοιμαζόμαστε και το πλήρωμα του χρόνου θα έρθει!
condoras
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2912
Merit: 1103


This is what I do. I drink and I know things.


View Profile
November 18, 2023, 07:09:09 PM
 #31

Η μάζα φίλε μου είναι useless eaters. Δεν έχει νόημα να επηρεάζεσαι από το τι λένε και δεν θα έχουν καλό τέλος οι περισσότεροι όπως πάνε τα πράγματα.
Συνέχισε δυνατά στο δικό σου μονοπάτι! Όποιος θέλει σε ακολουθεί, όποιος δεν θέλει μένει πίσω στην μιζέρια του.

Ισχύει και το ξέρουμε. Άρα αποτύχαμε? Μήπως δεν αποτύχαμε εμείς να εξηγήσουμε αλλά οι "άλλοι" να καταλάβουν? Ή μήπως δεν θέλουν να καταλάβουν?
Σαν κοινότητα πάντως εδώ είμαστε και πιστεύω πως ο καθένας με τον τρόπο του βοηθάει όπως και όποτε μπορεί, τηρουμένων των όποων αναλογιών.


Αν νιώθεις άνετα και θες, θα μου άρεσε να μου έλεγες μερικούς τρόπους να αμοίβεται σε BTC. Κοινώς, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεις "εργασίες" που να σε πληρώνει κάποιος σε ΒΤC. Επειδή όμως είναι προσωπικό θέμα, δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγνοήσεις την ερώτηση μου.

Δεν θα την αγνοήσω, δεν το συνηθίζω άλλωστε. Απλά δεν θα γίνω συγκεκριμένος. Wink
Ότι και να σου πω, όλα προγραμματίζονται ανάλογα το τι και ποιός είσαι, επαγγελματικά μιλώντας αλλά και σαν οντότητα (κυρίως οικονομική). Είναι σαν το καλό κουστούμι. Για να το ράψεις σωστά, πρέπει να ξέρεις τα μέτρα του πελάτη.
Γενικά, αν είσαι freelancer ξεκίνα ζητώντας την αμοιβή σου σε BTC. Είναι πολύ εύκολο αυτές τις μέρες, όχι όπως μερικά χρόνια πριν...

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
November 18, 2023, 07:20:59 PM
 #32

Γενικά, αν είσαι freelancer ξεκίνα ζητώντας την αμοιβή σου σε BTC. Είναι πολύ εύκολο αυτές τις μέρες, όχι όπως μερικά χρόνια πριν...
Ένας καλός τρόπος να φυτέψουμε τον σπόρο του BTC curiosity είναι να ρωτάμε: «πληρωμές σε Bitcoin δέχεστε;»

Αν απαντήσει όχι, τότε λες: «Α κρίμα, θα πληρώσω με ευρώ τότε!»

Μερικές φορές τσιμπάει ο αποδέκτης το δόλωμα και ανοίγουν ωραίες real-life συζητήσεις. Wink
apogio (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 420
Merit: 945



View Profile WWW
November 18, 2023, 07:48:16 PM
 #33


Δεν θα την αγνοήσω, δεν το συνηθίζω άλλωστε. Απλά δεν θα γίνω συγκεκριμένος. Wink
Ότι και να σου πω, όλα προγραμματίζονται ανάλογα το τι και ποιός είσαι, επαγγελματικά μιλώντας αλλά και σαν οντότητα (κυρίως οικονομική). Είναι σαν το καλό κουστούμι. Για να το ράψεις σωστά, πρέπει να ξέρεις τα μέτρα του πελάτη.
Γενικά, αν είσαι freelancer ξεκίνα ζητώντας την αμοιβή σου σε BTC. Είναι πολύ εύκολο αυτές τις μέρες, όχι όπως μερικά χρόνια πριν...

Εξαιρετικά! Όμως δεν μπορώ να μη ρωτήσω κι άλλη μια δυσκολη ερώτηση. Γενικά εγώ αγοράζω και πουλάω μόνο P2P. Επειδή ακόμα δεν είναι εφικτό να ζήσεις μόνο με ΒTC και πρπεει να πουλήσεις για να πάρεις ευρώ (δυστυχώς), είναι εύκολο για σένα; έχεις αντιμετωπίσει δυσκολίες σε αυτό το κομμάτι;

Dimitris
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 401
Merit: 170


View Profile WWW
November 19, 2023, 06:22:14 PM
Merited by alani123 (5), condoras (1), cryptosize (1)
 #34

Το να κυνηγάς shitcoiners και scammers είναι συχνά χάσιμο χρόνου, καλύτερα να παράγεις κάτι θετικό για το Bitcoin.

Για όποιον ενδιαφέρεται, τρέχουμε από πέρυσι το https://bitdevs-athens.com, έναν πολύ τεχνικό κύκλο συναντήσεων (με homework!) μέσα στο ευρύτερο meetup: https://www.meetup.com/blockchaingreece-0/events/?type=past

alani123
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2380
Merit: 1411


Leading Crypto Sports Betting & Casino Platform


View Profile
November 19, 2023, 06:47:01 PM
Merited by Dimitris (1)
 #35

Για όποιον ενδιαφέρεται, τρέχουμε από πέρυσι το https://bitdevs-athens.com, έναν πολύ τεχνικό κύκλο συναντήσεων (με homework!) μέσα στο ευρύτερο meetup: https://www.meetup.com/blockchaingreece-0/events/?type=past
Έχετε την αναγνώριση μου.  Cool
Ξέρω πως γίνονται χρόνια meetup και δυστυχώς δεν έχω ευκαιρία να έρθω αλλά έχω πολλούς γνωστούς που ήρθαν και μου είπαν τα καλύτερα.
Χαίρομαι να βλέπω τέτοιου τύπου κινητικότητα στην bitcoin κοινότητα.

Και προς το ερώτημα του OP, αν κρίνουμε τις δράσεις «Bitcoin & Blockchain Tech Meetup (Athens)», είναι πολύ αξιόλογη ένδειξη ότι κάτι γίνεται και στην Ελληνική κοινότητα.
Ίσως όχι με την κλίμακα που γίνεται σε άλλες χώρες αλλά και πάλι το κάθε καλό πρέπει να το αναγνωρίζουμε.

Προτείνω σε όποιον έχει λογαριασμό στο meetup να κάνει ένα follow λοιπόν.

..Stake.com..   ▄████████████████████████████████████▄
   ██ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ██  ▄████▄
   ██ ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀ ██████████ ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀ ██  ██████
   ██ ██████████ ██      ██ ██████████ ██   ▀██▀
   ██ ██      ██ ██████  ██ ██      ██ ██    ██
   ██ ██████  ██ █████  ███ ██████  ██ ████▄ ██
   ██ █████  ███ ████  ████ █████  ███ ████████
   ██ ████  ████ ██████████ ████  ████ ████▀
   ██ ██████████ ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄ ██████████ ██
   ██            ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀            ██ 
   ▀█████████▀ ▄████████████▄ ▀█████████▀
  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███  ██  ██  ███▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
 ██████████████████████████████████████████
▄▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▄
█  ▄▀▄             █▀▀█▀▄▄
█  █▀█             █  ▐  ▐▌
█       ▄██▄       █  ▌  █
█     ▄██████▄     █  ▌ ▐▌
█    ██████████    █ ▐  █
█   ▐██████████▌   █ ▐ ▐▌
█    ▀▀██████▀▀    █ ▌ █
█     ▄▄▄██▄▄▄     █ ▌▐▌
█                  █▐ █
█                  █▐▐▌
█                  █▐█
▀▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▀█
▄▄█████████▄▄
▄██▀▀▀▀█████▀▀▀▀██▄
▄█▀       ▐█▌       ▀█▄
██         ▐█▌         ██
████▄     ▄█████▄     ▄████
████████▄███████████▄████████
███▀    █████████████    ▀███
██       ███████████       ██
▀█▄       █████████       ▄█▀
▀█▄    ▄██▀▀▀▀▀▀▀██▄  ▄▄▄█▀
▀███████         ███████▀
▀█████▄       ▄█████▀
▀▀▀███▄▄▄███▀▀▀
..PLAY NOW..
condoras
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2912
Merit: 1103


This is what I do. I drink and I know things.


View Profile
November 20, 2023, 08:39:17 AM
 #36

Εξαιρετικά! Όμως δεν μπορώ να μη ρωτήσω κι άλλη μια δυσκολη ερώτηση. Γενικά εγώ αγοράζω και πουλάω μόνο P2P. Επειδή ακόμα δεν είναι εφικτό να ζήσεις μόνο με ΒTC και πρπεει να πουλήσεις για να πάρεις ευρώ (δυστυχώς), είναι εύκολο για σένα; έχεις αντιμετωπίσει δυσκολίες σε αυτό το κομμάτι;

Δυστηχώς, στις περισσότερες των περιπτώσεων ναι, αντιμετώπιζα και συνεχίζω να αντιμετωπίζω δυσκολίες. Το να ζήσεις με BTC είναι εφικτό, η αλλαγή όμως σε fiat παραμένει σε μεγάλο βαθμό αναγκαία. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν ζεις με BTC επειδή τα μετατρέπεις / πουλάς για fiat. Πιστεύω πως όσο διεκδικείς και ζητάς τις οποιοδήποτε συναλλαγές σου σε BTC, τόσο περισσότερο βάζεις και τον κόσμο σε σκέψεις και του δημιουργείς το κίνητρο να μπει στη διαδικασία αναζήτησης.
Το κακό όμως που έκαναν και συνεχίζουν να κάνουν εταιρείες, παραφηλολογίες, ponzi, τραπεζικά lobby κλπ έχουν φοβίσει τον κόσμο στο να κάνει το βήμα παραπάνω. Δεν χάνω πάντως την πίστη μου πως θα αλλάξει η κατάσταση κάποτε, όσον αφορά το crypto. Γιατί σαν χώρα "Ελλάδα", την έχασα εντελώς και γιαυτό και αποχωρώ.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
apogio (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 420
Merit: 945



View Profile WWW
November 20, 2023, 09:09:20 AM
 #37

Δυστηχώς, στις περισσότερες των περιπτώσεων ναι, αντιμετώπιζα και συνεχίζω να αντιμετωπίζω δυσκολίες. Το να ζήσεις με BTC είναι εφικτό, η αλλαγή όμως σε fiat παραμένει σε μεγάλο βαθμό αναγκαία. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν ζεις με BTC επειδή τα μετατρέπεις / πουλάς για fiat. Πιστεύω πως όσο διεκδικείς και ζητάς τις οποιοδήποτε συναλλαγές σου σε BTC, τόσο περισσότερο βάζεις και τον κόσμο σε σκέψεις και του δημιουργείς το κίνητρο να μπει στη διαδικασία αναζήτησης.

Το βασικό πρόβλημα για μένα είναι πως ο κόσμος φοβάται το P2P. Δεν θέλω να κάνω hijack τη συζήτηση. Αλλά νομίζω ταιριάζει να αναφερθεί ότι ο κόσμος για κάποιο λόγο εμπιστεύεται μόνο exchanges. Σε κάθε περίπτωση εγώ συνεχίζω να μην εμπιστεύομαι τίποτα. Δυστυχώς είμαι καχύποπτος πολύ ... Μακάρι να αλλάξει αυτο

cryptosize
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 1624
Merit: 296


View Profile
November 20, 2023, 01:11:01 PM
 #38

Δυστηχώς, στις περισσότερες των περιπτώσεων ναι, αντιμετώπιζα και συνεχίζω να αντιμετωπίζω δυσκολίες. Το να ζήσεις με BTC είναι εφικτό, η αλλαγή όμως σε fiat παραμένει σε μεγάλο βαθμό αναγκαία. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν ζεις με BTC επειδή τα μετατρέπεις / πουλάς για fiat. Πιστεύω πως όσο διεκδικείς και ζητάς τις οποιοδήποτε συναλλαγές σου σε BTC, τόσο περισσότερο βάζεις και τον κόσμο σε σκέψεις και του δημιουργείς το κίνητρο να μπει στη διαδικασία αναζήτησης.

Το βασικό πρόβλημα για μένα είναι πως ο κόσμος φοβάται το P2P. Δεν θέλω να κάνω hijack τη συζήτηση. Αλλά νομίζω ταιριάζει να αναφερθεί ότι ο κόσμος για κάποιο λόγο εμπιστεύεται μόνο exchanges. Σε κάθε περίπτωση εγώ συνεχίζω να μην εμπιστεύομαι τίποτα. Δυστυχώς είμαι καχύποπτος πολύ ... Μακάρι να αλλάξει αυτο
Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Δεν εμπιστεύεσαι ούτε προσωπικό πορτοφόλι με τις 12 λέξεις;

Δεν έχεις καθόλου BTC (no-coiner); Huh Μόνο ευρώ κρατάς;
apogio (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 420
Merit: 945



View Profile WWW
November 20, 2023, 01:31:45 PM
Merited by condoras (1)
 #39

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Δεν εμπιστεύεσαι ούτε προσωπικό πορτοφόλι με τις 12 λέξεις;

Δεν έχεις καθόλου BTC (no-coiner); Huh Μόνο ευρώ κρατάς;

Χαχα όχι όχι το αντίθετο.

Εχω μόνο self custody wallets.

Όλα μου τα wallets (singlesig, multisig, hot, cold) ειναι συνδεδεμενα σε 2 nodes που τρέχω. Τρέχω δικό μου robosats, δικό μου Blockchain explorer κλπ.

Δεν εμπιστεύομαι κανένα exchange. Αυτό εννοώ. Οπότε αγοράζω P2P μόνο. Αυτό όμως είναι θεωρητικά πρόβλημα διότι δεν βρίσκεις άμεσα liquidity πάντα. Για αυτό το λέω.

condoras
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2912
Merit: 1103


This is what I do. I drink and I know things.


View Profile
November 21, 2023, 09:09:01 AM
 #40

Το βασικό πρόβλημα για μένα είναι πως ο κόσμος φοβάται το P2P. Δεν θέλω να κάνω hijack τη συζήτηση. Αλλά νομίζω ταιριάζει να αναφερθεί ότι ο κόσμος για κάποιο λόγο εμπιστεύεται μόνο exchanges.

Εμπιστεύεται ότι νομίζει πως γνωρίζει, ότι του είναι πιο οικείο στα αυτιά και στα μάτια του.

Σε κάθε περίπτωση εγώ συνεχίζω να μην εμπιστεύομαι τίποτα. Δυστυχώς είμαι καχύποπτος πολύ ... Μακάρι να αλλάξει αυτο

Ήδη γνωρίζεις πως η υπερβολή δεν κάνει καλό. Κράτησε το "καχύποπτος", άφησε έξω το "πολύ". Wink
Γράψου σε 1 σοβαρό ανταλλακτήριο* (Kraken), στείλε το ποσό που θες να trade-άρεις (συγνώμη για το αδόκιμο) και κάνε το παιχνίδι σου. Ούτε πολλά πρέπει να είναι, ούτε να το κάνεις συνέχεια αν δεν το επιθυμείς.

*= Κανένα ανταλλακτήριο δεν είναι ασφαλές, κανένα δεν είναι πορτοφόλι. Σε ΟΛΑ υπάρχει ΠΑΝΤΑ η πιθανότητα να χάσεις τα funds σου, για οποιοδήποτε λόγο.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████████████████████████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
███████████████████████████
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!