Bitcoin Forum
April 28, 2024, 02:00:02 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Geleceğinizi ve notlarınızı daha iyi inşa edin: NOTION  (Read 78 times)
meser# (OP)
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
November 09, 2023, 10:53:42 PM
Merited by EFS (6), Vispilio (3), ZekiBeyy (1), Gencecikmen (1)

Taş tabletlere çivilerle yazı yazmayla başlayan not alma süreci akabinde yerini papirüslere, parşömenlere (ki ülkemizde Bergama’da bulunmuştur papirüslerin muadili olsun diye ) oradan günlük hayatta kullandığımız sayfalara ve defterlere en sonunda da teknolojik cihazlarla son bulmuştur. Özellikle öğrencilik yıllarımızda bizlerde binlerce sayfa not almışızdır ancak bunun çok az bir miktarını gerek o zamanlarda gerekse de bu zamanlarda aklımızda tutabilmişizdir. Robot değiliz not aldığımız tüm verileri ilelebet aklımızda tutmamıza gerek yok ancak daha daha etkili bir hayatımız olabilmesi için de bu notların bize faydası çoktur ve iyi almalı iyi saklamalıyız. Bunun dışında not alma demişken günlükleri de unutmamak lazım. Bunları anı niyetine aldığımız gibi geleceğimizi de planlamak için kullanmışızdır. En azından kullanmayı deneyip başarısız da olmuş olabiliriz.

Bazı en bilindik not alma tekniklerinden bahsetmek isterim:
  • Klasik Kağıt ve Kalem: Hepimizin hayatında deneyimlediği bir not alma tekniğidir. Özellikle ders esnasında not almaya çalışırken hayal dünyamızın içinde kaybolup bu kağıtları resimlerle doldurmuşta olabiliriz.
  • Renk Kullanımı: Genellikle ilk maddeyle birlikte kullanılır ama sadece kağıtları değil kitaplarda kullanılır bu adımda. Okunulan kitabın önemli yerlerinin üstü ya da altı önem arz ettiği dereceyi temsil eden renklerle çizilir. Örneğin olsa da olur sarı renkteyken bir tık üstü önemdeki yeşil çok çok önemli olan bilgiler ise kırmızı ile çizilebilir.
  • Ses Kaydı: Bu adımı Suits dizisini izleyen varsa çok iyi bilir Louis Litt elinde sürekli bir diktafonla dolaşır ve kayıt alır. Bunun dışında ise aynı saatte birden fazla ders alan arkadaşların hocanın önüne rica minnet ile ses kaydını açtığı telefonu bıraktığı da gözlemlenebilir 😊
  • Dijital Not Alma: Eli kalem tutmayı sevmeyen ya da çivi alfabesi gibi yazan arkadaşların sıkça tercih ettiği bir yöntemdir. Özellikle takır tukur sesler çıkartmaya meyilli olan arkadaşların birde eşantiyon olarak laptoplarının fan sesini de duyabilirsiniz 😊 Ayrıca son zamanlarda gelen Whatsapp kendine mesaj gönder kısmı da bu tekniğe dahildir

Peki bu teknikler gerçekten yeterli mi? Hepsinin artısı olduğu kadar eksisi de mevcuttur. Örneğin ilk teknik yaşlı bireylerde çok işlevseldir nitekim teknolojiyle pek araları bulunmaz. Hatta bakkal defteri tanımı da bu tekniği net olarak açıklıyor. Bakkal isminizi arar tarar derken zaman kaybetmişsinizdir. Ya da güzel bir para vurmuşsunuzdur ödeyeyim ulen hesabı dersin tek tek toplamasını beklersin. Ya da Louis Litt gibi ses kaydı alayım dersen yine aynı önemli olan yeri bulabilmek için zaman kaybedersin, temize çekeyim dersen orada da zaman kaybedersin. İlk 3 maddenin ortak dezavantajı not alma, stoklama, tekrar kullanıma çağırma kısmı zahmetlidir uğraştırır. 4.madde ise bu üç adımda rahatlatır. Tabi kullandığınız yönteme göre rahatlık seviyesi artacaktır ya da azalacaktır.

Bu konuda sizlere Dijital Not Alma ve Planlama üzerine harikalar yaratan bir uygulamayı tanıtacağım "NOTION"!

"NOTION"

Nedir bu Notion diyecek olursanız bir not defteri düşünün notlarınızı, görevlerinizi, projelerinizi ve daha fazlasını(Excel'de yapabildikleriniz dahil ) bir yerde toplamanıza ve düzenlemenize olanak tanısın. Ayrıca bunu ister sadece kendiniz erişin ister linke sahip olan kişiler erişsin.

Yazarak birşeyler anlatmak yerine şuraya Barış Özcan'ın mükemmel anlatımının olduğu videoyu bırakayım Kullandığım en iyi not tutma uygulaması. Bu video içerisinde rahatlıkla basit bir şablonunuzu hazırlayabileceğiniz bilgileri kendisi veriyor. Özellikle 07:54'teki şablonları kullanma kısmı da işinizi çok kolaylaştıracaktır nitekim binin üzerinde hazır şablon ücretsiz bir şekilde emrinize amade. Buradaki şablonları kendi verileriniz doğrultusunda düzenleyerek kendinize ait güzel bir planlayıcı oluşturabilirsiniz.

Bu uygulamayı amannn bir ara bakarım diyerek esgeçmenizi istemem. Bunu kendi ihtiyaçlarına uygun birşekilde uyarlayıp kullanan insanlar aşırı derecede faydasını görüyor. Hatta birçok youtuber vb bu uygulamayı 2. bir beyin olarak nitelendiriyor.

-
"MeserLand - Bitcointalk Newbie V.01"

Tabiki deneme yanılma yöntemiyle derinlemesine bu uygulamayı öğrenmeye çalıştım. Çalışırkende ortaya birşey koymak istediğimden "MeserLand - Bitcointalk Newbie V.01" diye tabir ettiğim bir template koydum. Bunu proje geliştirme sayfasında yayınlayacağım. Tabi V0.1 olarak nitelendirdiğim için çok basit işlevlere sahip. Bu template hem yeni gelen üyelere kısa bir Türkçe lokaline dair bilgi vermek üzerine, hemde kripto paralara dair kendilerini geliştirirken düzenleyebilecekleri bir yol haritası şeklinde. Bu template'i geliştirerek Türkçe forum 101 haline getireceğim. Ancak ayrıca farklı bir template hazırlayarak bunu da ileri seviye kullanım (Alım satım analizi, Genel bütçe takibi, aylara-yıllara göre kıyaslandırma ve yukarıda bahsettiğim otomasyona bağlamayı da full aktif etme vs) için sınırlı sayıda forumdaki insanlara göndereceğim.

"Your bitcoin is secured in a way that is physically impossible for others to access, no matter for what reason, no matter how good the excuse, no matter a majority of miners, no matter what." -- Greg Maxwell
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714312802
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714312802
Reply with quote  #2

1714312802
Report to moderator
1714312802
Hero Member
*

Ignore
1714312802
Reply with quote  #2

1714312802
Report to moderator
1714312802
Hero Member
*

Ignore
1714312802
Reply with quote  #2

1714312802
Report to moderator
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 966
Merit: 1060

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
November 18, 2023, 02:41:32 PM

Görmeyi özlediğim bir @meser hocamın başlığı. Yine hocam kalite ve faydalı bir içerik. Çok faydalı bir websitesi olarak gözüküyor. Büyük ihtimalle günlük hayatta kullanırım gibi geliyor bana. Yapay zeka desteği de varmış. Büyük bir rahatlık sağlar günlük hayatta.

ZekiBeyy
Hero Member

Activity: 1232
Merit: 877

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
November 18, 2023, 03:10:28 PM

Maalesef not almayı pek sevmiyoruz ve en iyi yaptığımız şey "ben unutmam" gibi  kelimeler kullanmak sonucunda %90 unutmak yada geç hatırlamak.

Güzel bir konuya değinmişsiniz tebrik ediyorum özlediğimiz #meser konularından olmuş Smiley  Siteye şöyle bir göz attım ama bana göre işlevsel gelmedi birazda karmaşık geldi diyebilirim ama farkındalık olarak önemli.

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀
████████▄████▄█████▀▀
██████▄██████████▀
███▄▄█████
███████▄
██▄██████████████
░▄██████████████▀
▄█████████████▀
████████████
███████████▀
███████▀▀
.
▄▄███████▄▄
▄███████████████▄
▄███████████████████▄
▄██████████
███████████
▄███████████████████████▄
█████████████████████████
▀█
██████████████████████▀
▀██
███████████████████▀
▀███████████████████▀
▀█████████
██████▀
▀▀███████▀▀
.
 ElonCoin.org 
.
████████▄▄███████▄▄
███████▄████████████▌
██████▐██▀███████▀▀██
███████████████████▐█▌
████▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄██▄▄▄▄▄
███▐███▀▄█▄█▀▀█▄█▄▀
███████████████████
█████████████▄████
█████████▀░▄▄▄▄▄
███████▄█▄░▀█▄▄░▀
███▄██▄▀███▄█████▄▀
▄██████▄▀███████▀
████████▄▀████▀
█████▄▄
.
"I could either watch it
happen or be a part of it"
▬▬▬▬▬
verbakalim
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 626

View Profile
November 18, 2023, 08:31:45 PM

Benim görsel hafızam çok iyi durumdaydı. Saatlerce seyrettiğim yapılan işlemleri geri dönüp düşünüp sırasıyla yapabiliyordum. Taki yıllar önce ateşli bir hastalık sonrası bu yetim zayıflayana kadar. Ne oldu peki görsel algılama yüzünden not alma becerimin olmadığını fark ettim ve çok geçti. Halen birşeyleri hatırlamak yada unutmamak için not almaya çalışıyorum. Unutmamak için aldığım notların da nerde olduğunu not almaya başladım. Bakalım nasıl sonlanacak.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
meser# (OP)
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
November 19, 2023, 07:38:24 PM

Görmeyi özlediğim bir @meser hocamın başlığı. Yine hocam kalite ve faydalı bir içerik. Çok faydalı bir websitesi olarak gözüküyor. Büyük ihtimalle günlük hayatta kullanırım gibi geliyor bana. Yapay zeka desteği de varmış. Büyük bir rahatlık sağlar günlük hayatta.

Yapay zeka kısmı ücretli bir kısma giriyor hocam ancak böyle bir uygulamayı kullanmak zaten size başlı başına bir yapay zeka daha ekliyor ki Smiley

Maalesef not almayı pek sevmiyoruz ve en iyi yaptığımız şey "ben unutmam" gibi  kelimeler kullanmak sonucunda %90 unutmak yada geç hatırlamak.

Güzel bir konuya değinmişsiniz tebrik ediyorum özlediğimiz #meser konularından olmuş Smiley  Siteye şöyle bir göz attım ama bana göre işlevsel gelmedi birazda karmaşık geldi diyebilirim ama farkındalık olarak önemli.

Ben unutmamları toplasak var ya ne fikirler ne olaylar çıkar bir bilseniz Cheesy Not almak bir taraflara yazmak özellikle post it kağıtlarına yazıp görebileceğiniz bir yerlere bile koymak o kadar etkiliyor ki yaşamımızı ama buna bir alışabilsek işte o zaman gerçektende başarılı oluruz. Ama onun dışında Semih Şentürk ile  bir akrabalık yoksa hep son dakikaların sıçışını yaşarız Smiley

Aslında işlevsel kısmı birazcık database ile çalışma mantığını anlarsanız kolaylaşıyor birazcıkta böyle excel gibi düşünebilirsiniz o kısımda biraz ileri seviye kullanımda gereksiniminiz oluyor. Basit kısımda seç - düzenle ve sürükle bırak mentali %60-75 işinizi görüyor.

Benim görsel hafızam çok iyi durumdaydı. Saatlerce seyrettiğim yapılan işlemleri geri dönüp düşünüp sırasıyla yapabiliyordum. Taki yıllar önce ateşli bir hastalık sonrası bu yetim zayıflayana kadar. Ne oldu peki görsel algılama yüzünden not alma becerimin olmadığını fark ettim ve çok geçti. Halen birşeyleri hatırlamak yada unutmamak için not almaya çalışıyorum. Unutmamak için aldığım notların da nerde olduğunu not almaya başladım. Bakalım nasıl sonlanacak.

Hocam benimde bir ara numara hafızam bayağı kuvvetliydi telefon rehberim ezberimdeydi ki arkadaşlarım kendi numaralarını bile ezberletmeye başlamıştı. Ama öyle bir şey ki yaş ilerleyince depoladığımız bilgiler arttıkça artıyor ve gereksiz gördüklerimizi unutuyoruz. Eğer ki tam tersi böyle hafızayı canlı tutacak şeyler yapmadığımızda bu unutma süreci hızlanıyor. Bunu konuşma ve okuma becerisi ile aynı kefede tutabiliriz. Bir adaya düşşeniz ve 5 sene sonra kurtulsanız böyle konuşmanızda ilk başlarda zorluk çekersiniz çünkü dil ve ağızdaki konuşmayı sağlayan kaslarda tembellik sonucu güç kaybı olmuştur. Diğer taraftan okuldan çıktıktan 10 sene sonra ulan bi kitap okuyayım dediğinizde 5 bilemediniz 10. sayfada gözleriniz ağrımaya ya da esnemeye başlarsınız ya da çok yavaş okursunuz. Çünkü göz kaslarınızı daha az kullanmaya zorlamaya başlamışsınızdır.

Hafıza da zorlamayınca böyle körelir tabiki de hastalığınızın çok büyük etkisi olmuştur bu noktada geçmiş olsun az daha unutuyordum Smiley Birazcık hafızayı zorlayacak etkinlikler yapmaya çalışın. İskambil kartlarından 10 tane açın ve sırasıyla neler olduğunu hatırlamaya çalışın, 10 tane tarihi olay seçin bunları numaralandırın ve yakınlarınızdan bir numara seçmesini isteyin gelen numarayı anlatın. Yani sürekli zorlayın kendinizi. Ha örnek veriyorum birisi birşey sordu ama tam hatırlayamadınız bu bilgi beyninizde var bundan eminsiniz diyelim kesinlikle diğer cihazlardan bakıp söylemeyin zorlayın beyninizi. Geçenlerde birisiyle aynı ortamda böyle 1,5-2 saat bulundum ama tanıyorum bir yerden nereden bir türlü çıkartamıyorum. Gidipte soramıyorum ayıp olmasın diye. Düşün düşün derken hatırladım ama o kişiyi nereden tanıdığımı hatırlayana kadar o kadar unuttuğum şey aklıma geldi ki... O yüzden zorlamaya çalışın ki hocam hep dinç kalsın zihniniz ve hafızanız.

Ve genel olarak yavaş yavaş bu tarz konular gelecek ekstra farklı konseptte de konular gelecek ama bu aralar yoğunum bekleme de kalın efenim Smiley
Pages: [1]
  Print  

Jump to: