Bitcoin Forum
May 01, 2024, 01:15:48 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Anıtkabir'deki pek bilinmeyen sembol ve atıflarlardan bazıları  (Read 229 times)
bobita (OP)
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1297

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 11, 2023, 03:50:20 PM
Merited by mhanbostanci (3), EFS (2), xzone (1), DdmrDdmr (1), trendcoin (1), ZekiBeyy (1)

Anıtkabir'in sırf görkemli bir yapı olması gözetilerek yapılmadığını zaten biliyorsunuzdur ama ayrıntıda daha da dikkat çekici unsurlar var:

- Anıtkabir'in bulunduğu Rasattepe'nin rakımı 907 metreyken, Atatürk'ün kabrinin olduğu nokta ise 905 metredir. Bu sayı Atatürk'ün sonsuzluğa gözlerini yumduğu saat olan 9:05'e işaret eder.
- Anıtkabir'in bulunduğu alana giriş için yüksekliği 4 metre olan ve 26 adet basamağı bulunan bir merdiveni aşmak gerekir, bu merdiven 14 ve 12 basamak şeklinde bir sahanlıkla iki kısma bölünmüştür, ilk karşılayan basamakların 26 tane olması sembolik olarak 26 Ağustos'taki Büyük Taarruza göndermedir,  sonraki 5 basamak ise, Türk ordusu tarafından Yunan ordusunun bozguna uğratıldığı tarih olan 26 Ağustos'tan sonraki ‘5 günü' simgeler.
- Aslanlı Yol olarak adlandırılan koridor (alle) 262 metredir. Aslanlı yolun sağında ve solunda karşılıklı olarak Türk heykeltraşların esri olan 24 adet aslan heykeli mevcuttur, aslanların 24 tane olması, onların 24 Oğuz boyunu temsil etmesinden dolayıdır.
- Aslanlı yolun bitiminde ‘Tören Meydanı' olarak adlandırılan alana varılmaktadır. Tören meydanı, TBMM ve Ankara Kalesi'nin kesiştiği noktada konumlanmıştır ve TBMM yapısının mozoleye uzaklığı 1920 metredir. Bu uzaklık TBMM'nin kuruluş tarihi olan 1920'ye işaret etmektedir.
- Mozolenin büyük sütunlarının her biri 19,44 metre yüksekliğe sahiptir. Bu da Anıtkabir'in temelinin atıldığı yıl olan 1944 yılını bizlere hatırlatmaktadır.
- Atatürk'ün boyu 1.73 metredir, onun boyunun uzunluğu olan 1.73 ile mozole sütunlarının yüksekliği olan 19,44'ü çarptığımızda karşımıza 33,6 sayısı çıkar. ve bu sayı da Anıtkabir'deki 33 metrelik bayrak direğinin yüksekliğinin belirlenmesinde kullanılmıştır.
- Tören meydanından sütunlu mozoleye ulaşmak için çıkılması gereken merdiven toplam 42 adet basamaklıdır, bu da Atatürk'ün cumhuriyeti ilan ettiğindeki yaşı olan 42 sayısını göstermektedir.

Anıtkabir'ın etrafındaki muhteşem doğal yapıda da dünyadanbir çok ülkenin katkısı var, 24 ülkeden Anıtkabir Barış Parkı’na hediye edilen fidanlar:
Afganistan: 15 Akkavak, 10 Nesteren Gül, 12 Çitlembik
Amerika Birleşik Devletleri: 310 Mavi Ladin, 100 Mavi Selvi, 100 Sedir
Avusturya: 55 Dağ Çamı
Almanya: 25 Bataklık Meşesi, 10 Huş, 13 Ihlamur, 5 Atlas Sediri, 5 Yabancı Selvi, 8 Sabin Çamı, 17 Erik, 5 Yatık Ardıç, 200 Gül
Belçika: 10 Dağ Muşmulası, 13 Şimşir, 12 Top Mazı, 12 Yatık Ardıç, 12 Sedir, 12 Akçaağaç, 12 Porsuk, 12 Göknar, 12 Sarıçam
Danimarka: 20 Kayın
Finlandiya: 275 Huş
Fransa: 10 Kızılağaç, 10 Sarıçam, 10 Sahil Çamı, 10 Fıstık Çamı, 10 Avrupa Melezi, 10 Göknar, 10 Kayın, 10 Avrupa Ladini
Çin: Bir miktar Armand Çamı ile Çin Göknarı tohumu
Hindistan: 289 Sahil Çamı
Irak: 20 Musul Fıstığı
İngiltere: 50 Kiraz, 50 Porsuk, 100 Karaçam, 50 Meşe
İspanya: 1 Karaağaç, 1 Selvi, 4 Sahil Çamı, 1 Dişbudak, 2 Kestane, 3 Ardıç, 1 Ceviz, 1 Meşe
İsrail: 30 Sahil Çamı
İsveç: 10 Huş
İtalya: 5 Karayemiş, 5 Mezarlık Servisi, 8 Fıstık Çamı, 10 Mavi Selvi, 5 Karaçam, 7 Sedir
Japonya: 35 Kiraz
Kanada: 30 Akçaağaç
Kıbrıs: 5 Çam
Mısır: 8 Akkavak, 6 Katalpa, 6 Gladiçya, 6 Akasya, 6 Salkım Akasya
Norveç: 12 Gürgen
Portekiz: 50 Mezarlık Selvisi, 50 Sahil Çamı
Yugoslavya: 10 Ihlamur, 5 Sofora, 5 Kestane, 10 Erguvan, 10 Çınar, 20 Kavak, 5 Katalpa, 5 Fındık, 10 Söğüt, 5 Maklora, 10 Çitlembik, 20 Meşe, 20 Polyanta Gül, 20 Gül, 19 Mazı, 11 Yalancı Selvi, 5 Boylu Ardıç, 8 Karaçam, 10 Huş, 1 Alıç, 10 Taflan, 10 Berberis, 2 Mavi Sedir, 20 Yatık Ardıç, 10 Leylak, 6 Karayemiş, 10 Erguvan, 6 Mahonya, 3 Porsuk, 10 Söğüt
Yunanistan: 5 Kayın, 5 Göknar, 5 Porsuk, 5 Çoban Püskülü, 5 Karaçam

Bir de Mayalar meselesi var ama onu doğrulayacak güvenilir bir kaynak en azından kısa bir araştırmayla çıkmıyor, ben yine de aktarayım:
Atatürk'ün Mayalara özel olarak ilgi duyduğu ve bu medeniyete önem verdiği herkesçe bilinmektedir. Bu yüzden de Anıtkabir'in yapımında Maya medeniyetinin geliştirdiği uzay ve takvimle ilişkili olan 29.5, 52, 63, 72, 104, 144, 3744 ve 1366560 gibi daha birçok sayıya rastlamak mümkündür, merdivenlerin yüksekliği olan 4 metre ile basamakların sayısı olan 26'yı çarptığımızda 104 sayısı karşımıza çıkar. Elde ettiğimiz 104 sayısı ise Maya takviminde sıkça yer alan bir sayı olup, karşılığı da tam olarak 1 asır demektir. Mozolenin uzun kenarı 72 metre ve kısa kenarı 52 metre uzunluğa sahip olup 3744 m²'lik bir alanı kaplamaktadır. Maya takviminde 365 gün vardır. 365 ile 3744 sayısını çarptığımızda 1366560 sayısı karşımıza çıkar. Bu sayı bizi, Maya takvimine göre güneşin kendi etrafında 3744 yılda ya da 1366560 günde dönmesini tamamladığı sayılara götürür.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
1714526148
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714526148
Reply with quote  #2

1714526148
Report to moderator
Bitcoin mining is now a specialized and very risky industry, just like gold mining. Amateur miners are unlikely to make much money, and may even lose money. Bitcoin is much more than just mining, though!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714526148
Hero Member
*

Ignore
1714526148
Reply with quote  #2

1714526148
Report to moderator
1714526148
Hero Member
*

Ignore
1714526148
Reply with quote  #2

1714526148
Report to moderator
xzone
Legendary
*

Activity: 2562
Merit: 1482

View Profile
November 11, 2023, 07:37:32 PM
Merited by EFS (2)

Güzel konu olmuş, bir dönem Anıtkabir ve Ankara mimarisi ile kafayı bozmuştum bulduğum her şeyi okuyordum. Gerçekten ufak ufak çok güzel detayları olan bir anıt mezar, tam bir mimari deha örneği olduğunu düşünüyorum.
Anıtkabir’in yapımı öncesinde bir yarışma yapıldığını ve inşaatın ne kadar sürdüğünü çoğu kişi bilmiyor. Mustafa Kemal Atatürk vefat ettikten sonra yaklaşık 15 sene Ankara Etnografya Müzesindeki geçici kabirde bulunuyordu. Anıtkabir inşa edildikten sonra büyük bir kalabalık ile naaşı naklediliyor.

Daha çok bilgi edinmek isterseniz Anıtkabir’in sitesine göz atabilirsiniz:

https://www.anitkabir.tsk.tr/02_insaasi/proje_yarismasi.html

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
trendcoin
Legendary
*

Activity: 2184
Merit: 1131

View Profile
November 13, 2023, 06:03:32 AM

vayyy beeeee! karşılaştırmalı dinler tarihi okudum, bu kadar çok ritüele sahip ve numeroloji ile hemhal olmuş başka bir şey görmedim. yani, şimdi gezegenimize türk tarihi hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan bir uzaylı gelse ve kendi başına birtakım araştırmalarda bulunsa ve sonra birtakım fikirler edinse; biz ona bazı yanlış izlenimlere kapıldığını anlatamayız muhtemelen... deveye hendek atlatırız ama o uzaylı kardeşimize yanlış bir vehme kapıldığını anlatamayız.

bu arada resmi tarih anlatıcısı ilber oltaylı atatürk'ün boyunun 161 cm olduğunu söyledi geçtiğimiz günlerde (konu içinde 173 yazdığı için söyledim)... https://youtu.be/5Qa88wIMqrE

çok ilginç ki acayip bir tartışma oluştu bu açıklamanın ardından... sanırım bu kadar ağır kültlere boğulmuş olan insanlar atatürk'ün boyunun 161 cm olamayacağını düşündüğü için bir anda resmi tarih anlatıcısı ilber oltaylı'ya sallamaya başladı (durun olm siz kardeşsiniz). gerçekten çok ilginç bir toplumuz, her şeyin başı eğitim ama eğitim de eğitim olsa bari... bizdeki eğitim değil (lütfen ısrar etmeyin söylemeyeceğim) başka bir şey olduğu için böyle acayip şeyler yaşıyoruz...

Darbeciler emperyalistlerin işbirlikçileridir...
bobita (OP)
Legendary
*

View Profile
November 13, 2023, 10:06:32 AM

vayyy beeeee! karşılaştırmalı dinler tarihi okudum, bu kadar çok ritüele sahip ve numeroloji ile hemhal olmuş başka bir şey görmedim. yani, şimdi gezegenimize türk tarihi hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan bir uzaylı gelse ve kendi başına birtakım araştırmalarda bulunsa ve sonra birtakım fikirler edinse; biz ona bazı yanlış izlenimlere kapıldığını anlatamayız muhtemelen... deveye hendek atlatırız ama o uzaylı kardeşimize yanlış bir vehme kapıldığını anlatamayız.

bu arada resmi tarih anlatıcısı ilber oltaylı atatürk'ün boyunun 161 cm olduğunu söyledi geçtiğimiz günlerde (konu içinde 173 yazdığı için söyledim)... https://youtu.be/5Qa88wIMqrE

çok ilginç ki acayip bir tartışma oluştu bu açıklamanın ardından... sanırım bu kadar ağır kültlere boğulmuş olan insanlar atatürk'ün boyunun 161 cm olamayacağını düşündüğü için bir anda resmi tarih anlatıcısı ilber oltaylı'ya sallamaya başladı (durun olm siz kardeşsiniz). gerçekten çok ilginç bir toplumuz, her şeyin başı eğitim ama eğitim de eğitim olsa bari... bizdeki eğitim değil (lütfen ısrar etmeyin söylemeyeceğim) başka bir şey olduğu için böyle acayip şeyler yaşıyoruz...

Şöyle bir durum var, bu tarz göndermeler, sembolik, matematiksel atıflar, kriptoloji her zaman çok ilgimi çekmiştir, o nedenle Dan Brown'un yaşayan en büyük fanlarından birisi olabilirim mesela ve Anıtkabir'deki bu durumlar çok hoşuma gitti ama birini çıkart deseler tereddütsüz o boy konusunu atarım. Ya arkadaş, koskoca Atatürk, şişirmelerden arındırılmış vasıflarını saymaya kalksan sayfalar yetmez, boyunun önemi ne önemi var (ya da başka bir görünüş özelliğinin)?
Böyle yaptığında Atatürk'ü putlaştırıyorsunuz diyenin eline koz vermiş oluyorsun, ayrıca senin Atatürkçülüğün de tartışılır.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
trendcoin
Legendary
*

View Profile
November 13, 2023, 12:13:49 PM

...
ayrıca senin Atatürkçülüğün de tartışılır.

ne olur tartışalım bobita, benim de bu hayattaki tek emelim buydu, birilerinin benim atatürkçülüğümü tartışmasına çok ihtiyacım vardı... yani, kusura bakma ama böyle muhabbetler ancak kore gibi ülkelerde yaşanır... bunu zaman zaman cübbeli ahmet ve ersan şön tv programına birlikte çıktıklarında görüyorum (https://www.dailymotion.com/video/x7wrg91); bu eski türkiye'nin goygoy muhabbetlerinden biri... dilersen ondan sonra bir engizisyon mahkemesi kurarız, orada da cadı olup olmadığımı tartışırız, ne olsa beni uçan süpürge ile görenler de var...

yine de merak edersen:

pkk'nın siyasi uzantısı olmakla övünen hdp ile işbirliği yaparken kalpak takanlarınkine benzemez.
din düşmalığı yaparken atatürk'ü maske olarak kullananlarınkine benzemez.
atatürk'ü zaman ve mekan içinde değerlendirir, dolayısıyla -senin söylemine ithafen söylüyorum- putçuluk gibi bir şey değildir.
5816'yı da savunur...

küçük yaşlardan itibaren zihinlere her şeyin en büyüğü olarak kodlandığı için 161 cm olma ihtimali mozaiklenmiş beyinlerde hayal kırıklığı oluşturabilir. bence onların tepkileri duygusal olsa da normal. hangimiz benzer hezeyanlara kapılmadık ki!? resmi tarih vaizlerinin telkinleri dışında kalan şeyleri dinlediklerinde daha büyük acılar çekecekler ne yazık ki...

bu arada; vaizler, ritüeller, semboller, numerolojiler... benimki nasıl bilmiyorum ama burada bayağı kapsamlı bir şey var... :)

bobita (OP)
Legendary
*

View Profile
November 13, 2023, 02:00:36 PM

...
ayrıca senin Atatürkçülüğün de tartışılır.

ne olur tartışalım bobita, benim de bu hayattaki tek emelim buydu, birilerinin benim atatürkçülüğümü tartışmasına çok ihtiyacım vardı... yani, kusura bakma ama böyle muhabbetler ancak kore gibi ülkelerde yaşanır... bunu zaman zaman cübbeli ahmet ve ersan şön tv programına birlikte çıktıklarında görüyorum (https://www.dailymotion.com/video/x7wrg91); bu eski türkiye'nin goygoy muhabbetlerinden biri... dilersen ondan sonra bir engizisyon mahkemesi kurarız, orada da cadı olup olmadığımı tartışırız, ne olsa beni uçan süpürge ile görenler de var...

yine de merak edersen:

pkk'nın siyasi uzantısı olmakla övünen hdp ile işbirliği yaparken kalpak takanlarınkine benzemez.
din düşmalığı yaparken atatürk'ü maske olarak kullananlarınkine benzemez.
atatürk'ü zaman ve mekan içinde değerlendirir, dolayısıyla -senin söylemine ithafen söylüyorum- putçuluk gibi bir şey değildir.
5816'yı da savunur...

küçük yaşlardan itibaren zihinlere her şeyin en büyüğü olarak kodlandığı için 161 cm olma ihtimali mozaiklenmiş beyinlerde hayal kırıklığı oluşturabilir. bence onların tepkileri duygusal olsa da normal. hangimiz benzer hezeyanlara kapılmadık ki!? resmi tarih vaizlerinin telkinleri dışında kalan şeyleri dinlediklerinde daha büyük acılar çekecekler ne yazık ki...

bu arada; vaizler, ritüeller, semboller, numerolojiler... benimki nasıl bilmiyorum ama burada bayağı kapsamlı bir şey var... Smiley

Yav sen derken sen olan seni mi kastettim, o kafaları anlatmak için böyle hitaplı cümle kurdum, niye sataşayım durduk yerde? Ayrıca bana ne, kime ne, işin içinde art niyet olmadıkça kimsenin düşüncelerini yargılamak kimsenin haddi değildir benim için.
Hayırdır, anlardın sen bunları, Pazartesi sendrumu mu?

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
trendcoin
Legendary
*

View Profile
November 13, 2023, 02:11:04 PM

...

buradaki sen, ben olan sen mi emin olamadım şimdi, çünkü sanki yine bir kıvırma payı varmış gibi geldi ama önemli değil. :)

bir dipnot daha ekleyeyim konuya, yukarıda bir arkadaş atatürk'ün naaşı geçici olarak müzeye kaldırıldı demiş. o geçici süre tamı tamına 15 seneye tekabül ediyor. adnan menderes canı pahasına iktidara gelip saltanatı kaldırmasaydı kim bilir daha kaç 15 seneler boyunca atatürk'ün naaşı müzede kalacaktı. anıtkabir'in yavaş devam eden inşaatını hızlandıran ve yapıyı bugüne kazandıran adnan menderes'e de bu vesile ile rahmet olsun.

Vispilio
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1610

View Profile WWW
November 13, 2023, 02:35:44 PM
Last edit: November 13, 2023, 05:00:14 PM by Vispilio

İlber Ortaylı hayatında acaba bir kez cepheye katılmış mı, bırak cepheyi hayatında bir kez sokak kavgasına karışmış mı, bunlardan herhangi birinin cevabı evet olsaydı ilgi çekmek için "Atatürk'ün boyu 1.61'miş" gibi böyle geri zekalı bir iddia ortaya atmazdı.

Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Celal Bayar, bunlar hayatlarını dünyanın dört bir yanında savaşarak geçirmiş kumandanlar, bugünün tatlı su liderleri gibi riya, yalan ve yolsuzluğa gömülüp paraları sıfırlatarak, baskını yiyince "Gazi Mustafa Kemal" diye yalvararak değil ölümüne savaşarak bu vatanı kurmuşlar,

bugün sosyal medyada kendileri hakkında atıp tutan bazı geri zekalı ak troller ve temsil ettikleri parti bu adamların girip savaştığı cephelerde sümük bile olamaz, o yüzden konuşurken biraz hayatı yaşayarak gerçekleri tadarak konuşalım.

bobita (OP)
Legendary
*

View Profile
November 13, 2023, 02:36:39 PM

...

buradaki sen, ben olan sen mi emin olamadım şimdi, çünkü sanki yine bir kıvırma payı varmış gibi geldi ama önemli değil. Smiley

bir dipnot daha ekleyeyim konuya, yukarıda bir arkadaş atatürk'ün naaşı geçici olarak müzeye kaldırıldı demiş. o geçici süre tamı tamına 15 seneye tekabül ediyor. adnan menderes canı pahasına iktidara gelip saltanatı kaldırmasaydı kim bilir daha kaç 15 seneler boyunca atatürk'ün naaşı müzede kalacaktı. anıtkabir'in yavaş devam eden inşaatını hızlandıran ve yapıyı bugüne kazandıran adnan menderes'e de bu vesile ile rahmet olsun.

O sen tam olarak sen olan sen...  Cheesy

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
trendcoin
Legendary
*

View Profile
November 14, 2023, 10:09:46 PM

bobita konunu baltalamak istemiyorum, allah belamı versin böyle bir niyetim yok ama işte eğitim sistemi zayiatı bir insan gördüğümde dayanamıyorum...

İlber Ortaylı hayatında acaba bir kez cepheye katılmış mı, bırak cepheyi hayatında bir kez sokak kavgasına karışmış mı, bunlardan herhangi birinin cevabı evet olsaydı ilgi çekmek için "Atatürk'ün boyu 1.61'miş" gibi böyle geri zekalı bir iddia ortaya atmazdı.
...

öncelikle, "atatürk'ün boyu gerçekten 161 cm olsa ne değişir?" demek gerekir, ki bence hiçbir şey değişmez. ayrıca, bu boyda yaşayan milyonlarca insan vardır ve bunların içinde başarılı ve zeki binlerce insan vardır. 161 cm olmak dünyanın sonu falan değil ki; bu saçma tepki ne? sanki bu bir küfürmüş gibi davranıyorlar.

ayrıca, atatürk'ün boyu gerçekten 161 cm ise bunu doğru olarak bilmenin/saptamanın yolu cephede savaşmış veya sokak kavgasına girmiş olmaktan mı geçer? hani bilim, bilimsel yaklaşım, tarih metodolojisi, aydınlık, ışık, akıl, ilerlemecilik falan? hani dogmalardan arınmak? bu konu hakkında doğru bir tespit yapmanın yolu tarihi kayıtları ve arşivleri taramaktan geçer ve iddianın sahibi de bir tarihçi ve hem de resmi tarih anlatıcısı bir tarihçi...

ben bu konuyu hiç detaylı olarak araştırmadım çünkü bence 161 cm olmak dezavantajlı bir insan olmak anlamına gelmiyor. atatürk 161 cm olabilir ve bu başardıklarını gölgelemez. tabii bizim ülkemizde öyle bir eğitim sistemi var ki insanları bu gördüğünüz örnekteki gibi insanlara dönüştürüyor. bunlara göre her şey şekilcilikten ibarettir... bu kafalara göre nasıl ki kadınların kılık ve kıyafeti bir gelişmişlik göstergesi ise başarı da boya endekslidir...

uzatmak istemiyorum, konunun içinde boy muhabbeti olduğu için resmi tarih anlatıcısı ilber ortaylı'nın sözlerini paylaştım ama bence günümüzde olduğu gibi o zamanlarda da asker (subay) olmanın bazı fiziksel yeterliliklere dayandırılmış olma ihtimali vardır ve 161 cm iddiası bu açıdan değerlendirildiğinde biraz geçersiz olabilir...

umarım ölüm tehditleri almam, arkadaş başka kanallar vasıtasıyla daha önce buna yeltenmişti; özgürlük, devrim, hak, hukuk, adalet diye bağırandan korkacaksın bu devirde ama ben korkuyu unutmuş bir aptal olarak dolaşıyorum ortalıkta işte...

Vispilio
Legendary
*

Activity: 2058
Merit: 1610

View Profile WWW
November 15, 2023, 12:37:47 AM
Last edit: November 15, 2023, 03:40:28 AM by Vispilio

öncelikle, "Atatürk'ün boyu gerçekten 161 cm olsa ne değişir?" demek gerekir, ki bence hiçbir şey değişmez. ayrıca, bu boyda yaşayan milyonlarca insan vardır ve bunların içinde başarılı ve zeki binlerce insan vardır. 161 cm olmak dünyanın sonu falan değil ki; bu saçma tepki ne? sanki bu bir küfürmüş gibi davranıyorlar.

1.61 boyunda insan tabii ki zeki başarılı ve harika biri olabilir, boyu 1.61 ve daha kısa olan insanlara büyük saygımız var, ama ömür boyu cepheden cepheye koşmuş, tek başına karargahlar basmış, göğüs göğüse kılıç kılıca çarpışmış, sadece kumandan olarak değil fiziki savaşta da sayısız kahramanlık göstermiş efsane liderin dönemin ortalamasının bile oldukça altında bir boyda olduğunu iddia etmek için geri zekalı veya art niyetli hain biri olmak gerekir...

İlber Ortaylı kendisi yumuşak bir şahsiyet olduğu için hayatının yaşlılık döneminde tarihi kahramanları da aklınca "yumuşatarak" kendi bazı zaaflarını meşrulaştırmaya çalışıyor olabilir, o kısmı psikologlara bırakıyoruz.

Bordo Bereli veya SAT Komandosu olmak isterseniz en azından 1.70 olmanız beklenir, örneğin 1.90 üzerinde olanlar da jet pilotu olamazlar, fiziksel olarak zorlu mesleklerin bazı fiziksel şartları vardır, çok nadir olarak fiziki savaş ve düello gerektiren durumlarda çok kısa biri başarılı olursa bu yerli ve uluslararası kaynaklarda defalarca bahsedilen bir fenomene dönüşür (Napolyon'da olduğu gibi). Dolayısıyla Atatürk gibi bir cengaverin 1.61 olma ihtimali 0 bile değildir, 0'ın altındadır, savaştan anlamak derken bundan bahsediyorum, dikkate alınacak bir iddia bile değil, geçiyoruz.

Son bir örnek: Örneğin Osmanlı'nın gördüğü en büyük düelloculardan olan Yavuz Sultan Selim'in de en azından 1.70'in üzerinde olduğuna garanti verebilirim, bunu hem de İlber Ortaylı ve benzeri hiçbir tarihçiye başvurmadan büyük rahatlıkla söylüyorum, adamın kullandığı silahları gören ve sayısız savaş hikayesini dinleyen herhangi bir rasyonel gözlemci de gönül rahatlığıyla dönemin ortalamasının üzerinde fiziğe sahip olduğuna kanaat getirebilir...

gospodin
Legendary
*

Activity: 2296
Merit: 1459

Cashback 15%

View Profile WWW
November 15, 2023, 03:40:03 PM

adnan menderes canı pahasına iktidara gelip saltanatı kaldırmasaydı

atatürk ile başlayan saltanat döneminden mi bahsediyorsun?

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
trendcoin
Legendary
*

View Profile
November 15, 2023, 10:39:28 PM

o senin iddian, ben yalnızca kaldırandan bahsettim, başlatanı da sen söyle ki bir işe yaramış ol...

...

birinci paragraf: şurada savaşmış, burada savaşmış, dolayısıyla 161 cm olamaz; alakaya kel maydonozda ısrardan başka bir şey değil yaptığın... oysa, tarihi bir kayıt veya resmi bir evrak ile konuşman gerekirdi. yanlış anlaşılmasın, 161 cm olduğunu iddia etmiyorum, olsa bile bir şey değişmez diyorum ve 161 cm değilse cevabı bu olamaz diyorum. ikinci paragraf: ad hominem. üçüncü paragraf: zaten benim bahsettiğim şey (arak yapmışsın, orijinal ol lütfen :d). dördüncü paragraf: tribünlere oynamışsın.

bobita, konunu baltalamak gibi bir amacım olmadı, kusura bakma. ayrıca bir suçlu ararsan konu içinde boy muhabbetini ilk olarak başlatan sen olduğun için kendine pay çıkar lütfen. :)

gospodin
Legendary
*

Activity: 2296
Merit: 1459

Cashback 15%

View Profile WWW
November 16, 2023, 09:05:29 AM

o senin iddian, ben yalnızca kaldırandan bahsettim, başlatanı da sen söyle ki bir işe yaramış ol...

...

birinci paragraf: şurada savaşmış, burada savaşmış, dolayısıyla 161 cm olamaz; alakaya kel maydonozda ısrardan başka bir şey değil yaptığın... oysa, tarihi bir kayıt veya resmi bir evrak ile konuşman gerekirdi. yanlış anlaşılmasın, 161 cm olduğunu iddia etmiyorum, olsa bile bir şey değişmez diyorum ve 161 cm değilse cevabı bu olamaz diyorum. ikinci paragraf: ad hominem. üçüncü paragraf: zaten benim bahsettiğim şey (arak yapmışsın, orijinal ol lütfen :d). dördüncü paragraf: tribünlere oynamışsın.

bobita, konunu baltalamak gibi bir amacım olmadı, kusura bakma. ayrıca bir suçlu ararsan konu içinde boy muhabbetini ilk olarak başlatan sen olduğun için kendine pay çıkar lütfen. Smiley
Bu ne lan. Cipsi kola özel kilit:)

Bu kadar her şeye agresif olma ileride hastalanırsın. Havalar serinlesin İstanbul tarafındaysan vefaya gel sana boza ısmarlayayım. Leblebili gomeriz, rahatla biraz.

.
.HUGE.
▄██████████▄▄
▄█████████████████▄
▄█████████████████████▄
▄███████████████████████▄
▄█████████████████████████▄
███████▌██▌▐██▐██▐████▄███
████▐██▐████▌██▌██▌██▌██
█████▀███▀███▀▐██▐██▐█████

▀█████████████████████████▀

▀███████████████████████▀

▀█████████████████████▀

▀█████████████████▀

▀██████████▀▀
█▀▀▀▀

█▄▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.
CASINSPORTSBOOK
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀▀█

▄▄▄▄█
CLS63
Legendary
*

Activity: 1722
Merit: 1634

View Profile
November 16, 2023, 08:20:51 PM

Atatürk'ün boyunun neden bu kadar mesele yapıldığını anlamadım Atatürk'ü seven insanlar o uzun güçlü diye onu sevmedi onun fikirlerinin ideallerinin arkasında durdu.Sayısız savaşa katılmış ve bu savaşlardan başarıyla
ayrılmış devrimci bir liderin fiziksel özelliklerinin tartışma konusu yapılmasına gerçekten çok şaşırdım.

Konuyu yine de merak ettim araştırdım Genel Kurmayın resmi kayıtlarına göre Atatürk'ün boyu 1.74 bu konu Milyoner olmak ister yarışmasında soru olarak sorulmuş: https://youtu.be/MQChCY5m2yE?si=i05KI6uzXwtvtkMl

İlber Ortaylı bir tarihçi olarak resmi kayıtlara ters düşen bu iddiasını hangi belgelere dayandırdığını açıklarsa bu konu aydınlığa kavuşur.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
trendcoin
Legendary
*

View Profile
November 16, 2023, 10:52:35 PM

Bu ne lan. Cipsi kola özel kilit:)

Bu kadar her şeye agresif olma ileride hastalanırsın. Havalar serinlesin İstanbul tarafındaysan vefaya gel sana boza ısmarlayayım. Leblebili gomeriz, rahatla biraz.

olur tabii ki, vispilio'yu da çağırırız, o sırada kısmet olur da hükümet düşerse muradına erer belki... medeni, çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesindeki aydın insanlar gibi konuşuruz.

...
bu konu Milyoner olmak ister yarışmasında soru olarak sorulmuş: https://youtu.be/MQChCY5m2yE?si=i05KI6uzXwtvtkMl
...

kim 500 milyar ister yarışmasını resmi tarihten daha güvenilir bulacak insanlar vardır muhtemelen. bence fena bir kaynak paylaşmamışsınız. genelde sizinle tartışırken her zaman ortak bir zemin bulabileceğimize dair düşüncelere sahip oluyorum.

...
Atatürk'ün boyunun neden bu kadar mesele yapıldığını anlamadım
...

bütün bu saçma tartışmaları atatürk'ün kendisinin yerine oluşturulan kültler nedeniyle yaşıyoruz. yani, öyle ki atatürk mezardan kalksa "ben 161 cm boyundayım" dese hayır diyerek karşılık verecek insanlar var. bu yüzden böyle bir iddia duyduklarında akıl ve mantık sınırları içerisinde cevap vermek yerine öfke ile hareket ediyorlar.

CLS63
Legendary
*

Activity: 1722
Merit: 1634

View Profile
November 17, 2023, 09:54:35 AM

kim 500 milyar ister yarışmasını resmi tarihten daha güvenilir bulacak insanlar vardır muhtemelen. bence fena bir kaynak paylaşmamışsınız. genelde sizinle tartışırken her zaman ortak bir zemin bulabileceğimize dair düşüncelere sahip oluyorum.

Ben yarışmayı kaynak olsun diye paylaşmadım sadece burada da sorulmuş bu konu diye belirttim.Kaynak olarak şu siteye bakabilirsiniz https://ata.msb.gov.tr/Genel/icerik/ozluk-bilgileri İnsanlara karşı neden bu kadar agresif olduğunuzu ben de merak ediyorum Atatürk ya da cumhuriyet ile ilgili bir konu olunca hemen saldırıya geçiyorsunuz farklı görüşleriniz olabilir ama insanları suçlayıcı bir dil kullanmanızın gerçek sebebini gerçekten merak ediyorum sizinle aynı görüşü paylaşmayan bir kişi direkt olarak din devlet düşmanı pkklı olarak kendini buluyor sizce bu normal bir şey mi??? .Menderes'in saltanatı kaldırdığı konusunu da büyük ihtimal resmi tarih anlatıcısı Fesli Kadir Bey söylemiştir.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1288

View Profile
November 17, 2023, 08:09:01 PM

Atamın ölüsü dirisi kudurtur. Birçok asalak bilmez onun sayesinde özgürce fikir beyan edebildiğini. Bir salak çıkar derki elimizden dinini aldı. Lan salak onun sayesinde şuan özgürce dinini yaşıyorsun kimse sana karışmıyor ve karışamıyor. Yüz yıllar geçecek anıtına giderken başını öne eğerek gideceksin istersen dünyanın sahibi ol.

Anıtkabir ne sadece bir mezar nede sadece bir anıttır. @bobita bilgiler için teşekkürler.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
püsür
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 674

View Profile
November 17, 2023, 10:00:11 PM

Konuyu açan hocamızdan özür diliyorum ancak ben bahsedilen bazı şeylerin sonradan tesadüfen hesaplanıp bulunduğunu düşünüyorum. Anıtkabir'in mimarları vs. makale kitap yayınlayıp bunları söylese tamam süpermiş derim ancak bu halleriyle sonradan hesaplanmış gibi duruyor. Bunun tam bir terimi vardı obsesif numeroloji miydi neydi. Örneğin Kuran'da da 19 sayısı çok geçiyormuş, her şey 19a bağlıymış falan diyen takıntılılar var. Anıtkabir'in inşa edilme süresi çok uzun olduğu için böyle şeyler olsa güzel olurdu ancak sayısal gizli sembollere gerek yok. Orada Atatürk'ün gençliğe hitabesi ve Atatürk'ün Türk ordusuna son mesajı var kapı gibi. Keşke bunlara uymak için elimizden geleni sürekli yapabilsek.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
trendcoin
Legendary
*

View Profile
November 17, 2023, 10:58:30 PM

...

ha, evet cumartesi günleri fesli kadir'i, pazar günleri sevan nişanyan'ı dinliyorum, pazartesi günleri free olduğum için leblebili boza tekliflerini değerlendiriyorum... gerçekleri duymak sizi rahatsız edebilir ama rahatsızlık veren ben değilim, gerçekler. maalesef, eğitim sistemi modern ve çağdaş bir şekil almadıkça rasyonel argümanlar karşısında çaresiz kalmaya devam edeceksiniz ve karşınızdaki insanları bir şey olmakla itham etmeye devam etmek zorunda kalacaksınız.

boş muhabbetten öteye gidemeyen arkadaşlara bir es verip konuya bir katkı daha ekleyeyim. kolon tasarımıyla yunan mimarisini anımsatır ve halikarnas mozolesinden esinlenilmiştir.

Bu klasik üslubun Anıtkabir'de de tekrar edildiğini belirten Doğan Kuban, "Anadolu'ya sahip çıkma isteği nedeniyle Halikarnas Mozolesi'nin örnek alındığı"nı ifade eder. Amerikalı mimarlık tarihi araştırmacısı Christopher Wilson ise, anıt mezar kısmının çatısının projeden kaldırılmasıyla birlikte bu yapının "akropolis'in tepesinde yer alan bir Helen tapınağını andıran, sade ve soyut, kolonlu bir ana bina" hâline geldiğini yazar.
https://tr.wikipedia.org/wiki/An%C4%B1tkabir

Pages: [1]
  Print  

Jump to: