Bitcoin Forum
May 07, 2024, 03:25:06 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Türkiye’nin IQ ortalaması yüksek 10 şehri  (Read 161 times)
meser#
Hero Member

Activity: 1260
Merit: 957

View Profile
December 22, 2023, 04:08:40 PM

Çocuktum hayal meyal hatırlıyorum sokağa çıkma yasağı vardı ve görevliler gelip nüfus sayımı yapmışlardı. Daha da olmadı öyle bir nüfus sayımı hatırladığım kadarıyla ama bence artık aynı hesap bir IQ testi yapılmalı ve belirli bir sınırın altına düzenlemeler getirilmeli zorunlu askerlik gibi zorunlu IQ geliştirme kampı gibi. Bu IQ seviyesi ne böyle en yüksek 105 ise en düşüğü düşünmek bile istemiyorum. Sonra dünya gücüyüz şöyle devletiz böyle devletiz...

mantıken çok doğru ama bizde uygulanabilirliği pek de yok hocam fikrinizin. ki bence yönetenler de bu ortalamalardan (eğer doğruysa) memnundur diye düşünüyorum, hani düşük çıktı bunu iyileştirelim diye hamle yapmaları bence pek olası değil, çünkü eğitimli kesim arttıkça oylarımız düşüyor diyen insanlar var o cenahta. yani asıl gücü cahil kesimden aldıklarını iddaa edenlerin sayısı maalesef az değil memlekette.

Mantıken de doğru değil bence. Bu olay doğal yollarla ölçülemez yani böyle eve kapan test yap falan. Zaman içerisinde olacak bir kaç olaydan sonra daha mantıklı olarak ortalama zeka ölçümü olabilir 5-10 test ile değil.

Dış çevre, kişinin ruhsal-fiziksel durumları gibi dış etkenlerin test esnasında nasıl işlediğini bilemeyiz. Deneylerde meşhur yerçekimsiz ortam veya ideal koşullar altında gibi varsayımlara dayalı deneyler ve sonuçlarını biliriz. Herkese testin aynı zaman, aynı psikoloji, aynı kişi ve aynı yerde yapılması eşitlik anlamında geçerli olmasına sebep olabilir. Bunun dışındaki değerlere ise bence “Anlık IQ değeri” denmeli ve geneli kapsamamalı.

Çok basit hocam tek bir soru yeter yani bireyin IQ seviyesinin yeterli olup olmadığına "Sizce ülkemizin ekonomisi nasıl?" gibi bir soru sorulduğunda direk zaten ortaya çıkar hocam  Cheesy Şakası bir yana ülke genelinde ne kadar zorlu olursa olsun buna benzer bir tespitin yapılıp ona göre kitlesel gelişim hareketi yapılmalı kanısındayım. Çünkü o kadar bilinçsizce hareketler yapıyor ki insanlarımız diyorsun ki temel düşünme becerilerinden yoksunlar sanki...
1715052306
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715052306
Reply with quote  #2

1715052306
Report to moderator
1715052306
Hero Member
*

Ignore
1715052306
Reply with quote  #2

1715052306
Report to moderator
1715052306
Hero Member
*

Ignore
1715052306
Reply with quote  #2

1715052306
Report to moderator
"There should not be any signed int. If you've found a signed int somewhere, please tell me (within the next 25 years please) and I'll change it to unsigned int." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
verbakalim
Hero Member

Activity: 1218
Merit: 630

View Profile
December 22, 2023, 04:17:03 PM

Çocuktum hayal meyal hatırlıyorum sokağa çıkma yasağı vardı ve görevliler gelip nüfus sayımı yapmışlardı. Daha da olmadı öyle bir nüfus sayımı hatırladığım kadarıyla ama bence artık aynı hesap bir IQ testi yapılmalı ve belirli bir sınırın altına düzenlemeler getirilmeli zorunlu askerlik gibi zorunlu IQ geliştirme kampı gibi. Bu IQ seviyesi ne böyle en yüksek 105 ise en düşüğü düşünmek bile istemiyorum. Sonra dünya gücüyüz şöyle devletiz böyle devletiz...

mantıken çok doğru ama bizde uygulanabilirliği pek de yok hocam fikrinizin. ki bence yönetenler de bu ortalamalardan (eğer doğruysa) memnundur diye düşünüyorum, hani düşük çıktı bunu iyileştirelim diye hamle yapmaları bence pek olası değil, çünkü eğitimli kesim arttıkça oylarımız düşüyor diyen insanlar var o cenahta. yani asıl gücü cahil kesimden aldıklarını iddaa edenlerin sayısı maalesef az değil memlekette.

Geçmiş yıllarda bir yazı okumuştum aklımda kaldığı kadarıyla şöyle diyordu. Gelişmişlik göstergesi olarak ülkelerin kullandıkları elektrik enerjisi miktarını alıyordu. Bu ülkenin illerindeki elektrik kullanımının oranının o ilin gelişmişlik seviyesi ve illerin ortalaması da ülkenin gelişmişlğini gösteriyordu. Yazının devamında buna benzer olarak ta ülkede basılan kitapların satış oranlarını bunların illere göre dağılımını ve ülke ortalamasına göre o ülkedeki okur yazar durumu ve zeka seviyesi anlatılıyordu. Abd 1, Rusya 2, Çin 3 gibi bir sıralama ile devam ediyordu. Kısacası adamlar bunun ölçülmesi için bir yöntem bulmuşlar aslında. Biz tabletten oyun oynuyoruz.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
püsür
Hero Member

Activity: 1232
Merit: 675

View Profile
December 22, 2023, 08:03:23 PM

Ben Eskişehirliyim, annem de babam da Eskişehirli ama bu testin bilimsel yönteminin yanlış olduğunu düşünüyorum. Yukarıda 1,2 milyon test yapıldı denmiş, hiç inandırıcı gelmedi açıkçası. Ayrıca İstanbul ortalaması çok yüksek, iş çıkışı trafiğe çıkın iq'nun 70 olduğunu göreceksiniz. Forumda böyle şeyler paylaşılması güzel ve ilginç oluyor, ona bir şey demiyorum ama böyle haberleri yapan boş beleş internet habercilerine çok gıcık oluyorum. Tık uğruna gene bir başlık atılmış.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
Silence Scream
Hero Member

Activity: 896
Merit: 883

View Profile
December 22, 2023, 09:47:12 PM

Mantıken de doğru değil bence. Bu olay doğal yollarla ölçülemez yani böyle eve kapan test yap falan. Zaman içerisinde olacak bir kaç olaydan sonra daha mantıklı olarak ortalama zeka ölçümü olabilir 5-10 test ile değil.

Dış çevre, kişinin ruhsal-fiziksel durumları gibi dış etkenlerin test esnasında nasıl işlediğini bilemeyiz. Deneylerde meşhur yerçekimsiz ortam veya ideal koşullar altında gibi varsayımlara dayalı deneyler ve sonuçlarını biliriz. Herkese testin aynı zaman, aynı psikoloji, aynı kişi ve aynı yerde yapılması eşitlik anlamında geçerli olmasına sebep olabilir. Bunun dışındaki değerlere ise bence “Anlık IQ değeri” denmeli ve geneli kapsamamalı.

Çok basit hocam tek bir soru yeter yani bireyin IQ seviyesinin yeterli olup olmadığına "Sizce ülkemizin ekonomisi nasıl?" gibi bir soru sorulduğunda direk zaten ortaya çıkar hocam  Cheesy Şakası bir yana ülke genelinde ne kadar zorlu olursa olsun buna benzer bir tespitin yapılıp ona göre kitlesel gelişim hareketi yapılmalı kanısındayım. Çünkü o kadar bilinçsizce hareketler yapıyor ki insanlarımız diyorsun ki temel düşünme becerilerinden yoksunlar sanki...

O sorular artık siyasi olaya döndüğü için IQ tespiti olarak değerlendirmek istersen karşıt hareketten sert tepkiler görebilirsin. Elbette şaka olduğunun farkındayım ancak mutlak iyiye gitmek çok zor. Mutlak tespit de çok zor. Ben ülke olarak IQ seviyemizin sıkışık olduğumuzda inanılmaz seviyelere gelebileceğini düşünüyorum. Bizim insanımıza zor olan bir şeyi söyle ve bunu yapman zorunlu de yaparlar. Kıbrıs’ta 1024 rakımda dağın tepesinde o sene tank vardı, hala günümüzde tarihi tank olarak yerini koruyor. Bizi biraz zorlamaları lazım basit olaylara pek girmiyoruz.

R

▀▀▀▀▀▀▀██████▄▄
████████████████
▀▀▀▀█████▀▀▀█████
████████▌███▐████
▄▄▄▄█████▄▄▄█████
████████████████
▄▄▄▄▄▄▄██████▀▀
LLBIT
  CRYPTO   
FUTURES
 1,000x 
LEVERAGE
COMPETITIVE
    FEES    
 INSTANT 
EXECUTION
.
   TRADE NOW   
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1298

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 22, 2023, 11:32:21 PM

Şöyle de bir gerçek var, "güzel" yaşamak için (güzelin tanımı herkes için değişken elbette) zeki olmak gerekmiyor, ortalama zekayı geçtim, vasat bir zekaya sahip kişiler bile memnun bir ömür geçirebiliyorlar, bunu söylerken şuursuzluklarından dolayı falan gibi bir anlamı kastetmiyorum, gerçekten insanın mutluluğu ve huzurunu içsel anlamda karakteri belirliyor.
Mesela her halta takıyor veya takılıyorsan istersen IQ düzeyin 300 olsun, mutlu olma şansın var mı? Ama her durumu, yaşananı, kişiyi vb. "olabilir, bu da böyle" şeklinde kabul edebilen, suyun akışına kendisini bırakabilen mis gibi bir hayat yaşıyor.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
totti67
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 298

Eloncoin.org - Mars, here we come!

View Profile
December 23, 2023, 05:17:49 PM

Hocam bizim memleketin büyük çoğunluğunun benzer kafa yapısında olduğunu düşünürsek mutlaka bir yerden tutar tarafı olur testin, bunu ister anlık kabul edelim ister genel çok da birşey olmaz, zaten yaklaşık çeyrek asırdır basit bir IQ testine tabi tutuluyoruz mesela sonuç üç aşağı beş yukarı hep aynı çıkmıyor mu Grin

▄▄████████▄▄
▄▄████████████████▄▄
▄██
████████████████████▄
▄███
██████████████████████▄
▄████
███████████████████████▄
███████████████████████▄
█████████████████▄███████
████████████████▄███████▀
██████████▄▄███▄██████▀