Bitcoin Forum
May 06, 2024, 10:39:36 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kriptoya yeniyim. Nereden başlamalıyım?  (Read 103 times)
acemidostu (OP)
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 1

View Profile
January 20, 2024, 04:51:03 PM

Merhaba herkese. Bir süredir Web3 teknolojileri ve kripto paralar hakkında araştırma yapıyorum. Blogları ve sosyal medya hesaplarını takip ediyorum. Elime geçen dökümanları okuyorum. Ancak gene de bilgimin yetersiz olduğunu hissediyorum.

Sizler nereden bilgi ediniyorsunuz? Önerebileceğiniz bir blog veya web sitesi var mı?
1714991976
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714991976
Reply with quote  #2

1714991976
Report to moderator
1714991976
Hero Member
*

Ignore
1714991976
Reply with quote  #2

1714991976
Report to moderator
Even if you use Bitcoin through Tor, the way transactions are handled by the network makes anonymity difficult to achieve. Do not expect your transactions to be anonymous unless you really know what you're doing.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714991976
Hero Member
*

Ignore
1714991976
Reply with quote  #2

1714991976
Report to moderator
Bthd
Legendary
*

Activity: 2240
Merit: 2584

Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

View Profile WWW
January 21, 2024, 09:38:47 PM

Merhaba herkese. Bir süredir Web3 teknolojileri ve kripto paralar hakkında araştırma yapıyorum. Blogları ve sosyal medya hesaplarını takip ediyorum. Elime geçen dökümanları okuyorum. Ancak gene de bilgimin yetersiz olduğunu hissediyorum.

Sizler nereden bilgi ediniyorsunuz? Önerebileceğiniz bir blog veya web sitesi var mı?

4-5 sene önce bu soruyu sormuş olsaydınız gösterilebilecek çok az döküman vardı ancak bugünkü haliyle ekosistem çok genişlemiş durumda. Özellikle kendinizi geliştirmek istediğiniz bir alan var mı yada ekosistemi komple mi anlamaya çalışıyorsunuz ? Yatırımcı olarak mı ilgileniyorsunuz, hobi olarak mı ilgileniyorsunuz, geliştirici olarak mı ilgileniyorsunuz ? Felsefesini mi öğrenmek istiyorsunuz, tarihçesini mi öğrenmek istiyorsunuz ? Ne aradığınızı net cevaplayacak kadar bilginiz yok mu ? Ne aradığınız hakkında çok daha detaylı bilgi vermediğiniz sürece vereceğimiz cevapların çoğu boş kalacaktır.

Ekosistemi anlamak istiyorsanız ve şimdiye kadar yapmadıysanız bitcoin whitepaper ve ethereum dökümanlarını okuyarak başlamalısınız. Bunların gerçekte ne olduğunu öğrenmeden üzerine bir şey koyma ihtimaliniz yok. Bitcoin ve ethereum'un yaşadığı sorunları da öğrenmelisiniz. Eğer sağlam bir temelle başlamazsanız en fazla shillci twitter fenomeni seviyesine ulaşırsınız sağdan soldan yarım yamalak okuduklarınızla. Sonrasında ekosistemde bir çok noktaya dokunan birim fiyatlarından bağımsız olarak her biri kendi alanının lideri sayılabilecek chainlink, uniswap, aave ... gibi projelerin dökümanlarını okumalı yada en azından işlevlerini genel çerçevede anlamalısınız.

█▀▀▀

█▄▄▄
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
e
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
█████████████
████████████▄███
██▐███████▄█████▀
█████████▄████▀
███▐████▄███▀
████▐██████▀
█████▀█████
███████████▄
████████████▄
██▄█████▀█████▄
▄█████████▀█████▀
███████████▀██▀
████▀█████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
c.h.
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
▀▀▀█

▄▄▄█
▄██████▄▄▄
█████████████▄▄
███████████████
███████████████
███████████████
███████████████
███░░█████████
███▌▐█████████
█████████████
███████████▀
██████████▀
████████▀
▀██▀▀
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1288
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
January 23, 2024, 07:00:18 PM
Merited by EFS (2), Vispilio (1), CLS63 (1)

Hedefi belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez...

Hangi konuda bilgiye ihtiyacın var? "Kriptoya başlamak" yüzmeyi öğrenmek gibi tek odak noktası olan bir alan değil. Üniversiteye gitmek gibi çok geniş bir yelpaze. Sen nereden başlamak istiyorsun?

Kripto paranın ne olduğunu mu öğrenmek istiyorsun?
Blok zincirini mi öğrenmek istiyorsun?
Akıllı kontratları mı merak ediyorsun?
DeFi, NFT, metaverse gibi kavramlar hakkında mı bilgi arıyorsun?
Yoksa ben trader olucam, giricem borsaya, vurucam kırbacı, vurucam kırbacı nihahahaahah (bkz*) diyenlerden misin?

Yoksa, yazdığın gibi kripto paraları veya web3 ile ilgili gelişmeleri okuyabileceğin yığınla kripto para alım satım platformu blog'u ve haber sitesi var.

Nerede kaybolduğunu söylersen, yol göstermemiz o kadar kolay olur.
acemidostu (OP)
Newbie
*

View Profile
January 30, 2024, 04:59:04 AM
Merited by Vispilio (1)

4-5 sene önce bu soruyu sormuş olsaydınız gösterilebilecek çok az döküman vardı ancak bugünkü haliyle ekosistem çok genişlemiş durumda. Özellikle kendinizi geliştirmek istediğiniz bir alan var mı yada ekosistemi komple mi anlamaya çalışıyorsunuz ? Yatırımcı olarak mı ilgileniyorsunuz, hobi olarak mı ilgileniyorsunuz, geliştirici olarak mı ilgileniyorsunuz ? Felsefesini mi öğrenmek istiyorsunuz, tarihçesini mi öğrenmek istiyorsunuz ? Ne aradığınızı net cevaplayacak kadar bilginiz yok mu ? Ne aradığınız hakkında çok daha detaylı bilgi vermediğiniz sürece vereceğimiz cevapların çoğu boş kalacaktır.

Ekosistemi anlamak istiyorsanız ve şimdiye kadar yapmadıysanız bitcoin whitepaper ve ethereum dökümanlarını okuyarak başlamalısınız. Bunların gerçekte ne olduğunu öğrenmeden üzerine bir şey koyma ihtimaliniz yok. Bitcoin ve ethereum'un yaşadığı sorunları da öğrenmelisiniz. Eğer sağlam bir temelle başlamazsanız en fazla shillci twitter fenomeni seviyesine ulaşırsınız sağdan soldan yarım yamalak okuduklarınızla. Sonrasında ekosistemde bir çok noktaya dokunan birim fiyatlarından bağımsız olarak her biri kendi alanının lideri sayılabilecek chainlink, uniswap, aave ... gibi projelerin dökümanlarını okumalı yada en azından işlevlerini genel çerçevede anlamalısınız.

Cevabınız için teşekkür ederim. Açıkçası ben konvansiyonel borsadan geliyorum BIST ve NASDAQ'tan. Orada izlediğim strateji 2-3 tane iyi şirket bulup onların izleyeceğini tahmin ettiğim istikamete göre aralarında al-sat yapmaktı.

Daha sonra birkaç arkadaşım benim yaptığımın aynısını kripto piyasasına ucundan kenarından az yatırım yaparak gerçekleştirdiklerini söylediler. Onlara göre benim koyduğum parayla o koyduğum paranın getirisi miktar ve getiri oranı olarak dengesizmiş. Her zaman kriptolardan korktum. Malum haberler, coin'lerin hisse senetlerinin aksine üretilen bir ürüne karşılık gelmediğini düşünmek (şimdi doğru olmadığını biliyorum, en azından bir hizmet, proje veya dijital varlık olarak mevcudiyetleri var), BIST'tekine benzer bir taban/tavan sınırının olmaması, işlem yapabilmek için denetimsiz birden fazla platformdan atlama gerekliliği vs gibi konulrdan dolayı girmeye çekiniyordum. Arkadaşlarım da zaten sen girme yapamazsın diyerek beni korkutuyordu. Hala da çekiniyorum daha araştırma sürecindeyim. Çeşitli blogları ve eğitimleri takip ediyorum ama daha henüz resmin tamamını görebilmiş değilim, kaldı ki para kazanmak için ihtiyacım olan niş görüşe ulaşayım.

Çok fazla bilgi kirliliği var o yüzden böyle bir soru soruyorum. Mesela bana aslında çok da büyük bir şey ortaya koymadan sadece görev çözerek, öğren-kazan projelerine katılarak, projeleri erkenden takip ederek ödül sisteminde kripto para kazanabileceğimi daha sonra bunlarla kaldıraçlı, yapay zeka destekli botlarla falan işlemler yapabileceğimi söyleyen blog yazılarıyla karşılaşıyorum. Bunlar bana gerçekçi gelmiyor. Böyle olsa herkes bunu yapardı değil mi? Bazı bildiklerimi şu sitedeki (https://www.bitdegree.org/missions) tutorial yazıları okuyarak öğreniyorum ve eğitici bir sınavı falan var onu da arada girip çözüyorum ama bu bahsettiğim riskli şeyler gibi konularda da yazmışlar. Bu tür şeyler ne kadar güvenilir?
acemidostu (OP)
Newbie
*

View Profile
January 30, 2024, 05:08:59 AM

Hedefi belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez...

Hangi konuda bilgiye ihtiyacın var? "Kriptoya başlamak" yüzmeyi öğrenmek gibi tek odak noktası olan bir alan değil. Üniversiteye gitmek gibi çok geniş bir yelpaze. Sen nereden başlamak istiyorsun?

Kripto paranın ne olduğunu mu öğrenmek istiyorsun?
Blok zincirini mi öğrenmek istiyorsun?
Akıllı kontratları mı merak ediyorsun?
DeFi, NFT, metaverse gibi kavramlar hakkında mı bilgi arıyorsun?
Yoksa ben trader olucam, giricem borsaya, vurucam kırbacı, vurucam kırbacı nihahahaahah (bkz*) diyenlerden misin?

Yoksa, yazdığın gibi kripto paraları veya web3 ile ilgili gelişmeleri okuyabileceğin yığınla kripto para alım satım platformu blog'u ve haber sitesi var.

Nerede kaybolduğunu söylersen, yol göstermemiz o kadar kolay olur.

Cevabınız için teşekkür ederim açıkçası birden fazla platformda bu soruları sordum ama kimse cevap vermiyordu. Sizlerin cevap verdiğini gördüğümde çok sevindim.

Ben hala araştırıyorum ve anladığım kadarıyla zaten bu spesifik yollardan birine girmek için tamamı hakkında bilgi edinmek gerekiyor. Yani tabii coin almak için solidity bilmek gerekmiyor ama o anladığım kadarıyla o coin'in fiyatını anlamak için aynı platformda akıllı sözleşmelerin gerçekleştiğini bilmek gerekiyor. Ama dediğim gibi hala çözme aşamasındayım.

Bazı blogları ve siteleri takip ediyorum, olabildiğince okuyup tutorial'ları çözmeye çalışıyorum ancak buralarda yazan bilgilerin doğruluğundan emin olamıyorum çünkü bazı yazılar gerçekten şüpheli görünüyor.
CryptoWideShut
Newbie
*

Activity: 17
Merit: 15

View Profile
February 10, 2024, 09:20:58 PM

Son aşamada ne kadar ilerledin bilmiyorum ama ucu bucağı yok gerçekten, ne durumdasım ve benim de kendimi geliştirmek istediğim bir mecra olduğu için bana da faydalı kaynakları atarsan sevinirim 😊 Ayrıca belki garip gelecek ama ben whitlist okumayı da oldukça faydalı buluyorum iyi projelerde, postansiyel ve amaçları iyi tanıtıyor.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: