Bitcoin Forum
April 30, 2024, 09:25:26 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Kripto para kazancı vergilendirilmesi hakkında  (Read 451 times)
Sundiego (OP)
Newbie
*

Activity: 274
Merit: 0

View Profile
March 22, 2024, 08:25:13 PM

Öncelikle kriptoya 7 yıldır yatırım yapan biriyim ve bazı coinlerden büyük kazancım var bunları sonunda usdt yaptım ve banka hesabıma çekeceğim. Şimdi sorum şu, türkiye'de şu an kripto paraya dair vergi düzenlemesi olmasa dahi milyon tllik bir kazanç maliyenin ilgisini çekerse ve bunu kriptodan kazandığımı belirtirsem ne olacağı, böyle bir deneyimi önceden olan varsa ya da konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
1714469126
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714469126
Reply with quote  #2

1714469126
Report to moderator
1714469126
Hero Member
*

Ignore
1714469126
Reply with quote  #2

1714469126
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714469126
Hero Member
*

Ignore
1714469126
Reply with quote  #2

1714469126
Report to moderator
1714469126
Hero Member
*

Ignore
1714469126
Reply with quote  #2

1714469126
Report to moderator
1714469126
Hero Member
*

Ignore
1714469126
Reply with quote  #2

1714469126
Report to moderator
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1287
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
March 23, 2024, 03:31:53 AM

Vergi ödemek isterden en yakın vergi dairesine gidip gelir vergisi beyanında bulunabilirsin. Gelir vergisi de kademeli uygulanıyor. Ama 1m üzeri tutarlar için yaklaşık %30-35 gibi hesap yapabilirsin. Gelir vergini ödeyince kazancın vergilendirilmiş olur. Sen beyan etmezsen hesabına gelecek 1-2 milyonun hesabını verme işi biraz karışık. Önce senin finansal hareketlerine göre işlemin bir uyarı mekanizmasına takılması gerekiyor. Bankanın MASAK yönetmeliğine bağlı olarak uyguladığı denetimlerde şüpheli işlem olarak filtrelenirsen, banka konuyu MASAK’a bildiriyor. MASAK ise önce paranın yasallığını sorguluyor. Yasadışı veya terör örgütleri ile bağlantı şüphesi varsa savunmaya çağırılıyorsun. Ama orada konu vergi olmuyor. Paranın temiz olduğunu ispatlaman bekleniyor. MASAK işlemlerin bittikten sonra yine beyan usulü ile vergi ödeyebilirsin. Para Türkiye içinden geldiği için zorunlu bildirim şartı yok ancak yarın öbür gün geriye dönük kanun çıkmayacağının da garantisi yok. Türkiye’de ne yazık ki bazı kanunlar geriye dönük uygulanabiliyor. Bu nedenle tedbirli olmakta fayda var.
varanvaran
Legendary
*

Activity: 1064
Merit: 1013

Bitcoin Trader

View Profile
March 23, 2024, 09:59:47 AM

Onur bey'inde bahsetmiş olduğu üzere eğer banka hesabında buna benzer hareketler olmamış ise öncelikle MASAK'a takılır. Yine aynı şekilde MASAK incelemesinden sonra vergilendirme söz konusu olmaz paranızı kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde Onur bey'inde bahsettiği gibi geriye dönük sorgulamalarda devlet vergi talep etmesi durumunda bu durum %35 artı cezai şartlara tabi'dir. Uzlaşma yolu açıktır.

Ama siz vergi dairesine başvuru'da bulunmanız halinde gelen paranın vergisini %35 GV olarak ödemek zorundasınızdır.

bobita
Legendary
*

Activity: 2506
Merit: 1297

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
March 24, 2024, 11:55:10 AM
Merited by EFS (2)

Doğru mu anladım, hem kendi inisiyatifimle gideceğim ve hem de "ben kazandım ama al sen ye, bana da biraz bırakırsan minnettar olurum.." mu diyeceğim?
Kriptoların vergilendirilmesi gündemde, değişik oranlar dillendiriliyor ama hatırladığım kadarıyla bunların hiçbirisinde %35 gibi bir soygun rakamı yok. Şahsi fikrimdir, şu şartlarda asla gidip de "ben geldim, hadi beni ....." demem, vergi değil haraç bu.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
50promil
Member
**

Activity: 779
Merit: 42

View Profile
March 25, 2024, 06:57:57 AM

Öncelikle kriptoya 7 yıldır yatırım yapan biriyim ve bazı coinlerden büyük kazancım var bunları sonunda usdt yaptım ve banka hesabıma çekeceğim. Şimdi sorum şu, türkiye'de şu an kripto paraya dair vergi düzenlemesi olmasa dahi milyon tllik bir kazanç maliyenin ilgisini çekerse ve bunu kriptodan kazandığımı belirtirsem ne olacağı, böyle bir deneyimi önceden olan varsa ya da konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

kriptoya özel bir vergi yok. kriptodan kazandım desen,binance hesap hareketini falan göstersen kanıtlarsın. bir mevzuatı olmadığı için neye göre vergilendirecek. youtuber bile %15 vergi veriyordu sanırım.
onurgozupek
Hero Member

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
March 25, 2024, 07:27:45 AM

Kripto paralar ile ilgili düzenleme olmadığı için %35'e varan Gelir Vergisi ödeniyor.

Oysa Youtube vb. sosyal medya kanalları gelirleri için düzenleme yapıldı. Hatta kazancınız belli tutarın altında kalıyorsa vergi ödememe istisnanız var. Ama kazanıyorsanız, banka hesabınza gelen tutardan anında vergi kesilen düzenleme olduğu için sosyal medya / influencer gelirleri gelir vergisi kapsamında değil.

Kripto gelirini beyan usulü vergilendirmenin sebebi de Türkiye'de Masak yükümlüsü olan kanunen tanımlanmış kripto varlık hizmet sağlayıcılardan (KVHS) Türkiye'deki banka hesaplarınıza giren tutar arttıkça, maliyenin bu tutarları takip etme tehlikesi de artar. Risk almamak için beyan edip verginizi ödemeniz, sizin tercihiniz. Bugün ödemiyorsanız kimse yakanıza yapışmayabilir ama yarın da hesap sorulmayabilir Smiley

- Hocam, göl maya tutar mı?
-  Ya tutarsa? (o zaman burnunuzu yoğurttan çıkartamazsınız)
bobita
Legendary
*

View Profile
March 26, 2024, 09:36:49 PM

Mevzuatta açık kapılar olsa başka belki ama kripto kazancıyla ilgili bir mevzuat olmadığı için çıktıktan sonra kimse öncesi ile ilgili bir şey talep edemez, etse bile o iş yargıdan misliyle geri döner. Devletin şimdiye kadar şu veya bu sebeple regülasyonu oluşturmamış olması vatandaşı bağlamaz. O nedenle "bana göre" sonradan başıma dert olmasın diye gidip %35 vergi ödemek saflıktan başka bir şey değildir.
Büyük bir transfer yapsam açıkçası Masak'a giderim, kripto ekosisteminde neyi, ne kadar zamanda ve nereye ulaştırdığını ispatlamak çok kolay, "ahan da cüzdan adresim, şu zaman şu kadara aldım, şimdi bu kadar" der yoluna gidersin.
Ama %35 vergi? El altından %25 komisyonla paraya çevirir, yine de öyle bir soyguna imkan vermem. Akılları varsa, borsada olduğu gibi makul bir kesinti uygular ve sürekli bir gelir kapısı açmış olurlar.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Sundiego (OP)
Newbie
*

Activity: 274
Merit: 0

View Profile
March 28, 2024, 09:58:59 AM

Mevzuatta açık kapılar olsa başka belki ama kripto kazancıyla ilgili bir mevzuat olmadığı için çıktıktan sonra kimse öncesi ile ilgili bir şey talep edemez, etse bile o iş yargıdan misliyle geri döner. Devletin şimdiye kadar şu veya bu sebeple regülasyonu oluşturmamış olması vatandaşı bağlamaz. O nedenle "bana göre" sonradan başıma dert olmasın diye gidip %35 vergi ödemek saflıktan başka bir şey değildir.
Büyük bir transfer yapsam açıkçası Masak'a giderim, kripto ekosisteminde neyi, ne kadar zamanda ve nereye ulaştırdığını ispatlamak çok kolay, "ahan da cüzdan adresim, şu zaman şu kadara aldım, şimdi bu kadar" der yoluna gidersin.
Ama %35 vergi? El altından %25 komisyonla paraya çevirir, yine de öyle bir soyguna imkan vermem. Akılları varsa, borsada olduğu gibi makul bir kesinti uygular ve sürekli bir gelir kapısı açmış olurlar.

Açıkçası bana da yıllarca tutarak kazandığım paranın 35%'ini vergiye vermek hiç ama hiç mantıklı gelmiyor çünkü zaten ben bu parayı tek yılda bile kazanmadım ve büyük riskler aldım. paranın hepsini tek ayda çekmek yerine belli aralıklarla belli kısımlarını çekersem belki daha az dikkat çekeceğini düşünüyorum o yüzden böyle yaparak çekeceğim.
lazerzinger
Jr. Member
*

Activity: 240
Merit: 7

View Profile
April 01, 2024, 09:55:52 AM

Hocam çekim yaptınız mı? Yaptıysanız bi problem yaşadınız mı? Bilgi verirseniz mutlu oluruz.

Böyle başka yüksek miktar çekim yapıp problem yaşayan arkadaşlar var mıdır hiç
varanvaran
Legendary
*

Bitcoin Trader

View Profile
April 01, 2024, 10:41:14 AM
Merited by Vispilio (2), bobita (1)

Daha öncede yüksek tutarlar hesaplarına girmeyen, ya da banka hesaplarına giriş çıkış düzenli olmayan kişiler ister istemez göze batar

isterseniz kriptonuzda 10m TL paranız olsun ve bunu parça parça çekinde 10k TL 10k TL sorun değil sürekli gelen bir para daha önce hesabınız aktif ve farklı farklı ödemeler paralar girmiyorsa göze batar, batıcakta

Gelir vergisi kısmı ise şu

Siz bir şirket firma kuruluş değilseniz ve çalışansanız örnek vermem gerekirse yıllık 1m TL hesabınıza giriş yapabilir ve bunun üstündeki her bir kuruş GV kısmına tabiidir.

Bu 1m TL ise yıllık yani toplamda 12 ay bunuda 12 aya bölerek sokmak zorundasınız ve 1 defaya mahsus 1m TL yapamazsınız.

O yüzdendirki şuanda vergilendirme Kripto için söz konusu değildir.

Istediğiniz gibi hesabınıza çekebilirsiniz. Ama hesabınızın durumunu yada giriş çıkışları sizlerden daha iyi kimse bilemeyeceği için

yorum yapamayız

Bu arada Geçmişe yönelik bir vergilendirme söz konusu olabilir mi bunu kestirmemiz mümkün değil. ama genelde konuşulan kişiler arasında yapılamaz geçmişe yönelik sorgulama olamaz gibi durumlardan bahsetmişler

Bunu Google adsense yada farklı kazanç yöntemleri ile ek gelir sağlayan kişilerin evine tebligat gittiğinde bunu kazanç olarak görürse devlet sorabilir.

Unutmayın devlet sizin paranıza sermayesiz ortaktır ama sadece Karına Zararına değildir.

bobita
Legendary
*

View Profile
April 01, 2024, 10:31:16 PM

Daha öncede yüksek tutarlar hesaplarına girmeyen, ya da banka hesaplarına giriş çıkış düzenli olmayan kişiler ister istemez göze batar

isterseniz kriptonuzda 10m TL paranız olsun ve bunu parça parça çekinde 10k TL 10k TL sorun değil sürekli gelen bir para daha önce hesabınız aktif ve farklı farklı ödemeler paralar girmiyorsa göze batar, batıcakta

Siz bir şirket firma kuruluş değilseniz ve çalışansanız örnek vermem gerekirse yıllık 1m TL hesabınıza giriş yapabilir ve bunun üstündeki her bir kuruş GV kısmına tabiidir.

Bu 1m TL ise yıllık yani toplamda 12 ay bunuda 12 aya bölerek sokmak zorundasınız ve 1 defaya mahsus 1m TL yapamazsınız.

Istediğiniz gibi hesabınıza çekebilirsiniz. Ama hesabınızın durumunu yada giriş çıkışları sizlerden daha iyi kimse bilemeyeceği için

yorum yapamayız

Bu arada Geçmişe yönelik bir vergilendirme söz konusu olabilir mi bunu kestirmemiz mümkün değil. ama genelde konuşulan kişiler arasında yapılamaz geçmişe yönelik sorgulama olamaz gibi durumlardan bahsetmişler

Bunu Google adsense yada farklı kazanç yöntemleri ile ek gelir sağlayan kişilerin evine tebligat gittiğinde bunu kazanç olarak görürse devlet sorabilir.

Unutmayın devlet sizin paranıza sermayesiz ortaktır ama sadece Karına Zararına değildir.

Hocam burada çok aktif olmadığın için yeni arkadaşlar bilmeyebilirler tabii ama bu konulara forumda en vakıf insanlardan birisisin, o nedenle yazdıkların önemli ve bilgilendirici, sağol. Şu bir milyon kısmını biraz daha açarsan sevinirim, rakamı örnek olarak verdin sanırım.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
varanvaran
Legendary
*

Bitcoin Trader

View Profile
April 02, 2024, 08:10:26 AM
Merited by bobita (1)

yorum yapamayız

Hocam burada çok aktif olmadığın için yeni arkadaşlar bilmeyebilirler tabii ama bu konulara forumda en vakıf insanlardan birisisin, o nedenle yazdıkların önemli ve bilgilendirici, sağol. Şu bir milyon kısmını biraz daha açarsan sevinirim, rakamı örnek olarak verdin sanırım.

Aynen rakamı örnek verdim. Her yıl devlet asgari ücret maaşı üzerinden yıllık bir vatandaşın hesabına giricek parayı belirler bu gelirdir. bu gelirin üzerinde bir para girişi olması durumunda sıklığı durumunda masak devreye girer ve inceleme başlar. Uygunsuz bulunan durumda vergi dairesine çağırılır ve vergilendirilirsin. Ama büyük bir durum ise (Enerji gibi Ironi yaptım durum dahada vahimdir) o zaman işler karışır.

Şuanda net bilmiyorum araştırma fırsatım olmadı ama  bulursam onuda konuyu editleyip eklerim

Scotland
Jr. Member
*

Activity: 100
Merit: 4

Hello BTC Talk Family

View Profile
April 03, 2024, 08:12:12 AM

Vergi sistemi gelirse umarım borsadan çektiğimiz para otomatik olarak vergilendirilir ve başka birşeyler uğraşmayız

I'm here to provide you the cheapest Gaming & Entertainment & All premium subscriptions legally Smiley
varanvaran
Legendary
*

Bitcoin Trader

View Profile
April 03, 2024, 09:12:26 AM

Kriptoya vergi gelmesi durumuda dönüp devlet %20 vergi alıyorum dese kazancınıza %20 vermek zorunuza gitmez mi.

Benim gider şahsen

onurgozupek
Hero Member

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
April 04, 2024, 02:25:49 PM

Kriptoya vergi gelmesi durumuda dönüp devlet %20 vergi alıyorum dese kazancınıza %20 vermek zorunuza gitmez mi.

Benim gider şahsen

Maaşının %15-%45'ini gelir vergisi olarak ödedikten sonra, satın aldığın her ürün/hizmet için %20 KDV ve bazı ürünler için %23 ÖTV ödemek zoruna gitmiyorsa kripto kazancından %20 neden zoruna gider?

Maaştan daha fazla kazandığın için mi yoksa şimdiye kadar kripto kazancından vergi ödemediğin için mi?
mandown
Legendary
*

Activity: 1904
Merit: 1287

View Profile
April 04, 2024, 06:37:03 PM

Benim gider şahsen

Maaşının %15-%45'ini gelir vergisi olarak ödedikten sonra, satın aldığın her ürün/hizmet için %20 KDV ve bazı ürünler için %23 ÖTV ödemek zoruna gitmiyorsa kripto kazancından %20 neden zoruna gider?

Maaştan daha fazla kazandığın için mi yoksa şimdiye kadar kripto kazancından vergi ödemediğin için mi?

Ödediğim vergi hizmet olarak geri dönmediği için benim zoruna gidiyor. Pandemide piç gibi ortada bırakıldık aylık o dönem 1000 tl verdiler kiram 1500-2000 tl arasındaydı muhasebe ücreti dahil devam etti talep edildi. Sosyal yardıma gittiğimde dedilerki senin araban var Cheesy dedim arabayımı yiyeceğim? cevap yok.

Ödenen vergilerden bir hizmet bekliyorsun beklediğin hizmeti alamayınca zoruma gidiyor sonra sorguluyorum neden vergi veriyorum? Aynı devlet doğuda kaçak elektriğe sırf oy uğruna yıllarca göz yumdu onlar harcadı biz ödedik cidden pandemiden beri ödediğim vergi zoruma gidiyor.

O dönem eşim hamilet haliyle masrafımız var dedim maskeye bari para vermeyek ee işyeri de kapalı neyse belediyey gittim yok dedi onlar kaymakamlığa yönlendirdi kaymakamlık dediki biz böyle veremiyoruz ben o ara hergün hastaneye girip çıkmak zorundaydım.

Mesele paramın olup olmamsı değil verdiğim vergilerin karşılığını alamamam.
Şimdi onur hocam soruyorum zoruma gitmesi normal değilmidir?

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
bobita
Legendary
*

View Profile
April 04, 2024, 10:32:07 PM

Benim gider şahsen

Hayır hocam, bu ülkede işini bilenin elde ettiği büyük paralar hiç sisteme girmeden direkt cebe gittiği ve sisteme sokulmasını sağlaması gerekenlerin de aradan çorbalarını aldıklarını bildiğimiz için.
Maaştan yapılan kesintiye ne itiraz hakkımız, ne de engelleme gücümüz var ama filanca ilçe başkanının bacanağının bilmem kaçıncı kuzeninin bile üç liralık işi on liraya kapıp, onun da vergisini kaçırdığı bir yerde ben böyle bir legal kazancın %20 değil, %10'unu bile vermek istemem.
Ülkede geçer akçe haydut düzeniyse, herkesin uyum sağlama hakkı da vardır.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
varanvaran
Legendary
*

Bitcoin Trader

View Profile
April 05, 2024, 12:21:23 PM

Benim gider şahsen

Hocam sanırım benim cevap vermeme gerek kalmadı. Zoruma giden kısmı arkadaşlar açıklamışlar. Şu varki devlete vergi vermek her Türk vatandaşının görevi, ama ikili olmayacaksa herkes eşit olacaksa herkesden alınacak ise bende seve seve vereyim devletime ve verdiğim verginin karşılığını beklerim devletimi yönetenlerden kim olduğunun hangi parti olduğunun önemi yoktur.

Ama büyük şirketlerin vergilerini affedip, ufak tefek şirketlerden ve insanlardan sadece vergi alınıyorsa, aldıkları vergiyi halkının yararına birşeye kullanılmıyorsa kesinlikle zoruma gidiyor.

bobita
Legendary
*

View Profile
April 05, 2024, 10:22:55 PM

Benim gider şahsen

Hocam sanırım benim cevap vermeme gerek kalmadı. Zoruma giden kısmı arkadaşlar açıklamışlar. Şu varki devlete vergi vermek her Türk vatandaşının görevi, ama ikili olmayacaksa herkes eşit olacaksa herkesden alınacak ise bende seve seve vereyim devletime ve verdiğim verginin karşılığını beklerim devletimi yönetenlerden kim olduğunun hangi parti olduğunun önemi yoktur.

Ama büyük şirketlerin vergilerini affedip, ufak tefek şirketlerden ve insanlardan sadece vergi alınıyorsa, aldıkları vergiyi halkının yararına birşeye kullanılmıyorsa kesinlikle zoruma gidiyor.

Zaten herkes (yani pratikte %100 olmaz ama büyük çoğunluk diyelim) vergisini verse bu oranlara gerek kalmaz, çok daha düşük oranlar kamunun çarkını döndürür. İktidarı elinde tutanlar vergi kaçağının bir kısmını engelleyemiyor, bir kısmını engellemek işlerine gelmiyor, bir kısmını da özellikle engellemiyorlar çünkü pislik her tarafa yayılmış durumda, vergi yerine kendi ceplerine pay alıyorlar.
Bir biz mi enayiyiz?

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Gencecikmen
Legendary
*

Activity: 966
Merit: 1065

#SWGT CERTIK Audited

View Profile
April 07, 2024, 12:04:59 PM

Yanlış hatırlamıyorsam bundan üç veya dört yıl öncesinde bir arkadaşım çok büyük para giriş çıkışı olmadığı Ziraat bankası hesabında kriptoda kazandığı 100.000 TL civarı bir parayı çektiği zaman incelenmeye tabii tutulmuştu. Karakolda terörü finanse etmek gibi suçlardan direkt suçlanıyorsunuz, öyle olunca epey korkmuştu. Nasıl kazandığını gösterince, sonrasında MASAK devreye girdi ve paranın bir kısmını gelir vergisi olarak aldı. Geri kalanı da soruşturmadan sonra verilecek dendi. Hala bekliyor.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: