Sokak köpekleriyle ilgili teklifin Meclis’e gelmesine az kaldı ve hükümet sanırım bazı kararlarda yumuşamaya gitti. TBMM Başkanlığı’na sunulması planlanan yasa teklifinde, 1 ay içinde sahiplendirilmeyen köpeklerin “uyutulması”, yani enjeksiyonla öldürülmesini öngören İngiltere modelinden vazgeçilmiş. Uyutma seçeneği yalnızca kuduz, bulaşıcı hastalık riski taşıyan ve rehabilite edilemeyen sokak köpekleri için uygulanacak. Sahipsiz hayvanlarının barınaklarda rehabilite edilmesi, aşılanıp kısırlaştırılması ve sahiplendirilmesini öngören yasa teklifinde, sorumluluğunu yerine getirmeyen belediyeler ve hayvanı sokağa terk edenlere yönelik para cezaları artırılacak.
Bana kalırsa yetersiz bir yasa olacak ve değişen bir şey olmayacak. Sahipsiz hayvanların yaşayacağı barınakların sayısının yeterli olup olmadığı tartışılırken artık insanlara zarar verme hatta insanı hayatınından eden başıboş sokak köpeklerinin uyutulması zorunluluk haline gelmiştir. Barınaklar çözüm değildir. Ayrıca bu işlerden çıkar sağlayan çıkar gruplarının da bitirilmesi sokak hayvanlarından daha öncelikli bir konudur.
Bana kalırsa en önemlisi hayvan satın alıp hayvan mağazalarından daha sonra sokağa bırakan insanlara uygulanacak cezaların aşırı caydırıcı olması gerekiyor. İngiltere sisteminden vazgeçmeleri bilemedim olmuş mu olmamış mı daha kontrollü bir şekilde başa çıkılabilir bütün hayvanları katletmeden de.
Hayvan dostlarımızı besleyelim de bazı hayvanseverler de işi gücü bırakıp sokakta hangi hayvan varsa bir yerlerde toplayıp gün boyu besliyorlar. Gördüğüm köpeklerin, kedilerin bir çoğu damızlık gibi olmuşlar sokakta yiyorlar, yatıyorlar, ürüyorlar bu insanları durdurmak lazım bir şekilde.