Bitcoin Forum
May 01, 2024, 12:25:56 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: MECHPHY | Kripto Ekonomisinde 3D Baskı ve Üretim  (Read 19 times)
xpi (OP)
Newbie
*

Activity: 6
Merit: 0

View Profile
April 14, 2024, 08:39:00 PM
Last edit: April 14, 2024, 08:51:54 PM by xpi

MECHPHY | Kripto Ekonomisinde 3D Baskı ve Üretim

Merhabalar,

3D yazıcı teknolojisi ile Bitcoin ve kripto paralar üzerine çeşitli hediyelik eşyalar, lambalar ve figürler üretiyorum. Ürünlerimi blokzincir teknolojisi kullanarak satmayı amaçlıyorum ve sizlerden gelecek geri bildirimlerle hizmetimi geliştirmeyi hedefliyorum.

Bildiğim ve araştırdığım kadarıyla, fiat para dışındaki kripto paralarla 3D yazıcı teknolojisini kullanarak üretim yapan bir Türk girişimci yok. Bu nedenle bu alanda bir girişim başlatmak istiyorum.

Ürünlerimi tamamen açık kaynak yöntemlerini kullanarak üretiyor ve blokzincir teknolojisiyle satışa sunuyorum. Bu sayede Bitcoin ve diğer kripto paralarla ödeme kabul edebiliyorum. Başlangıç olarak sadece Türkiye içinde hizmet vererek BTC için mevcut hizmetleri ve ürün yelpazesini genişletmeyi hedefliyorum. Ürün maliyetlerini filament ücretini fiat para cinsinden hesaplayarak belirleyeceğim. Talep ve öneriler arttıkça sunduğum ürünler genişleyecektir. Ne kadar çok geri bildirim alırsam, o kadar iyi hizmet verebilirim.

Halihazırda 3D yazıcılarım faaliyette, bu yüzden BTC ekosistemini genişletmek için bu girişimi bir fırsat olarak görüyorum. BTC ve kripto karşıtlarının sıkça "Bitcoin ile ne satın alabilirsin ki? Hiç mantıklı değil." şeklinde sordukları sorulara, bu sektörde de alışveriş yapılabileceğini gösterme fikri hoşuma gidiyor.

"BTC ile ihtiyacım olan ya da istediğim herhangi bir şeyi 3D olarak ürettirebiliyorum." demek hoş olmaz mıydı?

Bu girişimde şimdilik tek başımayım ve arkamda yatırımcı veya destek yok. Bir mühendis olarak çalışmaktayım ve günlük rutinlerimi sürdürmekteyim. Bu nedenle MECHPHY projesi, benim için büyük ölçüde tutku, emek ve topluluk ruhunun bulunduğu bu ekosistemde kendi başıma yapabileceğim bir girişim olacak. Güven ve itibar her sürecin önemli bir parçasıdır; bu nedenle başlangıçta küçük bir şekilde başlamayı hedefliyorum.

Neler Yapabilirim?

Baskı alabileceğim boyutlar: Mevcut ölçü sınırlamalarım 210x210x270mm'dir.

Fiyatlandırma ve Ödeme

Türkiye'de filament piyasası değişkenlik gösterebilir. Üretilecek ürüne göre malzeme seçimleri ve maliyetler de değişebilir. Filament, boya, yüzey kalitesi için kullanılan spreyler, elektrik, işçilik, makine amortismanı gibi maliyetleri içeren bir maliyet hesaplama çalışması hazırladım. Yoğun baskılar daha yüksek maliyetlere neden olabilir. Üretilecek ürünün ağırlığı ve üretim süresi gibi faktörler dikkate alınarak fiyat belirlenir. Ürünlerin deneme baskıları gerektirebileceği durumları da önceden müşteriye bildireceğim ve tekliflere dahil edeceğim.

Birincil Ödeme Yöntemi: Anlaşmanın ardından ürün baskıya alınır ve süreçte müşteriye fotoğraf(lar) gönderilir. Müşteri toplam ücretin %50'sini öder. Ürün kargoya verilir ve müşteri kalan %50'yi öder.

İkincil Ödeme Yöntemi: Anlaşmanın ardından belirlenen ücretin %33'ü üretim sürecini kolaylaştırmak için ödenir. Ürün baskıya alınır ve müşteri toplam ücretin %33'ünü öder. Ürün kargoya verilir ve müşteri kalan %33'ü öder.

Kargo ve Ürün Gönderimi

Halihazırda ürün transferi sadece Türkiye içinde gerçekleşeceği için bildiğimiz kargo şirketleri aracılığıyla gönderim yapmayı planlıyorum. Kargo ücretini ben karşılamayı düşünüyorum.

Girişimin Büyümesi

3D baskı sürecinde istek ne kadar basitse, o kadar iyi sonuç alınır. Daha önce basılan veya basacağınız bir modeliniz varsa, onu sorunsuz bir şekilde basma olasılığım çok daha yüksektir. Eğer tamamen kendinize ait yeni bir tasarımınız varsa, tasarım ve sorunlar hakkında pazarlık yapmak için karşılıklı iletişim halinde olacağım.

Şu an için üretim talebinde bulunabilmek için benimle özel mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Sunduğum hizmete olan talep arttıkça, hizmetin ötesine geçme şansım da artacaktır. En azından BTC karşılığında birtakım şeyleri gerçek nesnelere dönüştürebilmek çok keyifli görünüyor.

Forumda sörf yaparak bazı benzer girişimlere rastladım, ancak sanıyorum ki bir yerde peşini bırakmışlar. Konuyu "Pazar Alanı" ve "Proje Geliştirme" bölümleri arasında açmakta kararsız kaldım ve birini seçtim, fikrimi daha fazla tartışmayı ve sizlerden gelen geri bildirimleri dinlemeyi çok isterim. Şimdiden teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: